01Belangrijkste Punten
- De import van Bhutan bedroeg in 2023 in totaal 1,29 miljard dollar, een daling van 17,8% ten opzichte van de 1,57 miljard dollar in 2022, de scherpste daling van de jaren die in deze dataset wordt bevestigd.
- India was veruit de grootste leverancier en zorgde voor 79,9% van de import ter waarde van 1,03 miljard dollar, meer dan twaalf maal alle andere leveranciers samen.
- China staat op een verre tweede plaats met 6,5% ($83,32 miljoen), en de drie grootste leveranciers vertegenwoordigen samen 91,5% van de totale importwaarde.
- Minerale brandstoffen en minerale oliën voerden alle importcategorieën aan met 18,5% van de totale waarde ($238,83 miljoen), vóór machines en mechanische apparaten met 12,1%.
024-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Waarde | $979,3mln | $891,7mln | $1,6mld | $1,3mld |
03Belangrijkste Importmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | India | $1,0mld | 79,9% |
| 2 | China | $83,3mln | 6,5% |
| 3 | Singapore | $66,7mln | 5,2% |
| 4 | Thailand | $21,4mln | 1,7% |
| 5 | Hongkong SAR van China | $19,4mln | 1,5% |
| 6 | Bangladesh | $9,7mln | 0,7% |
| 7 | Zweden | $6,4mln | 0,5% |
| 8 | Nepal | $5,6mln | 0,4% |
| 9 | Duitsland | $5,1mln | 0,4% |
| 10 | Zuid-Afrika | $4,0mln | 0,3% |
04Belangrijkste Importcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $238,8mln | 18,5% |
| 2 | Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan | $155,6mln | 12,1% |
| 3 | Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen | $143,4mln | 11,1% |
| 4 | IJzer en staal | $85,5mln | 6,6% |
| 5 | Granen | $49,1mln | 3,8% |
| 6 | Hout en houten artikelen; Houtskool | $43,0mln | 3,3% |
| 7 | Kunststoffen en artikelen daarvan | $41,3mln | 3,2% |
| 8 | Artikelen van ijzer of staal | $38,5mln | 3,0% |
| 9 | Gedrukte boeken, kranten, afbeeldingen en andere producten van de grafische industrie; Manuscripten, typoscripten en plannen | $28,6mln | 2,2% |
| 10 | Zuivel; Vogeleieren; Natuurlijke honing; Eetbare producten van dierlijke oorsprong, nergens anders genoemd of elders onder begrepen | $27,2mln | 2,1% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
India levert vier op de vijf importen van Bhutan
Bhutan importeerde in 2023 voor 1,29 miljard dollar aan goederen, het laatste jaar met geverifieerde handelsgegevens in deze dataset. Dat totaal betekent een daling van 17,8% ten opzichte van de 1,57 miljard dollar die in 2022 werd geregistreerd, de scherpste daling op jaarbasis van de jaren die in deze dataset worden bevestigd. India leverde de overweldigende meerderheid van dat totaal, ter waarde van 1,03 miljard dollar, of 79,9% van alles wat Bhutan importeerde.
China stond op een verre tweede plaats met 6,5% ($83,32 miljoen), vóór Singapore met 5,2% ($66,75 miljoen) en Thailand met 1,7% ($21,39 miljoen). Hongkong SAR van China stond op de vijfde plaats met 1,5% ($19,41 miljoen), gevolgd door Bangladesh met 0,7% ($9,66 miljoen) en Zweden met 0,5% ($6,37 miljoen). Nepal nam de achtste plaats in met 0,4% ($5,58 miljoen), Duitsland voegde 0,4% toe ($5,09 miljoen) en Zuid-Afrika completeerde de top tien met 0,3% ($3,97 miljoen). Samen vertegenwoordigden de drie grootste leveranciers 91,5% van de totale importwaarde.
