01Belangrijkste Punten
- India exporteerde in 2023 voor 431,41 miljard dollar aan goederen, een daling van 4,70% ten opzichte van de 452,68 miljard dollar in 2022, de eerste jaarlijkse daling in deze periode van vijf jaar.
- Minerale brandstoffen voerden elke categorie aan met 20,71% ($89,33 miljard), gedreven door India's opkomst als belangrijke raffinaderij en exporteur van aardolieproducten.
- Parels, edelstenen en sieraden stonden op de tweede plaats met 7,75% ($33,43 miljard), verankerd door de diamantslijpindustrie van Surat.
- De VS absorbeerden 17,57% van de export, ter waarde van 75,81 miljard dollar, veruit de grootste markt van India.
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $323,3mld | $275,5mld | $394,8mld | $452,7mld | $431,4mld |
03Belangrijkste Exportmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Verenigde Staten | $75,8mld | 17,6% |
| 2 | Verenigde Arabische Emiraten | $33,0mld | 7,7% |
| 3 | Nederland | $23,1mld | 5,4% |
| 4 | China | $16,2mld | 3,8% |
| 5 | Verenigd Koninkrijk | $12,5mld | 2,9% |
| 6 | Singapore | $12,0mld | 2,8% |
| 7 | Bangladesh | $11,3mld | 2,6% |
| 8 | Saoedi-Arabië | $10,8mld | 2,5% |
| 9 | Duitsland | $9,7mld | 2,2% |
| 10 | Hongkong SAR van China | $8,7mld | 2,0% |
04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $89,3mld | 20,7% |
| 2 | Natuurlijke of gekweekte parels, edelstenen of halfedelstenen, edele metalen, metalen bekleed met edele metalen, en werken daarvan; Imitatiesieraden; Munt | $33,4mld | 7,7% |
| 3 | Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen | $32,3mld | 7,5% |
| 4 | Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan | $29,3mld | 6,8% |
| 5 | Farmaceutische producten | $21,3mld | 4,9% |
| 6 | Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan | $20,8mld | 4,8% |
| 7 | Organische chemicaliën | $19,5mld | 4,5% |
| 8 | IJzer en staal | $11,8mld | 2,7% |
| 9 | Granen | $11,3mld | 2,6% |
| 10 | Artikelen van ijzer of staal | $9,7mld | 2,3% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
Geraffineerde brandstof en gepolijste diamanten zijn leidend in wat India in het buitenland verkoopt
India exporteerde in 2023 voor 431,41 miljard dollar aan goederen. Minerale brandstoffen voerden elke categorie aan met 20,71% van het totaal, ter waarde van 89,33 miljard dollar, voortbouwend op India's opkomst als belangrijke raffinaderij en exporteur van aardolieproducten, ondanks de beperkte eigen productie van ruwe olie. India koopt ruwe olie op de wereldmarkt, raffineert deze in eigen land en verkoopt de afgewerkte diesel, benzine en vliegtuigbrandstof tegen een hogere prijs weer op de wereldmarkt. Het Jamnagar-raffinaderijcomplex van Reliance Industries heeft een langetermijnovereenkomst gesloten voor bijna 500.000 vaten Russische ruwe olie met korting per dag, waarbij Europa alleen al 28% van de export van geraffineerde producten van het complex voor zijn rekening neemt. Die arbitrage, waarbij goedkope ruwe olie wordt geïmporteerd en geraffineerde diesel en vliegtuigbrandstof tegen marktprijzen worden geëxporteerd, heeft van minerale brandstoffen met ruime marge de grootste exportcategorie van India gemaakt, en Jamnagar alleen wordt vaak omschreven als het grootste afzonderlijke raffinagecomplex waar dan ook ter wereld.
Parels, edelstenen, edele metalen en sieraden staan op de tweede plaats met 7,75% ($33,43 miljard), een industrie die zich concentreert in de stad Surat in Gujarat, waar generaties arbeiders zich hebben gespecialiseerd in het slijpen en polijsten van ruwe diamanten tot afgewerkte edelstenen. Surat polijst bijna 90% van de diamanten in de wereld, hoewel de Indiase export van geslepen diamanten daalde van ongeveer $23 miljard in 2022 naar ongeveer $16 miljard in 2023, als gevolg van een vertraging van de mondiale vraag. Die daling laat zien hoe kwetsbaar een industrie in één stad kan zijn voor verschuivingen in de mondiale consumentenvraag, zelfs als deze haar niche net zo grondig domineert als Surat. Elektrische machines volgden met 7,49% ($32,32 miljard), en machines en mechanische apparaten voegden 6,79% toe ($29,31 miljard), beide categorieën die verband hielden met India's groeiende rol als productie- en elektronica-assemblagebasis.
