01Öne Çıkan Noktalar
- Estonya, 2022'deki 23,60 milyar dolardan %14,80 düşüşle 2023'te 20,11 milyar dolar değerinde mal ihraç etti, ancak yine de 2021 öncesindeki her yılın üzerinde bir rakama ulaştı.
- Elektrikli makineler %13,95 (2,81 milyar $) ile tüm ihracat kategorilerinin başında gelirken, ahşap ve ahşap ürünleri %10,45 (2,10 milyar $) ile hemen arkasından geldi.
- Finlandiya, Estonya'nın en büyük tek varış noktası olan 3,10 milyar dolar değerindeki ihracatın %15,44'ünü satın aldı.
- Estonya'nın ilk üç destinasyonu olan Finlandiya, Letonya ve İsveç, toplam ihracat değerinin %36,20'sini oluşturuyordu; bu sitede kapsanan en geniş listelerden biri.
025 Yıllık Trend
| Yıl | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Değer | $16,8Mlr. | $16,9Mlr. | $22,3Mlr. | $23,6Mlr. | $20,1Mlr. |
03En Büyük İhracat Pazarları (2023)
| Sıra | Ortak | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Finlandiya | $3,1Mlr. | 15,4% |
| 2 | Letonya | $2,3Mlr. | 11,6% |
| 3 | İsveç | $1,8Mlr. | 9,1% |
| 4 | Litvanya | $1,6Mlr. | 8,1% |
| 5 | Almanya | $1,3Mlr. | 6,4% |
| 6 | Rusya | $1,2Mlr. | 5,9% |
| 7 | Hollanda | $768,8M | 3,8% |
| 8 | Norveç | $672,3M | 3,3% |
| 9 | Polonya | $654,9M | 3,3% |
| 10 | Danimarka | $565,6M | 2,8% |
04En Büyük İhracat Kategorileri (2023)
| Sıra | Kategori | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Elektrikli Makine ve Teçhizat ve bunların parçaları; Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar, Televizyon Görüntü ve Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar ve Bu Eşyaların Parça ve Aksesuarları | $2,8Mlr. | 14,0% |
| 2 | Ahşap ve Ahşap Eşyalar; Odun Kömürü | $2,1Mlr. | 10,4% |
| 3 | Nükleer Reaktörler, Kazanlar, Makinalar ve Mekanik Cihazlar; Bunların parçaları | $1,9Mlr. | 9,3% |
| 4 | Demiryolu veya Tramvay Araçları dışındaki taşıtlar ve bunların parça ve aksesuarları | $1,8Mlr. | 9,0% |
| 5 | Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Bunların Distilasyonundan Elde Edilen Ürünler; Bitümlü Maddeler; Mineral Mumlar | $1,8Mlr. | 8,8% |
| 6 | Mobilya; Yatak Takımları, Yataklar, Yatak Destekleri, Minderler ve Benzeri Doldurulmuş Mobilyalar; Başka yerde belirtilmeyen veya yer almayan Lambalar ve Aydınlatma Parçaları; Işıklı Tabelalar, Işıklı İsim Levhaları ve Benzerleri; Prefabrik Yapılar | $1,2Mlr. | 5,9% |
| 7 | Demir veya Çelikten Eşyalar | $822,4M | 4,1% |
| 8 | Optik, Fotografik, Sinematografik, Ölçme, Kontrol, Hassasiyet, Tıbbi veya Cerrahi Alet ve Cihazlar; Bunların Parça ve Aksesuarları | $591,0M | 2,9% |
| 9 | Hayvansal ve Bitkisel Katı ve Sıvı Yağlar ve Bunların Parçalanma Ürünleri; Hazır Yemeklik Yağlar; Hayvansal veya Bitkisel Mumlar | $553,5M | 2,8% |
| 10 | Plastikler ve Plastiklerden Ürünler | $533,2M | 2,7% |
05Ticaret Ortağı Haritası
06Analiz
Ülkenin Yarısından Odun ve Neredeyse Başka Hiçbir Yerde Bulunmayan Bir Kayadan Yakıt
Estonya, 2023'te bir önceki yıla göre 23,60 milyar dolardan %14,80 düşüşle 20,11 milyar dolar değerinde mal ihraç etti. Elektrikli makineler, 2,81 milyar dolar veya toplamın %13,95'i ile tüm ihracat kategorilerinde başı çekti. Ahşap ve ahşap eşyalar %10,45 (2,10 milyar dolar) ile ikinci sırada yer aldı. Ormanlar Estonya'nın neredeyse yarısını kapsıyor ve orman ve ağaç endüstrisinin Estonya GSYİH'sındaki payı son yılda %22'ye ulaştı. Bu ölçek, ahşabı ülkenin en tutarlı ihracat kategorilerinden biri haline getiriyor ve aynı hammadde tabanını kullanan %5,89 (1,18 milyar dolar) ile altıncı sırada yer alan mobilyayı da doğrudan besliyor. Ahşap ve mobilya birlikte, Estonya'nın toplam ihracat değerinin anlamlı bir dilimini temsil ediyor; bu dilim, ülkenin ithal etmek zorunda olduğu bir kaynaktan ziyade gerçekten bol miktarda sahip olduğu bir kaynağa dayanıyor.
