01Öne Çıkan Noktalar
- İsrail, 2022'deki 72,57 milyar dolardan %18,83 düşüşle 2023'te 58,90 milyar dolar değerinde mal ihraç etti.
- Elektrikli makineler, İsrail'in yarı iletken imalat endüstrisine dayanarak %20,40 (12,02 milyar dolar) ile her kategoride lider oldu.
- İnciler, değerli taşlar ve mücevherler %13,58 (8,00 milyar dolar) ile ikinci sırada yer alırken, elmas endüstrisi 2023'te keskin bir düşüş kaydetti.
- ABD, İsrail'in açık ara en büyük pazarı olan 17,33 milyar dolarlık ihracatın %29,42'sini gerçekleştirdi.
025 Yıllık Trend
| Yıl | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Değer | $58,5Mlr. | $50,2Mlr. | $60,2Mlr. | $72,6Mlr. | $58,9Mlr. |
03En Büyük İhracat Pazarları (2023)
| Sıra | Ortak | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Amerika Birleşik Devletleri | $17,3Mlr. | 29,4% |
| 2 | İrlanda | $3,4Mlr. | 5,8% |
| 3 | Çin | $3,4Mlr. | 5,8% |
| 4 | Hollanda | $2,4Mlr. | 4,1% |
| 5 | Hindistan | $2,2Mlr. | 3,8% |
| 6 | Almanya | $2,1Mlr. | 3,6% |
| 7 | Birleşik Krallık | $2,1Mlr. | 3,6% |
| 8 | Yakıt İkmali (Bunker) | $1,8Mlr. | 3,1% |
| 9 | Çin Hong Kong ÖİB | $1,8Mlr. | 3,1% |
| 10 | Belçika | $1,6Mlr. | 2,7% |
04En Büyük İhracat Kategorileri (2023)
| Sıra | Kategori | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Elektrikli Makine ve Teçhizat ve bunların parçaları; Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar, Televizyon Görüntü ve Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar ve Bu Eşyaların Parça ve Aksesuarları | $12,0Mlr. | 20,4% |
| 2 | Doğal veya Kültür İncileri, Kıymetli veya Yarı Kıymetli Taşlar, Kıymetli Metaller, Kıymetli Metallerle Kaplanmış Metaller ve Bunlardan Eşyalar; İmitasyon Takılar; Madeni para | $8,0Mlr. | 13,6% |
| 3 | Optik, Fotografik, Sinematografik, Ölçme, Kontrol, Hassasiyet, Tıbbi veya Cerrahi Alet ve Cihazlar; Bunların Parça ve Aksesuarları | $7,6Mlr. | 13,0% |
| 4 | Nükleer Reaktörler, Kazanlar, Makinalar ve Mekanik Cihazlar; Bunların parçaları | $5,3Mlr. | 9,1% |
| 5 | Çeşitli Kimyasal Ürünler | $3,4Mlr. | 5,8% |
| 6 | Plastikler ve Plastiklerden Ürünler | $2,9Mlr. | 4,9% |
| 7 | Uçak, Uzay aracı ve bunların parçaları | $2,4Mlr. | 4,0% |
| 8 | Gübreler | $2,1Mlr. | 3,6% |
| 9 | Eczacılık Ürünleri | $1,9Mlr. | 3,2% |
| 10 | Silah ve Mühimmat; Bunların Parça ve Aksesuarları | $1,6Mlr. | 2,7% |
05Ticaret Ortağı Haritası
06Analiz
Yarı İletkenler ve Elmaslar İsrail'in İhracat Karmasını Temelliyor
İsrail 2023'te 58,90 milyar dolar değerinde mal ihraç etti. Büyük ölçüde İsrail'in yarı iletken imalat endüstrisi üzerine inşa edilen elektrikli makine ve teçhizat, 12,02 milyar dolar değerindeki toplamın %20,40'ını alarak her kategoride başı çekti. Intel, Kiryat Gat'taki bir çip fabrikasına 25 milyar dolarlık yatırım yapıyor; bu, yabancı bir şirketin İsrail'de şimdiye kadar yaptığı en büyük yatırımdır. Proje, 3,2 milyar dolarlık bir devlet bağışıyla destekleniyor ve Intel, önümüzdeki on yılda 16,6 milyar dolarlık yerel ürün ve hizmet satın almayı taahhüt etti. Intel, 1974'ten bu yana İsrail'de faaliyet gösteriyor ve şu anda ülkedeki dört tesiste yaklaşık 12.000 kişiyi doğrudan istihdam ediyor; bu, çip tasarımcılarından ve ekipman tedarikçilerinden oluşan çok daha geniş bir ekosistemin çevresine yerleşmesine yardımcı olan bir varlık.