Farmaceutische producten droegen 4,94% bij (21,30 miljard dollar), een categorie die voortbouwt op India's positie als leidende mondiale leverancier van generieke medicijnen, vaak de apotheek van de wereld genoemd vanwege de enorme hoeveelheid betaalbare medicijnen die het exporteert. Voertuigen voegden 4,83% ($20,82 miljard) toe, en organische chemicaliën 4,51% ($19,48 miljard). IJzer en staal droegen 2,74% bij (11,81 miljard dollar), granen, grotendeels rijst, voegden 2,62% toe (11,28 miljard dollar), en ijzer- en staalartikelen sloten de top tien categorieën af met 2,26% (9,74 miljard dollar).
De VS kopen bijna een vijfde van alles wat India exporteert
Verenigde Staten absorbeerde in 2023 17,57% van de Indiase export, ter waarde van 75,81 miljard dollar, veruit de grootste interne markt. Verenigde Arabische Emiraten volgde met 7,65% ($33,02 miljard), een belangrijk knooppunt voor zowel de handel in edelstenen als de herexportlogistiek aan de overkant van de Golf. Nederland nam 5,36% ($23,11 miljard) in beslag, wat waarschijnlijk de rol van Rotterdam als Europees knooppunt voor de handel in brandstoffen en grondstoffen weerspiegelt, en niet zozeer de Nederlandse eindconsumptie van Indiase goederen. Samen vertegenwoordigden deze top drie markten 30,58% van de totale exportwaarde, een relatief bescheiden concentratie voor een economie van deze omvang.
China voegde 3,77% ($16,25 miljard) toe, en Verenigd Koninkrijk droeg 2,89% ($12,48 miljard) bij. Singapore nam 2,79% ($12,04 miljard) in beslag en vervulde in Azië vaak een soortgelijke rol als handelscentrum als Rotterdam en de VAE elders. Bangladesh voegde 2,61% ($11,25 miljard) toe, een naaste buur en grote afnemer van Indiase goederen in een reeks categorieën. Saoedi-Arabië droeg 2,51% ($10,83 miljard) bij. Duitsland nam 2,24% ($9,67 miljard) in beslag, en Hongkong SAR van China sloot de top tien af met 2,02% ($8,73 miljard).
De export trok zich in 2023 terug na een post-pandemische golf
Het Indiase exporttotaal steeg drie jaar op rij, voordat het zich in 2023 terugtrok. In 2019 bedroeg het 323,25 miljard dollar, maar daalde vervolgens tot 275,49 miljard dollar in 2020 toen de pandemie de wereldhandel verstoorde. De inflatie herstelde zich scherp tot 394,81 miljard dollar in 2021, en steeg vervolgens verder naar 452,68 miljard dollar in 2022 toen de grondstoffenprijzen, vooral brandstof, wereldwijd een piek bereikten. Het totaal van 431,41 miljard dollar voor 2023, een daling van 4,70% op jaarbasis, markeert de eerste jaarlijkse daling in deze periode van vijf jaar.
Deze terugval komt overeen met het feit dat de brandstof- en grondstoffenprijzen hun pieken in 2022 hebben afgezwakt, samen met de vertraging van de mondiale vraag naar diamant, zoals hierboven beschreven. Minerale brandstoffen en edelstenen zijn samen goed voor een groot deel van de totale Indiase export, dus prijsschommelingen op beide markten komen snel tot uiting in de algemene handelscijfers van het land. Geen van beide trends weerspiegelt noodzakelijkerwijs een zwakkere vraag naar India's gefabriceerde goederen of diensten, categorieën die niet direct in deze handelsgegevens voorkomen, maar die blijven groeien als onderdeel van de bredere economie van India. Of de dip in de goederenexport in 2023 tijdelijk zal zijn, hangt waarschijnlijk af van hoe de mondiale energieprijzen en de vraag naar sieraden zich van hieruit ontwikkelen, twee markten die historisch gezien in cycli hebben gezwaaid in plaats van zich lang in één richting te bewegen.