01Öne Çıkan Noktalar
- Belçika'nın ihracatı, 2022'deki 455,40 milyar dolardan %12,8 düşüşle 2023'te 397,31 milyar dolara ulaştı; bu, iki yıllık büyümenin ardından ilk yıllık düşüş oldu.
- Almanya, 63,49 milyar dolar değerindeki ihracatın %16,0'ını gerçekleştirerek en üst sırada yer alırken, onu %13,2 (52,60 milyar dolar) ile Hollanda ve %12,9 (51,31 milyar dolar) ile Fransa takip etti.
- Belçika'nın en büyük üç komşu pazarı, toplam ihracat değerinin %42,1'ini oluşturuyor ve bu da çevredeki Avrupa ekonomileriyle derin entegrasyonu yansıtıyor.
- Eczacılık ürünleri, toplam değerin %15,8'iyle (62,80 milyar dolar) tüm ihracat kategorilerinin başında gelirken, mineral yakıtlar %13,2'yle (52,30 milyar dolar) ikinci sırada yer aldı.
025 Yıllık Trend
| Yıl | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Değer | $311,8Mlr. | $295,1Mlr. | $386,0Mlr. | $455,4Mlr. | $397,3Mlr. |
03En Büyük İhracat Pazarları (2023)
| Sıra | Ortak | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Almanya | $63,5Mlr. | 16,0% |
| 2 | Hollanda | $52,6Mlr. | 13,2% |
| 3 | Fransa | $51,3Mlr. | 12,9% |
| 4 | Amerika Birleşik Devletleri | $30,5Mlr. | 7,7% |
| 5 | Birleşik Krallık | $23,7Mlr. | 6,0% |
| 6 | İtalya | $17,9Mlr. | 4,5% |
| 7 | İspanya | $11,0Mlr. | 2,8% |
| 8 | Polonya | $10,1Mlr. | 2,5% |
| 9 | Lüksemburg | $7,4Mlr. | 1,9% |
| 10 | İsveç | $7,0Mlr. | 1,8% |
04En Büyük İhracat Kategorileri (2023)
| Sıra | Kategori | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Eczacılık Ürünleri | $62,8Mlr. | 15,8% |
| 2 | Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Bunların Distilasyonundan Elde Edilen Ürünler; Bitümlü Maddeler; Mineral Mumlar | $52,3Mlr. | 13,2% |
| 3 | Demiryolu veya Tramvay Araçları dışındaki taşıtlar ve bunların parça ve aksesuarları | $44,8Mlr. | 11,3% |
| 4 | Nükleer Reaktörler, Kazanlar, Makinalar ve Mekanik Cihazlar; Bunların parçaları | $25,9Mlr. | 6,5% |
| 5 | Plastikler ve Plastiklerden Ürünler | $19,7Mlr. | 5,0% |
| 6 | Doğal veya Kültür İncileri, Kıymetli veya Yarı Kıymetli Taşlar, Kıymetli Metaller, Kıymetli Metallerle Kaplanmış Metaller ve Bunlardan Eşyalar; İmitasyon Takılar; Madeni para | $15,5Mlr. | 3,9% |
| 7 | Demir ve Çelik | $15,2Mlr. | 3,8% |
| 8 | Elektrikli Makine ve Teçhizat ve bunların parçaları; Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar, Televizyon Görüntü ve Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar ve Bu Eşyaların Parça ve Aksesuarları | $14,4Mlr. | 3,6% |
| 9 | Organik Kimyasallar | $14,0Mlr. | 3,5% |
| 10 | Optik, Fotografik, Sinematografik, Ölçme, Kontrol, Hassasiyet, Tıbbi veya Cerrahi Alet ve Cihazlar; Bunların Parça ve Aksesuarları | $10,2Mlr. | 2,6% |
05Ticaret Ortağı Haritası
06Analiz
2023'te Belçika'nın En Çok İhracat Destinasyonları
Belçika, bu veri setindeki doğrulanmış ticaret verileriyle son yıl olan 2023'te 397,31 milyar dolar değerinde mal ihraç etti. Bu toplam, 2022'de kaydedilen 455,40 milyar dolardan %12,8'lik bir düşüşe işaret ediyor; bu, iki yıl üst üste büyümenin ardından ilk yıllık gerileme. Almanya, 63,49 milyar dolar değerindeki toplam ihracatın %16,0'ını alarak Belçika'nın ihracatının en büyük varış noktası oldu.
