01Öne Çıkan Noktalar
- Kongo, 2022'deki 3,63 milyar dolardan %29,4 artışla 2023'te 4,70 milyar dolar değerinde mal ithal etti; bu, beş yıllık dönemde bir önceki yıla göre en güçlü büyüme oldu.
- Çin, bu toplamın %27,6'sını (1,30 milyar dolar) sağladı ve açık ara en büyük tek kaynak oldu.
- Bunu %8,8 (414,61 milyon dolar) ve %6,6 (311,37 milyon dolar) ile Fransa ve Gabon takip etti; ilk üç tedarikçi ithalat değerinin %43,1'ini oluşturdu.
- Gemiler ve yüzen yapılar %16,7 (784,42 milyon $) ile ithalat kategorilerinin başında gelirken, Kongo'nun kendi ihracatı arasında ikinci sırada yer alan aynı kategori oldu.
025 Yıllık Trend
| Yıl | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Değer | $2,2Mlr. | $1,9Mlr. | $2,4Mlr. | $3,6Mlr. | $4,7Mlr. |
03En Büyük İthalat Pazarları (2023)
| Sıra | Ortak | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Çin | $1,3Mlr. | 27,6% |
| 2 | Fransa | $414,6M | 8,8% |
| 3 | Gabon | $311,4M | 6,6% |
| 4 | Belçika | $265,2M | 5,6% |
| 5 | Amerika Birleşik Devletleri | $223,8M | 4,8% |
| 6 | Hollanda | $176,3M | 3,8% |
| 7 | Togo | $158,5M | 3,4% |
| 8 | Almanya | $157,1M | 3,3% |
| 9 | İtalya | $124,9M | 2,7% |
| 10 | Angola | $118,6M | 2,5% |
04En Büyük İthalat Kategorileri (2023)
| Sıra | Kategori | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Gemiler, Tekneler ve Yüzer Yapılar | $784,4M | 16,7% |
| 2 | Nükleer Reaktörler, Kazanlar, Makinalar ve Mekanik Cihazlar; Bunların parçaları | $668,1M | 14,2% |
| 3 | Demir veya Çelikten Eşyalar | $393,2M | 8,4% |
| 4 | Et ve Yenilebilir Sakatat | $385,7M | 8,2% |
| 5 | Elektrikli Makine ve Teçhizat ve bunların parçaları; Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar, Televizyon Görüntü ve Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar ve Bu Eşyaların Parça ve Aksesuarları | $249,2M | 5,3% |
| 6 | Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Bunların Distilasyonundan Elde Edilen Ürünler; Bitümlü Maddeler; Mineral Mumlar | $244,7M | 5,2% |
| 7 | Çeşitli Kimyasal Ürünler | $197,3M | 4,2% |
| 8 | Demiryolu veya Tramvay Araçları dışındaki taşıtlar ve bunların parça ve aksesuarları | $181,7M | 3,9% |
| 9 | Balıklar ve Kabuklular, Yumuşakçalar ve diğer Su Omurgasızları | $143,0M | 3,0% |
| 10 | Hayvansal ve Bitkisel Katı ve Sıvı Yağlar ve Bunların Parçalanma Ürünleri; Hazır Yemeklik Yağlar; Hayvansal veya Bitkisel Mumlar | $121,1M | 2,6% |
05Ticaret Ortağı Haritası
06Analiz
Çin Geniş Bir Tedarikçi Karmasına Liderlik Ediyor
Kongo, 2023'te 4,70 milyar dolar değerinde mal ithal etti; bu, bir önceki yılki 3,63 milyar dolardan %29,4 artışla, bu veri setinin kapsadığı beş yıldaki yıllık en güçlü büyüme oldu. Çin, 1,30 milyar dolar değerindeki bu toplamın %27,6'sını sağladı; bu, Çin'in ihracat tarafında bir petrol alıcısı olarak sahip olduğu dar tek emtia ilişkisinden ziyade, makine, inşaat malzemeleri ve tüketim mallarının bir karışımı olan açık ara en büyük tek kaynaktır.
Fransa %8,8 (414,61 milyon $) ile ikinci sırada yer alırken, sömürge dönemi ticari bağlarının bir devamı olan Gabon %6,6 (311,37 milyon $) ile onu takip etti; Kongo'nun derin bölgesel ticaret bağlantılarını paylaştığı komşu petrol üreticisi ülke olan Gabon, ikisi arasındaki sınır ötesi ticareti kolaylaştıran aynı Orta Afrika para ve gümrük birliğine üyelik de dahil. İlk üç tedarikçi olan Çin, Fransa ve Gabon, toplam ithalat değerinin %43,1'ini oluşturuyor; bu, Kongo'nun ihracat alıcıları arasında görülenden çok daha az yoğunlaşmış bir fark. Belçika %5,6 (265,16 milyon dolar), Amerika Birleşik Devletleri %4,8 (223,82 milyon dolar), Hollanda %3,8 (176,33 milyon dolar), Togo %3,4 (158,48 milyon dolar), Almanya %3,3 (157,06 milyon dolar), İtalya %2,7 ekledi. (124,87 milyon dolar) ve Angola %2,5 (118,61 milyon dolar) ile ilk on arasında yer aldı.
