01Najważniejsze Informacje
- Tanzania zaimportowała towary o wartości 15,12 mld USD w 2023 roku, co oznacza spadek o 3,4% w porównaniu z 15,65 mld USD w 2022 roku. Było to umiarkowane cofnięcie, a zarazem ostatni rok, dla którego w tym zbiorze danych dostępne są zweryfikowane dane handlowe.
- Paliwa mineralne zajęły pierwsze miejsce we wszystkich kategoriach importowych, odpowiadając za 21,6% importu (3,27 mld USD), zdecydowanie największy udział spośród wszystkich kategorii na tej liście.
- Chiny były największym partnerem importowym Tanzanii, dostarczając 27,5% importowanych towarów o wartości 4,16 mld USD, co zdecydowanie przewyższa udział każdego innego pojedynczego partnera.
- Trzej najwięksi partnerzy importowi odpowiadali łącznie za 49,8% całkowitej wartości importu.
02Trend 5-letni
| Rok | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Wartość | $9,1mld | $8,5mld | $10,9mld | $15,7mld | $15,1mld |
03Najważniejsze Rynki Importowe (2023)
| Pozycja | Partner | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Chiny | $4,2mld | 27,5% |
| 2 | Indie | $1,9mld | 12,9% |
| 3 | Zjednoczone Emiraty Arabskie | $1,4mld | 9,4% |
| 4 | Arabia Saudyjska | $919,2mln | 6,1% |
| 5 | Japonia | $649,5mln | 4,3% |
| 6 | Republika Południowej Afryki | $555,5mln | 3,7% |
| 7 | Kenia | $408,9mln | 2,7% |
| 8 | Rosja | $384,4mln | 2,5% |
| 9 | Stany Zjednoczone | $378,4mln | 2,5% |
| 10 | Turcja | $328,1mln | 2,2% |
04Najważniejsze Kategorie Importowe (2023)
| Pozycja | Kategoria | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji; Substancje bitumiczne; Woski mineralne | $3,3mld | 21,6% |
| 2 | Reaktory jądrowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne; Ich części | $1,8mld | 12,1% |
| 3 | Pojazdy inne niż tabor kolejowy lub tramwajowy oraz ich części i akcesoria | $1,6mld | 10,7% |
| 4 | Maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części; Rejestratory i odtwarzacze dźwięku, rejestratory i odtwarzacze obrazu i dźwięku oraz części i akcesoria do tych artykułów | $955,9mln | 6,3% |
| 5 | Żelazo i stal | $775,1mln | 5,1% |
| 6 | Tworzywa sztuczne i artykuły z tworzyw sztucznych | $695,8mln | 4,6% |
| 7 | Zboża | $578,8mln | 3,8% |
| 8 | Artykuły z żelaza lub stali | $477,0mln | 3,2% |
| 9 | Nawozy | $457,9mln | 3,0% |
| 10 | Różne produkty chemiczne | $446,0mln | 3,0% |
05Mapa Partnerów Handlowych
06Analiza
Wartość importu nieznacznie spadła w 2023 roku po gwałtownym dwuletnim wzroście
Tanzania zaimportowała towary o wartości 15,12 mld USD w 2023 roku, co oznacza spadek o 3,4% w porównaniu z 15,65 mld USD w 2022 roku. Jest to ostatni rok, dla którego w tym zbiorze danych dostępne są zweryfikowane dane handlowe. Zbiór obejmuje pełne pięć lat, od 2019 do 2023 roku, i przedstawia stronę importową wymiany handlowej tej wschodnioafrykańskiej gospodarki.
Wartość importu wyniosła 9,05 mld USD w 2019 roku. W 2020 roku spadła do 8,52 mld USD, osiągając najniższy poziom w analizowanym pięcioletnim okresie, po czym przez dwa kolejne lata gwałtownie rosła. Wartość importu osiągnęła 10,87 mld USD w 2021 roku i 15,65 mld USD w 2022 roku, co stanowiło najwyższy poziom w tym okresie, zanim w 2023 roku obniżyła się do 15,12 mld USD.
Ten zbiór danych nie wyjaśnia spadku z 2020 roku ani następującego po nim gwałtownego wzrostu w ciągu dwóch lat. Spadek o 3,4% oznacza umiarkowane cofnięcie, a nie gwałtowne odwrócenie trendu. Wartość importu utrzymuje niemal wszystkie wzrosty osiągnięte w ciągu poprzednich dwóch lat. Mimo to wartość importu w 2023 roku pozostaje znacznie wyższa niż w każdym roku tego okresu przed 2022 rokiem. Taki przebieg różni się od sytuacji po stronie eksportu tego samego kraju, gdzie wartość eksportu rosła w każdym roku analizowanego okresu, bez porównywalnego cofnięcia.
