01Öne Çıkan Noktalar
- Belçika'nın ithalatı, 2022'deki 461,79 milyar dolardan %12,7 düşüşle 2023'te 403,20 milyar dolara ulaştı; bu, iki yıllık büyümenin ardından ilk yıllık düşüş oldu.
- Hollanda, 87,48 milyar dolar değerindeki ithalatın %21,7'sini sağlayarak, ikinci sıradaki Almanya'nın sahip olduğu payın neredeyse iki katı olan en büyük kaynak oldu.
- Bunu %13,1 (52,69 milyar dolar) ve %11,7 (47,02 milyar dolar) ile Almanya ve Fransa takip ederek, ilk üç kaynağa toplam ithalat değerinin %46,4'ünü sağladı.
- Mineral yakıtlar, toplam değerin %17,0'ı (68,40 milyar $) ile tüm ithalat kategorilerinin başında gelirken, taşıtlar %12,4 (49,92 milyar $) ile ikinci sırada yer aldı.
025 Yıllık Trend
| Yıl | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Değer | $318,7Mlr. | $294,2Mlr. | $393,9Mlr. | $461,8Mlr. | $403,2Mlr. |
03En Büyük İthalat Pazarları (2023)
| Sıra | Ortak | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Hollanda | $87,5Mlr. | 21,7% |
| 2 | Almanya | $52,7Mlr. | 13,1% |
| 3 | Fransa | $47,0Mlr. | 11,7% |
| 4 | Amerika Birleşik Devletleri | $28,0Mlr. | 6,9% |
| 5 | İtalya | $16,6Mlr. | 4,1% |
| 6 | Birleşik Krallık | $14,1Mlr. | 3,5% |
| 7 | Çin | $13,8Mlr. | 3,4% |
| 8 | İrlanda | $10,8Mlr. | 2,7% |
| 9 | İsviçre | $10,5Mlr. | 2,6% |
| 10 | Norveç | $9,4Mlr. | 2,3% |
04En Büyük İthalat Kategorileri (2023)
| Sıra | Kategori | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Bunların Distilasyonundan Elde Edilen Ürünler; Bitümlü Maddeler; Mineral Mumlar | $68,4Mlr. | 17,0% |
| 2 | Demiryolu veya Tramvay Araçları dışındaki taşıtlar ve bunların parça ve aksesuarları | $49,9Mlr. | 12,4% |
| 3 | Eczacılık Ürünleri | $48,3Mlr. | 12,0% |
| 4 | Nükleer Reaktörler, Kazanlar, Makinalar ve Mekanik Cihazlar; Bunların parçaları | $29,0Mlr. | 7,2% |
| 5 | Elektrikli Makine ve Teçhizat ve bunların parçaları; Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar, Televizyon Görüntü ve Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar ve Bu Eşyaların Parça ve Aksesuarları | $29,0Mlr. | 7,2% |
| 6 | Organik Kimyasallar | $18,8Mlr. | 4,7% |
| 7 | Plastikler ve Plastiklerden Ürünler | $13,2Mlr. | 3,3% |
| 8 | Doğal veya Kültür İncileri, Kıymetli veya Yarı Kıymetli Taşlar, Kıymetli Metaller, Kıymetli Metallerle Kaplanmış Metaller ve Bunlardan Eşyalar; İmitasyon Takılar; Madeni para | $13,0Mlr. | 3,2% |
| 9 | Optik, Fotografik, Sinematografik, Ölçme, Kontrol, Hassasiyet, Tıbbi veya Cerrahi Alet ve Cihazlar; Bunların Parça ve Aksesuarları | $10,5Mlr. | 2,6% |
| 10 | Demir ve Çelik | $9,2Mlr. | 2,3% |
05Ticaret Ortağı Haritası
06Analiz
2023'te Belçika'nın En Önemli İthalat Kaynakları
Belçika, bu veri setindeki doğrulanmış ticaret verileriyle birlikte son yıl olan 2023'te 403,20 milyar dolar değerinde mal ithal etti. Bu toplam, 2022'de kaydedilen 461,79 milyar dolardan %12,7'lik bir düşüşe işaret ediyor; bu, iki yıl üst üste büyümenin ardından ilk yıllık geri çekilme. Hollanda, Belçika'nın ithalatının en büyük kaynağıydı ve toplam ithalatın %21,7'sini (87,48 milyar dolar) sağlıyordu.
