01Viktiga Slutsatser
- Rwanda exporterade varor till ett värde av $2.02 miljarder år 2022, en ökning med 29.2% från $1.56 miljarder år 2021. Det är det senaste året med verifierade handelsuppgifter i detta dataset.
- Naturliga och ädla stenar, metaller och smycken var den största exportkategorin med 27.6% ($557.89 miljoner), följt av malmer, slagg och aska med 12.5% ($252.58 miljoner).
- Demokratiska republiken Kongo tog emot 38.0% av exporten ($768.27 miljoner) och var därmed det största enskilda exportlandet.
- Förenade Arabemiraten kom på en nära andraplats med 29.2% ($590.30 miljoner), och de tre största destinationerna stod tillsammans för 72.1% av det totala exportvärdet.
024-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Värde | $1,1mdr | $1,4mdr | $1,6mdr | $2,0mdr |
03Största Exportmarknader (2022)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Kongo-Kinshasa | $768,3milj. | 38,0% |
| 2 | Förenade Arabemiraten | $590,3milj. | 29,2% |
| 3 | Kina | $96,8milj. | 4,8% |
| 4 | Indien | $71,2milj. | 3,5% |
| 5 | Storbritannien | $46,5milj. | 2,3% |
| 6 | Hongkong | $39,4milj. | 2,0% |
| 7 | Pakistan | $38,9milj. | 1,9% |
| 8 | Etiopien | $36,5milj. | 1,8% |
| 9 | Singapore | $32,7milj. | 1,6% |
| 10 | USA | $23,7milj. | 1,2% |
04Största Exportkategorier (2022)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Natur- eller odlade pärlor, ädelstenar eller halvädelstenar, ädelmetaller, metaller klädda med ädelmetall och artiklar av dessa; Imiterade smycken; Mynt | $557,9milj. | 27,6% |
| 2 | Malmer, slagg och aska | $252,6milj. | 12,5% |
| 3 | Kaffe, te, Mate och kryddor | $202,6milj. | 10,0% |
| 4 | mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer | $198,5milj. | 9,8% |
| 5 | Beredningar av spannmål, mjöl, stärkelse eller mjölk; Konditorprodukter | $71,6milj. | 3,5% |
| 6 | Animaliska eller vegetabiliska fetter och oljor och deras klyvningsprodukter; Beredda ätbara fetter; Animaliska eller vegetabiliska vaxer | $67,1milj. | 3,3% |
| 7 | Produkter från kvarnindustrin; Malt; Stärkelse; Inulin; Vetegluten | $65,3milj. | 3,2% |
| 8 | Spannmål | $63,8milj. | 3,2% |
| 9 | Salt; Svavel; Jordar och sten; Putsmaterial, kalk och cement | $46,2milj. | 2,3% |
| 10 | Socker och sockerkonfektyr | $46,1milj. | 2,3% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
Exportvärdet har ökat varje år sedan 2019
Rwanda exporterade varor till ett värde av $2.02 miljarder år 2022, en ökning med 29.2% från $1.56 miljarder år 2021. Datasetet omfattar endast perioden 2019 till 2022 för Rwanda. Det innebär fyra år med bekräftade uppgifter i stället för den femårsperiod som finns tillgänglig för de flesta andra länder här, och 2022 är det senaste året med verifierade uppgifter.
Exportvärdet ökade under samtliga år som omfattas: $1.13 miljarder år 2019, $1.43 miljarder år 2020, $1.56 miljarder år 2021 och $2.02 miljarder år 2022. Den stadiga ökningen fortsatte även under 2020, ett år då många exportörer världen över noterade nedgångar, även om detta dataset inte innehåller information som förklarar varför Rwandas exportvärde fortsatte att stiga under perioden.
Ädla metaller och stenar står för mer än en fjärdedel av exporten
Naturliga och ädla stenar, metaller och smycken, en kategori som omfattar guld, utgjorde den största exportgruppen år 2022. Enligt en vägledning från USA:s internationella handelsmyndighet om Rwandas gruvsektor hör guld, tenn, volfram och tantal till landets viktigaste minerala exportvaror. Kategorin stod för 27.6% av det totala värdet, motsvarande $557.89 miljoner. Därefter följde malmer, slagg och aska med 12.5% ($252.58 miljoner), medan kaffe, te, mate och kryddor, som historiskt hört till Rwandas mest välkända exportprodukter, bidrog med 10.0% ($202.57 miljoner). Mineraliska bränslen och relaterade produkter stod för 9.8% ($198.52 miljoner).
De övriga största kategorierna var mindre och mer varierade. Spannmålsberedningar bidrog med 3.5% ($71.61 miljoner), medan fetter och oljor av animaliskt eller vegetabiliskt ursprung stod för 3.3% ($67.11 miljoner). Produkter från kvarnindustrin bidrog med 3.2% ($65.33 miljoner), och spannmål i sig stod för 3.2% ($63.83 miljoner). Salt, svavel och jordartade material hamnade nära den nedre delen av topp tio med 2.3% ($46.18 miljoner), strax före socker och sockerkonfektyrer med 2.3% ($46.08 miljoner).
Att ädla stenar och metaller leder listan med stor marginal, långt före de jordbruksprodukter som traditionellt förknippas med Rwandas ekonomi, visar på en exportstruktur där en enda högvärdig kategori kan påverka de årliga totalsiffrorna mer än gradvisa förändringar i jordbruksproduktionen.
Demokratiska republiken Kongo och Förenade Arabemiraten tar tillsammans emot sju av tio exportdollar
Kongo-Kinshasa var Rwandas största exportdestination år 2022 och tog emot 38.0% av den totala exporten, till ett värde av $768.27 miljoner. Förenade Arabemiraten följde tätt efter med 29.2% ($590.30 miljoner), vilket innebär en ovanligt hög koncentration till endast två marknader. Kina kom på tredje plats med 4.8% ($96.76 miljoner), och dessa tre destinationer stod tillsammans för 72.1% av det totala exportvärdet.
Indien stod för 3.5% ($71.18 miljoner), och Storbritannien bidrog med 2.3% ($46.46 miljoner). Hongkong stod för 2.0% ($39.45 miljoner), och Pakistan bidrog med 1.9% ($38.86 miljoner). Etiopien stod för 1.8% ($36.53 miljoner), och Singapore bidrog med 1.6% ($32.72 miljoner). USA avslutade topp tio med 1.2% ($23.70 miljoner).
Att exportdestinationerna domineras så tydligt av två handelspartner, i stället för att vara jämnare fördelade mellan ett dussin eller fler marknader, är ett av de mest utmärkande dragen i Rwandas exportdata för 2022. Det innebär att förändringar i handelsrelationerna med antingen Demokratiska republiken Kongo eller Förenade Arabemiraten kan få en oproportionerligt stor effekt på Rwandas totala exportvärde framöver.