Paliwa i maszyny stanowią podstawę importu powiązanego z potencjałem produkcyjnym Chin
Paliwa mineralne zajęły pierwsze miejsce we wszystkich kategoriach importowych w 2023 roku, osiągając wartość 3,27 mld USD, czyli 21,6% całości, zdecydowanie największy udział spośród wszystkich kategorii na tej liście. Maszyny i urządzenia mechaniczne zajęły drugie miejsce z udziałem 12,1% i wartością 1,83 mld USD. Chiny i Indie pozostają głównymi źródłami importu Tanzanii, łącznie dostarczając dużą część importowanych przez ten kraj towarów, przede wszystkim maszyn, technologii i wyrobów przemysłowych. Taki układ odpowiada pozycji Chin i Indii jako dwóch największych partnerów importowych Tanzanii oraz drugiemu miejscu maszyn na tej liście importowej. Na kolejnej pozycji znalazły się pojazdy z udziałem 10,7% i wartością 1,62 mld USD. Te trzy główne kategorie łącznie odpowiadają za znacznie więcej niż cztery dziesiąte całkowitej wartości importu.
Maszyny i urządzenia elektryczne stanowiły 6,3%, osiągając wartość 955,93 mln USD, a żelazo i stal odpowiadały za 5,1%, czyli 775,11 mln USD. Te pięć głównych kategorii łącznie odpowiada za znacznie więcej niż połowę całkowitej wartości importu, pozostawiając znacznie mniejszy udział pozostałym kategoriom przemysłowym i rolnym na tej liście.
Tworzywa sztuczne odpowiadały za 4,6% (695,82 mln USD), a zboża za 3,8%, osiągając wartość 578,79 mln USD. Artykuły z żelaza lub stali stanowiły 3,2%, czyli 476,95 mln USD. Nawozy odpowiadały za 3,0% (457,86 mln USD), co praktycznie zrównało je z produktami chemicznymi niesklasyfikowanymi gdzie indziej, których udział wyniósł 3,0% (446,01 mln USD). Był to najmniejszy udział spośród wszystkich dziesięciu kategorii na tej liście. Pozostałą część listy wypełnia długa grupa materiałów i półproduktów przemysłowych. Te dziesięć kategorii obejmuje energię, transport, metale i chemikalia, odzwierciedlając gospodarkę importującą zarówno towary niezbędne do bieżącego funkcjonowania, jak i materiały wykorzystywane w krajowym przemyśle.
Chiny i Indie dominują na liście partnerów importowych o wysokiej koncentracji
Chiny były największym partnerem importowym Tanzanii w 2023 roku, odpowiadając za 27,5% importu o wartości 4,16 mld USD, czyli ponad dwukrotnie więcej niż kolejny partner na liście. Indie zajęły drugie miejsce z udziałem 12,9% i wartością 1,95 mld USD. Na kolejnej pozycji znalazły się Zjednoczone Emiraty Arabskie, odpowiadające za 9,4% importu o wartości 1,42 mld USD. Ci trzej najwięksi partnerzy łącznie odpowiadali za 49,8% całkowitej wartości importu, co oznacza wyraźnie większą koncentrację niż po stronie eksportu tego kraju. Ta różnica odzwierciedla strukturę partnerów zdominowaną przez jednego dostawcę, a nie szersze zróżnicowanie kierunków.
Arabia Saudyjska odpowiadała za 6,1% (919,15 mln USD), a Japonia za kolejne 4,3% (649,53 mln USD). Następnie uplasowała się Republika Południowej Afryki z udziałem 3,7% i wartością 555,51 mln USD. Partnerzy zajmujący środkowe pozycje reprezentują Bliski Wschód, Azję i południową Afrykę, co wyraźnie odróżnia tę grupę od trzech największych partnerów.
Kenia odpowiadała za 2,7% (408,89 mln USD). Rosja miała udział 2,5% (384,39 mln USD), praktycznie równy udziałowi Stany Zjednoczone, który wyniósł 2,5% (378,38 mln USD). Turcja zamknęła pierwszą dziesiątkę z udziałem 2,2% i wartością 328,15 mln USD, co stanowiło najmniejszy udział spośród dziesięciu wymienionych partnerów. Lista obejmuje kraje z Azji, Bliskiego Wschodu, Afryki, Europy i Ameryki Północnej, choć same Chiny dostarczają znacznie więcej niż jedną czwartą wszystkich importowanych towarów. Partnerzy zajmujący miejsca od czwartego do dziesiątego mieszczą się w przedziale różniącym się o około cztery punkty procentowe, co tworzy znacznie bardziej wyrównaną grupę niż duża różnica między największym partnerem a pozostałymi.
Podsumowując, najnowszy potwierdzony rok w tym zbiorze danych przedstawia strukturę importu opartą na paliwach i maszynach, która po gwałtownym dwuletnim wzroście nieznacznie się cofnęła. Import pochodzi przede wszystkim z Chin, które zdecydowanie dominują wśród partnerów, tworząc znacznie bardziej skoncentrowaną grupę niż szersze grono partnerów eksportowych tego kraju.