İnciler, değerli taşlar ve mücevherler %13,58 (8,00 milyar dolar) ile ikinci sırada yer aldı; bu sektör, Tel Aviv yakınlarındaki Ramat Gan'daki İsrail Elmas Borsası merkezli bir sektör olmasına rağmen 2023 zor bir yıl oldu. İsrail'in cilalı elmas ihracatı 2023'te yıllık %25 düşüşle 2,91 milyar dolara geriledi; borsanın başkanı bu düşüşün yaklaşık %80'ini küresel pazardaki çöküşe, geri kalanını ise Ekim'da başlayan savaşla bağlantılı aksamaya bağladı. İsrail'in elmas endüstrisi, küresel kaba elmas işleme işinde giderek daha büyük bir paya sahip olan Hindistan'daki düşük maliyetli kesme ve cilalama merkezleriyle onlarca yıldan beri büyüyen bir rekabetle karşı karşıyadır. Optik, fotografik ve tıbbi aletler, İsrail'in tıbbi cihaz ve hassas teknoloji endüstrileri sayesinde %12,96 (7,63 milyar dolar) ile üçüncü sırada yer aldı; bu sektörler, ülkenin teknolojik inovasyon konusundaki geniş itibarıyla birlikte büyüdü.
Makine ve mekanik cihazlar %9,06 (5,34 milyar $) artış gösterdi ve başka yerde sınıflandırılmayan kimyasal ürünler %5,77 (3,40 milyar $) katkı sağladı. Plastik ve plastik ürünleri %4,94 (2,91 milyar dolar) aldı ve İsrail'in havacılık ve savunma üretim üssünü yansıtan uçak ve uzay aracı parçaları ise %4,02 (2,37 milyar dolar) artış gösterdi. Büyük ölçüde Ölü Deniz operasyonlarından elde edilen potasyumdan oluşan gübreler %3,57 (2,10 milyar dolar) katkıda bulundu. Eczacılık ürünleri %3,21 (1,89 milyar dolar) artış gösterdi ve silahlar ve mühimmat %2,65 (1,56 milyar dolar) ile ilk on kategoriyi kapattı; bu da İsrail'in büyüklüğüne göre dünyanın en önemli savunma ihracatçılarından biri olarak konumunu yansıtıyor.
ABD, İsrail'den İhracat Dolarının Neredeyse Üçünü Alıyor
Amerika Birleşik Devletleri, 2023'te İsrail'in ihracatının %29,42'sini (17,33 milyar dolar değerinde) gerçekleştirdi; bu, açık ara en büyük tek pazar olup, iki ülke arasındaki derin teknoloji ve savunma ticareti bağlarını yansıtıyor. Bunu %5,81 (3,42 milyar dolar) ile takip eden İrlanda rakamı, muhtemelen İrlanda'da tüketilen fiziksel mallardan ziyade İsrailli ve çokuluslu teknoloji şirketlerinin İrlandalı yan kuruluşları aracılığıyla fikri mülkiyet ve vergiyle ilgili akışları yansıtıyor. Çin %5,77 (3,40 milyar dolar) aldı. Bu ilk üç pazar birlikte toplam ihracat değerinin %41,01'ini oluşturuyordu; bu, bir avuç uzman endüstriye bağımlı olan bir ülke için nispeten mütevazı bir yoğunlaşmaydı.
İsrail savunma ve teknoloji ekipmanının önemli bir alıcısı olan Hollanda %4,07 (2,40 milyar dolar) ekledi ve Hindistan %3,80 (2,24 milyar dolar) katkıda bulundu. Almanya %3,60 (2,12 milyar dolar) aldı ve Birleşik Krallık %3,58 (2,11 milyar dolar) kazandı. Belirli bir ülke yerine gemilere satılan yakıt ve malzeme anlamına gelen bunkerler, %3,12'yi (1,84 milyar dolar) oluşturdu; bu, bu satışların tek bir ulusal varış noktasına sahip olmaması nedeniyle ortaya çıkan olağandışı bir giriş. Çin Hong Kong ÖİB %3,10 (1,83 milyar $) aldı ve çoğunlukla Çin ana karasına yeniden ihracat noktası olarak hizmet etti ve Anvers'in kendi köklü elmas ticaret merkezine ev sahipliği yapan Belçika %2,66 (1,57 milyar $) ile ilk on listeyi kapattı.
İhracat, 2022 Zirvesinden Sonra 2023'te Keskin Düştü
İsrail'in ihracat toplamı, 2023'te keskin bir düşüş yaşamadan önce art arda iki yıl boyunca arttı. 2019'da 58,49 milyar dolar seviyesinde olan ihracat, salgının küresel ticareti sekteye uğratması nedeniyle 2020'de 50,15 milyar dolara geriledi. 2021'de toparlanarak 60,16 milyar dolara yükseldi, ardından 2022'de 72,57 milyar dolara yükseldi. Bir önceki yıla göre %18,83 düşüşle 2023 toplamı olan 58,90 milyar dolar, 2021-2022 büyümesinin tamamını tek bir yılda sildi.
Bu düşüş, hem yukarıda açıklanan elmas endüstrisindeki çöküşü hem de Ekim 2023'te başlayan ve yılın son aylarında birçok ihracat sektöründe nakliye, personel ve üretim programlarını etkileyen savaşa bağlı daha geniş aksamayı yansıtıyor. 2023'ün İsrail'in ihracat büyümesinde geçici bir gerileme mi yoksa daha uzun bir duraklama mı işaret edeceği büyük ölçüde önümüzdeki yıllarda koşulların ne kadar hızlı normalleşeceğine bağlı olacak. İsrail'in yarı iletken ve teknoloji ihracatı, elmas ticaretinden farklı olarak, her zaman aynı şekilde kısa vadeli kesintilere bağlı olmayan daha uzun yatırım ve ürün döngüleri boyunca ilerleme eğilimindedir.