01Belangrijkste Punten
- Tanzania exporteerde in 2023 voor $7.27 miljard aan goederen, een stijging van 6.6% ten opzichte van $6.82 miljard in 2022. Dit was het vijfde opeenvolgende jaar van groei en het meest recente jaar waarvoor in deze dataset geverifieerde handelsgegevens beschikbaar zijn.
- Edelstenen en metalen voerden alle exportcategorieën aan met 43.2% ($3.14 miljard), meer dan de volgende negen categorieën samen.
- India was de grootste exportpartner van Tanzania en nam 21.4% van de export af, ter waarde van $1.55 miljard.
- De drie grootste exportpartners waren samen goed voor 46.2% van de totale exportwaarde.
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $5,0mld | $6,1mld | $6,4mld | $6,8mld | $7,3mld |
03Belangrijkste Exportmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | India | $1,6mld | 21,4% |
| 2 | Zuid-Afrika | $1,1mld | 15,4% |
| 3 | Verenigde Arabische Emiraten | $686,4mln | 9,4% |
| 4 | Zwitserland | $465,9mln | 6,4% |
| 5 | China | $427,9mln | 5,9% |
| 6 | Congo-Kinshasa | $312,8mln | 4,3% |
| 7 | Oeganda | $311,2mln | 4,3% |
| 8 | België | $206,7mln | 2,8% |
| 9 | Rwanda | $188,1mln | 2,6% |
| 10 | Kenia | $176,5mln | 2,4% |
04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Natuurlijke of gekweekte parels, edelstenen of halfedelstenen, edele metalen, metalen bekleed met edele metalen, en werken daarvan; Imitatiesieraden; Munt | $3,1mld | 43,2% |
| 2 | Oliehoudende zaden en oliehoudende vruchten; Diverse granen, zaden en fruit; Industriële of geneeskrachtige planten; Stro en voer | $391,5mln | 5,4% |
| 3 | Tabak en vervaardigde tabaksvervangers | $378,4mln | 5,2% |
| 4 | Eetbare groenten en bepaalde wortels en knollen | $318,7mln | 4,4% |
| 5 | Koffie, thee, mate en kruiden | $293,8mln | 4,0% |
| 6 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $285,0mln | 3,9% |
| 7 | Eetbaar fruit en noten; Schil van citrusvruchten of meloenen | $260,1mln | 3,6% |
| 8 | Ertsen, slakken en as | $230,9mln | 3,2% |
| 9 | Granen | $173,5mln | 2,4% |
| 10 | Vissen en schaaldieren, weekdieren en andere ongewervelde waterdieren | $164,0mln | 2,3% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
Exportwaarde steeg in 2023 voor het vijfde opeenvolgende jaar
Tanzania exporteerde in 2023 voor $7.27 miljard aan goederen, een stijging van 6.6% ten opzichte van $6.82 miljard in 2022. Dit is het meest recente jaar waarvoor in deze dataset geverifieerde handelsgegevens beschikbaar zijn. De dataset omvat een volledige periode van vijf jaar, van 2019 tot en met 2023, en volgt deze Oost-Afrikaanse economie.
De exportwaarde bedroeg in 2019 $5.00 miljard, het laagste niveau binnen deze periode van vijf jaar. In 2020 steeg dit naar $6.08 miljard, waarna de waarde verder opliep tot $6.39 miljard in 2021 en $6.82 miljard in 2022, voordat in 2023 $7.27 miljard werd bereikt, het hoogste niveau binnen deze periode van vijf jaar.
Deze dataset verklaart niet waardoor deze gestage stijging werd veroorzaakt. Toch nam de exportwaarde in 2023 in elk afzonderlijk jaar van deze periode van vijf jaar toe, wat wijst op een onafgebroken reeks van groei in plaats van een eenmalige piek. De stijging van 6.6% verlengt die ononderbroken opwaartse trend in plaats van een nieuwe of geïsoleerde sprong te markeren. De exportwaarde is inmiddels gedurende deze periode van vijf jaar met bijna de helft toegenomen ten opzichte van het startniveau in 2019.
