01Belangrijkste Punten
- De export van Benin bedroeg in 2023 in totaal 1,05 miljard dollar, een stijging van 17,0% ten opzichte van 899,18 miljoen dollar in 2022, het sterkste jaarlijkse totaal in de vijf jaar waarop deze dataset betrekking heeft.
- Bangladesh was de topbestemming en absorbeerde 37,2% van de export ter waarde van 391,46 miljoen dollar, meer dan de volgende twee kopers samen.
- India staat op de tweede plaats met 15,4% ($162,18 miljoen), en de drie grootste markten vertegenwoordigen samen 59,8% van de totale exportwaarde.
- Katoen voerde alle exportcategorieën aan met 49,0% van de totale waarde ($515,52 miljoen), bijna vier keer zo groot als de op een na grootste categorie.
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $850,7mln | $846,1mln | $1,0mld | $899,2mln | $1,1mld |
03Belangrijkste Exportmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Bangladesh | $391,5mln | 37,2% |
| 2 | India | $162,2mln | 15,4% |
| 3 | Pakistan | $75,8mln | 7,2% |
| 4 | Togo | $57,3mln | 5,4% |
| 5 | China | $55,5mln | 5,3% |
| 6 | Verenigde Arabische Emiraten | $45,7mln | 4,3% |
| 7 | Tsjaad | $36,7mln | 3,5% |
| 8 | Egypte | $26,7mln | 2,5% |
| 9 | Vietnam | $17,7mln | 1,7% |
| 10 | Nigeria | $15,8mln | 1,5% |
04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Katoen | $515,5mln | 49,0% |
| 2 | Oliehoudende zaden en oliehoudende vruchten; Diverse granen, zaden en fruit; Industriële of geneeskrachtige planten; Stro en voer | $131,8mln | 12,5% |
| 3 | Eetbaar fruit en noten; Schil van citrusvruchten of meloenen | $116,8mln | 11,1% |
| 4 | Residuen en afval uit de voedingsindustrie; Bereid diervoeder | $50,0mln | 4,8% |
| 5 | IJzer en staal | $46,4mln | 4,4% |
| 6 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $40,8mln | 3,9% |
| 7 | Hout en houten artikelen; Houtskool | $21,6mln | 2,1% |
| 8 | Dierlijke of plantaardige vetten en oliën en hun splitsingsproducten; Bereide eetbare vetten; Dierlijke of plantaardige was | $21,1mln | 2,0% |
| 9 | Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan | $20,5mln | 2,0% |
| 10 | Artikelen van ijzer of staal | $10,3mln | 1,0% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
De export van Benin stijgt naar het hoogste niveau in vijf jaar
Benin verscheepte in 2023 voor 1,05 miljard dollar aan goederen naar het buitenland, het laatste jaar met geverifieerde handelsgegevens in deze dataset. Dat totaal betekent een stijging van 17,0% ten opzichte van de $899,18 miljoen die in 2022 werd geregistreerd, en het is het hoogste jaarlijkse cijfer in de vijfjarige periode die deze dataset bestrijkt. Bangladesh was veruit de grootste koper en nam 37,2% van het totaal in beslag, ter waarde van $391,46 miljoen.
India staat op de tweede plaats met 15,4% ($162,18 miljoen), vóór Pakistan met 7,2% ($75,83 miljoen) en Togo met 5,4% ($57,30 miljoen). China behaalde de vijfde plaats met 5,3% ($55,47 miljoen), gevolgd door Verenigde Arabische Emiraten met 4,3% ($45,65 miljoen) en Tsjaad met 3,5% ($36,72 miljoen). Egypte eindigde op de achtste plaats met 2,5% ($26,70 miljoen), Vietnam voegde daar 1,7% ($17,73 miljoen) aan toe en Nigeria rondde de top tien af met 1,5% ($15,84 miljoen). Samen vertegenwoordigden de drie grootste markten 59,8% van de totale exportwaarde.