Almanya %13,1 (52,69 milyar dolar) ile ikinci sırada yer alırken, %11,7 (47,02 milyar dolar) ile Fransa ve %6,9 (28,01 milyar dolar) ile Amerika Birleşik Devletleri'in önünde yer aldı. İtalya %4,1 (16,61 milyar dolar) ile beşinci sırada yer alırken onu %3,5 (14,07 milyar dolar) ile Birleşik Krallık ve %3,4 (13,78 milyar dolar) ile Çin takip etti. İrlanda %2,7 (10,77 milyar dolar) sağladı, İsviçre %2,6 (10,52 milyar dolar) ekledi ve Norveç %2,3 (9,37 milyar dolar) ile ilk on arasında yer aldı. En üstteki üç kaynak toplam ithalat değerinin %46,4'ünü oluşturdu.
Hollanda'nın ikinci sıradaki Almanya'nın neredeyse iki katı paya sahip lider konumu, Avrupa'nın en büyük entegre yakıt, kimyasal ve kargo elleçleme merkezlerinden biri olarak işlev gören daha geniş Amsterdam-Rotterdam-Antwerp kümesinin bir parçası olan Scheldt ağzı boyunca uzanan Belçika ve Hollanda limanları arasındaki son derece yakın fiziksel ve lojistik entegrasyonu yansıtıyor. Hammaddeler, yarı mamul ürünler ve nihai ürünler her iki taraftaki rafineriler, kimya tesisleri ve dağıtım merkezleri arasında hareket ederken mallar rutin olarak Belçika-Hollanda sınırını birçok kez geçiyor; bu da muhtemelen Hollanda'nın kayıtlı payını basit coğrafi yakınlığın önerdiğinin ötesinde şişiriyor.
İlk üçün ötesinde, Belçika'nın geri kalan ithalat kaynakları imalat ve kaynak sağlayan ekonomilerin bir karışımını kapsıyor. İrlanda'nın 10,77 milyar dolar değerindeki ilk on arasında yer alması, muhtemelen Avrupa'nın en büyük iki farmasötik üretim ve ihracat merkezi arasında hareket eden farmasötik ve kimyasal ara maddelerini yansıtıyor ve Belçika'nın ihracat tarafında halihazırda görülen farmasötik ticaretini tamamlıyor. Norveç'in dahil edilmesi, mineral yakıtların Belçika'nın en büyük ithalat kategorisi olarak sıralamasıyla tutarlı olarak enerji ithalatına işaret ederken, İsviçre ve Çin, sırasıyla hassas üretim ve düşük maliyetli endüstriyel malları kapsayan bir tedarikçi tabanını tamamlıyor. Onuncu sırada olmasına rağmen, Norveç'in %2,3'lük payı mutlak anlamda önemli bir değerdir; değeri 9 milyar dolardan fazladır; bu, Belçika'nın genel ithalat faturasının, ilk üçün altındaki sıralamanın çoğunu oluşturan daha küçük yüzdelik paylara göre ne kadar büyük olduğunu hatırlatmaktadır.
Önde Gelen İthalat Kategorileri
Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ilgili damıtma ürünleri, 2023 yılında 68,40 milyar dolar değerindeki tüm ithalat kategorilerinin başında yer aldı ve toplam ithalat değerinin %17,0'ını oluşturdu. Bunu %12,4 ile 49,92 milyar dolar değerle taşıtlar ve ilgili parça ve aksesuarlar takip ederken, farmasötik ürünler %12,0 (48,30 milyar dolar) ile üçüncü sırada yer aldı.
