01Belangrijkste Punten
- Israël exporteerde in 2023 voor 58,90 miljard dollar aan goederen, een daling van 18,83% ten opzichte van de 72,57 miljard dollar in 2022.
- Elektrische machines voerden elke categorie aan met 20,40% ($12,02 miljard), gebouwd op de Israëlische halfgeleiderindustrie.
- Parels, edelstenen en sieraden staan op de tweede plaats met 13,58% ($8,00 miljard), hoewel de diamantindustrie in 2023 een scherpe daling liet zien.
- De VS absorbeerden 29,42% van de export, ter waarde van 17,33 miljard dollar, veruit de grootste markt van Israël.
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $58,5mld | $50,2mld | $60,2mld | $72,6mld | $58,9mld |
03Belangrijkste Exportmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Verenigde Staten | $17,3mld | 29,4% |
| 2 | Ierland | $3,4mld | 5,8% |
| 3 | China | $3,4mld | 5,8% |
| 4 | Nederland | $2,4mld | 4,1% |
| 5 | India | $2,2mld | 3,8% |
| 6 | Duitsland | $2,1mld | 3,6% |
| 7 | Verenigd Koninkrijk | $2,1mld | 3,6% |
| 8 | Bunkerbrandstof | $1,8mld | 3,1% |
| 9 | Hongkong SAR van China | $1,8mld | 3,1% |
| 10 | België | $1,6mld | 2,7% |
04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen | $12,0mld | 20,4% |
| 2 | Natuurlijke of gekweekte parels, edelstenen of halfedelstenen, edele metalen, metalen bekleed met edele metalen, en werken daarvan; Imitatiesieraden; Munt | $8,0mld | 13,6% |
| 3 | Optische, fotografische, cinematografische, meet-, controle-, precisie-, medische of chirurgische instrumenten en apparaten; Onderdelen en accessoires daarvan | $7,6mld | 13,0% |
| 4 | Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan | $5,3mld | 9,1% |
| 5 | Diverse chemische producten | $3,4mld | 5,8% |
| 6 | Kunststoffen en artikelen daarvan | $2,9mld | 4,9% |
| 7 | Vliegtuigen, ruimtevaartuigen en delen daarvan | $2,4mld | 4,0% |
| 8 | Meststoffen | $2,1mld | 3,6% |
| 9 | Farmaceutische producten | $1,9mld | 3,2% |
| 10 | Wapens en munitie; Onderdelen en accessoires daarvan | $1,6mld | 2,7% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
Halfgeleiders en diamanten verankeren de Israëlische exportmix
Israël exporteerde in 2023 voor $58,90 miljard aan goederen. Elektrische machines en apparatuur voerden elke categorie aan met 20,40% van het totaal, ter waarde van $12,02 miljard, grotendeels gebouwd op de Israëlische halfgeleiderindustrie. Intel investeert 25 miljard dollar in een chipfabriek in Kiryat Gat, de grootste investering ooit door een buitenlands bedrijf in Israël. Het project wordt ondersteund door een overheidssubsidie van 3,2 miljard dollar, en Intel heeft zich ertoe verbonden de komende tien jaar voor 16,6 miljard dollar aan lokale goederen en diensten te kopen. Intel is sinds 1974 actief in Israël en heeft nu grofweg 12.000 mensen in dienst, verspreid over vier vestigingen in het land, een aanwezigheid die heeft bijgedragen aan het verankeren van een veel breder ecosysteem van chipontwerpers en leveranciers van apparatuur eromheen.
Parels, edelstenen en sieraden stonden op de tweede plaats met 13,58% ($8,00 miljard), een industrie die zich concentreert op de Israel Diamond Exchange in Ramat Gan, nabij Tel Aviv, hoewel 2023 daarvoor een moeilijk jaar was. Israëls export van geslepen diamant daalde jaar op jaar met 25% tot 2,91 miljard dollar in 2023, waarbij de president van de beurs grofweg 80% van de daling toeschreef aan een inzinking van de wereldmarkt en de rest aan ontwrichting die verband hield met de oorlog die in oktober begon. De Israëlische diamantindustrie heeft al tientallen jaren te maken met toenemende concurrentie van goedkopere slijp- en polijstcentra in India, dat geleidelijk een veel groter deel van de mondiale verwerkingsindustrie voor ruwe diamant heeft overgenomen. Optische, fotografische en medische instrumenten stonden op de derde plaats met 12,96% ($7,63 miljard), gebouwd op de Israëlische industrie voor medische apparatuur en precisietechnologie, sectoren die zijn gegroeid naast de bredere reputatie van het land op het gebied van technologische innovatie.
