01Öne Çıkan Noktalar
- Benin'in ithalatı, 2022'deki 3,85 milyar dolardan %1,5 artışla 2023'te 3,90 milyar dolara ulaştı; bu, bir önceki yıl çok daha keskin bir artışın ardından mütevazı bir kazanç.
- Hindistan, 665,96 milyon $ değerindeki ithalatın %17,1'ini sağlayarak en büyük tedarikçi olurken, onu %12,8 (500,00 milyon $) ile Çin takip etti.
- Fransa %8,6 (337,70 milyon $) ile üçüncü sırada yer aldı ve ilk üç tedarikçi toplam ithalat değerinin %38,5'ini oluşturdu; bu, Benin'in ihracat tarafına göre çok daha az yoğunlaşmış bir karışım.
- Tahıllar, toplam değerin %17,7'siyle (691,57 milyon $) tüm ithalat kategorilerinin başında gelirken, %17,0'la (665,71 milyon $) mineral yakıtlar ve mineral yağların çok az önünde yer aldı.
025 Yıllık Trend
| Yıl | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Değer | $2,9Mlr. | $2,7Mlr. | $3,4Mlr. | $3,8Mlr. | $3,9Mlr. |
03En Büyük İthalat Pazarları (2023)
| Sıra | Ortak | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Hindistan | $666,0M | 17,1% |
| 2 | Çin | $500,0M | 12,8% |
| 3 | Fransa | $337,7M | 8,6% |
| 4 | Amerika Birleşik Devletleri | $204,9M | 5,2% |
| 5 | Nijerya | $201,1M | 5,2% |
| 6 | Belçika | $150,2M | 3,8% |
| 7 | Birleşik Arap Emirlikleri | $145,2M | 3,7% |
| 8 | Togo | $143,2M | 3,7% |
| 9 | Fildişi Sahili | $109,7M | 2,8% |
| 10 | Malezya | $99,5M | 2,5% |
04En Büyük İthalat Kategorileri (2023)
| Sıra | Kategori | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Hububat | $691,6M | 17,7% |
| 2 | Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Bunların Distilasyonundan Elde Edilen Ürünler; Bitümlü Maddeler; Mineral Mumlar | $665,7M | 17,0% |
| 3 | Nükleer Reaktörler, Kazanlar, Makinalar ve Mekanik Cihazlar; Bunların parçaları | $273,0M | 7,0% |
| 4 | Elektrikli Makine ve Teçhizat ve bunların parçaları; Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar, Televizyon Görüntü ve Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar ve Bu Eşyaların Parça ve Aksesuarları | $251,4M | 6,4% |
| 5 | Demiryolu veya Tramvay Araçları dışındaki taşıtlar ve bunların parça ve aksesuarları | $212,3M | 5,4% |
| 6 | Hayvansal ve Bitkisel Katı ve Sıvı Yağlar ve Bunların Parçalanma Ürünleri; Hazır Yemeklik Yağlar; Hayvansal veya Bitkisel Mumlar | $152,8M | 3,9% |
| 7 | Eczacılık Ürünleri | $146,1M | 3,7% |
| 8 | Demir veya Çelikten Eşyalar | $145,5M | 3,7% |
| 9 | Gübreler | $125,1M | 3,2% |
| 10 | Et ve Yenilebilir Sakatat | $124,4M | 3,2% |
05Ticaret Ortağı Haritası
06Analiz
Benin'in İthalat Sınırı 2023'te Yükseldi
Benin, bu veri setindeki doğrulanmış ticaret verileriyle birlikte, son yıl olan 2023'te 3,90 milyar dolar değerinde mal ithal etti. Bu toplam, 2022'de kaydedilen 3,85 milyar dolara göre %1,5'lik bir artışa işaret ediyor; bu, bir önceki yıl görülen sıçramadan çok daha küçük bir kazanç. Hindistan, 665,96 milyon dolar değerinde toplamın %17,1'ini sağlayarak en büyük tedarikçi oldu.
Çin %12,8 (500,00 milyon $) ile ikinci sırada yer alırken, %8,6 (337,70 milyon $) ile Fransa ve %5,2 (204,87 milyon $) ile Amerika Birleşik Devletleri'in önünde yer aldı. Nijerya %5,2 (201,14 milyon dolar) ile beşinci sırada yer alırken onu %3,8 (150,16 milyon dolar) ile Belçika ve %3,7 (145,24 milyon dolar) ile Birleşik Arap Emirlikleri izledi. Togo %3,7 (143,19 milyon dolar) ile sekizinci sırada yer alırken, Fildişi Sahili %2,8 (109,72 milyon dolar) artış gösterdi ve Malezya %2,5 (99,52 milyon dolar) ile ilk on arasında yer aldı. İlk üç tedarikçi toplam ithalat değerinin %38,5'ini oluşturdu.
