01Öne Çıkan Noktalar
- Estonya, 2022'deki 27,54 milyar dolardan %14,88 düşüşle 2023'te 23,44 milyar dolar değerinde mal ithal etti; bu düşüş o yıl ihracat tarafını da yakından takip etti.
- Almanya, ithalatın %11,12'sini (2,61 milyar dolar) karşılayarak Estonya'nın en büyük tedarikçisi olurken, onu %9,27 ile Çin takip etti.
- Elektrikli makineler %12,43 (2,91 milyar $) ile tüm ithalat kategorilerinde başı çekerken, %12,18 (2,86 milyar $) ile araçların az farkla önünde yer aldı.
- Estonya'nın ilk üç tedarikçisi Almanya, Çin ve Finlandiya toplam ithalat değerinin %29,03'ünü oluşturuyor; bu da ihracat tarafına göre daha az yoğunlaşmış bir liste.
025 Yıllık Trend
| Yıl | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Değer | $18,7Mlr. | $17,8Mlr. | $24,2Mlr. | $27,5Mlr. | $23,4Mlr. |
03En Büyük İthalat Pazarları (2023)
| Sıra | Ortak | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Almanya | $2,6Mlr. | 11,1% |
| 2 | Çin | $2,2Mlr. | 9,3% |
| 3 | Finlandiya | $2,0Mlr. | 8,6% |
| 4 | Diğer Avrupa | $1,6Mlr. | 6,7% |
| 5 | Litvanya | $1,5Mlr. | 6,6% |
| 6 | Polonya | $1,5Mlr. | 6,4% |
| 7 | Letonya | $1,2Mlr. | 5,2% |
| 8 | İsveç | $1,1Mlr. | 4,8% |
| 9 | İtalya | $717,6M | 3,1% |
| 10 | Hollanda | $706,0M | 3,0% |
04En Büyük İthalat Kategorileri (2023)
| Sıra | Kategori | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Elektrikli Makine ve Teçhizat ve bunların parçaları; Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar, Televizyon Görüntü ve Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar ve Bu Eşyaların Parça ve Aksesuarları | $2,9Mlr. | 12,4% |
| 2 | Demiryolu veya Tramvay Araçları dışındaki taşıtlar ve bunların parça ve aksesuarları | $2,9Mlr. | 12,2% |
| 3 | Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Bunların Distilasyonundan Elde Edilen Ürünler; Bitümlü Maddeler; Mineral Mumlar | $2,5Mlr. | 10,9% |
| 4 | Nükleer Reaktörler, Kazanlar, Makinalar ve Mekanik Cihazlar; Bunların parçaları | $2,3Mlr. | 9,9% |
| 5 | Plastikler ve Plastiklerden Ürünler | $879,2M | 3,8% |
| 6 | Eczacılık Ürünleri | $804,2M | 3,4% |
| 7 | Demir ve Çelik | $758,2M | 3,2% |
| 8 | Ahşap ve Ahşap Eşyalar; Odun Kömürü | $704,1M | 3,0% |
| 9 | Demir veya Çelikten Eşyalar | $644,5M | 2,7% |
| 10 | Optik, Fotografik, Sinematografik, Ölçme, Kontrol, Hassasiyet, Tıbbi veya Cerrahi Alet ve Cihazlar; Bunların Parça ve Aksesuarları | $522,5M | 2,2% |
05Ticaret Ortağı Haritası
06Analiz
Yerli Otomobil Üreticisinin Olmaması Her Aracın Gemi veya Demiryoluyla Gelmesi Demektir
Estonya, 2023 yılında, bir önceki yılki 27,54 milyar dolardan %14,88 düşüşle 23,44 milyar dolar değerinde mal ithal etti; bu, aynı yıl ihracat tarafında yaşanan %14,80'lik düşüşe neredeyse eşdeğer bir düşüş. Elektrikli makineler, 2,91 milyar dolar veya toplamın %12,43'ü ile tüm ithalat kategorilerinin başında yer aldı; aynı kategori, aynı zamanda Estonya'nın ihracat listesinin de başında yer alıyor ve ülkenin elektronik sektörünün daha geniş Avrupa tedarik zincirleriyle ne kadar sıkı bir şekilde iç içe olduğunu yansıtıyor. Taşıtlar %12,18 (2,86 milyar dolar) ile ikinci sırada yer aldı. Estonya'nın kendi OEM otomobil fabrikası veya seri araç üretimi yok, dolayısıyla ülke, fiziksel araç montajı yerine otomotiv yazılımı ve bağlantılı mobilite teknolojisinde büyüyen bir niş oluştursa bile, Estonya yollarındaki her araba yurt dışından geliyor.
Mineral yakıtlar %10,87 (2,55 milyar dolar) ile üçüncü sırada yer aldı; bu rakam, Estonya'nın kaya petrolü ihracatçısı olarak kendi konumunun yanında yer alıyor. Estonya'nın kaya petrolü endüstrisi, geçmişi 1924'e dayanan benzersiz bir süreçten geçiyor ve kimya endüstrisi satışlarının %81'inden fazlası yurt dışına gidiyor ile ağırlıklı olarak ihracata yönelik. Estonya kendi ham petrolünü üretmediğinden ve yerli kaya petrolü üretiminin çoğu evde kalmak yerine dışarıya gönderildiğinden, ülke hâlâ Estonya araçlarına yakıt sağlayan benzini, dizeli ve diğer rafine edilmiş petrol ürünlerini ithal etmek zorunda. Bu nedenle değer bazında akaryakıt ihraç eden bir ülke, mineral yakıtları hâlâ önemli bir ithalat kategorisi olarak gösteriyor. İki yakıt akışı neredeyse tamamen farklı amaçlara hizmet ediyor ve Estonya'nın kendi iç pazarında hiçbiri diğerinin yerini almıyor.
