Flagga för Bhutan - Översikt över handelsstatistik
Asien

Bhutan importerade handelsdata: 1,29 miljarder dollar 2023, ned 17,8 %

Senast Uppdaterad: · Granskad av Megan Sun · Totalt Senaste Året (2023): $1,3mdr · Förändring Jämfört med Föregående År: -17,8% Visa Exportdata

01Viktiga Slutsatser

  • Bhutans import uppgick till 1,29 miljarder USD 2023, en minskning med 17,8 % från 1,57 miljarder USD 2022, den kraftigaste tillbakagången bland åren som bekräftats i denna datauppsättning.
  • Indien var överväldigande den främsta leverantören och stod för 79,9 % av importen värd 1,03 miljarder dollar, mer än tolv gånger varannan leverantör tillsammans.
  • Kina rankades avlägset på andra plats med 6,5 % (83,32 miljoner USD), och de tre bästa leverantörerna utgjorde tillsammans 91,5 % av det totala importvärdet.
  • Mineralbränslen och mineraloljor ledde alla importkategorier med 18,5 % av det totala värdet (238,83 miljoner USD), före maskiner och mekaniska apparater med 12,1 %.

024-Årig Trend

Bhutan importtrend, 4 år Linjediagram över Bhutans importvärde per år: 2019 $979,3milj., 2020 $891,7milj., 2022 $1,6mdr, 2023 $1,3mdr $979,3milj. 2019 $891,7milj. 2020 $1,6mdr 2022 $1,3mdr 2023
Bhutan importvärde per år
År 2019202020222023
Värde $979,3milj.$891,7milj.$1,6mdr$1,3mdr

03Största Importmarknader (2023)

RangPartnerVärdeAndel
1 Indien $1,0mdr 79,9%
2 Kina $83,3milj. 6,5%
3 Singapore $66,7milj. 5,2%
4 Thailand $21,4milj. 1,7%
5 Hongkong $19,4milj. 1,5%
6 Bangladesh $9,7milj. 0,7%
7 Sverige $6,4milj. 0,5%
8 Nepal $5,6milj. 0,4%
9 Tyskland $5,1milj. 0,4%
10 Sydafrika $4,0milj. 0,3%

04Största Importkategorier (2023)

RangKategoriVärdeAndel
1 mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer $238,8milj. 18,5%
2 Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav $155,6milj. 12,1%
3 Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar $143,4milj. 11,1%
4 Järn och stål $85,5milj. 6,6%
5 Spannmål $49,1milj. 3,8%
6 Trä och trävaror; Träkol $43,0milj. 3,3%
7 Plast och artiklar därav $41,3milj. 3,2%
8 Varor av järn eller stål $38,5milj. 3,0%
9 Tryckta böcker, tidningar, bilder och andra produkter från tryckeribranschen; Manuskript, typskrifter och ritningar $28,6milj. 2,2%
10 Mejeriprodukter; Fågelägg; Naturlig honung; Ätliga produkter av animaliskt ursprung, inte specificerade eller inkluderade någon annanstans $27,2milj. 2,1%

05Karta över Handelspartner

Bhutans viktigaste handelspartner, import Radialdiagram över Bhutans viktigaste handelspartner efter importandel: Indien 79,9%, Kina 6,5%, Singapore 5,2%, Thailand 1,7%, Hongkong 1,5%, Bangladesh 0,7%, Sverige 0,5%, Nepal 0,4%, Tyskland 0,4%, Sydafrika 0,3% Bhutan (Detta land) Indien 79,9% Kina 6,5% Singapore 5,2% Thailand 1,7% Hongkong 1,5% Bangladesh 0,7% Sverige 0,5% Nepal 0,4% Tyskland 0,4% Sydafrika 0,3%

06Analys

Indien levererar fyra av fem av Bhutans import

Bhutan importerade varor till ett värde av 1,29 miljarder USD 2023, det senaste året med verifierade handelsdata i denna datauppsättning. Den summan markerar en minskning med 17,8 % från de 1,57 miljarder dollar som registrerades 2022, den skarpaste tillbakagången från år till år bland de år som bekräftats i denna datauppsättning. Indien tillhandahöll den överväldigande majoriteten av den totala summan, värd 1,03 miljarder dollar, eller 79,9 % av allt Bhutan importerade.

Kina rankades en avlägsen andraplats på 6,5 % (83,32 miljoner USD), före Singapore på 5,2 % (66,75 miljoner USD) och Thailand på 1,7 % (21,39 miljoner USD). Hongkong tog femte plats med 1,5 % (19,41 miljoner USD), följt av Bangladesh med 0,7 % (9,66 miljoner USD) och Sverige med 0,5 % (6,37 miljoner USD). Nepal tog en åttonde plats på 0,4% (5,58 miljoner USD), Tyskland lade till 0,4% (5,09 miljoner USD), och Sydafrika rundade topp tio på 0,3% (3,97 miljoner USD). Tillsammans utgjorde de tre bästa leverantörerna 91,5 % av det totala importvärdet.

