01Najważniejsze Informacje
- W 2023 r. Izrael wyeksportował towary o wartości 58,90 mld dolarów, co oznacza spadek o 18,83% w porównaniu z 72,57 mld dolarów w 2022 r.
- W każdej kategorii przodują maszyny elektryczne z udziałem 20,40% (12,02 miliarda dolarów), zbudowane w oparciu o izraelski przemysł produkujący półprzewodniki.
- Perły, kamienie szlachetne i biżuteria znalazły się na drugim miejscu z udziałem 13,58% (8,00 miliarda dolarów), choć w 2023 r. branża diamentów odnotowała gwałtowny spadek.
- Stany Zjednoczone wchłonęły 29,42% eksportu o wartości 17,33 miliardów dolarów i były zdecydowanie największym rynkiem Izraela.
02Trend 5-letni
| Rok | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Wartość | $58,5mld | $50,2mld | $60,2mld | $72,6mld | $58,9mld |
03Najważniejsze Rynki Eksportowe (2023)
| Pozycja | Partner | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Stany Zjednoczone | $17,3mld | 29,4% |
| 2 | Irlandia | $3,4mld | 5,8% |
| 3 | Chiny | $3,4mld | 5,8% |
| 4 | Holandia | $2,4mld | 4,1% |
| 5 | Indie | $2,2mld | 3,8% |
| 6 | Niemcy | $2,1mld | 3,6% |
| 7 | Wielka Brytania | $2,1mld | 3,6% |
| 8 | Bunkry | $1,8mld | 3,1% |
| 9 | SRA Hongkong (Chiny) | $1,8mld | 3,1% |
| 10 | Belgia | $1,6mld | 2,7% |
04Najważniejsze Kategorie Eksportowe (2023)
| Pozycja | Kategoria | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części; Rejestratory i odtwarzacze dźwięku, rejestratory i odtwarzacze obrazu i dźwięku oraz części i akcesoria do tych artykułów | $12,0mld | 20,4% |
| 2 | Perły naturalne lub hodowlane, kamienie szlachetne i półszlachetne, metale szlachetne, metale platerowane metalami szlachetnymi i artykuły z nich; sztuczna biżuteria; Moneta | $8,0mld | 13,6% |
| 3 | Przyrządy i aparatura optyczne, fotograficzne, kinematograficzne, pomiarowe, kontrolne, precyzyjne, medyczne lub chirurgiczne; Części i akcesoria do nich | $7,6mld | 13,0% |
| 4 | Reaktory jądrowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne; Ich części | $5,3mld | 9,1% |
| 5 | Różne produkty chemiczne | $3,4mld | 5,8% |
| 6 | Tworzywa sztuczne i artykuły z tworzyw sztucznych | $2,9mld | 4,9% |
| 7 | Samoloty, statki kosmiczne i ich części | $2,4mld | 4,0% |
| 8 | Nawozy | $2,1mld | 3,6% |
| 9 | Produkty farmaceutyczne | $1,9mld | 3,2% |
| 10 | Broń i amunicja; Części i akcesoria do nich | $1,6mld | 2,7% |
05Mapa Partnerów Handlowych
06Analiza
Półprzewodniki i diamenty stanowią podstawę izraelskiego asortymentu eksportowego
W 2023 r. Izrael wyeksportował towary o wartości 58,90 miliarda dolarów. Maszyny i sprzęt elektryczny zajmowały pierwsze miejsce w każdej kategorii, stanowiąc 20,40% całości, o wartości 12,02 miliarda dolarów, zbudowanej głównie w oparciu o izraelski przemysł produkcji półprzewodników. Intel inwestuje 25 miliardów dolarów w fabrykę chipów w Kiryat Gat, co będzie największą inwestycją kiedykolwiek dokonaną przez zagraniczną firmę w Izraelu. Projekt jest wspierany przez dotację rządową o wartości 3,2 miliarda dolarów, a Intel zobowiązał się do zakupu lokalnych towarów i usług o wartości 16,6 miliarda dolarów w ciągu następnej dekady. Intel działa w Izraelu od 1974 roku i obecnie zatrudnia około 12 000 osób bezpośrednio w czterech zakładach w kraju, co pomogło zakotwiczyć wokół siebie znacznie szerszy ekosystem projektantów chipów i dostawców sprzętu.
Na drugim miejscu znalazły się perły, kamienie szlachetne i biżuteria z udziałem 13,58% (8,00 miliarda dolarów), branża skupiona wokół Izraelskiej Giełdy Diamentów w Ramat Gan niedaleko Tel Awiwu, choć rok 2023 był dla niej trudny. Izraelski eksport polerowanych diamentów spadł o 25% rok do roku do 2,91 miliarda dolarów w 2023 r., przy czym prezes giełdy przypisał około 80% spadku załamaniu na rynku światowym, a pozostałą część zakłóceniom związanym z wojną, która rozpoczęła się w październiku . Izraelski przemysł diamentowy od wielu dziesięcioleci boryka się z rosnącą konkurencją ze strony tańszych ośrodków cięcia i polerowania w Indiach, które stopniowo przejmują znacznie większą część światowego biznesu w zakresie obróbki surowca diamentowego. Przyrządy optyczne, fotograficzne i medyczne zajęły trzecie miejsce z udziałem 12,96% (7,63 miliarda dolarów) i powstały w oparciu o izraelski przemysł wyrobów medycznych i technologii precyzyjnych, a więc sektory, które rozwinęły się wraz z szerszą reputacją kraju w zakresie innowacji technologicznych.
