Vlag van Congo-Kinshasa - Overzicht handelsstatistieken
Afrika

Importhandelsgegevens DR Congo: 25,53 miljard dollar in 2023, een stijging van 123,8%

Laatst Bijgewerkt: · Beoordeeld door Megan Sun · Totaal Laatste Jaar (2023): $25,5mld · Verandering Jaar-op-Jaar: +123,8% Exportgegevens Bekijken

01Belangrijkste Punten

  • DR Congo importeerde in 2023 voor 25,53 miljard dollar aan goederen, een stijging van 123,8% ten opzichte van de 11,41 miljard dollar in 2022, meer dan een verdubbeling in één jaar tijd.
  • Minerale brandstoffen waren veruit de grootste importcategorie, met een waarde van 9,32 miljard dollar, of 36,5% van de totale importwaarde.
  • China leverde 26,5% van de import, ter waarde van 6,77 miljard dollar, terwijl de Verenigde Arabische Emiraten op afstand de tweede plaats innamen met 11,8% (3,01 miljard dollar).
  • De drie grootste leveranciers van DR Congo, China, de VAE en Zuid-Afrika, waren in 2023 samen goed voor 46,5% van de importwaarde.

025-Jaarstrend

Importtrend van Congo-Kinshasa, 5 jaar Lijndiagram van de importwaarde van Congo-Kinshasa per jaar: 2019 $8,8mld, 2020 $6,9mld, 2021 $7,2mld, 2022 $11,4mld, 2023 $25,5mld $8,8mld 2019 $6,9mld 2020 $7,2mld 2021 $11,4mld 2022 $25,5mld 2023
Importwaarde van Congo-Kinshasa per jaar
Jaar 20192020202120222023
Waarde $8,8mld$6,9mld$7,2mld$11,4mld$25,5mld

03Belangrijkste Importmarkten (2023)

RangPartnerWaardeAandeel
1 China $6,8mld 26,5%
2 Verenigde Arabische Emiraten $3,0mld 11,8%
3 Zuid-Afrika $2,1mld 8,2%
4 India $1,7mld 6,5%
5 België $1,3mld 5,0%
6 Saoedi-Arabië $1,0mld 4,1%
7 Tanzania $889,9mln 3,5%
8 Bahrein $823,4mln 3,2%
9 Verenigde Staten $621,2mln 2,4%
10 Zambia $531,2mln 2,1%

04Belangrijkste Importcategorieën (2023)

RangCategorieWaardeAandeel
1 Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen $9,3mld 36,5%
2 Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan $4,0mld 15,5%
3 Zout; Zwavel; Aarde en steen; Pleistermaterialen, kalk en cement $2,2mld 8,6%
4 Artikelen van ijzer of staal $1,5mld 6,0%
5 Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen $1,5mld 5,8%
6 Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan $1,4mld 5,7%
7 Kunststoffen en artikelen daarvan $560,2mln 2,2%
8 Anorganische chemicaliën; Organische of anorganische verbindingen van edele metalen, zeldzame aardmetalen, radioactieve elementen of isotopen $516,6mln 2,0%
9 IJzer en staal $429,8mln 1,7%
10 Andere geconfectioneerde artikelen van textiel; Stelt; Versleten kleding en versleten textielartikelen; Vodden $332,4mln 1,3%

05Kaart van Handelspartners

Belangrijkste handelspartners van Congo-Kinshasa, import Radiaal diagram van de belangrijkste handelspartners van Congo-Kinshasa naar importaandeel: China 26,5%, Verenigde Arabische Emiraten 11,8%, Zuid-Afrika 8,2%, India 6,5%, België 5,0%, Saoedi-Arabië 4,1%, Tanzania 3,5%, Bahrein 3,2%, Verenigde Staten 2,4%, Zambia 2,1% Congo-Kinshasa (Eigen land) China 26,5% Verenigde Arabische Emiraten 11,8% Zuid-Afrika 8,2% India 6,5% België 5,0% Saoedi-Arabië 4,1% Tanzania 3,5% Bahrein 3,2% Verenigde Staten 2,4% Zambia 2,1%

06Analyse

Minerale brandstoffen verklaren meer dan een derde van de importwet

DR Congo importeerde in 2023 voor 25,53 miljard dollar aan goederen. Dat was een stijging van 123,8% ten opzichte van de 11,41 miljard dollar het jaar daarvoor, meer dan een verdubbeling in één jaar tijd. Minerale brandstoffen voerden elke importcategorie met een ruime marge aan, ter waarde van $9,32 miljard, of 36,5% van de totale importwaarde. DR Congo importeert al zijn geraffineerde petroleumbrandstoffen en smeermiddelen, ondanks dat het land over zijn eigen reserves aan ruwe olie beschikt. Het land heeft geen betekenisvolle binnenlandse raffinagecapaciteit. Elke liter diesel en benzine waar de mijnbouwsector en de bredere economie op draaien, komt uit het buitenland. Een hausse in de koper- en kobaltmijnbouw van deze omvang draagt alleen maar bij aan de vraag naar brandstof, aangezien vrachtwagens, generatoren en verwerkingsfabrieken allemaal dag en nacht op geïmporteerde diesel draaien.

