01Öne Çıkan Noktalar
- Angola'nın ihracatı, 2022'deki 51,27 milyar dolardan %24,5 düşüşle 2023'te 38,73 milyar dolara ulaştı.
- Çin, 17,96 milyar dolar değerindeki ihracatın %46,4'ünü gerçekleştirerek ezici bir çoğunlukla ilk hedef oldu; bu, ikinci sıradaki ortağın aldığının altı katından fazlaydı.
- İspanya %7,2 (2,79 milyar dolar) ile açık ara ikinci sırada yer alırken, onu %6,3 (2,43 milyar dolar) ile Hollanda takip ediyor.
- Mineral yakıtlar, toplam değerin %89,3'üyle (34,61 milyar dolar) ihracat kategorilerinde birinci sırada yer alırken, diğer tüm kategoriler tek haneli rakamlarda kaldı.
025 Yıllık Trend
| Yıl | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Değer | $35,2Mlr. | $22,0Mlr. | $35,0Mlr. | $51,3Mlr. | $38,7Mlr. |
03En Büyük İhracat Pazarları (2023)
| Sıra | Ortak | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Çin | $18,0Mlr. | 46,4% |
| 2 | İspanya | $2,8Mlr. | 7,2% |
| 3 | Hollanda | $2,4Mlr. | 6,3% |
| 4 | Hindistan | $2,3Mlr. | 6,0% |
| 5 | Fransa | $1,8Mlr. | 4,7% |
| 6 | Birleşik Arap Emirlikleri | $1,2Mlr. | 3,0% |
| 7 | Endonezya | $1,1Mlr. | 2,9% |
| 8 | Kongo - Brazavil | $1,0Mlr. | 2,7% |
| 9 | İtalya | $918,3M | 2,4% |
| 10 | Malezya | $787,8M | 2,0% |
04En Büyük İhracat Kategorileri (2023)
| Sıra | Kategori | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Bunların Distilasyonundan Elde Edilen Ürünler; Bitümlü Maddeler; Mineral Mumlar | $34,6Mlr. | 89,3% |
| 2 | Gemiler, Tekneler ve Yüzer Yapılar | $1,8Mlr. | 4,7% |
| 3 | Doğal veya Kültür İncileri, Kıymetli veya Yarı Kıymetli Taşlar, Kıymetli Metaller, Kıymetli Metallerle Kaplanmış Metaller ve Bunlardan Eşyalar; İmitasyon Takılar; Madeni para | $1,6Mlr. | 4,1% |
| 4 | Nükleer Reaktörler, Kazanlar, Makinalar ve Mekanik Cihazlar; Bunların parçaları | $164,8M | 0,4% |
| 5 | Tuz; Sülfür; Topraklar ve Taş; Sıva Malzemeleri, Kireç ve Çimento | $70,4M | 0,2% |
| 6 | Balıklar ve Kabuklular, Yumuşakçalar ve diğer Su Omurgasızları | $62,8M | 0,2% |
| 7 | Demir ve Çelik | $48,7M | 0,1% |
| 8 | Demir veya Çelikten Eşyalar | $46,3M | 0,1% |
| 9 | Optik, Fotografik, Sinematografik, Ölçme, Kontrol, Hassasiyet, Tıbbi veya Cerrahi Alet ve Cihazlar; Bunların Parça ve Aksesuarları | $43,7M | 0,1% |
| 10 | Ahşap ve Ahşap Eşyalar; Odun Kömürü | $43,0M | 0,1% |
05Ticaret Ortağı Haritası
06Analiz
2023'te Angola'nın En Çok İhracat Noktaları
Angola, bu veri kümesindeki doğrulanmış ticaret verileriyle son yıl olan 2023'te 38,73 milyar dolar değerinde mal ihraç etti. Bu toplam, 2022'de kaydedilen 51,27 milyar dolardan %24,5'lik bir düşüşe işaret ediyor. Çin, Angola'nın ihracatının ezici bir şekilde en büyük hedefiydi ve 17,96 milyar dolar değerindeki toplamın %46,4'ünü emdi; bu, ikinci sıradaki ortağın aldığının altı katından fazlaydı.
İspanya %7,2 (2,79 milyar dolar) ile açık ara ikinci sırada yer alırken, %6,3 (2,43 milyar dolar) ile Hollanda ve %6,0 (2,31 milyar dolar) ile Hindistan'in önünde yer aldı. Fransa %4,7 (1,81 milyar dolar) ile beşinci sırada yer alırken onu %3,0 (1,15 milyar dolar) ile Birleşik Arap Emirlikleri ve %2,9 (1,12 milyar dolar) ile Endonezya izledi. Kongo - Brazavil %2,7 (1,03 milyar dolar) sağladı, İtalya %2,4 (918,26 milyon dolar) ekledi ve Malezya %2,0 (787,78 milyon dolar) ile ilk on arasında yer aldı. Birlikte, ilk üç destinasyon toplam ihracat değerinin %59,8'ini oluşturdu.
