01Belangrijkste Punten
- Macau exporteerde in 2023 voor 1,22 miljard dollar aan goederen, een daling van 10,6% ten opzichte van de 1,37 miljard dollar in 2022.
- Hong Kong absorbeerde 84,4% van dat totaal, ter waarde van 1,03 miljard dollar, veruit de dominante bestemming.
- China en de VS volgden met 7,8% ($94,94 miljoen) en 4,8% ($58,69 miljoen); de drie grootste kopers vertegenwoordigden 96,9% van de exportwaarde.
- Elektrische machines voerden de exportcategorieën aan met 24,7% ($301,70 miljoen), op de voet gevolgd door edelstenen en metalen met 20,4% ($248,95 miljoen) en klokken en horloges met 12,4% ($151,10 miljoen).
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $1,0mld | $1,0mld | $1,4mld | $1,4mld | $1,2mld |
03Belangrijkste Exportmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Hongkong SAR van China | $1,0mld | 84,4% |
| 2 | China | $94,9mln | 7,8% |
| 3 | Verenigde Staten | $58,7mln | 4,8% |
| 4 | Vietnam | $13,9mln | 1,1% |
| 5 | Overig Azië, n.e.g. | $7,2mln | 0,6% |
| 6 | Singapore | $6,1mln | 0,5% |
| 7 | Nederland | $1,5mln | 0,1% |
| 8 | Filipijnen | $1,3mln | 0,1% |
| 9 | Frankrijk | $1,0mln | 0,1% |
| 10 | India | $935,9k | 0,1% |
04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen | $301,7mln | 24,7% |
| 2 | Natuurlijke of gekweekte parels, edelstenen of halfedelstenen, edele metalen, metalen bekleed met edele metalen, en werken daarvan; Imitatiesieraden; Munt | $248,9mln | 20,4% |
| 3 | Klokken en Horloges en onderdelen daarvan | $151,1mln | 12,4% |
| 4 | Kledingartikelen en kledingaccessoires, niet gebreid of gehaakt | $129,5mln | 10,6% |
| 5 | Essentiële oliën en harsoïden; Parfumerieën, cosmetische of toiletpreparaten | $64,0mln | 5,2% |
| 6 | Lederartikelen; Zadelmakerij en harnas; Reisartikelen, handtassen en soortgelijke containers; Artikelen van dierlijke darmen (met uitzondering van darmen van zijderupsen) | $63,3mln | 5,2% |
| 7 | Schoeisel, Beenkappen en dergelijke; Delen van dergelijke artikelen | $44,4mln | 3,6% |
| 8 | Dranken, sterke dranken en azijn | $39,8mln | 3,3% |
| 9 | Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan | $24,2mln | 2,0% |
| 10 | IJzer en staal | $22,6mln | 1,9% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
Hong Kong absorbeert bijna de gehele export van Macau
Macau verscheepte in 2023 voor 1,22 miljard dollar aan goederen naar het buitenland, een daling van 10,6% ten opzichte van de 1,37 miljard dollar het jaar daarvoor. Hongkong SAR van China absorbeerde 84,4% van dat totaal, ter waarde van 1,03 miljard dollar, veruit de dominante bestemming voor alles wat Macau exporteert. Die ene relatie weerspiegelt een patroon dat in de hele regio gebruikelijk is: Hong Kong ligt direct aan de overkant van de Parelrivierdelta ten opzichte van Macao en functioneert als een belangrijk herexport- en logistiek knooppunt voor goederen die tussen het vasteland van China en de rest van de wereld worden vervoerd. Veel van wat Macau verlaat, gaat daar waarschijnlijk verder dan dat het in Hong Kong zelf wordt geconsumeerd. De twee gebieden zijn verbonden door een korte veerboot en brug over de monding van de Parelrivier, en hun economieën zijn diep met elkaar verweven, ook al opereert elk onder zijn eigen afzonderlijke douane- en handelsregime als een speciale administratieve regio van China.
China stond op de tweede plaats met 7,8% ($94,94 miljoen), en Verenigde Staten volgde met 4,8% ($58,69 miljoen). Samen zijn Hong Kong, China en de VS, de drie grootste kopers, verantwoordelijk voor 96,9% van de totale exportwaarde, een buitengewoon smalle spreiding waardoor vrijwel elke dollar van de Macau-export via slechts drie bestemmingen stroomt. Vietnam voegde 1,1% ($13,90 miljoen) toe, en een geaggregeerde rapportagecategorie "Overig Azië, nes" droeg 0,6% ($7,22 miljoen) bij. Singapore voegde 0,5% ($6,13 miljoen) toe, Nederland 0,1% ($1,46 miljoen), Filipijnen 0,1% ($1,32 miljoen), Frankrijk 0,1% ($1,01 miljoen) en India completeerden de top tien, eveneens op 0,1% ($0,94 miljoen).
