01Najważniejsze Informacje
- W 2023 roku Wietnam importował towary o wartości 325,44 mld USD, co oznacza spadek o 9,3% z 358,79 mld USD w 2022 roku. Był to największy spadek w tym pięcioletnim zestawieniu oraz najnowszy rok, dla którego dostępne są zweryfikowane dane handlowe.
- Maszyny i urządzenia elektryczne zajęły pierwsze miejsce we wszystkich kategoriach importowych, odpowiadając za 34,6% (112,72 mld USD), zdecydowanie największą pojedynczą kategorię na tej liście.
- Chiny były największym partnerem importowym Wietnamu, dostarczając 34,0% importu o wartości 110,65 mld USD.
- Trzej najwięksi partnerzy importowi odpowiadali łącznie za 56,7% całkowitej wartości importu.
02Trend 5-letni
| Rok | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Wartość | $253,4mld | $261,3mld | $330,8mld | $358,8mld | $325,4mld |
03Najważniejsze Rynki Importowe (2023)
| Pozycja | Partner | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Chiny | $110,7mld | 34,0% |
| 2 | Korea Południowa | $52,4mld | 16,1% |
| 3 | Japonia | $21,6mld | 6,6% |
| 4 | Pozostała Azja, npoz. | $18,4mld | 5,7% |
| 5 | Stany Zjednoczone | $13,8mld | 4,2% |
| 6 | Tajlandia | $11,8mld | 3,6% |
| 7 | Indonezja | $8,7mld | 2,7% |
| 8 | Australia | $8,6mld | 2,6% |
| 9 | Malezja | $7,8mld | 2,4% |
| 10 | Obszary, npoz. | $7,0mld | 2,1% |
04Najważniejsze Kategorie Importowe (2023)
| Pozycja | Kategoria | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części; Rejestratory i odtwarzacze dźwięku, rejestratory i odtwarzacze obrazu i dźwięku oraz części i akcesoria do tych artykułów | $112,7mld | 34,6% |
| 2 | Paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji; Substancje bitumiczne; Woski mineralne | $25,7mld | 7,9% |
| 3 | Reaktory jądrowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne; Ich części | $23,3mld | 7,2% |
| 4 | Tworzywa sztuczne i artykuły z tworzyw sztucznych | $17,5mld | 5,4% |
| 5 | Żelazo i stal | $12,4mld | 3,8% |
| 6 | Przyrządy i aparatura optyczne, fotograficzne, kinematograficzne, pomiarowe, kontrolne, precyzyjne, medyczne lub chirurgiczne; Części i akcesoria do nich | $7,4mld | 2,3% |
| 7 | Towary niesklasyfikowane według rodzaju | $7,3mld | 2,2% |
| 8 | Pojazdy inne niż tabor kolejowy lub tramwajowy oraz ich części i akcesoria | $5,9mld | 1,8% |
| 9 | Zboża | $5,5mld | 1,7% |
| 10 | Dzianiny lub szydełkowane tkaniny | $5,4mld | 1,7% |
05Mapa Partnerów Handlowych
06Analiza
Po trzech latach wzrostu wartość importu gwałtownie spadła w 2023 roku
W 2023 roku Wietnam importował towary o wartości 325,44 mld USD, czyli o 9,3% mniej niż 358,79 mld USD w 2022 roku. Jest to najnowszy rok, dla którego w tym zestawieniu dostępne są zweryfikowane dane handlowe. Zestawienie obejmuje pełne pięć lat, od 2019 do 2023 roku, i śledzi stronę importową handlu tej południowo-wschodnioazjatyckiej gospodarki opartej na produkcji i elektronice.
Wartość importu wyniosła 253,44 mld USD w 2019 roku. Przez trzy kolejne lata rosła, osiągając 261,31 mld USD w 2020 roku, 330,75 mld USD w 2021 roku oraz 358,79 mld USD w 2022 roku, najwyższy poziom w tym pięcioletnim okresie, po czym w 2023 roku spadła do 325,44 mld USD.
Ten zestaw danych nie wyjaśnia przyczyn trzyletniego wzrostu ani późniejszego gwałtownego spadku. Spadek o 9,3% był największym spadkiem w ujęciu rocznym w całym tym pięcioletnim okresie. Ten spadek był zbliżony do bardziej umiarkowanego spadku odnotowanego po stronie eksportowej handlu tego samego kraju w 2023 roku. Mimo to wartość importu pozostaje znacznie wyższa niż w każdym roku tego okresu przed 2021 rokiem. Jest to pierwszy odnotowany w tym pięcioletnim okresie spadek importu Wietnamu w ujęciu rok do roku.