Çin'in payı tek başına ilk ondaki diğer tüm ortakların toplamını aşıyor ve bu da tek ilişkinin Angola'nın ihracat ekonomisi açısından ne kadar merkezi bir öneme sahip olduğunun altını çiziyor. Çin'in buradaki hakimiyeti, muhtemelen Angola'nın ihracat değerinin büyük çoğunluğunu oluşturan ve aşağıda daha ayrıntılı olarak ele alınan mineral yakıtlara yönelik sürekli talebi yansıtıyor. Çin'in ötesinde, ilk ondaki geri kalan dokuz ortak çok daha eşit bir dağılıma sahip; her biri toplamın kabaca %2,0 ila %7,2'sini elinde tutuyor; Avrupalı alıcılar, Asyalı rafineriler ve komşu Afrika ekonomisinden oluşan bir karışım. Hakim bir müşteri ile uzun, kademeli olarak daralan kuyruğun birleşimi, Çin talebindeki değişimlerin Angola'nın genel ihracat toplamı açısından ikincil bir ortakla yapılan herhangi bir değişiklikten çok daha fazla ağırlık taşıdığı anlamına geliyor. Kongo'nun daha geniş bir Avrupalı ve Asyalı alıcı kitlesinin yanı sıra varlığı, Angola'nın müşteri tabanının, her ne kadar üstte dar olsa da, tek bir kıtayla sınırlı olmak yerine hâlâ birkaç bölgeye yayıldığını gösteriyor.
Neredeyse Tamamen Mineral Yakıtlara Dayalı Bir İhracat Ekonomisi
Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ilgili damıtma ürünleri, 2023 yılında Angola'nın ihracat kategorilerinde 34,61 milyar dolar değerinde hakimiyet kurdu ve toplam ihracat değerinin %89,3'ünü oluşturdu; bu, tek bir kategori için alışılmadık derecede yüksek bir konsantrasyondur. Bunu %4,7 (1,84 milyar dolar) ile gemiler, tekneler ve yüzen yapılar takip ederken, değerli taşlar ve metaller %4,1 (1,57 milyar dolar) ile üçüncü sırada yer aldı.
İlk ondaki diğer tüm kategoriler toplam ihracat değerinin %1'inin altına düşüyor. Nükleer reaktörler, kazanlar ve makineler %0,4 (164,78 milyon $), tuz, kükürt ve ilgili toprak ve taş malzemeleri %0,2 (70,42 milyon $) ve balık ve kabuklular %0,2 (62,84 milyon $) katkı sağladı. Demir ve çelik %0,1 (48,71 milyon $), demir veya çelik ürünleri %0,1 (46,30 milyon $), optik ve tıbbi aletler %0,1 (43,72 milyon $) katkı sağladı ve ahşap ve ahşap eşyalar %0,1 (43,02 milyon $) ile ilk on arasında yer aldı.
Mineral yakıtların tek başına ihracat değerinin neredeyse onda dokuzunu oluşturduğu ve gemiler ile değerli malzemelerin uzak bir ikinci ve üçüncü kademeyi oluşturduğu bu kategori karışımı, neredeyse tamamen petrol üzerine kurulu bir ihracat tabanını yansıtıyor. Angola'yı ham petrol ve rafine ürünler dışında bir tedarik kaynağı olarak değerlendiren alıcılar için kategori sıralaması ilk üç noktayı geçerek gerçekten zayıf bir pazar oluşturuyor; çünkü geri kalan yedi kategoriden hiçbiri toplam ihracat değerinin yüzde yarısını bile karşılamıyor. Listenin ilk üçünden geri kalanına olan bu keskin düşüş, yukarıda görülen ortak yoğunluğundan çok daha keskin; burada onuncu sıradaki destinasyon bile hâlâ %2,0 ölçülebilir bir paya sahip. Bu aynı zamanda Angola'nın ihracat tabanını petrolden uzaklaştıracak herhangi bir çeşitlendirmenin, tek bir alternatif sektörün toplam ihracat değerinde anlamlı bir pay alması yerine muhtemelen birkaç küçük kategorinin aynı anda genişletilmesinden kaynaklanması gerektiği anlamına da geliyor.
Olağandışı Güçlü Bir 2022'nin Ardından Geri Çekilme
Beş yıllık eğilim, ihracatın istikrarlı bir yol izlemek yerine yıldan yıla keskin bir şekilde sallandığını gösteriyor. İhracat 2019'da 35,20 milyar dolardan 2020'de 22,00 milyar dolara çıktı, 2021'de toparlanarak 34,98 milyar dolara yükseldi, ardından 2022'de 51,27 milyar dolara sıçradı ve 2023'te %24,5 düşüşle 38,73 milyar dolara geriledi. Bu düşüşe rağmen 2023 toplamı 2022 hariç her yılın üzerinde kalıyor. yılın toplamı, sürekli bir düşüşe işaret eden 2023 yerine alışılmadık derecede güçlü bir aykırı değerdi.
Bu model, Dünya Bankası'nın Angola için hazırladığı WITS ticaret özeti ile tutarlıdır; bu özet, Çin'in, Angola'nın ihracat değerinin büyük çoğunluğunu oluşturan, esas olarak petrolden kaynaklanan hammaddelerin yanı sıra, ülkenin önde gelen ihracat hedefi olarak baskın rolünü doğrulamaktadır. Bireysel ortak ülkelerin veya ürün kategorilerinin yıldan yıla nasıl dağıldığına daha yakından bakmak için yukarıdaki veri panelleri bu rakamların ardındaki tüm ayrıntıları sunmaktadır.