Hollanda %13,2 (52,60 milyar dolar) ile ikinci sırada yer alırken onu %12,9 (51,31 milyar dolar) ile Fransa takip etti. Amerika Birleşik Devletleri %7,7 (30,54 milyar dolar) ile dördüncü sırada yer alırken, %6,0 (23,75 milyar dolar) ile Birleşik Krallık ve %4,5 (17,93 milyar dolar) ile İtalya'ün önünde yer aldı. İspanya %2,8 (11,03 milyar dolar) sağladı, Polonya %2,5 (10,11 milyar dolar), Lüksemburg %1,9 (7,42 milyar dolar) katkıda bulundu ve İsveç %1,8 (7,05 milyar dolar) ile ilk on arasında yer aldı. İlk üç destinasyon birlikte toplam ihracat değerinin %42,1'ini oluşturdu.
Belçika'nın ilk üç destinasyonu olan Almanya, Hollanda ve Fransa, birinci sıradan üçüncü sıraya kadar yüzde üç buçuk puandan daha az bir farkla ayrılıyor; bu, tek bir baskın ülkenin diğerlerinin oldukça önünde yer aldığı ortak sıralamasıyla karşılaştırıldığında alışılmadık derecede sıkı bir kümelenme. Bu yakınlık, Belçika'nın, Antwerp Limanı ve Belçikalı ihracatçıları doğrudan Alman, Hollanda ve Fransız tedarik zincirlerine bağlayan kapsamlı karayolu ve demiryolu ağlarıyla, dünyanın en yoğun entegre ticaret bölgelerinden birinin merkezindeki konumunu yansıtıyor. Küçük boyutuna rağmen Lüksemburg'un ilk 10'da yer alması, Belçika ekonomisinin yakın Benelüks ülkeleri ve sınır bölgesi komşularıyla ne kadar sıkı bir şekilde bağlantılı olduğunun altını çiziyor.
Yakın çevrenin ötesinde, ABD ve Birleşik Krallık, Belçika'nın kıta Avrupası dışındaki en büyük pazarlarını temsil ediyor ve toplam ihracat değerinin yaklaşık %14'ünü oluşturuyor. İtalya, İspanya, Polonya ve İsveç, Belçika'nın erişim alanını Güney, Orta ve Kuzey Avrupa'ya kadar genişleten bir ortak listesini tamamlıyor; ancak bu ikincil ortakların hiçbiri bireysel olarak toplamın %5'ini geçmiyor. Sıkı bir şekilde gruplandırılmış ilk üç ile daha geniş bir Avrupa kuyruğunun birleşimi, Belçika'nın ihracat tabanına hem derin bölgesel kökler hem de yakın sınırlarının ötesinde anlamlı çeşitlilik sağlıyor.
Öncü İhracat Kategorileri
Eczacılık ürünleri, 2023 yılında 62,80 milyar dolar değerindeki ihracat kategorilerinin başında yer aldı ve toplam ihracat değerinin %15,8'ini oluşturdu. Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ilgili damıtma ürünleri, 52,30 milyar dolar değerle %13,2 ile yakından takip ederken, araçlar ve ilgili parça ve aksesuarlar %11,3 (44,79 milyar dolar) ile üçüncü sırada yer aldı.
