Vlag van Benin - Overzicht handelsstatistieken
Afrika

Importhandelsgegevens Benin: $3,90 miljard in 2023, een stijging van 1,5%

Laatst Bijgewerkt: · Beoordeeld door Megan Sun · Totaal Laatste Jaar (2023): $3,9mld · Verandering Jaar-op-Jaar: +1,5% Exportgegevens Bekijken

01Belangrijkste Punten

  • De import van Benin bedroeg in 2023 in totaal 3,90 miljard dollar, een stijging van 1,5% ten opzichte van de 3,85 miljard dollar in 2022, een bescheiden winst na een veel scherpere stijging het jaar daarvoor.
  • India was de grootste leverancier en leverde 17,1% van de import ter waarde van $665,96 miljoen, gevolgd door China met 12,8% ($500,00 miljoen).
  • Frankrijk staat op de derde plaats met 8,6% ($337,70 miljoen), en de drie grootste leveranciers vertegenwoordigen samen 38,5% van de totale importwaarde, een veel minder geconcentreerde mix dan de exportkant van Benin.
  • Granen voerden alle importcategorieën aan met 17,7% van de totale waarde ($691,57 miljoen), nipt vóór minerale brandstoffen en minerale oliën met 17,0% ($665,71 miljoen).

025-Jaarstrend

Importtrend van Benin, 5 jaar Lijndiagram van de importwaarde van Benin per jaar: 2019 $2,9mld, 2020 $2,7mld, 2021 $3,4mld, 2022 $3,8mld, 2023 $3,9mld $2,9mld 2019 $2,7mld 2020 $3,4mld 2021 $3,8mld 2022 $3,9mld 2023
Importwaarde van Benin per jaar
Jaar 20192020202120222023
Waarde $2,9mld$2,7mld$3,4mld$3,8mld$3,9mld

03Belangrijkste Importmarkten (2023)

RangPartnerWaardeAandeel
1 India $666,0mln 17,1%
2 China $500,0mln 12,8%
3 Frankrijk $337,7mln 8,6%
4 Verenigde Staten $204,9mln 5,2%
5 Nigeria $201,1mln 5,2%
6 België $150,2mln 3,8%
7 Verenigde Arabische Emiraten $145,2mln 3,7%
8 Togo $143,2mln 3,7%
9 Ivoorkust $109,7mln 2,8%
10 Maleisië $99,5mln 2,5%

04Belangrijkste Importcategorieën (2023)

RangCategorieWaardeAandeel
1 Granen $691,6mln 17,7%
2 Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen $665,7mln 17,0%
3 Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan $273,0mln 7,0%
4 Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen $251,4mln 6,4%
5 Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan $212,3mln 5,4%
6 Dierlijke of plantaardige vetten en oliën en hun splitsingsproducten; Bereide eetbare vetten; Dierlijke of plantaardige was $152,8mln 3,9%
7 Farmaceutische producten $146,1mln 3,7%
8 Artikelen van ijzer of staal $145,5mln 3,7%
9 Meststoffen $125,1mln 3,2%
10 Vlees en eetbare slachtafvallen $124,4mln 3,2%

05Kaart van Handelspartners

Belangrijkste handelspartners van Benin, import Radiaal diagram van de belangrijkste handelspartners van Benin naar importaandeel: India 17,1%, China 12,8%, Frankrijk 8,6%, Verenigde Staten 5,2%, Nigeria 5,2%, België 3,8%, Verenigde Arabische Emiraten 3,7%, Togo 3,7%, Ivoorkust 2,8%, Maleisië 2,5% Benin (Eigen land) India 17,1% China 12,8% Frankrijk 8,6% Verenigde Staten 5,2% Nigeria 5,2% België 3,8% Verenigde Arabische Emiraten 3,7% Togo 3,7% Ivoorkust 2,8% Maleisië 2,5%

06Analyse

De import van Benin stijgt in 2023

Benin importeerde in 2023 voor 3,90 miljard dollar aan goederen, het laatste jaar met geverifieerde handelsgegevens in deze dataset. Dat totaal betekent een stijging van 1,5% ten opzichte van de 3,85 miljard dollar die in 2022 werd opgetekend, een veel kleinere winst dan de sprong van het jaar daarvoor. India was de grootste leverancier en leverde 17,1% van het totaal, ter waarde van $665,96 miljoen.

China staat op de tweede plaats met 12,8% ($500,00 miljoen), vóór Frankrijk met 8,6% ($337,70 miljoen) en Verenigde Staten met 5,2% ($204,87 miljoen). Nigeria behaalde de vijfde plaats met 5,2% ($201,14 miljoen), gevolgd door België met 3,8% ($150,16 miljoen) en Verenigde Arabische Emiraten met 3,7% ($145,24 miljoen). Togo eindigde op de achtste plaats met 3,7% ($143,19 miljoen), Ivoorkust voegde daar 2,8% ($109,72 miljoen) aan toe en Maleisië completeerde de top tien met 2,5% ($99,52 miljoen). Samen vertegenwoordigden de drie grootste leveranciers 38,5% van de totale importwaarde.

