01Belangrijkste Punten
- De Belgische import bedroeg in 2023 403,20 miljard dollar, een daling van 12,7% ten opzichte van 461,79 miljard dollar in 2022, de eerste jaarlijkse daling na twee opeenvolgende jaren van groei.
- Nederland was de belangrijkste bron en leverde 21,7% van de import ter waarde van 87,48 miljard dollar, bijna het dubbele van het aandeel van het op de tweede plaats geplaatste Duitsland.
- Duitsland en Frankrijk volgden met 13,1% ($52,69 miljard) en 11,7% ($47,02 miljard), waardoor de drie grootste bronnen 46,4% van de totale importwaarde vertegenwoordigden.
- Minerale brandstoffen voerden alle importcategorieën aan met 17,0% van de totale waarde ($68,40 miljard), terwijl voertuigen op de tweede plaats stonden met 12,4% ($49,92 miljard).
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $318,7mld | $294,2mld | $393,9mld | $461,8mld | $403,2mld |
03Belangrijkste Importmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Nederland | $87,5mld | 21,7% |
| 2 | Duitsland | $52,7mld | 13,1% |
| 3 | Frankrijk | $47,0mld | 11,7% |
| 4 | Verenigde Staten | $28,0mld | 6,9% |
| 5 | Italië | $16,6mld | 4,1% |
| 6 | Verenigd Koninkrijk | $14,1mld | 3,5% |
| 7 | China | $13,8mld | 3,4% |
| 8 | Ierland | $10,8mld | 2,7% |
| 9 | Zwitserland | $10,5mld | 2,6% |
| 10 | Noorwegen | $9,4mld | 2,3% |
04Belangrijkste Importcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $68,4mld | 17,0% |
| 2 | Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan | $49,9mld | 12,4% |
| 3 | Farmaceutische producten | $48,3mld | 12,0% |
| 4 | Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan | $29,0mld | 7,2% |
| 5 | Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen | $29,0mld | 7,2% |
| 6 | Organische chemicaliën | $18,8mld | 4,7% |
| 7 | Kunststoffen en artikelen daarvan | $13,2mld | 3,3% |
| 8 | Natuurlijke of gekweekte parels, edelstenen of halfedelstenen, edele metalen, metalen bekleed met edele metalen, en werken daarvan; Imitatiesieraden; Munt | $13,0mld | 3,2% |
| 9 | Optische, fotografische, cinematografische, meet-, controle-, precisie-, medische of chirurgische instrumenten en apparaten; Onderdelen en accessoires daarvan | $10,5mld | 2,6% |
| 10 | IJzer en staal | $9,2mld | 2,3% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
De belangrijkste importbronnen van België in 2023
België importeerde in 2023 voor 403,20 miljard dollar aan goederen, het laatste jaar met geverifieerde handelsgegevens in deze dataset. Dat totaal betekent een daling van 12,7% ten opzichte van de 461,79 miljard dollar die in 2022 werd opgetekend, de eerste jaarlijkse terugval na twee opeenvolgende jaren van groei. De Nederland was de grootste bron van de Belgische import en leverde 21,7% van het totaal, ter waarde van 87,48 miljard dollar.
Duitsland staat op de tweede plaats met 13,1% ($52,69 miljard), vóór Frankrijk met 11,7% ($47,02 miljard) en Verenigde Staten met 6,9% ($28,01 miljard). Italië stond op de vijfde plaats met 4,1% ($16,61 miljard), gevolgd door Verenigd Koninkrijk met 3,5% ($14,07 miljard) en China met 3,4% ($13,78 miljard). Ierland leverde 2,7% ($10,77 miljard), Zwitserland voegde 2,6% ($10,52 miljard) toe, en Noorwegen rondde de top tien af met 2,3% ($9,37 miljard). Samen vertegenwoordigden de drie belangrijkste bronnen 46,4% van de totale importwaarde.
De leidende positie van Nederland, die bijna tweemaal zo groot is als het op de tweede plaats geplaatste Duitsland, weerspiegelt de extreem nauwe fysieke en logistieke integratie tussen de Belgische en Nederlandse havens langs de Schelde-monding, onderdeel van de bredere cluster Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen die functioneert als een van Europa's grootste geïntegreerde knooppunten voor brandstof, chemicaliën en vracht. Goederen passeren routinematig meerdere keren de Belgisch-Nederlandse grens terwijl grondstoffen, halffabrikaten en eindproducten zich tussen raffinaderijen, chemische fabrieken en distributiecentra aan beide kanten verplaatsen, waardoor het geregistreerde Nederlandse aandeel waarschijnlijk verder wordt opgeblazen dan alleen de geografische nabijheid zou suggereren.