Elektronika dominuje na liście importowej powiązanej z produkcją montażową na eksport
Maszyny i urządzenia elektryczne zajęły w 2023 roku pierwsze miejsce we wszystkich kategoriach importowych, osiągając wartość 112,72 mld USD, czyli 34,6% całości, zdecydowanie największy udział pojedynczej kategorii na tej liście. Produkcja elektroniki w Wietnamie koncentruje się na montażu, a projektowanie i wytwarzanie podzespołów odbywa się w większości za granicą, po czym są one importowane do kraju. Taki układ odpowiada temu, że maszyny i urządzenia elektryczne zajmują pierwsze miejsce zarówno na tej liście importowej, jak i na liście eksportowej tego samego kraju. Paliwa mineralne zajęły drugie miejsce z udziałem 7,9%, o wartości 25,69 mld USD, a następnie znalazły się maszyny z udziałem 7,2%, o wartości 23,30 mld USD. Te trzy pierwsze kategorie łącznie odpowiadają za znacznie więcej niż cztery dziesiąte całkowitej wartości importu.
Tworzywa sztuczne stanowiły 5,4%, o wartości 17,50 mld USD, a żelazo i stal dodały kolejne 3,8%, o wartości 12,43 mld USD. Te pięć pierwszych kategorii łącznie odpowiada za znacznie ponad połowę całkowitej wartości importu.
Przyrządy optyczne i pomiarowe stanowiły również 2,3%, o wartości 7,39 mld USD. Grupa rejestrowana w statystykach handlowych jako "towary niesklasyfikowane według rodzaju" dodała 2,2%, o wartości 7,31 mld USD. Pojazdy stanowiły 1,8%, o wartości 5,95 mld USD. Zboża odpowiadały za 1,7% (5,51 mld USD), niemal tyle samo co tkaniny dziane lub szydełkowane, które stanowiły 1,7% (5,43 mld USD), najmniejszy udział spośród wszystkich dziesięciu kategorii na tej liście. Pozostałą część listy tworzy szeroki zakres wyrobów włókienniczych i produktów rolnych. Te dziesięć kategorii obejmuje elektronikę, energię, metale i tekstylia, odzwierciedlając gospodarkę importującą zarówno komponenty do montażu, jak i surowce dla krajowego przemysłu.
Chiny i Korea dominują na silnie skoncentrowanej liście partnerów
Chiny były w 2023 roku największym partnerem importowym Wietnamu, odpowiadając za 34,0% importu o wartości 110,65 mld USD. Korea Południowa zajęła drugie miejsce z udziałem 16,1%, o wartości 52,39 mld USD. Japonia uplasowała się na kolejnym miejscu z udziałem 6,6%, o wartości 21,61 mld USD. Łącznie ci trzej najwięksi partnerzy odpowiadali za 56,7% całkowitej wartości importu, co oznacza wyraźnie większą koncentrację niż po stronie eksportowej handlu tego kraju. Różnica ta odzwierciedla bazę partnerów zdominowaną tutaj przez dwóch głównych dostawców z Azji Wschodniej, zamiast szerszego rozproszenia kierunków dostaw.
Grupa rejestrowana w statystykach handlowych jako "Other Asia, nes" zajęła czwarte miejsce z udziałem 5,7%, o wartości 18,42 mld USD. Jest to uznana klasyfikacja zbiorcza obejmująca przesyłki, których na podstawie danych celnych nie przypisano do jednej konkretnej gospodarki azjatyckiej. Stany Zjednoczone odpowiadały za 4,2% (13,83 mld USD), a Tajlandia dodała kolejne 3,6% (łącznie 11,79 mld USD).
Indonezja odpowiadała za kolejne 2,7% (8,73 mld USD). Australia dodała 2,6%, o wartości 8,56 mld USD, a Malezja również odpowiadała za 2,4% (7,81 mld USD). Kolejna grupa rejestrowana w statystykach handlowych jako "Areas, nes" zamknęła pierwszą dziesiątkę z udziałem 2,1%, o wartości 7,00 mld USD, będąc najmniejszym udziałem wśród dziesięciu wymienionych tutaj pozycji. Na tej liście dominują dostawcy z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, przy czym same Chiny dostarczają ponad jedną trzecią całego importu. Pozycje od czwartej do dziesiątej różnią się między sobą o około cztery punkty procentowe, tworząc znacznie bardziej zwarty klaster niż duże różnice dzielące trzy pierwsze pozycje.
Łącznie najnowszy potwierdzony rok w tym zestawie danych przedstawia profil importowy oparty na komponentach elektronicznych, który po trzech latach wzrostu gwałtownie się zmniejszył. Profil ten opiera się na bazie partnerów zdecydowanie zdominowanej przez Chiny i Koreę Południową, tworząc znacznie bardziej skoncentrowaną grupę niż szeroka i zdywersyfikowana baza partnerów widoczna po stronie eksportowej handlu tego kraju.