Maszyny i urządzenia mechaniczne dodały 9,06% (5,34 miliarda dolarów), a produkty chemiczne niesklasyfikowane gdzie indziej – 5,77% (3,40 miliarda dolarów). Tworzywa sztuczne i artykuły z tworzyw sztucznych stanowiły 4,94% (2,91 miliarda dolarów), a części samolotów i statków kosmicznych, odzwierciedlające izraelską bazę produkcyjną przemysłu lotniczego i obronnego, wzrosły o 4,02% (2,37 miliarda dolarów). Nawozy, głównie potas wydobywany z Morza Martwego, stanowiły 3,57% (2,10 miliarda dolarów). Produkty farmaceutyczne dodały 3,21% (1,89 miliarda dolarów), a broń i amunicja zamknęły pierwszą dziesiątkę z wynikiem 2,65% (1,56 miliarda dolarów), co odzwierciedla pozycję Izraela jako jednego z ważniejszych pod względem wielkości eksporterów obronności na świecie.
USA kupują prawie trzy na dziesięć dolarów eksportowych z Izraela
Stany Zjednoczone wchłonął 29,42% izraelskiego eksportu w 2023 r. o wartości 17,33 miliarda dolarów i stanowił zdecydowanie największy jednolity rynek, odzwierciedlający głębokie powiązania handlowe w zakresie technologii i obronności między obydwoma krajami. Na drugim miejscu znalazł się Irlandia, wynoszący 5,81% (3,42 miliarda dolarów), co prawdopodobnie odzwierciedla przepływy własności intelektualnej i podatków przez irlandzkie spółki zależne izraelskich i międzynarodowych firm technologicznych, a nie towary fizyczne konsumowane w samej Irlandii. Chiny objął 5,77% (3,40 miliarda dolarów). Razem te trzy największe rynki stanowiły 41,01% całkowitej wartości eksportu, co stanowi stosunkowo niewielką koncentrację jak na kraj zależny od kilku wyspecjalizowanych gałęzi przemysłu.
Holandia dodał 4,07% (2,40 miliarda dolarów), a Indie wniósł 3,80% (2,24 miliarda dolarów), będąc głównym nabywcą izraelskiego sprzętu obronnego i technologicznego. Niemcy wziął 3,60% (2,12 miliarda dolarów), a Wielka Brytania dodał 3,58% (2,11 miliarda dolarów). Bunkry, czyli paliwo i zaopatrzenie sprzedawane statkom, a nie konkretnemu krajowi, stanowiły 3,12% (1,84 miliarda dolarów), co jest nietypowym wpisem, który pojawia się, ponieważ sprzedaż ta nie ma jednego miejsca docelowego w kraju, do którego można by ją przypisać. SRA Hongkong (Chiny) przejął 3,10% (1,83 miliarda dolarów), często służąc jako punkt powrotnego eksportu do Chin kontynentalnych, a Belgia zamknął listę pierwszej dziesiątki z wynikiem 2,66% (1,57 miliarda dolarów), gdzie znajduje się własne centrum handlu diamentami w Antwerpii o długiej tradycji.
Eksport gwałtownie spadł w 2023 r., po osiągnięciu szczytu w 2022 r
Całkowity eksport Izraela rósł przez dwa lata z rzędu, po czym gwałtownie spadł w 2023 r. W 2019 r. wyniósł 58,49 mld dolarów, a następnie spadł do 50,15 mld dolarów w 2020 r., gdy pandemia zakłóciła handel światowy. W 2021 r. odbił się do 60,16 mld dolarów, a w 2022 r. wzrósł jeszcze bardziej do 72,57 mld dolarów. Łączna suma 58,90 mld dolarów w 2023 r., czyli o 18,83% mniej w porównaniu z rokiem poprzednim, zniwelowała zasadniczo cały wzrost obserwowany w latach 2021–2022 w ciągu jednego roku.
Spadek ten odzwierciedla zarówno opisany powyżej kryzys w branży diamentów, jak i szersze zakłócenia związane z wojną, która rozpoczęła się w październiku 2023 r., która w ostatnich miesiącach roku wpłynęła na transport, personel i harmonogramy produkcji w wielu sektorach eksportu. To, czy rok 2023 będzie tymczasowym niepowodzeniem, czy dłuższą pauzą we wzroście izraelskiego eksportu, będzie w dużej mierze zależeć od tego, jak szybko warunki ustabilizują się w nadchodzących latach. Izraelski eksport półprzewodników i technologii, w przeciwieństwie do handlu diamentami, charakteryzuje się dłuższymi cyklami inwestycyjnymi i produktowymi, które nie zawsze są w ten sam sposób powiązane z krótkoterminowymi zakłóceniami.