01Öne Çıkan Noktalar
- Tanzanya 2023 yılında 7,27 milyar dolar değerinde mal ihraç etti; bu, 2022'deki 6,82 milyar dolara göre %6,6 artış anlamına geliyor ve üst üste beşinci büyüme yılı ile bu veri setinde doğrulanmış ticaret verilerinin bulunduğu en son yılı temsil ediyor.
- Değerli taşlar ve metaller, 3,14 milyar dolar ile (%43,2) tüm ihracat kategorilerine liderlik etti ve sonraki dokuz kategorinin toplamından daha yüksek bir paya sahip oldu.
- Hindistan, Tanzanya'nın en büyük ihracat ortağıydı ve 1,55 milyar dolar değerindeki ihracatın %21,4'ünü aldı.
- En büyük üç ihracat ortağı birlikte toplam ihracat değerinin %46,2'sini oluşturdu.
025 Yıllık Trend
| Yıl | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Değer | $5,0Mlr. | $6,1Mlr. | $6,4Mlr. | $6,8Mlr. | $7,3Mlr. |
03En Büyük İhracat Pazarları (2023)
| Sıra | Ortak | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Hindistan | $1,6Mlr. | 21,4% |
| 2 | Güney Afrika | $1,1Mlr. | 15,4% |
| 3 | Birleşik Arap Emirlikleri | $686,4M | 9,4% |
| 4 | İsviçre | $465,9M | 6,4% |
| 5 | Çin | $427,9M | 5,9% |
| 6 | Kongo - Kinşasa | $312,8M | 4,3% |
| 7 | Uganda | $311,2M | 4,3% |
| 8 | Belçika | $206,7M | 2,8% |
| 9 | Ruanda | $188,1M | 2,6% |
| 10 | Kenya | $176,5M | 2,4% |
04En Büyük İhracat Kategorileri (2023)
| Sıra | Kategori | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Doğal veya Kültür İncileri, Kıymetli veya Yarı Kıymetli Taşlar, Kıymetli Metaller, Kıymetli Metallerle Kaplanmış Metaller ve Bunlardan Eşyalar; İmitasyon Takılar; Madeni para | $3,1Mlr. | 43,2% |
| 2 | Yağlı Tohumlar ve Yağlı Meyveler; Çeşitli Tahıllar, Tohumlar ve Meyveler; Endüstriyel veya Tıbbi Bitkiler; Saman ve Yem | $391,5M | 5,4% |
| 3 | Tütün ve İşlenmiş Tütün İkameleri | $378,4M | 5,2% |
| 4 | Yenilebilir Sebzeler ve Bazı Kök ve Yumrular | $318,7M | 4,4% |
| 5 | Kahve, Çay, Mate ve Baharatlar | $293,8M | 4,0% |
| 6 | Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Bunların Distilasyonundan Elde Edilen Ürünler; Bitümlü Maddeler; Mineral Mumlar | $285,0M | 3,9% |
| 7 | Yenilebilir Meyve ve Kuruyemişler; Narenciye veya Kavun Kabuğu | $260,1M | 3,6% |
| 8 | Cevherler, Cüruf ve Kül | $230,9M | 3,2% |
| 9 | Hububat | $173,5M | 2,4% |
| 10 | Balıklar ve Kabuklular, Yumuşakçalar ve diğer Su Omurgasızları | $164,0M | 2,3% |
05Ticaret Ortağı Haritası
06Analiz
İhracat Değeri 2023'te Üst Üste Beşinci Yıl Arttı
Tanzanya 2023 yılında 7,27 milyar dolar değerinde mal ihraç etti; bu, 2022'deki 6,82 milyar dolara göre %6,6 artış anlamına geliyor. Bu, bu veri setinde doğrulanmış ticaret verilerinin bulunduğu en son yıl. Veri seti, Doğu Afrika'daki bu ekonomiyi izleyerek 2019'dan 2023'e kadar tam beş yılı kapsıyor.
İhracat değeri 2019'da 5,00 milyar dolar ile bu beş yıllık dönemin en düşük seviyesindeydi. 2020'de 6,08 milyar dolara yükseldi, ardından 2021'de 6,39 milyar dolara ve 2022'de 6,82 milyar dolara çıkarak yükselişini sürdürdü ve 2023'te 7,27 milyar dolara ulaşarak bu beş yıllık dönemin en yüksek seviyesini gördü.
Bu veri seti, bu istikrarlı yükselişi neyin tetiklediğini açıklamıyor. Bununla birlikte, 2023'teki ihracat değeri bu beş yıllık dönemin her bir yılında arttı; bu, tek seferlik bir sıçramadan ziyade kesintisiz bir yükseliş anlamına geliyor. %6,6'lık artış, yeni veya izole bir sıçramaya işaret etmekten ziyade bu kesintisiz yükselişi sürdürüyor. İhracat değeri, 2019'daki başlangıç seviyesine kıyasla bu beş yıllık dönem boyunca neredeyse yarı oranında arttı.
