Flagga för Bhutan - Översikt över handelsstatistik
Asien

Bhutans exporthandelsdata: 435,63 miljoner USD 2023, ned 0,5 %

Senast Uppdaterad: · Granskad av Megan Sun · Totalt Senaste Året (2023): $435,6milj. · Förändring Jämfört med Föregående År: -0,5% Visa Importdata

01Viktiga Slutsatser

  • Bhutans export uppgick till 435,63 miljoner dollar 2023, en minskning med 0,5 % från 437,88 miljoner dollar 2022, och höll sig ungefär stabilt efter en kraftig nedgång från pandemin.
  • Indien var överväldigande den bästa köparen och absorberade 77,6 % av exporten värd 337,93 miljoner dollar, mer än fem gånger varannan destination tillsammans.
  • Bangladesh rankades en avlägsen andraplats på 14,0 % (60,89 miljoner USD), och de tre bästa destinationerna utgjorde tillsammans 95,8 % av det totala exportvärdet.
  • Järn och stål ledde alla exportkategorier med 50,9 % av det totala värdet (221,68 miljoner USD), tätt följt av salt, sten och cementmaterial med 32,8 %.

024-Årig Trend

Bhutan exporttrend, 4 år Linjediagram över Bhutans exportvärde per år: 2019 $444,1milj., 2020 $279,9milj., 2022 $437,9milj., 2023 $435,6milj. $444,1milj. 2019 $279,9milj. 2020 $437,9milj. 2022 $435,6milj. 2023
Bhutan exportvärde per år
År 2019202020222023
Värde $444,1milj.$279,9milj.$437,9milj.$435,6milj.

03Största Exportmarknader (2023)

RangPartnerVärdeAndel
1 Indien $337,9milj. 77,6%
2 Bangladesh $60,9milj. 14,0%
3 Italien $18,5milj. 4,2%
4 Nepal $8,6milj. 2,0%
5 Kina $3,6milj. 0,8%
6 Spanien $1,5milj. 0,3%
7 Nederländerna $1,3milj. 0,3%
8 Frankrike $532,3tusen 0,1%
9 Japan $481,9tusen 0,1%
10 Vietnam $349,1tusen 0,1%

04Största Exportkategorier (2023)

RangKategoriVärdeAndel
1 Järn och stål $221,7milj. 50,9%
2 Salt; Svavel; Jordar och sten; Putsmaterial, kalk och cement $142,7milj. 32,8%
3 Drycker, sprit och vinäger $20,6milj. 4,7%
4 Kaffe, te, Mate och kryddor $16,0milj. 3,7%
5 Ätbar frukt och nötter; Skal av citrusfrukt eller meloner $8,0milj. 1,8%
6 Oorganiska kemikalier; Organiska eller oorganiska föreningar av ädla metaller, av sällsynta jordartsmetaller, av radioaktiva grundämnen eller av isotoper $7,8milj. 1,8%
7 Ätliga grönsaker och vissa rötter och knölar $5,3milj. 1,2%
8 Beredningar av grönsaker, frukt, nötter eller andra delar av växter $4,2milj. 1,0%
9 Trä och trävaror; Träkol $3,2milj. 0,7%
10 Plast och artiklar därav $1,2milj. 0,3%

05Karta över Handelspartner

Bhutans viktigaste handelspartner, export Radialdiagram över Bhutans viktigaste handelspartner efter exportandel: Indien 77,6%, Bangladesh 14,0%, Italien 4,2%, Nepal 2,0%, Kina 0,8%, Spanien 0,3%, Nederländerna 0,3%, Frankrike 0,1%, Japan 0,1%, Vietnam 0,1% Bhutan (Detta land) Indien 77,6% Bangladesh 14,0% Italien 4,2% Nepal 2,0% Kina 0,8% Spanien 0,3% Nederländerna 0,3% Frankrike 0,1% Japan 0,1% Vietnam 0,1%

06Analys

Indien köper nästan fyra av fem av Bhutans export

Bhutan skickade varor till ett värde av 435,63 miljoner USD utomlands 2023, det senaste året med verifierade handelsdata i denna datauppsättning. Den summan markerar en minskning med 0,5 % från de 437,88 miljoner dollar som registrerades 2022, i stort sett oförändrad efter en mycket kraftigare svängning tidigare under perioden som täcks av denna datauppsättning. Indien absorberade den överväldigande majoriteten av den summan, värd 337,93 miljoner dollar, eller 77,6% av allt som Bhutan exporterade.