Bu yoğunlaşma düzeyi, tek bir alıcının tek başına toplam değerin üçte birinden fazlasını oluşturduğu Benin'in ihracat tarafında görülenden oldukça düşük. Buradaki ithalat tedariki Asya, Avrupa ve Batı Afrika'yı kapsayan daha geniş bir ortaklar grubuna yayılmıştır. Hindistan'ın liderliği muhtemelen Hindistan'ın Batı Afrika pazarlarıyla olan ticaretinde ortak olan pirinç, ilaç ve araç sevkıyatlarının bir karışımını yansıtıyor. Cotonou Limanı'na gelenlerin çoğu Benin'de kalmıyor. ABD Uluslararası Ticaret İdaresi, Benin ithalatının yüzde sekseninin gayri resmi sınır ötesi ağlar yoluyla Nijerya'a yeniden ihraç edildiğini tahmin ediyor; bu, ülkenin toplam ithalatının neden kendi yerel ekonomisinin karşılayabileceğinin bu kadar ilerisinde olduğunu açıklamaya yardımcı olan bir model. Çin'in ikinci sıradaki konumu, makine, elektronik ve mamul tüketim mallarının istikrarlı bir akışına işaret ederken, Fransa'nın üçüncü sıradaki konumu, sömürge dönemine kadar uzanan uzun süredir devam eden ticari bağları yansıtıyor. Togo'nun ilk 10'daki varlığının yanı sıra Nijerya'nın doğrudan tedarikçi olarak ortaya çıkışı, yakın bölgedeki önemli kara ve kıyı ticaretine işaret ediyor; bu ticaret, diğer yönde ilerleyen daha geniş yeniden ihracat akışının üzerinde yer alıyor. Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Fildişi Sahili ve Malezya, listeyi daha küçük ama yine de anlamlı hacimlerle tamamlayarak, Benin'in tedarikçi tabanının bir veya iki baskın ilişkiye dayanmak yerine kıtalara ne kadar geniş bir şekilde yayıldığını güçlendiriyor.
Tahıllar ve Yakıt Çapa Benin İthalat Sepeti
Tahıllar 2023 yılında 691,57 milyon dolar değerindeki ithalat kategorilerinin başında yer aldı ve toplam ithalat değerinin %17,7'sini oluşturdu. Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ilgili damıtma ürünleri %17,0 (665,71 milyon $) ile yakından takip edilirken, makine ve mekanik cihazlar, kazanlar ve nükleer reaktörler %7,0 (272,96 milyon $) ile üçüncü sırada yer aldı.
Elektrikli makine ve ekipman %6,4 (251,38 milyon $) artış gösterirken, demiryolu veya tramvay dışındaki araçlar %5,4 (212,34 milyon $) katkı sağladı. Hayvansal ve bitkisel katı ve sıvı yağlar %3,9 (152,79 milyon $) gelir elde ederken, farmasötik ürünler %3,7 (146,14 milyon $) ekledi. Demir veya çelik ürünleri %3,7 (145,50 milyon $), gübreler %3,2 (125,10 milyon $) katkı sağladı ve et ve yenilebilir et sakatatları %3,2 (124,36 milyon $) ile ilk 10'u tamamladı.
Tahıllar ve yakıt, Benin'in getirdiği her şeyin üçte birinden fazlasını oluşturuyor; bu, temel gıda maddelerini ithal eden ve sınırlı yerel rafinaj kapasitesine sahip ülkelere özgü bir kombinasyon. Makineler, elektrikli ekipmanlar ve araçlar da onları yakından takip ederek altyapı, inşaat ve ulaştırma alanlarında devam eden yatırımlara işaret ediyor. Listenin ilerleyen kısımlarında gübreler ile hayvansal ve bitkisel katı ve sıvı yağların varlığı, ülkenin ihracat kazançlarının çoğunu da sağlayan tarım sektörüne verilen desteğin devam ettiğini yansıtıyor. İlk 10'da yer alan eczacılık ürünleri ve et, listeye hakim olan endüstriyel ve tarımsal girdilerin üzerinde bir tüketim malları bileşeninin daha yer aldığını gösteriyor. Pamuğun tek başına toplam değerin kabaca yarısını oluşturduğu ihracat tarafının aksine, hiçbir ithalat kategorisi çoğunluk payına yaklaşamıyor ve Benin'in ithalat faturası tek bir üründe yoğunlaşmak yerine gıda, enerji ve imalat mallarına dağılmış durumda kalıyor.
Keskin Bir Geri Tepme, Sonra Dengeleme
Benin'in ithalatı bu veri setinin ilk dört yılında hızlı bir şekilde arttı, daha sonra son yılda büyüme önemli ölçüde yavaşladı. İthalat, 2019'da 2,91 milyar dolardan 2020'de 2,65 milyar dolara düştü; bu durum, muhtemelen küresel salgının ilk aşamalarında nakliyede yaşanan aksaklıklar ve zayıflayan talepten kaynaklanıyor, ardından 2021'de 3,42 milyar dolara, 2022'de ise 3,85 milyar dolara yükseldi. Bu iki yıllık hızlı büyüme süreci devam etmedi. İthalat 2023'te sadece %1,5 artarak 3,90 milyar dolara ulaştı; bu, beş yıllık dönemin en küçük yıllık kazancıydı.
Hızlı büyümeden mütevazı bir kazanca geçiş, Benin'in ticari ilişkilerinde herhangi bir ani değişime işaret etmek yerine, ithalat talebinin alışılmadık derecede güçlü geçen iki yılın ardından dengelenmeye başladığını gösteriyor. Bireysel ortak ülkelerin veya ürün kategorilerinin yıldan yıla nasıl dağıldığına daha yakından bakmak için yukarıdaki veri panelleri bu rakamların ardındaki tüm ayrıntıları sunmaktadır.