Den koncentrationen är till och med mer extrem än vad som dyker upp på Bhutans exportsida, och den pekar på en skev handelsrelation med dess södra granne. Indiens Generalkonsulat i Phuentsholing noterar att den bilaterala handelsbalansen konsekvent gynnar Indien, med ett överskott på hundratals miljoner dollar de senaste åren, ett mönster som överensstämmer med att Indien levererar nästan fyra femtedelar av Bhutans totala import samtidigt som de absorberar en mindre del av dess export i jämförelse. Kina och Singapores avlägsna andra och tredje plats återspeglar sannolikt tillverkade varor, elektronik och återexporterade konsumentprodukter som dirigerats genom regionala handelsnav, medan Thailand, Hongkong och en spridning av mindre leverantörer avrundar en lista där ingenting utanför topp tre kommer i närheten av att matcha Indiens skala.

Bränsle och maskiner leder Bhutans importkorg

Mineralbränslen, mineraloljor och relaterade destillationsprodukter ledde alla importkategorier 2023, värda 238,83 miljoner USD och stod för 18,5 % av det totala importvärdet. Maskiner och mekaniska apparater, pannor och kärnreaktorer följde med 12,1 % (155,55 miljoner USD), och elektriska maskiner och utrustning kom på tredje plats med 11,1 % (143,43 miljoner USD).

Järn och stål ökade med 6,6% (85,51 miljoner USD), medan spannmål bidrog med 3,8% (49,10 miljoner USD). Trä och trävaror inbringade 3,3 % (42,99 miljoner USD), och plast och varor därav ökade med 3,2 % (41,26 miljoner USD). Järn- eller stålartiklar bidrog med 3,0 % (38,51 miljoner USD), tryckta böcker, tidningar och relaterade produkter ökade med 2,2 % (28,62 miljoner USD), och mejeriprodukter, ägg och naturlig honung stängde topp tio på 2,1 % (27,16 miljoner USD).

Fuels ledande position överensstämmer med att Bhutan inte har någon inhemsk oljeraffinering eller produktion, vilket innebär att alla petroleumprodukter som används för transport och kraftgenerering måste tas in, mestadels från Indien med tanke på omfattningen av det förhållandet. Maskiner och elektrisk utrustning nära efter pekar på pågående investeringar i vattenkraft och infrastrukturprojekt, samma sektor som driver mycket av det som Bhutan exporterar i färdig form. Järn och ståls utseende som både en ledande import- och exportkategori återspeglar en försörjningskedja där rå- och mellanstålprodukter tas in innan de bearbetas till ferrokisel och andra färdiga varor för leverans tillbaka ut, mestadels till Indien. Spannmål, mejeriprodukter och andra livsmedelskategorier längre ner på listan pekar på ett land som importerar en meningsfull del av sin baslivsmedelsförsörjning, i linje med Bhutans bergiga terräng som begränsar storskalig jordbruksproduktion.

En skarp tillbakadragning efter ett toppår

Denna datauppsättning har bekräftat importsiffror för fyra av de senaste fem åren, med 2021 inte tillgängligt. Importen sjönk från 979,33 miljoner USD 2019 till 891,73 miljoner USD 2020, vilket sannolikt återspeglar störd sjöfart och svagare efterfrågan under de tidiga stadierna av den globala pandemin, och hoppade sedan till 1,57 miljarder USD 2022, den högsta summan under perioden. Importen drog tillbaka kraftigt 2023, ned 17,8% till 1,29 miljarder dollar.

Med ett år av femårsfönstret som saknas representerar siffrorna ovan de bekräftade datapunkterna snarare än en obruten trend från år till år, även om omfattningen av svängningen mellan 2022:s topp och 2023:s tillbakagång sticker ut även bland de år som är tillgängliga. För en närmare titt på hur enskilda partnerländer eller produktkategorier fördelar sig år för år, ger datapanelerna ovan den fullständiga detaljen bakom dessa siffror.

07Vanliga Frågor

Bhutan importerade varor till ett värde av 1,29 miljarder USD 2023, en minskning med 17,8 % från 1,57 miljarder USD 2022.

Indien är Bhutans överlägset största importleverantör och står för 79,9 % av det totala värdet, värt 1,03 miljarder dollar 2023.

Mineralbränslen och mineraloljor är Bhutans största importkategori och stod för 18,5 % av det totala importvärdet, eller 238,83 miljoner USD, 2023.

Bhutans import minskade kraftigt 2023, en minskning med 17,8 % från 1,57 miljarder USD 2022 till 1,29 miljarder USD, den kraftigaste tillbakagången bland åren som bekräftats i denna datauppsättning.