Makine ve mekanik cihazlar %6,5 (25,88 milyar $) artış gösterirken, plastikler %5,0 (19,71 milyar $) katkı sağladı. Değerli taşlar ve metaller %3,9 (15,49 milyar dolar) gelir elde ederken, demir ve çelik %3,8 (15,17 milyar dolar) artış gösterdi. Elektrikli makineler %3,6 (14,40 milyar dolar) katkı sağladı, organik kimyasallar %3,5 (13,96 milyar dolar) ekledi ve optik, fotografik ve tıbbi aletler %2,6 (10,17 milyar dolar) ile ilk onda yer aldı.
İhracat listesinin başında yer alan farmasötik ürünler, Belçika'nın dünyanın en büyük ilaç ve aşı üretim merkezlerinden biri olarak konumunu yansıtıyor ve birçok küresel aşı ve biyolojik madde üreticisinin önemli üretim tesislerine ev sahipliği yapıyor. Bu liderlik bir miktar dalgalanmayı da beraberinde getirdi: Salgının zirveye ulaşmasının ardından COVID-19 aşılarına yönelik küresel talep normalleştikçe, Belçika'nın söz konusu üründen elde ettiği ihracat geliri, diğer aşıların ve farmasötik ürünlerin ihracatı artmaya devam etse bile keskin bir şekilde düştü; aşağıda daha ayrıntılı olarak ele alınan bu dinamik, muhtemelen ilaç kategorisinin daha geniş ihracat düşüşüne rağmen ihracat sıralamasında lider olmasına katkıda bulunmuştur.
Altıncı sırada yer alan değerli taşlar ve metaller, 15,49 milyar dolar değerinde, Antwerp'in yüzyıllardır şehirde faaliyet gösteren niş bir endüstri olan dünyanın önde gelen elmas ticareti ve kesme merkezlerinden biri olarak köklü rolünü yansıtıyor. Makineler, plastikler, demir-çelik, elektrikli ekipmanlar, organik kimyasallar ve hassas aletlerden oluşan geri kalan kategoriler, aynı zamanda mineral yakıt ticaretini de destekleyen limanın ve lojistik altyapısının üzerinde yer alan geniş bir endüstriyel ve kimyasal üretim tabanına işaret ediyor. İlk üçü geçen bu kategorilerin hiçbiri tek başına toplam ihracat değerinin %7'sini sağlayamıyor; bu da ilaç dışında herhangi bir tek sektöre bağımlılıktan ziyade gerçek anlamda çeşitlendirilmiş bir endüstriyel ihracat ekonomisine işaret ediyor.
İki Yıllık Büyümenin Ardından Düşüş
Beş yıllık eğilim, ihracatın 2020'de düştüğünü, ardından iki yıl art arda yükseldiğini ve ardından 2023'te tersine döndüğünü gösteriyor. İhracat 2019'da 311,80 milyar dolardan 2020'de 295,14 milyar dolara yükseldi, ardından 2021'de 385,98 milyar dolara, 2022'de ise 455,40 milyar dolara yükseldi ve ardından %12,8 düşüşle 2022'de 455,40 milyar dolara yükseldi. 2023'te 397,31 milyar dolar. Bu düşüşe rağmen 2023 toplamı 2022'den önceki her yılın üzerinde kalıyor ve son yıldaki gerilemeye rağmen beş yıllık daha geniş gidişatın yukarıya dönük olmasını sağlıyor.
Bu model, Belçika'nın kimya ve yaşam bilimleri endüstrisi federasyonu essenscia'ın raporlarıyla tutarlıdır; bu rapor, Belçika'nın pandemi dönemindeki talebin normalleşmesiyle birlikte, diğer aşı kategorilerinde devam eden büyüme yoluyla dünyanın önde gelen aşı ihracatçısı konumunu korumasına rağmen, COVID-19 aşısı ihracatının nasıl keskin bir şekilde düştüğünü belgelemiştir. Bireysel ortak ülkelerin veya ürün kategorilerinin yıldan yıla nasıl dağıldığına daha yakından bakmak için yukarıdaki veri panelleri bu rakamların ardındaki tüm ayrıntıları sunmaktadır.