Goud domineert een exportlijst die steunt op landbouw en mineralen
Edelstenen en metalen voerden in 2023 alle exportcategorieën aan met een waarde van $3.14 miljard, oftewel 43.2% van het totaal, meer dan de volgende negen categorieën op deze lijst samen. Goud heeft zijn positie als belangrijkste exportproduct van Tanzania versterkt, hoewel de toenemende afhankelijkheid van het land van één mineraal het blootstelt aan toekomstige marktschokken. Die dominantie blijkt ook uit het feit dat edelstenen en metalen hier ruim vier van elke tien dollar van de totale exportwaarde vertegenwoordigen. Oliehoudende zaden en vruchten stonden op ruime afstand op de tweede plaats met 5.4%, ter waarde van $391.49 miljoen. Elke andere categorie op deze lijst, van tabak tot vis, blijft ver achter bij goud.
Tabak en vervaardigde tabaksvervangers waren goed voor 5.2%, ter waarde van $378.44 miljoen, terwijl groenten 4.4% toevoegden, ter waarde van $318.71 miljoen. Koffie, thee en specerijen waren goed voor nog eens 4.0%, ter waarde van $293.75 miljoen. Deze categorieën in het midden van de ranglijst weerspiegelen de langdurige basis van Tanzania's landbouwexport, die verschilt van de minerale rijkdom die de top van deze lijst domineert.
Minerale brandstoffen voegden 3.9% toe ($285.00 miljoen), en fruit en noten waren goed voor 3.6% ($260.09 miljoen). Ertsen, slakken en as waren goed voor 3.2%, ter waarde van $230.94 miljoen. Granen waren goed voor 2.4% ($173.52 miljoen), en vis en schaaldieren sloten de top tien af met 2.3%, ter waarde van $164.01 miljoen, het kleinste aandeel van alle tien categorieën op deze lijst. Een lange reeks landbouwproducten vormt de rest van deze lijst, ver achter de dominante categorie van edelmetalen. Deze tien categorieën omvatten samen mijnbouw, landbouw en visserij en weerspiegelen een economie die nog steeds op primaire grondstoffen is gebaseerd, ook al is goud het totaal steeds meer gaan domineren.
India en Zuid-Afrika voeren een geconcentreerde lijst van handelspartners aan
India was in 2023 de grootste exportpartner van Tanzania en nam 21.4% van de export af, ter waarde van $1.55 miljard. Zuid-Afrika stond met 15.4% op de tweede plaats, ter waarde van $1.12 miljard. Verenigde Arabische Emiraten volgde met 9.4%, ter waarde van $686.44 miljoen. Deze drie belangrijkste partners waren samen goed voor 46.2% van de totale exportwaarde, een opvallend geconcentreerde groep. Een dergelijke mate van concentratie komt vaak voor bij kleinere exporteconomieën, waar een handvol bestemmingen en één enkel product de totale handel domineren.
Zwitserland was goed voor 6.4% ($465.88 miljoen), en China voegde 5.9% toe ($427.89 miljoen). Zwitserland en de VAE wijzen samen op gevestigde centra voor goudraffinage en goudhandel onder de belangrijkste afnemers van Tanzaniaanse export. Congo-Kinshasa volgde met 4.3% ($312.81 miljoen), vrijwel gelijk aan Oeganda met 4.3% ($311.17 miljoen).
België was goed voor 2.8% ($206.74 miljoen). Rwanda voegde 2.6% toe, ter waarde van $188.08 miljoen, en Kenia sloot de top tien af met 2.4% ($176.52 miljoen), het kleinste aandeel onder de tien hier vermelde partners. Rwanda, Uganda en de Democratische Republiek Congo onderstrepen samen de rol van Tanzania als handelscentrum voor zijn Oost-Afrikaanse buurlanden. Deze lijst omvat Zuid-Azië, zuidelijk en Oost-Afrika en Europa, een combinatie die zowel goudhandelscentra als regionale buurlanden weerspiegelt. De plaatsen vier tot en met tien liggen hier binnen ongeveer vier procentpunten van elkaar, een veel hechtere groep dan de grote verschillen tussen de drie belangrijkste partners.
Alles bij elkaar beschrijft het meest recente bevestigde jaar in deze dataset een exportprofiel dat sterk wordt bepaald door één categorie, edelstenen en metalen, naast een langdurige basis van landbouwproducten. Dat profiel komt voort uit een partnerbestand dat wordt aangevoerd door India en Zuid-Afrika, naast goudhandelscentra en Oost-Afrikaanse buurlanden onder de identificeerbare bestemmingen. Deze mix weerspiegelt een economie waarin één dominant exportproduct samengaat met een langdurige regionale handelsrol.