Açık Deniz Gemileri ve Makineleri İthalat Listesinin Başında
Gemiler, tekneler ve yüzen yapılar, 2023 yılında 784,42 milyon dolar değerinde ve toplam değerin %16,7'sini oluşturarak tüm ithalat kategorilerinin başında yer alırken, aynı kategori %8,7 (820,85 milyon dolar) ile Kongo'nun kendi ihracatı arasında ikinci sırada yer aldı. Bu kategorinin ülke ticaretinin her iki tarafında da belirgin bir şekilde ortaya çıktığını görmek, Kongo'nun ham petrol sahalarında kullanılan yüzer üretim, depolama ve boşaltma üniteleri gibi özel offshore petrol altyapısının, temeldeki ham petrolden ayrı olarak ülkenin genel mal ticaretinde gerçekten büyük ve yinelenen bir kalemi temsil ettiği fikrini güçlendiriyor. Bu, gemilerin yeni saha geliştirme için Kongo sularına getirilmesini, başka yerden yeniden konuşlandırılmasını ya da sözleşmeler el değiştirdikçe operatörler arasında değiş tokuş edilmesini yansıtsa da, bu model, petrol işinin offshore hizmetleri tarafının dolar cinsinden neredeyse ekonominin başka yerlerindeki bazı ürün kategorileri kadar büyük ticaret akışları ürettiğini gösteriyor. Bunu %14,2 (668,05 milyon $) ile makine ve mekanik aletler takip ederken, bunların büyük bir kısmı muhtemelen petrol sektörüne bağlı endüstriyel ekipmanlar olurken, demir-çelik ürünleri %8,4 (393,20 milyon $) ekledi.
Et ve yenilebilir sakatat %8,2 (385,74 milyon $) katkı sağlarken, elektrikli makineler %5,3 (249,24 milyon $) katkı sağladı. Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ilgili damıtma ürünleri %5,2 (244,68 milyon $) katkı sağladı; Kongo'nun önemli bir ham petrol ihracatçısı olduğu göz önüne alındığında kayda değer bir giriş. Kongo'nun enerji sektörüyle ilgili rapor, 'da ülkenin tek rafinerisinin tahmini 1,2 milyon tonluk ulusal ihtiyaca karşılık yılda yaklaşık 600.000 ton yakıt işlediğini, bunun Kongo'yu kendi ham petrolünü üretmesine rağmen ithal rafine edilmiş ürünlere bağımlı bıraktığını açıklıyor; bu uyumsuzluk, herhangi bir hammadde eksikliğinden çok, artan yurt içi yakıt talebinin oldukça gerisinde kalan bir rafineri sektöründen kaynaklanıyor. Mevcut tesisin yakınında daha büyük bir rafineri kurma planları, önümüzdeki yıllarda bu açığın çoğunu kapatmayı amaçlıyor; ancak böyle bir tesis tamamen faaliyete geçene kadar, rafine yakıt ithalatının Kongo'nun ithalat faturasının bir demirbaşı olarak kalması muhtemeldir. Kimyasal ürünler %4,2 (197,28 milyon dolar), taşıtlar %3,9 (181,69 milyon dolar), balık ve kabuklular %3,0 (142,99 milyon dolar) ekledi ve hayvansal ve bitkisel katı ve sıvı yağlar %2,6 (121,09 milyon dolar) ile ilk onda yer aldı.
Çok Yıllık İstikrarlı Bir Tırmanış
Kongo'nun ithalat toplamı son beş yılın dördünde arttı. 2019'da 2,24 milyar dolar olarak gerçekleşen bu tutar, salgının küresel ticareti sekteye uğratması nedeniyle 2020'de 1,91 milyar dolara geriledi, ardından 2021'de toparlanarak 2,35 milyar dolara yükseldi ve daha da yükselerek 2022'de 3,63 milyar dolara ve 2023'te 4,70 milyar dolara yükseldi; bir önceki yıla göre %29,4 artışla 2020'deki en düşük noktanın iki katından fazla artış gösterdi; bu keskin yükselişten çok daha istikrarlı bir tırmanış. Kongo'nun ihracat tarafında da aynı dönemde dalgalanmalar görüldü.
Kongo'nun 2023'te ihraç ettiği 9,47 milyar ABD dolarına karşılık bu ithalat toplamı, ülkeyi kabaca 4,77 milyar dolarlık bir ticaret fazlası ile bırakıyor; bu, neredeyse tamamen ham petrol gelirine dayalı rahat bir tampon olup, açık deniz gemileri ve makinelerinden temel gıda maddeleri ve ithal rafine yakıta kadar ülkenin yurt dışından satın aldığı her şeyin maliyetini rahatlıkla gölgede bırakıyor. Bireysel ortak ülkelerin veya ürün kategorilerinin yıldan yıla nasıl dağıldığına daha yakından bakmak için yukarıdaki veri panelleri bu rakamların ardındaki tüm ayrıntıları sunmaktadır.