Het buitensporige aandeel van Bangladesh, meer dan het dubbele van het totaal van India, wijst op een gevestigde katoentoeleveringsketen tussen de telers van Benin en de textielfabrieken in Zuid-Azië. Dat patroon is veelzeggend. De aanwezigheid van India en Pakistan vlak achter Bangladesh versterkt hetzelfde verhaal, aangezien alle drie de landen tot de grootste katoenverwerkers ter wereld behoren. De vierde plaats van Togo weerspiegelt waarschijnlijk de wederuitvoer en de handel over land via het regionale havennetwerk en niet zozeer de directe consumptie, een gemeenschappelijk kenmerk van de handelsstromen tussen aangrenzende West-Afrikaanse economieën. China, de Verenigde Arabische Emiraten en Tsjaad ronden de middenmoot van de lijst af en omvatten productiecentra en regionale routes over land, in plaats van één enkel dominant thema. Egypte, Vietnam en Nigeria sluiten de top tien af met kleinere maar gestage volumes, wat onderstreept hoe geconcentreerd de kopersbasis van Benin zelfs buiten de top drie blijft.
Katoen domineert de exportmix van Benin
Katoen was in 2023 de koploper in elke exportcategorie, met een waarde van $515,52 miljoen en goed voor 49,0% van de totale exportwaarde. Oliehoudende zaden en andere oliehoudende vruchten, samen met diverse granen en industriële installaties, volgden met 12,5% ($131,79 miljoen), en fruit en noten stonden op de derde plaats met 11,1% ($116,83 miljoen).
Residuen uit de voedingsindustrie en bereid veevoer voegden 4,8% ($49,99 miljoen) toe, terwijl ijzer en staal 4,4% ($46,42 miljoen) bijdroegen. Minerale brandstoffen en aanverwante destillatieproducten brachten 3,9% ($40,77 miljoen) op, en hout en houtartikelen voegden 2,1% ($21,62 miljoen) toe. Dierlijke en plantaardige vetten en oliën droegen 2,0% bij (21,08 miljoen dollar), machines en mechanische apparaten voegden nog eens 2,0% toe (20,53 miljoen dollar), en ijzeren of stalen artikelen sloten de top tien af met 1,0% (10,29 miljoen dollar).
Het bijna de helft aandeel van katoen in de totale exportwaarde is een bepalend kenmerk van het handelsprofiel van Benin. Het laat de exportopbrengsten nauw verbonden met de mondiale katoenprijzen en met de vraag van de Zuid-Aziatische fabrieken die het grootste deel van de oogst kopen. Deze afhankelijkheid van één enkel landbouwproduct komt overeen met het bredere beeld dat wordt beschreven door globalEDGE, het handelsonderzoekscentrum van de Michigan State University, dat katoen identificeert als een van de grootste aanjagers van de economische groei van Benin en het belangrijkste geëxporteerde goed. De volgende twee categorieën, oliehoudende zaden en fruit en noten, breiden datzelfde landbouwthema uit en versterken hoeveel van de handel in Benin berust op rauwe en licht verwerkte landbouwproducten in plaats van op eindproducten. De productie speelt hier een bescheiden ondersteunende rol, waarbij ijzer- en staalproducten en machines een klein deel van het totaal uitmaken en niet zozeer een tweede pijler van de exportinkomsten. Deze onevenwichtigheid laat weinig ruimte over als de vraag naar of de prijsstelling van katoen in een bepaald jaar zou afnemen.
Een vijfjarige klim met één dip
De export van Benin volgde de afgelopen vijf jaar een overwegend stijgend pad, onderbroken door een enkele tegenslag. De export daalde licht van 850,66 miljoen dollar in 2019 naar 846,06 miljoen dollar in 2020, waarschijnlijk als gevolg van de verstoorde scheepvaart en de zwakkere vraag tijdens de vroege stadia van de mondiale pandemie, en steeg vervolgens naar 1,03 miljard dollar in 2021 toen de handelsactiviteit zich herstelde. Die winst hield geen stand. De export daalde naar 899,18 miljoen dollar in 2022, voordat hij met 17,0% steeg naar het totaal van 1,05 miljard dollar in 2023, een nieuw hoogtepunt voor de periode.
Het patroon, een sterk 2021, een terugval in 2022 en een herstel in 2023, suggereert dat de export hier snel reageert op schommelingen in de katoenprijzen en oogstopbrengsten, in plaats van een gestage trendlijn te volgen. Kopers en onderzoekers die de handelspositie van Benin volgen, zouden vergelijkbare jaarlijkse schommelingen moeten verwachten, gegeven hoe nauw de exportinkomsten van het land het mondiale fortuin van een enkel gewas volgen. Om beter te bekijken hoe individuele partnerlanden of productcategorieën jaar na jaar uit elkaar vallen, geven de datapanelen hierboven de volledige details achter deze cijfers.