Tarım ve Minerallere Dayanan İhracat Listesine Altın Damgasını Vuruyor
Değerli taşlar ve metaller 2023'te tüm ihracat kategorilerine liderlik etti; 3,14 milyar dolar değerindeki bu kategori toplamın %43,2'sini oluşturdu ve listedeki sonraki dokuz kategorinin toplamından daha yüksek bir değere ulaştı. Altın, Tanzanya'nın önde gelen ihracat ürünü olarak konumunu güçlendirdi, ancak ülkenin tek bir minerale giderek daha fazla bağımlı hale gelmesi, gelecekteki piyasa şoklarına karşı kırılganlığını artırıyor. Bu üstünlük, değerli taşlar ve metallerin burada toplam ihracat değerindeki her on doların dördünden çok daha fazlasını oluşturmasıyla açıkça görülüyor. Yağlı tohumlar ve yağlı meyveler %5,4 ile çok geriden ikinci sırada yer aldı ve 391,49 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi. Tütünden balığa kadar bu listedeki diğer tüm kategoriler altının oldukça gerisinde kaldı.
Tütün ve işlenmiş tütün ikameleri %5,2'lik payla 378,44 milyon dolar değerinde katkı sağlarken, sebzeler %4,4'lük payla 318,71 milyon dolar ekledi. Kahve, çay ve baharatlar %4,0 ile 293,75 milyon dolar daha katkıda bulundu. Orta sıralardaki bu kategoriler, listenin başındaki mineral zenginliğinden farklı olarak Tanzanya'nın uzun süredir devam eden tarımsal ihracat tabanını yansıtıyor.
Mineral yakıtlar %3,9 (285,00 milyon dolar), meyve ve kuruyemişler ise %3,6 (260,09 milyon dolar) katkı sağladı. Cevherler, cüruf ve kül %3,2 ile 230,94 milyon dolar değerinde katkıda bulundu. Tahıllar %2,4 (173,52 milyon dolar) oluştururken, balık ve kabuklular %2,3 ile ilk onu tamamladı ve 164,01 milyon dolar değerinde ihracatla bu listedeki on kategorinin en küçük payına sahip oldu. Tarımsal temel ürünlerden oluşan uzun bir liste, baskın değerli metaller kategorisinin oldukça gerisinde kalan diğer kısmı dolduruyor. Bu on kategori birlikte madencilik, tarım ve balıkçılığı kapsıyor ve altın toplam ihracata hâkim hale gelmiş olsa da hâlâ temel emtialara dayanan bir ekonomiyi yansıtıyor.
Hindistan ve Güney Afrika Yoğunlaşmış Ortaklar Listesine Liderlik Ediyor
Hindistan, 2023'te Tanzanya'nın en büyük ihracat ortağıydı ve 1,55 milyar dolar değerindeki ihracatın %21,4'ünü aldı. Güney Afrika %15,4 ile ikinci sırada yer aldı ve 1,12 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi. Birleşik Arap Emirlikleri %9,4 ile onu takip etti ve 686,44 milyon dolar değerinde ihracat aldı. Bu en büyük üç ortak birlikte toplam ihracat değerinin %46,2'sini oluşturdu ve dikkat çekici ölçüde yoğunlaşmış bir grup meydana getirdi. Bu düzeyde yoğunlaşma, az sayıda destinasyonun ve tek bir emtianın toplam ticarete hâkim olduğu daha küçük ihracat ekonomilerinde yaygındır.
İsviçre %6,4 (465,88 milyon dolar) katkıda bulunurken, Çin %5,9 (427,89 milyon dolar) ekledi. İsviçre ve BAE birlikte, Tanzanya ihracatının başlıca alıcıları arasında yer alan yerleşik altın rafinajı ve ticaret merkezlerine işaret ediyor. Kongo - Kinşasa %4,3 (312,81 milyon dolar) ile onu takip etti ve Uganda ile %4,3 (311,17 milyon dolar) seviyesinde neredeyse eşit durumda kaldı.
Belçika %2,8 (206,74 milyon dolar) katkıda bulundu. Ruanda %2,6'lık payla 188,08 milyon dolar değerinde katkı sağladı ve Kenya %2,4 (176,52 milyon dolar) ile ilk onu tamamladı; bu, burada listelenen on ortak arasındaki en küçük paydı. Ruanda, Uganda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti birlikte Tanzanya'nın Doğu Afrika'daki komşuları için bir ticaret merkezi olarak rolünü vurguluyor. Bu liste Güney Asya, Güney ve Doğu Afrika ile Avrupa'yı kapsıyor ve altın ticareti merkezleri ile bölgesel komşuların bir arada bulunduğu bir tablo ortaya koyuyor. Buradaki dördüncü ila onuncu sıralar birbirinden yaklaşık dört yüzde puanı içinde yer alıyor ve bu, ilk üç sırayı ayıran geniş farklara kıyasla çok daha sıkı bir kümelenme oluşturuyor.
Birlikte ele alındığında, bu veri setindeki en son doğrulanmış yıl, uzun süredir devam eden tarımsal temel ürünlerin yanı sıra tek bir kategori olan değerli taşlar ve metaller tarafından şekillenen bir ihracat profilini ortaya koyuyor. Bu profil, Hindistan ve Güney Afrika'nın liderlik ettiği bir ortak tabanından, tanımlanabilir destinasyonlar arasındaki altın ticareti merkezleri ve Doğu Afrika'daki komşularla birlikte kaynaklanıyor. Bu karışım, tek bir baskın ihracat ürününün uzun süredir devam eden bölgesel ticaret rolüyle bir arada bulunduğu bir ekonomiyi yansıtıyor.