Flagga för Indien - Översikt över handelsstatistik
Asien

Indiens exporthandelsdata: 431,41 miljarder USD 2023, ned 4,70 %

Senast Uppdaterad: · Granskad av Megan Sun · Totalt Senaste Året (2023): $431,4mdr · Förändring Jämfört med Föregående År: -4,7% Visa Importdata

01Viktiga Slutsatser

  • Indien exporterade varor till ett värde av 431,41 miljarder USD 2023, en minskning med 4,70 % från 452,68 miljarder USD 2022, den första årliga nedgången under denna femårsperiod.
  • Mineralbränslen ledde alla kategorier med 20,71 % (89,33 miljarder USD), drivet av Indiens uppgång som en stor raffinör och exportör av petroleumprodukter.
  • Pärlor, ädelstenar och smycken kom på andra plats med 7,75 % (33,43 miljarder USD), förankrat av Surats diamantskärningsindustri.
  • USA absorberade 17,57 % av exporten, värd 75,81 miljarder dollar, Indiens överlägset största marknad.

025-Årig Trend

Indien exporttrend, 5 år Linjediagram över Indiens exportvärde per år: 2019 $323,3mdr, 2020 $275,5mdr, 2021 $394,8mdr, 2022 $452,7mdr, 2023 $431,4mdr $323,3mdr 2019 $275,5mdr 2020 $394,8mdr 2021 $452,7mdr 2022 $431,4mdr 2023
Indien exportvärde per år
År 20192020202120222023
Värde $323,3mdr$275,5mdr$394,8mdr$452,7mdr$431,4mdr

03Största Exportmarknader (2023)

RangPartnerVärdeAndel
1 USA $75,8mdr 17,6%
2 Förenade Arabemiraten $33,0mdr 7,7%
3 Nederländerna $23,1mdr 5,4%
4 Kina $16,2mdr 3,8%
5 Storbritannien $12,5mdr 2,9%
6 Singapore $12,0mdr 2,8%
7 Bangladesh $11,3mdr 2,6%
8 Saudiarabien $10,8mdr 2,5%
9 Tyskland $9,7mdr 2,2%
10 Hongkong $8,7mdr 2,0%

04Största Exportkategorier (2023)

RangKategoriVärdeAndel
1 mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer $89,3mdr 20,7%
2 Natur- eller odlade pärlor, ädelstenar eller halvädelstenar, ädelmetaller, metaller klädda med ädelmetall och artiklar av dessa; Imiterade smycken; Mynt $33,4mdr 7,7%
3 Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar $32,3mdr 7,5%
4 Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav $29,3mdr 6,8%
5 Farmaceutiska produkter $21,3mdr 4,9%
6 Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa $20,8mdr 4,8%
7 Organiska kemikalier $19,5mdr 4,5%
8 Järn och stål $11,8mdr 2,7%
9 Spannmål $11,3mdr 2,6%
10 Varor av järn eller stål $9,7mdr 2,3%

05Karta över Handelspartner

Indiens viktigaste handelspartner, export Radialdiagram över Indiens viktigaste handelspartner efter exportandel: USA 17,6%, Förenade Arabemiraten 7,7%, Nederländerna 5,4%, Kina 3,8%, Storbritannien 2,9%, Singapore 2,8%, Bangladesh 2,6%, Saudiarabien 2,5%, Tyskland 2,2%, Hongkong 2,0% Indien (Detta land) USA 17,6% Förenade Arabemiraten 7,7% Nederländerna 5,4% Kina 3,8% Storbritannien 2,9% Singapore 2,8% Bangladesh 2,6% Saudiarabien 2,5% Tyskland 2,2% Hongkong 2,0%

06Analys

Raffinerat bränsle och polerade diamanter leder till vad Indien säljer utomlands

Indien exporterade varor till ett värde av 431,41 miljarder USD 2023. Mineralbränslen ledde varje kategori med 20,71 % av det totala, värt 89,33 miljarder USD, byggt på Indiens uppgång som en stor raffinör och exportör av petroleumprodukter trots att de har begränsad egen råoljeproduktion. Indien köper råolja på den globala marknaden, förädlar den inhemskt och säljer den färdiga dieseln, bensinen och flygbränslet tillbaka till världsmarknaden till ett påslag. Reliance Industries raffineringskomplex Jamnagar har körts på ett långsiktigt avtal för nästan 500 000 fat per dag av rabatterad rysk råolja, där Europa ensamt tar 28 % av komplexets export av raffinerade produkter. Detta arbitrage, import av billig råolja och export av raffinerad diesel och flygbränsle till marknadspriser, har gjort mineralbränslen till Indiens enskilt största exportkategori med stor marginal, och Jamnagar ensamt beskrivs ofta som det största enskilda raffineringskomplexet någonstans i världen.

Pärlor, ädelstenar, ädelmetaller och smycken kom på andra plats med 7,75 % (33,43 miljarder USD), en industri centrerad kring staden Surat i Gujarat, där generationer av arbetare har specialiserat sig på att skära och polera rådiamanter till färdiga ädelstenar. Surat putsar nästan 90 % av världens diamanter, även om Indiens export av slipade diamanter sjönk från cirka 23 miljarder USD 2022 till cirka 16 miljarder USD 2023 mitt i en global nedgång i efterfrågan. Den nedgången visar hur utsatt en enstadsindustri kan vara för förändringar i den globala konsumentefterfrågan, även när den dominerar sin nisch lika grundligt som Surat gör. Elektriska maskiner följde med 7,49 % (32,32 miljarder USD), och maskiner och mekaniska apparater ökade med 6,79 % (29,31 miljarder USD), båda kategorierna knutna till Indiens växande roll som tillverknings- och elektronikmonteringsbas.

