01Belangrijkste Punten
- De import van Armenië bedroeg in 2023 in totaal $12,47 miljard, een stijging van 44,2% ten opzichte van $8,65 miljard in 2022, waarmee een tweede jaar op rij van snelle groei werd verlengd.
- Rusland was de belangrijkste bron en leverde 35,1% van de import ter waarde van 4,38 miljard dollar, gevolgd door China met 12,9% (1,60 miljard dollar).
- De drie grootste importbronnen waren samen goed voor 54,5% van de totale importwaarde, een aanzienlijk hogere concentratie dan aan de exportkant.
- Edelstenen en metalen voerden alle importcategorieën aan met 21,9% van de totale waarde ($2,73 miljard), gevolgd door voertuigen op de tweede plaats met 11,7% ($1,45 miljard).
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $5,1mld | $4,5mld | $5,3mld | $8,7mld | $12,5mld |
03Belangrijkste Importmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Rusland | $4,4mld | 35,1% |
| 2 | China | $1,6mld | 12,9% |
| 3 | Vietnam | $815,2mln | 6,5% |
| 4 | Iran | $597,2mln | 4,8% |
| 5 | Verenigde Staten | $549,3mln | 4,4% |
| 6 | Duitsland | $482,8mln | 3,9% |
| 7 | India | $349,4mln | 2,8% |
| 8 | Italië | $349,4mln | 2,8% |
| 9 | Turkije | $335,8mln | 2,7% |
| 10 | Japan | $332,3mln | 2,7% |
04Belangrijkste Importcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Natuurlijke of gekweekte parels, edelstenen of halfedelstenen, edele metalen, metalen bekleed met edele metalen, en werken daarvan; Imitatiesieraden; Munt | $2,7mld | 21,9% |
| 2 | Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan | $1,5mld | 11,7% |
| 3 | Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen | $1,4mld | 11,4% |
| 4 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $1,1mld | 8,6% |
| 5 | Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan | $1,1mld | 8,5% |
| 6 | Optische, fotografische, cinematografische, meet-, controle-, precisie-, medische of chirurgische instrumenten en apparaten; Onderdelen en accessoires daarvan | $248,9mln | 2,0% |
| 7 | Kunststoffen en artikelen daarvan | $247,8mln | 2,0% |
| 8 | Farmaceutische producten | $224,2mln | 1,8% |
| 9 | IJzer en staal | $217,9mln | 1,7% |
| 10 | Kledingartikelen en kledingaccessoires, niet gebreid of gehaakt | $198,9mln | 1,6% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
De belangrijkste importbronnen van Armenië in 2023
Armenië heeft in 2023 voor 12,47 miljard dollar aan goederen binnengebracht, het laatste jaar met geverifieerde handelsgegevens in deze dataset. Dat totaal betekent een stijging van 44,2% ten opzichte van de 8,65 miljard dollar die in 2022 werd opgetekend, waarmee een reeks snelle groei wordt voortgezet die ook aan de exportkant van het Armeense handelsprofiel zichtbaar is. Rusland bleef veruit de grootste bron en leverde 35,1% van de totale import, ter waarde van 4,38 miljard dollar. China volgde met 12,9%, ofwel 1,60 miljard dollar, waardoor deze twee landen samen verantwoordelijk zijn voor bijna de helft van alles wat Armenië importeerde.
Vietnam staat op de derde plaats met 6,5% ($815,2 miljoen), vóór Iran met 4,8% ($597,2 miljoen) en Verenigde Staten met 4,4% ($549,3 miljoen). Duitsland nam de zesde plaats in met 3,9% ($482,8 miljoen), gevolgd door India en Italië, die elk bijna een gedeelde 2,8% behaalden, ter waarde van $349,4 miljoen per stuk. Turkije en Japan completeerden de top tien met elk 2,7%, ter waarde van respectievelijk $335,8 miljoen en $332,3 miljoen. Samen vertegenwoordigden de drie grootste bronnen 54,5% van de totale importwaarde, een concentratieniveau dat ruim boven ligt wat Armenië aan de exportzijde laat zien.
