01Belangrijkste Punten
- Guatemala importeerde in 2023 voor 30,28 miljard dollar aan goederen, een daling van 5,67% ten opzichte van de 32,10 miljard dollar in 2022, waarmee het zich terugtrok ten opzichte van het record van het jaar ervoor.
- Minerale brandstoffen voerden elke importcategorie aan met 16,71% ($5,06 miljard), aangezien Guatemala zelf geen betekenisvolle binnenlandse olieproductie heeft.
- China was de op een na grootste leverancier met 18,46% ($5,59 miljard), ondanks het feit dat Guatemala officiële diplomatieke betrekkingen onderhield met Taiwan in plaats van met Peking.
- De VS bleven veruit de grootste leverancier, met 30,31% van de totale importwaarde.
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $19,9mld | $18,2mld | $26,6mld | $32,1mld | $30,3mld |
03Belangrijkste Importmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Verenigde Staten | $9,2mld | 30,3% |
| 2 | China | $5,6mld | 18,5% |
| 3 | Mexico | $3,2mld | 10,7% |
| 4 | El Salvador | $1,0mld | 3,4% |
| 5 | Japan | $820,0mln | 2,7% |
| 6 | Costa Rica | $808,7mln | 2,7% |
| 7 | Brazilië | $722,5mln | 2,4% |
| 8 | Duitsland | $642,9mln | 2,1% |
| 9 | India | $629,3mln | 2,1% |
| 10 | Colombia | $625,6mln | 2,1% |
04Belangrijkste Importcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $5,1mld | 16,7% |
| 2 | Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan | $2,7mld | 8,8% |
| 3 | Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen | $2,4mld | 7,9% |
| 4 | Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan | $2,4mld | 7,9% |
| 5 | Kunststoffen en artikelen daarvan | $1,5mld | 4,9% |
| 6 | IJzer en staal | $1,2mld | 3,9% |
| 7 | Farmaceutische producten | $991,2mln | 3,3% |
| 8 | Granen | $844,5mln | 2,8% |
| 9 | Papier en karton; Artikelen van papierpulp, van papier of van karton | $815,5mln | 2,7% |
| 10 | Diverse eetbare preparaten | $733,3mln | 2,4% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
Brandstof en machines voeren een importlijst aan, gevormd door de beperkte zware industrie
Guatemala importeerde in 2023 voor 30,28 miljard dollar aan goederen, een daling van 5,67% ten opzichte van de 32,10 miljard dollar het jaar daarvoor, een daling na een bijzonder sterk jaar. Minerale brandstoffen voerden elke categorie met een ruime marge aan, ter waarde van $5,06 miljard, of 16,71% van het totaal. Guatemala heeft zelf geen productie van ruwe olie van betekenis, ondanks zijn kracht als landbouwexporteur, waardoor het land volledig afhankelijk is van geïmporteerde brandstof voor transport, elektriciteit en industrie. Voertuigen staan op de tweede plaats met 8,84% ($2,68 miljard), een categorie waarin Guatemala volledig afhankelijk is van import, aangezien het land geen eigen binnenlandse autoproductie heeft. Elektrische machines volgden op de voet met 7,91% ($2,40 miljard), en machines en mechanische apparaten bleven net daar achter met 7,89% ($2,39 miljard), en vormden samen een cluster van industriële apparatuur dat zowel de productie- als de landbouwverwerkende sectoren van Guatemala ondersteunt.
Kunststoffen droegen 4,94% ($1,50 miljard) bij, en ijzer en staal 3,87% ($1,17 miljard), beide gekoppeld aan de bouw- en productiesectoren van Guatemala, die zich hebben uitgebreid naast de groeiende bevolking en stedelijke centra van het land. Farmaceutische producten namen 3,27% ($991,23 miljoen) in beslag, een categorie die in beide richtingen stroomt, aangezien Guatemala in eigen land generieke geneesmiddelen produceert, maar nog steeds merk- en speciale medicijnen importeert die het niet zelf produceert. Granen droegen 2,79% bij ($844,49 miljoen), een categorie die spreekt van een echte paradox. Guatemala ligt in de regio waar maïs duizenden jaren geleden voor het eerst werd gedomesticeerd, maar is nog steeds afhankelijk van substantiële maïsimporten om vandaag de dag aan de binnenlandse vraag te voldoen. Papier en karton voegden 2,69% ($815,50 miljoen) toe, en diverse eetbare preparaten sloten de top tien af met 2,42% ($733,32 miljoen), een brede categorie die alles omvat, van sauzen tot bereide voedselingrediënten waar Guatemala's eigen voedselproducenten op vertrouwen.