Machines en mechanische apparaten voegden 9,06% ($5,34 miljard) toe, en chemische producten die niet elders geclassificeerd waren, droegen 5,77% ($3,40 miljard) bij. Kunststoffen en artikelen daarvan namen 4,94% ($2,91 miljard) in beslag, en onderdelen van vliegtuigen en ruimtevaartuigen, die de Israëlische lucht- en ruimtevaart- en defensieproductiebasis weerspiegelen, voegden 4,02% ($2,37 miljard) toe. Meststoffen, grotendeels potas gewonnen uit activiteiten in de Dode Zee, droegen 3,57% ($2,10 miljard) bij. Farmaceutische producten voegden 3,21% ($1,89 miljard) toe, en wapens en munitie sloten de top tien af met 2,65% ($1,56 miljard), wat de positie van Israël weerspiegelt als een van 's werelds belangrijkste defensie-exporteurs in verhouding tot zijn omvang.
De VS koopt bijna drie op de tien exportdollars van Israël
Verenigde Staten absorbeerde in 2023 29,42% van de Israëlische export, ter waarde van 17,33 miljard dollar, wat verreweg de grootste interne markt is, wat de diepgaande handelsbetrekkingen op het gebied van technologie en defensie tussen de twee landen weerspiegelt. Ierland volgde met 5,81% ($3,42 miljard), een cijfer dat waarschijnlijk de stromen van intellectueel eigendom en belastingen via Ierse dochterondernemingen van Israëlische en multinationale technologiebedrijven weerspiegelt, in plaats van fysieke goederen die in Ierland zelf worden geconsumeerd. China nam 5,77% ($3,40 miljard) in beslag. Samen vertegenwoordigden deze top drie markten 41,01% van de totale exportwaarde, een relatief bescheiden concentratie voor een land dat zo afhankelijk is van een handvol gespecialiseerde industrieën.
Nederland voegde 4,07% ($2,40 miljard) toe, en India droeg 3,80% ($2,24 miljard) bij, een belangrijke koper van Israëlische defensie- en technologieapparatuur. Duitsland nam 3,60% ($2,12 miljard) in beslag, en Verenigd Koninkrijk voegde 3,58% ($2,11 miljard) toe. Bunkers, dat wil zeggen brandstof en voorraden die aan schepen worden verkocht in plaats van aan een specifiek land, waren goed voor 3,12% ($1,84 miljard), een ongebruikelijke vermelding die opduikt omdat deze verkopen geen enkele nationale bestemming hebben om ze aan toe te schrijven. Hongkong SAR van China nam 3,10% ($1,83 miljard) in beslag en diende vaak als herexportpunt naar het vasteland van China, en België sloot de top tien af met 2,66% ($1,57 miljard), de thuisbasis van het al lang bestaande diamanthandelscentrum van Antwerpen.
De export daalde scherp in 2023 na een piek in 2022
Het Israëlische exporttotaal steeg twee jaar op rij, voordat het in 2023 scherp daalde. In 2019 bedroeg het 58,49 miljard dollar, en daalde vervolgens naar 50,15 miljard dollar in 2020 toen de pandemie de wereldhandel verstoorde. Deze herstelde zich tot 60,16 miljard dollar in 2021 en steeg vervolgens verder tot 72,57 miljard dollar in 2022. Het totaal van 58,90 miljard dollar in 2023, een daling van 18,83% op jaarbasis, heeft in één jaar vrijwel de hele groei van 2021-2022 tenietgedaan.
Die daling weerspiegelt zowel de hierboven beschreven inzinking van de diamantindustrie als de bredere ontwrichting die verband houdt met de oorlog die in oktober 2023 begon en die in de laatste maanden van het jaar gevolgen had voor de scheepvaart, het personeelsbestand en de productieschema's in meerdere exportsectoren. Of 2023 een tijdelijke tegenslag of een langere pauze in de Israëlische exportgroei zal markeren, zal sterk afhangen van hoe snel de omstandigheden zich de komende jaren zullen normaliseren. De Israëlische export van halfgeleiders en technologie heeft, in tegenstelling tot de diamanthandel, de neiging om langere investerings- en productcycli te volgen die niet altijd op dezelfde manier verbonden zijn met verstoringen op de korte termijn.