De omvang van het Russische aandeel valt op. Geen enkele andere partner levert zelfs maar de helft van wat Rusland doet, en de kloof tussen de eerste en de tweede plaats is hier groter dan in de meeste partnerranglijsten die deze dataset bestrijkt. Dat zorgt ervoor dat de importrekening van Armenië op ongebruikelijke wijze wordt blootgesteld aan verschuivingen in de handelsstromen met één enkel land. De rest van de top tien is relatief evenwichtig, met zeven partners die elk tussen ruwweg 2,7% en 4,8% van het totaal leveren, een spreiding die erop wijst dat Armenië een redelijk gediversifieerde basis van secundaire leveranciers heeft opgebouwd, ook al domineert één relatie de top van de lijst. Dat evenwicht onder de eerste plaats is één van de redenen dat het totale concentratiecijfer, ook al is het hoog, toch merkbaar meer ruimte laat voor kleinere partners dan een markt die gedomineerd wordt door slechts twee of drie bronnen.
Toonaangevende importcategorieën
Edelstenen en metalen staan bovenaan zowel de importlijst als de exportlijst. Natuurlijke en gekweekte parels, edelstenen en halfedelstenen, edele metalen en imitatiejuwelen waren in 2023 de grootste importcategorie, met een waarde van $2,73 miljard en goed voor 21,9% van de totale importwaarde. Dat wijst op de rol van Armenië als verwerkings- en herexportcentrum voor de juwelenhandel, waarbij grondstoffen en halffabrikaten worden geïmporteerd voordat goederen met toegevoegde waarde weer worden verzonden. Voertuigen en aanverwante onderdelen en accessoires kwamen op de tweede plaats met 11,7%, ter waarde van $1,45 miljard, en elektrische machines en uitrusting volgden op de voet met 11,4% ($1,42 miljard).
Minerale brandstoffen, oliën en aanverwante destillatieproducten voegden 8,6% ($1,07 miljard) toe, terwijl machines en mechanische apparaten 8,5% ($1,06 miljard) bijdroegen. Optische, fotografische en medische instrumenten brachten 2,0% ($248,9 miljoen) op, en kunststoffen voegden een vrijwel identieke 2,0% ($247,8 miljoen) toe. Farmaceutische producten droegen 1,8% bij (224,2 miljoen dollar), ijzer en staal 1,7% (217,9 miljoen dollar), en niet-gebreide of gehaakte kleding sloot de top tien af met 1,6% (198,9 miljoen dollar).
Voor exportverkopers die Armenië als bestemmingsmarkt beoordelen, signaleert de categoriemix twee duidelijke kansen. Grondstoffen en halffabrikaten die de juwelenhandel voeden, vertegenwoordigen het grootste kanaal, terwijl voertuigen, elektronica, machines en brandstof samen een tweede niveau van substantiële, maar gelijkmatiger verdeelde vraag vormen. Verkopers van consumptiegoederen buiten deze categorieën zullen een relatief dunne markt aantreffen, aangezien niets buiten de top vijf zelfs maar 3% van de totale importwaarde goedmaakt.
Een snelgroeiend, diversifiërend importprofiel
De vijfjarige trend laat zien dat de import gestaag stijgt voordat hij scherp versnelt. De import steeg van 5,06 miljard dollar in 2019 naar 4,45 miljard dollar in 2020, herstelde zich tot 5,32 miljard dollar in 2021 en steeg vervolgens naar 8,65 miljard dollar in 2022 en opnieuw naar 12,47 miljard dollar in 2023. Die twee jaar durende stijging, een stijging van 44,2% in het meest recente jaar bovenop een toch al grote sprong het jaar daarvoor, heeft de import van Armenië meer dan verdubbeld. totaal sinds 2021.
In tegenstelling tot de concentratie die we zien aan de exportkant, waar één enkele productcategorie ruim een derde van de totale waarde beslaat, spreidde de Armeense import zich breder uit over kostbare materialen, voertuigen, elektronica, brandstoffen en machines, waarbij de topcategorie nog steeds minder dan een kwart van het totaal uitmaakt. De importgroei van dit tempo en deze schaal, naast een vergelijkbare scherpe stijging van de export, wijst erop dat het handelsprofiel over de hele linie sneller groeit dan zijn historische basislijn, en niet zozeer in één smal segment.
Dit patroon past in het bredere beeld dat wordt beschreven door de Wereldbank, die wijst op regionale handelsverschuivingen als een factor die de externe rekeningen van Armenië de afgelopen jaren heeft hervormd. Om beter te bekijken hoe individuele partnerlanden of productcategorieën jaar na jaar uit elkaar vallen, geven de datapanelen hierboven de volledige details achter deze cijfers.