Farmaceutiska produkter bidrog med 4,94 % (21,30 miljarder USD), en kategori som bygger på Indiens position som en ledande global leverantör av generiska läkemedel, ofta kallad världens apotek för den stora volymen av prisvärda läkemedel som exporteras. Fordon ökade med 4,83 % (20,82 miljarder USD) och organiska kemikalier tog 4,51 % (19,48 miljarder USD). Järn och stål bidrog med 2,74 % (11,81 miljarder USD), spannmål, till stor del ris, ökade med 2,62 % (11,28 miljarder USD), och artiklar av järn eller stål stängde de tio bästa kategorierna med 2,26 % (9,74 miljarder USD).

USA köper nästan en femtedel av allt som Indien exporterar

USA absorberade 17,57 % av Indiens export 2023, värd 75,81 miljarder USD, den överlägset största enskilda marknaden. Förenade Arabemiraten följde med 7,65 % (33,02 miljarder USD), ett stort nav för både ädelstenshandel och återexportlogistik över viken. Nederländerna tog 5,36 % (23,11 miljarder USD), vilket sannolikt återspeglar Rotterdams roll som ett europeiskt nav för handel med bränsle och råvaror snarare än slutlig holländsk konsumtion av indiska varor. Tillsammans utgjorde dessa tre toppmarknader 30,58 % av det totala exportvärdet, en relativt blygsam koncentration för en så här stor ekonomi.

Kina lade till 3,77 % (16,25 miljarder USD) och Storbritannien bidrog med 2,89 % (12,48 miljarder USD). Singapore tog 2,79 % (12,04 miljarder USD), och tjänade ofta en liknande roll som handelscentrum i Asien som Rotterdam och Förenade Arabemiraten spelar på andra håll. Bangladesh lade till 2,61 % (11,25 miljarder USD), en nära granne och stor köpare av indiska varor inom en rad kategorier. Saudiarabien bidrog med 2,51 % (10,83 miljarder USD). Tyskland tog 2,24 % (9,67 miljarder USD) och Hongkong stängde topp tio-listan på 2,02 % (8,73 miljarder USD).

Exporten drog tillbaka 2023 efter en post-pandemisk ökning

Indiens exportsumma steg under tre år i rad innan den drog sig tillbaka 2023. Den låg på 323,25 miljarder dollar 2019, och föll sedan till 275,49 miljarder dollar 2020 när pandemin störde den globala handeln. Den återhämtade sig kraftigt till 394,81 miljarder USD 2021, och steg sedan ytterligare till 452,68 miljarder USD 2022 när råvarupriserna, särskilt bränsle, steg över hela världen. Totalt 2023 på 431,41 miljarder dollar, en minskning med 4,70 % från år till år, markerar den första årliga nedgången under detta femårsfönster.

Den tillbakagången stämmer överens med bränsle- och råvarupriserna som släpper sina toppar 2022, tillsammans med nedgången i den globala efterfrågan på diamanter som beskrivs ovan. Mineralbränslen och ädelstenar står tillsammans för en stor del av Indiens totala export, så prissvängningar på båda marknaderna visar sig snabbt i landets totala handelssiffror. Ingen av trenderna speglar nödvändigtvis en svagare efterfrågan på Indiens tillverkade varor eller tjänster, kategorier som inte förekommer direkt i dessa handelsdata men som fortsätter att växa som en del av Indiens bredare ekonomi. Huruvida 2023 års nedgång i varuexport visar sig vara tillfällig sannolikt beror på hur globala energipriser och efterfrågan på smycken rör sig härifrån, två marknader som historiskt har svängt i cykler snarare än att röra sig i en riktning på länge.

07Vanliga Frågor

Indien exporterade varor till ett värde av 431,41 miljarder USD 2023, en minskning med 4,70 % från 452,68 miljarder USD 2022, den första årliga nedgången under denna femårsperiod.

Reliance Industries raffineringskomplex Jamnagar har drivit på ett långsiktigt avtal för nästan 500 000 fat per dag av rabatterad rysk råolja, där Europa ensamt tar 28 % av komplexets export av raffinerade produkter. Detta arbitrage, import av billig råolja och export av raffinerad diesel och flygbränsle till marknadspriser, har gjort mineralbränslen till Indiens enskilt största exportkategori. Mineralbränslen utgjorde 20,71 % av Indiens export 2023.

Surat putsar nästan 90 % av världens diamanter, även om Indiens export av slipade diamanter sjönk från cirka 23 miljarder USD 2022 till cirka 16 miljarder USD 2023 mitt i en global nedgång i efterfrågan. Pärlor, ädelstenar, ädla metaller och smycken utgjorde 7,75 % av Indiens export 2023, den näst största kategorin.

USA absorberade 17,57 % av Indiens export 2023, värd 75,81 miljarder dollar, den i särklass största enskilda marknaden, följt av Förenade Arabemiraten med 7,65 % och Nederländerna med 5,36 %.