Machines en mechanische apparaten volgden met 15,5% ($3,97 miljard), grotendeels bestaande uit mijnbouw- en verwerkingsapparatuur. Ertsbrekers, transportsystemen en hydrometallurgische verwerkingsapparatuur worden in eigen land niet op echte schaal vervaardigd, dus mijnexploitanten kopen ze bijna allemaal uit het buitenland en verzenden ze zodra er nieuwe sites online komen. Zout, zwavel en bouwmineralen, waaronder cement, voegden 8,6% ($2,21 miljard) toe, wat de omvang weerspiegelt van de infrastructuur die wordt gebouwd om de groeiende mijnsites te ondersteunen. IJzer- en staalartikelen droegen 6,0% ($1,52 miljard) bij, en elektrische machines 5,8% ($1,48 miljard). Voertuigen, waarschijnlijk gedomineerd door zware vrachtwagens die erts vervoerden, namen 5,7% ($1,45 miljard) voor hun rekening. Kunststoffen, anorganische chemicaliën, ijzer en staal en textiel completeerden de top tien, waarbij geen enkele afzonderlijk meer dan 3% van de totale importwaarde vertegenwoordigde.

China en de Golfstaten verankeren een importlijst die is opgebouwd rond brandstof en machines

China leverde in 2023 26,5% van de import van DR Congo, ter waarde van 6,77 miljard dollar, veruit de grootste bron. Verenigde Arabische Emiraten staat op de tweede plaats met 11,8% ($3,01 miljard). De VAE is een van de grootste investeerders van Afrika geworden en heeft sinds 2012 meer dan 59 miljard dollar in het continent gestort. Een groot deel daarvan is naar havens, energie-infrastructuur en handelsfinanciering gegaan. Brandstof en geraffineerde aardolieproducten die van raffinaderijen in de Golf naar Afrikaanse markten zoals de Democratische Republiek Congo verhuizen, passen precies binnen dat streven. Zuid-Afrika staat op de derde plaats met 8,2% ($2,09 miljard), grotendeels een logistieke en doorvoerrelatie gezien de geheel door land omgeven geografie van DR Congo.

India leverde 6,5% ($1,66 miljard), en België volgde met 5,0% ($1,28 miljard), een handelsrelatie die dateert uit het koloniale tijdperk en nooit volledig is verdwenen. Belgische bedrijven onderhouden al meer dan een eeuw commerciële banden met de mijnbouwsector, daterend uit het tijdperk van Belgisch Congo, en die erfenis is nog steeds zichtbaar in de handelsstromen, ook al is de relatie veel kleiner dan die van China. Saoedi-Arabië voegde 4,1% ($1,04 miljard) toe, een andere brandstofleverancier uit de Golfstaten naast de VAE. Tanzania nam 3,5% ($889,9 miljoen) in beslag, een doorvoerroute naar het oosten van het land. Bahrein leverde 3,2% ($823,4 miljoen), een derde Golfstaat op de lijst. Samen zijn de VAE, Saoedi-Arabië en Bahrein goed voor een aanzienlijk deel van de import van DR Congo. Dat wijst erop hoeveel van de importrekening nu via de energie- en handelscentra in de Golf loopt. Verenigde Staten en Zambia sloten de top tien af, met respectievelijk 2,4% ($621,2 miljoen) en 2,1% ($531,2 miljoen).

De import is in slechts twee jaar tijd meer dan verdrievoudigd

De import van DR Congo bewoog jarenlang zijwaarts voordat hij scherp versnelde. Het totaal bedroeg 8,82 miljard dollar in 2019. Het daalde tot 6,94 miljard dollar in 2020, toen de pandemie de handel aan banden legde, en steeg nauwelijks naar 7,21 miljard dollar in 2021. De import steeg vervolgens naar 11,41 miljard dollar in 2022 en steeg opnieuw naar 25,53 miljard dollar in 2023, een stijging van 123,8%. Die twee jaar durende klim heeft het importtotaal ruimschoots verdrievoudigd ten opzichte van het niveau van 2021, een van de scherpste versnellingspatronen in deze dataset.

Deze timing komt nauw overeen met de exportgroei van het land over hetzelfde traject. Er kwam nieuwe capaciteit voor de koper- en kobaltmijn beschikbaar, waardoor beide kanten van het handelsboek in één keer hoger werden. Een mijnbouwsector die zich zo snel uitbreidt, heeft meer brandstof, meer machines en meer bouwmateriaal nodig, ook al wordt er veel meer metaal naar buiten vervoerd. Importtotalen die zo snel bewegen, brengen ook hun eigen risico met zich mee. Een rekening die zo afhankelijk is van aanhoudende inkomsten uit de export van mineralen kan de munt en de betalingsbalans onder druk zetten als de koper- en kobaltprijzen ooit scherp dalen, omdat een groot deel van wat voor deze import wordt betaald, voortkomt uit dezelfde volatiele grondstoffencyclus. Om beter te bekijken hoe individuele partnerlanden of productcategorieën zich jaar na jaar ontwikkelden, geven de datapanelen hierboven de volledige details achter deze cijfers.

07Veelgestelde Vragen

DR Congo importeerde in 2023 voor 25,53 miljard dollar aan goederen, een stijging van 123,8% ten opzichte van de 11,41 miljard dollar in 2022.

Minerale brandstoffen zijn de grootste importcategorie van DR Congo, goed voor 36,5% van de totale importwaarde, oftewel 9,32 miljard dollar, in 2023.

China is de grootste importleverancier van DR Congo en levert 26,5% van de totale import, ter waarde van 6,77 miljard dollar in 2023, terwijl de Verenigde Arabische Emiraten met 11,8% op afstand op de tweede plaats komen.

DR Congo heeft geen noemenswaardige binnenlandse olieraffinagecapaciteit, dus ondanks het aanhouden van ruwe oliereserves importeert het land al zijn geraffineerde aardoliebrandstoffen en smeermiddelen, grotendeels uit China en Golfstaten zoals de VAE, Saoedi-Arabië en Bahrein.