Makine ve mekanik cihazlar %7,2 (29,02 milyar $) artış gösterirken, elektrikli makine ve ekipmanlar %7,2 (28,98 milyar $) katkı sağladı. Organik kimyasallar %4,7 (18,82 milyar dolar) gelir elde ederken, plastikler %3,3 (13,17 milyar dolar) ekledi. Değerli taşlar ve metaller %3,2 (12,97 milyar dolar) katkı sağlarken, optik ve tıbbi aletler %2,6 (10,48 milyar dolar) ekledi ve demir ve çelik %2,3 (9,17 milyar dolar) ile ilk onda yer aldı.
İthalat listesinin başında yer alan mineral yakıtlar, kıtanın en büyük rafinerilerinden birini içeren Antwerp Limanı'ndaki tesislerle desteklenen Belçika'nın büyük bir Avrupa petrol rafineri merkezi olma rolüyle tutarlıdır. Bu ölçekte bir rafinaj operasyonu, sürekli bir ithal ham petrol ve ara ham madde akışına bağlıdır, çünkü Belçika'nın kendisi ihmal edilebilir miktarlarda ham petrol üretiyor; bu, toplam mineral yakıt ithalatının büyük bir kısmının, aynı zamanda Belçika'nın önde gelen ihracatları arasında yer alan rafine edilmiş yakıt ürünlerini doğrudan beslediği anlamına geliyor.
İthalatlar arasında üçüncü sırada yer alan 48,30 milyar dolar değerindeki farmasötik ürünler, kategorinin Belçika'nın en büyük ihracatı olma konumunu yansıtıyor ve aktif bileşenlerin, ara ürünlerin ve kısmen tamamlanmış farmasötik ürünlerin entegre Avrupa ve küresel üretim ağlarının bir parçası olarak her iki yönde de hareket ettiği önemli endüstri içi ticarete işaret ediyor. İthalat tarafında ilk 10'da yer alan değerli taşlar ve metaller, Anvers'in saf bir elmas kaynağı olmaktan çok bir ticaret ve işleme merkezi olarak rolünü güçlendiriyor; çünkü şehir hem kaba hem de cilalı taşları ithal ediyor ve bunları kesip cilaladıktan veya daha fazla ticaret yaptıktan sonra ihraç ediyor. Elektrikli makineler ve makineler yüzdelik puanın yalnızca onda biri kadar bir farkla ayrılıyor; bu yakın bir eşitlik, gelecekteki bir veri güncellemesinde Belçika'nın ağırlıklı olarak endüstriyel ekipmanlara dayanan ithalat tabanına ilişkin daha geniş resmi değiştirmeden her ikisinin de diğerini makul bir şekilde geçebileceğini gösteriyor.
İki Yıllık Büyümenin Ardından Düşüş
Beş yıllık eğilim, ithalatın 2020'de düştüğünü, ardından iki yıl art arda yükseldiğini ve ardından 2023'te tersine döndüğünü gösteriyor. İthalat 2019'da 318,71 milyar dolardan 2020'de 294,25 milyar dolara yükseldi, ardından 2021'de 393,95 milyar dolara, 2022'de ise 461,79 milyar dolara yükseldi ve ardından %12,7 düşüşle 2022'de 461,79 milyar dolara yükseldi. 2023'te 403,20 milyar dolar. Bu düşüşe rağmen 2023 toplamı 2022'den önceki her yılın üzerinde kalıyor ve son yıldaki gerilemeye rağmen beş yıllık daha geniş gidişatın yukarıya dönük olmasını sağlıyor.
Bu model, Antwerp tesisini Avrupa'nın en büyük entegre rafineri ve petrokimya platformlarından biri olarak tanımlayan ve Belçika'nın rafineri ve kimyasal üretim üssünü sürdürmek için gereken ham madde ve hammadde ithalatının boyutunun altını çizen TotalEnergies'ın ayrıntılarıyla tutarlıdır. Bireysel ortak ülkelerin veya ürün kategorilerinin yıldan yıla nasıl dağıldığına daha yakından bakmak için yukarıdaki veri panelleri bu rakamların ardındaki tüm ayrıntıları sunmaktadır.