Bangladesh rankade en avlägsen andraplats på 14,0 % (60,89 miljoner USD), före Italien på 4,2 % (18,47 miljoner USD) och Nepal på 2,0 % (8,65 miljoner USD). Kina tog femte plats med 0,8 % (3,60 miljoner USD), följt av Spanien med 0,3 % (1,46 miljoner USD) och Nederländerna med 0,3 % (1,29 miljoner USD). Frankrike tog en åttonde plats med 0,1 % ($532 291), Japan lade till 0,1 % ($481 901) och Vietnam rundade topp tio på 0,1 % ($349 111). Tillsammans utgjorde de tre bästa destinationerna 95,8 % av det totala exportvärdet.

Denna koncentrationsnivå återspeglar ett handelsförhållande som är djupare än vad exportsiffrorna enbart antyder. Indiens Generalkonsulat i Phuentsholing noterar att Indien står för mer än 80 % av Bhutans totala handel och listar ferrokisel, cement och dolomitprodukter bland Bhutans viktigaste exportvaror till Indien, en nära match för de kategorier som dominerar listan nedan. Bangladeshs avlägset andra plats och Italiens närvaro bland de tre bästa pekar på mindre men etablerade köpare för Bhutans mineral- och industriproduktion bortom dess omedelbara granne, medan Nepal, Kina och en handfull europeiska länder avrundar en lista över köpare som var och en endast tar en bit av totalen.

Järn, stål och cement dominerar exportkategorier

Järn och stål ledde alla exportkategorier 2023, värda 221,68 miljoner dollar och stod för 50,9% av det totala exportvärdet. Salt, svavel, jord, sten och cementmaterial följde tätt med 32,8 % (142,73 miljoner USD), och drycker, sprit och vinäger rankades avlägset på tredje plats med 4,7 % (20,63 miljoner USD).

Kaffe, te, matte och kryddor ökade med 3,7 % (15,96 miljoner USD), medan frukt och nötter bidrog med 1,8 % (7,97 miljoner USD). Oorganiska kemikalier inbringade 1,8 % (7,85 miljoner USD), och grönsaker och ätbara rötter och knölar ökade med 1,2 % (5,26 miljoner USD). Beredningar av grönsaker, frukt och nötter bidrog med 1,0 % (4,17 miljoner USD), trä och trävaror ökade med 0,7 % (3,18 miljoner USD), och plast och artiklar därav stängde topp tio på 0,3 % (1,18 miljoner USD).

Järn och stål tillsammans med salt, sten och cementmaterial utgör den stora majoriteten av Bhutans exportvärde, ett par som stämmer överens med landets ferrokisel-, kalciumkarbid- och cementindustrier, allt byggt kring Bhutans rikliga och billiga vattenkraft. Drycker och jordbrukskategorier som kaffe, te, kryddor och frukt ligger långt efter men pekar fortfarande på en blygsam mat- och dryckesexportbas som ligger på toppen av den mineraltunga kärnan. Den branta nedgången efter de två översta kategorierna understryker hur snäv Bhutans exportbas är efter produkt såväl som efter destination.

En fyraårig trend, med ett gap

Denna datauppsättning har bekräftat exportsiffror för fyra av de senaste fem åren, med 2021 inte tillgängligt. Exporten sjönk kraftigt från 444,14 miljoner dollar 2019 till 279,94 miljoner dollar 2020, vilket återspeglar störningarna som den tidiga globala pandemin orsakade för sjöfarten och efterfrågan, innan den klättrade tillbaka till 437,88 miljoner dollar 2022, och i huvudsak återhämtade sig till nivåerna före pandemin. Exporten höll sig ungefär stabil 2023 och minskade med 0,5 % till 435,63 miljoner dollar.

Med ett år av det femåriga fönstret som saknas representerar siffrorna ovan de bekräftade datapunkterna snarare än en obruten trend från år till år, även om återhämtningen från 2020:s lågpunkt till de nyare summorna är tydlig över de år som är tillgängliga. För en närmare titt på hur enskilda partnerländer eller produktkategorier fördelar sig år för år, ger datapanelerna ovan den fullständiga detaljen bakom dessa siffror.

07Vanliga Frågor

Bhutan exporterade varor till ett värde av 435,63 miljoner USD 2023, en minskning med 0,5 % från 437,88 miljoner USD 2022.

Indien är Bhutans överlägset främsta exportdestination och köpte 77,6 % av den totala exporten, värd 337,93 miljoner dollar 2023.

Järn och stål är Bhutans största exportkategori och stod för 50,9 % av det totala exportvärdet, eller 221,68 miljoner USD, 2023.

Bhutans export minskade något under 2023, ned 0,5% från 437,88 miljoner dollar 2022 till 435,63 miljoner dollar, och höll sig ungefär stabilt efter att ha återhämtat sig från en kraftig nedgång från pandemin.