Horloges, sieraden en elektronica domineren een kleine exportbasis
Elektrische machines en uitrusting voerden in 2023 alle exportcategorieën aan, met een waarde van $301,70 miljoen en goed voor 24,7% van de totale waarde. Natuurlijke en gekweekte parels, edelstenen en halfedelstenen en edele metalen stonden op een goede tweede plaats met 20,4% ($248,95 miljoen), en klokken en horloges volgden met 12,4% ($151,10 miljoen). Gecombineerd vormen sieraden en horloges alleen al bijna een derde van alles wat Macau in het buitenland verkoopt, een mix die past bij een stad die is gebouwd rond luxe detailhandel die zich richt op bezoekers in plaats van een eigen productiebasis, aangezien Macau zelf weinig industriële capaciteit heeft en in plaats daarvan grotendeels functioneert als een winkel- en amusementsbestemming bovenop de casinoresorts. Kleding en kledingaccessoires die niet gebreid of gehaakt zijn, voegden 10,6% ($129,55 miljoen) toe, een andere categorie die meer verband hield met de detailhandel in luxe mode dan met de binnenlandse productie.
Etherische oliën en cosmetische preparaten droegen 5,2% ($64,00 miljoen) bij, en lederwaren, reistassen en soortgelijke artikelen droegen een vrijwel identieke 5,2% ($63,33 miljoen) bij, beide in overeenstemming met de high-end detailhandelsomzet. Schoenen voegden 3,6% ($44,37 miljoen) toe, dranken en sterke drank 3,3% ($39,81 miljoen), machines en mechanische apparaten 2,0% ($24,16 miljoen), en ijzer en staal completeerden de top tien met 1,9% ($22,64 miljoen). Alles bij elkaar zijn horloges, sieraden, kleding, lederwaren en cosmetica, de categorieën die het meest geassocieerd worden met luxe winkels, goed voor ruim de helft van de totale exportwaarde van Macau.
Een gokeconomie waarvan de werkelijke omvang niet in handelsgegevens zit
Een handelscijfer van 1,22 miljard dollar is een afrondingsfout in vergelijking met de werkelijke omvang van de economie van Macau. In In een rapport over de overheidsfinanciën van Macau wordt opgemerkt dat de game-industrie alleen al goed was voor ongeveer 36% van het bbp van het grondgebied in 2023, een daling ten opzichte van een piek van 63% tussen 2011 en 2013 toen de regering diversificatie heeft gestimuleerd, maar nog steeds een veel groter deel van de economische activiteit vertegenwoordigt dan alles wat in de statistieken van de goederenhandel is vastgelegd. Macau wordt algemeen beschouwd als 's werelds grootste gokcentrum wat betreft inkomsten, en uitgaven aan casino's, hotels en toerisme, die geen van allen als handelsgoed worden weergegeven, doen de waarde van de horloges, sieraden en elektronica waaruit deze dataset bestaat, in het niet vallen. Zelfs de inspanningen van de regering om naast gaming te diversifiëren naar gebieden als financiën, congressen en grootschalig entertainment, zijn eerder gericht op diensten dan op productie, wat betekent dat de handelscijfers van Macau in de nabije toekomst waarschijnlijk klein zullen blijven in verhouding tot de omvang van de totale economie.
Het exporttotaal van Macau heeft zich de afgelopen vijf jaar ongelijkmatig ontwikkeld. De economie bleef zowel in 2019 als 2020 vrijwel stabiel op 1,02 miljard dollar, ondanks de scherpe ineenstorting van het casinotoerisme tijdens de pandemie, en steeg vervolgens naar het hoogste punt in vijf jaar van 1,39 miljard dollar in 2021, daalde lichtjes naar 1,37 miljard dollar in 2022 en daalde met 10,6% naar 1,22 miljard dollar in 2023. Om beter te bekijken hoe individuele partnerlanden of productcategorieën jaar na jaar uiteenvallen, datapanelen hierboven geven de volledige details achter deze cijfers.