Die concentratie is nog extremer dan wat zich aan de exportkant van Bhutan voordoet, en wijst op een scheve handelsrelatie met zijn zuiderbuur. Het Consulaat-Generaal van India in Phuentsholing merkt op dat de bilaterale handelsbalans consequent in het voordeel van India is, met een overschot van honderden miljoenen dollars in de afgelopen jaren, een patroon dat consistent is met het feit dat India bijna vier vijfde van de totale import van Bhutan levert, terwijl het in vergelijking daarmee een kleiner deel van de export absorbeert. De verre tweede en derde plaats van China en Singapore weerspiegelt waarschijnlijk gefabriceerde goederen, elektronica en opnieuw geëxporteerde consumentenproducten die via regionale handelscentra worden vervoerd, terwijl Thailand, Hong Kong en een aantal kleinere leveranciers een lijst completeren waar niets buiten de top drie ook maar in de buurt komt van de schaal van India.
Brandstof en machines leiden de importmand van Bhutan
Minerale brandstoffen, minerale oliën en aanverwante destillatieproducten voerden in 2023 alle importcategorieën aan, met een waarde van $238,83 miljoen en goed voor 18,5% van de totale importwaarde. Machines en mechanische apparaten, ketels en kernreactoren volgden met 12,1% ($155,55 miljoen), en elektrische machines en uitrusting stonden op de derde plaats met 11,1% ($143,43 miljoen).
IJzer en staal voegden 6,6% ($85,51 miljoen) toe, terwijl granen 3,8% ($49,10 miljoen) bijdroegen. Hout en houtartikelen brachten 3,3% ($42,99 miljoen) op, en kunststoffen en artikelen daarvan 3,2% ($41,26 miljoen). IJzer- of staalartikelen droegen 3,0% bij ($38,51 miljoen), gedrukte boeken, kranten en aanverwante producten droegen 2,2% bij ($28,62 miljoen), en zuivelproducten, eieren en natuurlijke honing sloten de top tien af met 2,1% ($27,16 miljoen).
De leidende positie van Fuel komt overeen met het feit dat Bhutan geen binnenlandse olieraffinage of -productie heeft, wat betekent dat alle aardolieproducten die worden gebruikt voor transport en energieopwekking moeten worden aangevoerd, voornamelijk uit India, gezien de omvang van die relatie. Machines en elektrische apparatuur die daar vlak achter staan, wijzen op voortdurende investeringen in waterkracht- en infrastructuurprojecten, dezelfde sector die een groot deel aanstuurt van wat Bhutan in afgewerkte vorm exporteert. De opkomst van ijzer en staal als leidende import- en exportcategorie weerspiegelt een toeleveringsketen waar ruwe en halffabricaten van staal worden binnengebracht voordat ze worden verwerkt tot ferrosilicium en andere eindproducten voor verzending naar het buitenland, voornamelijk naar India. Granen, zuivel en andere voedselcategorieën verderop in de lijst verwijzen naar een land dat een aanzienlijk deel van zijn basisvoedselvoorziening importeert, in overeenstemming met het bergachtige terrein van Bhutan dat de grootschalige landbouwproductie beperkt.
Een scherpe terugval na een topjaar
Deze dataset heeft importcijfers voor vier van de afgelopen vijf jaar bevestigd, waarbij 2021 niet beschikbaar is. De import daalde van 979,33 miljoen dollar in 2019 naar 891,73 miljoen dollar in 2020, waarschijnlijk als gevolg van de verstoorde scheepvaart en de zwakkere vraag tijdens de vroege stadia van de mondiale pandemie, en steeg vervolgens naar 1,57 miljard dollar in 2022, het hoogste totaal in de periode. De import daalde in 2023 scherp, met 17,8% tot 1,29 miljard dollar.
Omdat één jaar van de periode van vijf jaar ontbreekt, vertegenwoordigen de bovenstaande cijfers de bevestigde gegevenspunten en niet een ononderbroken trend van jaar tot jaar, hoewel de omvang van de schommeling tussen de piek van 2022 en de terugval van 2023 zelfs opvalt tussen de jaren die wel beschikbaar zijn. Om beter te bekijken hoe individuele partnerlanden of productcategorieën jaar na jaar uit elkaar vallen, geven de datapanelen hierboven de volledige details achter deze cijfers.