Makine ve mekanik cihazlar %9,92 (2,32 milyar dolar) artış göstererek elektronik, taşıt, yakıt ve endüstriyel ekipmanların hakim olduğu ilk dördü tamamladı. Plastikler %3,75 (879,23 milyon $) katkı sağlarken, sınırlı yerli ilaç üretiminin şekillendirdiği bir kategori olan farmasötik ürünler %3,43 (804,23 milyon $) aldı. Demir ve çelik, devam eden inşaatlara bağlı olarak %3,23 (758,20 milyon $) artış gösterdi. Ahşap ve ahşap ürünleri %3,00 (704,12 milyon $) katkı sağladı; bu rakam aynı kategorinin ihracat tarafındaki konumundan daha küçük bir rakam ancak kendine ait bu kadar geniş ormanlara sahip bir ülke için yine de dikkate değer; bu da ham veya yarı işlenmiş kerestenin nihai alıcıya ulaşmadan önce sınırı birden fazla kez geçtiği bir tedarik zincirine işaret ediyor. Demir veya çelik ürünler %2,75 (644,47 milyon $) artış gösterdi ve optik, fotoğraf ve tıbbi aletler %2,23 (522,54 milyon $) ile ilk onda yer aldı.
Almanya Tedarikçi Listesinde Çin ve Finlandiya'yı Geride Bıraktı
Almanya, Estonya'nın ithalatının %11,12'sini, yani 2,61 milyar dolar değerindeki en büyük tek kaynağı sağladı. Çin %9,27 (2,17 milyar $) ile ikinci sırada yer alırken, Finlandiya %8,64 (2,02 milyar $) ile onu takip etti; Estonya'nın en büyük ihracat hedefi, ithalat tarafında ise yalnızca üçüncü sırada yer aldı. Bu üç tedarikçi bir araya getirildiğinde, 2023'teki toplam ithalat değerinin %29,03'ünü oluşturuyordu; bu, Estonya'nın ihracat tarafında görülen %36,20'lik oranla daha az yoğunlaşan ilk üç tedarikçiydi.
Belirli bir ülkeye göre ayrılmayan gönderileri kapsayan "Diğer Avrupa" gümrük kategorisi ise %6,69 (1,57 milyar dolar) artış gösterdi. Litvanya %6,58 (1,54 milyar dolar) katkıda bulundu ve Polonya %6,43 (1,51 milyar dolar) ekledi. Letonya %5,16 (1,21 milyar dolar) aldı ve İsveç %4,80 (1,13 milyar dolar) katkıda bulundu. İtalya %3,06 (717,62 milyon $) artış gösterdi ve Hollanda %3,01 (706,02 milyon $) ile ilk 10'u kapattı. Estonya'nın ihracat listesinde öne çıkan her Baltık ve İskandinav komşusu da burada yer alıyor ve bu bölge genelinde ticaretin ne kadar tek yöne akmak yerine her iki yönde hareket ettiğinin altını çiziyor.
İthalat ve İhracat Neredeyse Aynı Adımda İlerledi
Estonya'nın ithalat toplamı, ihracat toplamı ile neredeyse beş yıllık aynı yolu izledi. 2019'da 18,67 milyar dolar seviyesinde olan bu rakam, salgının küresel ticareti kısıtlamasıyla 2020'de 17,76 milyar dolara geriledi. 2021'de 24,20 milyar dolara sıçradı ve bu beş yıllık pencerenin zirvesi olan 2022'de 27,54 milyar dolara daha da tırmandı. 2023'teki toplam 23,44 milyar dolar, bu zirveden %14,88'lik bir geri çekilmeye işaret etti.
Estonya'nın ithalat ve ihracat toplamları, bu veri setinde her yıl birbirini yakından takip ediyor; her ikisi de 2022'de zirveye ulaşıyor ve her ikisi de 2023'te hemen hemen aynı oranda düşüyor. Bu tür bir simetri alışılmadık bir durum ve defterin iki tarafının tamamen farklı nedenlerle hareket etmesi yerine, ithal edilen bileşenlerin, makinelerin ve yakıtın doğrudan üretilen ve geri gönderilen ürünlere beslendiği bir ekonomiye işaret ediyor. Estonya ticaretinin bir tarafında yaşanan yavaşlama diğer tarafta da aynı hızla kendini gösteriyor.
Bu sıkı bağlantı aynı zamanda Estonya'nın ticaret rakamlarının, daha yalıtılmış bir ekonominin olabileceği gibi, bölgesel talepteki değişimlere geri kalmak yerine, hızlı bir şekilde yanıt vermesi anlamına geliyor. İthalat ve ihracat listelerinin ne kadarının aynı İskandinav ve Baltık komşularıyla örtüştüğü göz önüne alındığında, Finlandiya, Almanya veya daha geniş anlamda avro bölgesindeki bir yavaşlamanın, ilk olarak ihracatta ve daha sonra ithalatta ortaya çıkması yerine, aynı raporlama döneminde Estonya'nın ticaret verilerinin her iki tarafında da görülmesi muhtemeldir.