China is een belangrijke leverancier ondanks de banden van Guatemala met Taiwan
Verenigde Staten leverde 30,31% van de import van Guatemala, ter waarde van 9,18 miljard dollar, veruit de grootste bron. China kwam op een goede tweede plaats met 18,46% ($5,59 miljard), een opvallend cijfer gezien de diplomatieke achtergrond. Guatemala is het laatste Spaanssprekende land in de regio dat Taiwan nog steeds diplomatiek erkent in plaats van China. Guatemala exporteert jaarlijks slechts 82 miljoen dollar naar China, en in juni 2024 schortte Peking de aankoop van Guatemalteekse noten en andere goederen op als drukmiddel om een verandering in de diplomatieke erkenning teweeg te brengen. Die scheve handelsrelatie, zware import gecombineerd met verwaarloosbare export, weerspiegelt een land dat op grote schaal koopt van Chinese fabrieken, terwijl het zijn eigen commerciële en politieke relaties verankerd houdt in Taiwan en het Westen.
Mexico eindigde op de derde plaats met 10,70% ($3,24 miljard), waarmee de top drie werd afgerond die 59,48% van de totale importwaarde uitmaakte, een ongewoon hoge concentratie onder slechts drie leveranciers. Het grootste deel van de import van maïs uit Guatemala komt uit Mexico, waardoor de positie van de Mexicaanse leverancier rechtstreeks verband houdt met de hierboven beschreven afhankelijkheid van maïs. El Salvador voegde 3,36% ($1,02 miljard) toe, een tweerichtingsrelatie aangezien Guatemala ook tot de belangrijkste exportbestemmingen van El Salvador behoort. Japan droeg 2,71% ($819,99 miljoen) bij, en Costa Rica 2,67% ($808,72 miljoen). Brazilië voegde 2,39% ($722,49 miljoen) toe, en Duitsland droeg 2,12% ($642,93 miljoen) bij. India behaalde 2,08% ($629,33 miljoen), en Colombia sloot de top tien af met 2,07% ($625,55 miljoen). Elke overgebleven leverancier buiten de top drie heeft minder dan 4% van het totaal, een vrij geleidelijke afbouw van de rest van deze lijst.
Een terugval na een recordimportjaar
Het importtotaal van Guatemala steeg scherp gedurende het grootste deel van de periode van vijf jaar, voordat het in 2023 daalde. In 2019 bedroeg het 19,87 miljard dollar, en daalde vervolgens tot 18,20 miljard dollar in 2020 toen de pandemie de mondiale handels- en scheepvaartroutes wereldwijd ontwrichtte. Het steeg naar 26,59 miljard dollar in 2021 toen de economische activiteit zich herstelde, en bereikte vervolgens een record van 32,10 miljard dollar in 2022, een jaar dat werd gekenmerkt door stijgende mondiale prijzen voor brandstof, kunstmest en andere geïmporteerde grondstoffen, waardoor de dollarkosten van hetzelfde fysieke volume aan goederen stegen.
Het totaal van 30,28 miljard dollar voor 2023, een daling van 5,67% ten opzichte van dat record, ligt in deze dataset nog steeds ruim boven elk jaar vóór 2022. Die daling is milder dan de teruggang aan de exportkant van Guatemala in dezelfde periode. Het komt overeen met een importwet die is opgebouwd rond brandstof, machines en voedselproducten. Een groeiende economie moet deze goederen blijven kopen, ongeacht hoe de grondstoffenprijzen zich in een bepaald jaar ontwikkelen. Of Guatemala's afhankelijkheid van Chinese productiegoederen steeds groter wordt, zelfs nu de diplomatieke banden met Taiwan blijven bestaan, is een dynamiek die de moeite waard is om de komende jaren in de gaten te houden, vooral gezien de aanhoudende diplomatieke druk die Peking heeft uitgeoefend op Guatemala en zijn resterende bondgenoten om de erkenning over te schakelen.