Makine ve mekanik cihazlar %9,25 (1,86 milyar $) alırken, taşıtlar %8,97 (1,80 milyar $) artış gösterdi. Mineral yakıtlar %8,83 (1,78 milyar dolar) ile beşinci sırada yer alıyor ve neredeyse tamamı Estonya'nın bir yüzyıldır işlediği bir yakıt kaynağı olan bitümlü şistten oluşuyor. Viru Keemia Grupp, Estonya'nın en büyük sanayi kuruluşlarından biri, geçtiğimiz yıl kaya petrolü, ısı ve elektrik üretmek için milyonlarca ton bitümlü şist çıkarıp işledi; Çin, Hindistan, Japonya ve ABD'nin de aralarında bulunduğu 25'ten fazla ülkeye ürün sattı.. Mevduata dayalı yakıt kaynağı, Estonya'nın yakıt ihracat kategorisinin, diğer birçok ülke için bu kategoriye hakim olan ham petrole dayalı yakıt ihracatından farklı davranmasına neden oluyor. Yurt içi enerji güvenliği ve ihracat geliri, esas olarak ülkenin kuzeydoğusunda bulunan aynı yataklara dayanmaktadır.
Demir veya çelik ürünler %4,09 (822,35 milyon $) katkı sağlarken, optik, fotoğraf ve tıbbi aletler %2,94 (591,02 milyon $) katkı sağladı. Hayvansal, bitkisel ve mikrobiyal katı ve sıvı yağlar %2,75 (553,46 milyon $) alırken, plastikler %2,65 (533,20 milyon $) ile ilk 10'u kapattı.
Çoğunu İskandinav ve Baltık Komşuları Alıyor
Finlandiya, Estonya'nın ihracatının %15,44'ünü (3,10 milyar dolar değerinde) satın aldı; bu, en büyük tek varış noktasıdır ve iki ülkeyi ayıran dar Finlandiya Körfezi'ndeki yakın ekonomik bağların bir yansımasıdır. Letonya %11,61 (2,33 milyar dolar) ile ikinci sırada yer alırken, İsveç %9,15 (1,84 milyar dolar) ile ikinci sırada yer aldı. Bu üç destinasyon bir araya getirildiğinde 2023'teki toplam ihracat değerinin %36,20'sini oluşturdu; bu sitede yer alan birçok ülkeden çok daha az yoğunlaşan ilk üç ülke arasında yer aldı.
Litvanya %8,14 (1,64 milyar dolar) ekledi; bu, Finlandiya ve İsveç'i saymadan önce bile üç Baltık ülkesinin birlikte Estonya'nın ihracatında önemli bir pay oluşturduğu anlamına geliyor. Almanya %6,37 (1,28 milyar dolar) katkıda bulundu ve Rusya %5,88 (1,18 milyar dolar) aldı; bu ilişki, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından daha geniş yaptırımlar ortamı göz önüne alındığında önemli ölçüde değişti. Hollanda %3,82 (768,75 milyon $) ekledi ve Norveç %3,34 (672,34 milyon $) katkıda bulundu. Polonya %3,26 (654,94 milyon $) aldı ve Danimarka %2,81 (565,58 milyon $) ile ilk 10'u kapattı. İlk üçün dışındaki hiçbir ülke toplamın %9'undan fazlasını talep etmiyor; bu da Estonya'nın ihracat listesinin en yakın komşuları dışındaki herhangi bir ilişkiye aşırı derecede dayanmasını engelliyor.
2022'de Keskin Bir Yükseliş, Sonra Gerileme
Estonya'nın ihracat toplamı, burada kapsanan beş yıl boyunca net bir döngüden geçti. 2019'da 16,81 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti ve diğer birçok ülkede görülen keskin düşüşlerle karşılaştırıldığında alışılmadık derecede ılımlı bir salgın yılı olan 2020'de 16,90 milyar dolarda neredeyse sabit kaldı. Daha sonra 2021'de 22,30 milyar dolara sıçradı ve 2022'de bu beş yıllık pencerenin zirvesi olan 23,60 milyar dolara daha da tırmandı.
Bu zirveden %14,80 düşüşle 2023'teki toplam 20,11 milyar dolar, hâlâ 2019 ve 2020 seviyelerinin oldukça üzerinde bulunuyor. Estonya'nın ihracat tabanı oldukça çeşitli görünüyor. Herhangi bir pazarda yoğunlaşmak yerine, kategori tarafında elektrikli makineler, ahşap ürünler, araçlar ve enerjiye; hedef tarafta ise İskandinav, Baltık ve daha geniş Avrupalı alıcılara yayılıyor. Bu çeşitlilik, herhangi bir kategori veya destinasyondaki bir gerilemeye karşı toplamı korumaya yardımcı olacaktır.
Estonya ekonomisinin bölgeye ne kadar sıkı bir şekilde bağlı olduğu göz önüne alındığında, Avrupa'da genel bir yavaşlama veya Ukrayna'daki savaşa bağlı daha fazla aksaklık muhtemelen burada da ortaya çıkacaktır. Estonya'nın Rusya ile hâlâ mevcut olan ancak eskisinden çok daha küçük olan ticari ilişkisi, jeopolitiğin son birkaç yılda bu ülkenin ihracat haritasını nasıl yeniden şekillendirdiğinin bir göstergesidir. Rusya'nın payının küçülmeye devam edip etmediğini ve Baltık ve İskandinav komşularının farkı özümsemeye devam edip etmediğini izlemek, Estonya'nın ihracat tabanının bu beş yıllık pencereyi takip eden yıllarda nereye gideceği hakkında çok şey söyleyecek.