Dat concentratieniveau is aanzienlijk lager dan wat zich aan de exportkant van Benin voordoet, waar één enkele koper alleen al ruim een derde van de totale waarde voor zijn rekening neemt. Het importaanbod is hier verspreid over een bredere groep partners in Azië, Europa en West-Afrika. De voorsprong van India weerspiegelt waarschijnlijk een mix van rijst-, farmaceutische producten en autotransporten die gebruikelijk zijn voor de Indiase handel met de West-Afrikaanse markten. Veel van wat in de haven van Cotonou aankomt, blijft niet in Benin. De Amerikaanse International Trade Administration schat dat tachtig procent van de import van Benin via informele grensoverschrijdende netwerken opnieuw naar Nigeria wordt geëxporteerd, een patroon dat helpt verklaren waarom het totale importbedrag van het land zo ver vooruitloopt op wat de eigen binnenlandse economie anders zou absorberen. De tweede plaats van China wijst op een gestage stroom van machines, elektronica en gefabriceerde consumptiegoederen, terwijl de derde plaats van Frankrijk een weerspiegeling is van langdurige commerciële banden die teruggaan tot het koloniale tijdperk. Nigeria's eigen optreden als directe leverancier, naast de aanwezigheid van Togo in de top tien, wijst op een aanzienlijke handel over land en langs de kust binnen de directe regio, bovenop de bredere wederuitvoerstroom die de andere kant op gaat. België, de Verenigde Arabische Emiraten, Ivoorkust en Maleisië ronden de lijst af met kleinere maar nog steeds betekenisvolle volumes, wat versterkt hoe breed de leveranciersbasis van Benin over continenten verspreid is in plaats van te berusten op een of twee dominante relaties.

Granen en brandstof verankeren de importmand van Benin

Granen voerden in 2023 alle importcategorieën aan, met een waarde van $691,57 miljoen en goed voor 17,7% van de totale importwaarde. Minerale brandstoffen, minerale oliën en aanverwante destillatieproducten volgden op de voet met 17,0% ($665,71 miljoen), en machines en mechanische apparaten, ketels en kernreactoren stonden op de derde plaats met 7,0% ($272,96 miljoen).

Elektrische machines en uitrusting voegden 6,4% ($251,38 miljoen) toe, terwijl andere voertuigen dan spoor- of trammaterieel 5,4% ($212,34 miljoen) bijdroegen. Dierlijke en plantaardige vetten en oliën brachten 3,9% ($152,79 miljoen) binnen, en farmaceutische producten voegden 3,7% ($146,14 miljoen) toe. IJzer- of staalartikelen droegen 3,7% bij (145,50 miljoen dollar), meststoffen 3,2% (125,10 miljoen dollar), en vlees en eetbaar vleesafval sloten de top tien af met 3,2% (124,36 miljoen dollar).

Granen en brandstoffen vormen samen ruim een derde van alles wat Benin binnenbrengt, een combinatie die typerend is voor landen die afhankelijk zijn van geïmporteerde basisproducten en een beperkte binnenlandse raffinagecapaciteit hebben. Machines, elektrische apparatuur en voertuigen volgen op de voet, wat wijst op voortdurende investeringen in infrastructuur, constructie en transport. De aanwezigheid van meststoffen en dierlijke en plantaardige vetten en oliën verderop in de lijst weerspiegelt de aanhoudende steun voor de landbouwsector, die ook een groot deel van de exportopbrengsten van het land aandrijft. Farmaceutische producten en vlees die de top tien completeren suggereren dat er sprake is van een component van consumptiegoederen bovenop de industriële en agrarische inputs die de lijst domineren. In tegenstelling tot de exportkant, waar katoen alleen al ongeveer de helft van de totale waarde voor zijn rekening neemt, komt geen enkele importcategorie in de buurt van een meerderheidsaandeel, waardoor de importrekening van Benin gespreid blijft over voedsel, energie en industriële goederen in plaats van geconcentreerd in één grondstof.

Een scherpe rebound, daarna een afvlakking

De import van Benin steeg scherp gedurende de eerste vier jaar van deze dataset, voordat de groei het meest recente jaar aanzienlijk vertraagde. De import daalde van 2,91 miljard dollar in 2019 naar 2,65 miljard dollar in 2020, waarschijnlijk als gevolg van de verstoorde scheepvaart en de zwakkere vraag tijdens de vroege stadia van de mondiale pandemie, en steeg vervolgens naar 3,42 miljard dollar in 2021 en verder naar 3,85 miljard dollar in 2022. Die twee jaar van snelle groei heeft zich niet voortgezet. De import steeg in 2023 met slechts 1,5% en bereikte 3,90 miljard dollar, de kleinste jaarlijkse winst in de periode van vijf jaar.

De verschuiving van snelle groei naar bescheiden groei duidt erop dat de importvraag na twee ongewoon sterke jaren wellicht aan het afvlakken is, in plaats van dat er sprake is van een plotselinge verandering in de handelsbetrekkingen van Benin. Om beter te bekijken hoe individuele partnerlanden of productcategorieën jaar na jaar uit elkaar vallen, geven de datapanelen hierboven de volledige details achter deze cijfers.

07Veelgestelde Vragen

Benin importeerde in 2023 voor 3,90 miljard dollar aan goederen, een stijging van 1,5% ten opzichte van de 3,85 miljard dollar in 2022.

India is de belangrijkste importleverancier van Benin en levert 17,1% van het totaal, ter waarde van $665,96 miljoen in 2023.

Granen zijn de grootste importcategorie van Benin, goed voor 17,7% van de totale importwaarde, of $691,57 miljoen, in 2023.

De import van Benin groeide met 1,5% in 2023, van 3,85 miljard dollar in 2022 naar 3,90 miljard dollar, de kleinste jaarlijkse winst in de vijfjarige periode die door deze dataset wordt bestreken.