Naast de top drie omvatten de resterende importbronnen van België een mix van productie- en grondstoffenleverende economieën. De aanwezigheid van Ierland in de top tien, ter waarde van 10,77 miljard dollar, weerspiegelt waarschijnlijk farmaceutische en chemische tussenproducten die zich verplaatsen tussen twee van Europa's grootste farmaceutische productie- en exportcentra, als aanvulling op de farmaceutische handel die al zichtbaar is aan de Belgische exportkant. De opname van Noorwegen wijst op de import van energie, wat consistent is met de rangschikking van minerale brandstoffen als de belangrijkste importcategorie van België, terwijl Zwitserland en China een leveranciersbasis completeren die respectievelijk precisieproductie en goedkopere industriële goederen omvat. Zelfs op de tiende plaats is het Noorse aandeel van 2,3% substantieel in absolute termen, met een waarde van ruim 9 miljard dollar. Dit herinnert eraan hoe groot de totale importrekening van België is in verhouding tot de kleinere procentuele aandelen die het grootste deel van de ranglijst onder de top drie uitmaken.
Toonaangevende importcategorieën
Minerale brandstoffen, minerale oliën en aanverwante destillatieproducten voerden in 2023 alle importcategorieën aan, ter waarde van $68,40 miljard en goed voor 17,0% van de totale importwaarde. Voertuigen en aanverwante onderdelen en accessoires volgden met 12,4%, ter waarde van $49,92 miljard, en farmaceutische producten stonden op de derde plaats met 12,0% ($48,30 miljard).
Machines en mechanische apparaten voegden 7,2% ($29,02 miljard) toe, terwijl elektrische machines en uitrusting 7,2% ($28,98 miljard) bijdroegen. Organische chemicaliën brachten 4,7% ($18,82 miljard) binnen, en kunststoffen voegden 3,3% ($13,17 miljard) toe. Edelstenen en metalen droegen 3,2% bij (12,97 miljard dollar), optische en medische instrumenten 2,6% (10,48 miljard dollar), en ijzer en staal sloten de top tien af met 2,3% (9,17 miljard dollar).
De minerale brandstoffen die bovenaan de importlijst staan, passen bij de rol van België als belangrijk Europees olieraffinagecentrum, verankerd door faciliteiten in de haven van Antwerpen, waaronder een van de grootste afzonderlijke raffinaderijen van het continent. Een raffinage-operatie van die omvang is afhankelijk van een gestage stroom geïmporteerde ruwe olie en intermediaire grondstoffen, aangezien België zelf verwaarloosbare hoeveelheden ruwe olie produceert, wat betekent dat een groot deel van de totale import van minerale brandstoffen waarschijnlijk rechtstreeks wordt aangewend voor de geraffineerde brandstofproducten die ook tot de belangrijkste exportproducten van België behoren.
Farmaceutische producten die op de derde plaats staan van de import, met een waarde van 48,30 miljard dollar, weerspiegelen de positie van de categorie als het grootste exportproduct van België, wat wijst op een substantiële intra-industriële handel waarbij actieve ingrediënten, tussenproducten en gedeeltelijk afgewerkte farmaceutische producten in beide richtingen bewegen als onderdeel van geïntegreerde Europese en mondiale productienetwerken. Edelstenen en metalen die aan de importkant in de top tien voorkomen, versterken ook de rol van Antwerpen als handels- en verwerkingscentrum in plaats van een pure bron van diamanten, aangezien de stad zowel ruwe als gepolijste stenen importeert en deze exporteert na slijpen, polijsten of verdere handel. Elektrische machines en machines liggen slechts een tiende van een procentpunt van elkaar verwijderd, wat erop wijst dat de een de ander plausibel zou kunnen inhalen in een toekomstige update van de gegevens, zonder het bredere beeld te veranderen van de Belgische importbasis die zwaar leunt op industriële apparatuur.
Een daling na twee jaar groei
De vijfjarige trend laat zien dat de import in 2020 daalt, vervolgens gedurende twee opeenvolgende jaren stijgt en vervolgens in 2023 omkeert. De import beweegt zich van 318,71 miljard dollar in 2019 naar 294,25 miljard dollar in 2020, stijgt vervolgens naar 393,95 miljard dollar in 2021 en verder naar 461,79 miljard dollar in 2022, voordat hij met 12,7% daalt naar 403,20 miljard dollar in 2023. Zelfs met die daling blijft het totaal voor 2023 boven elk jaar vóór 2022, waardoor het bredere vijfjarige traject naar boven wijst, ondanks de terugval in het meest recente jaar.
Dit patroon komt overeen met details uit TotalEnergies, waarin de vestiging in Antwerpen wordt beschreven als een van Europa's grootste geïntegreerde raffinage- en petrochemische platforms, wat de omvang onderstreept van de import van ruwe olie en grondstoffen die nodig is om de Belgische raffinage- en chemische productiebasis in stand te houden. Om beter te bekijken hoe individuele partnerlanden of productcategorieën jaar na jaar uit elkaar vallen, geven de datapanelen hierboven de volledige details achter deze cijfers.