01Viktiga Slutsatser
- Honduras importerade varor till ett värde av 14,38 miljarder USD 2023, en ökning med 23,64 % från 11,63 miljarder USD 2021, den senaste bekräftade siffran från föregående år som är tillgänglig sedan 2022 saknas i denna datauppsättning.
- Mineralbränslen ledde alla importkategorier med 18,06 % (2,60 miljarder USD), eftersom Honduras inte har någon inhemsk oljeraffineringskapacitet.
- Fordon kom på andra plats med 10,41 % (1,50 miljarder USD), tätt följt av maskiner och elektrisk utrustning som matar landets exporttillverkningssektor.
- USA stod för 35,35 % av importen, värd 5,08 miljarder dollar, Honduras överlägset största källa.
024-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Värde | $9,2mdr | $8,0mdr | $11,6mdr | $14,4mdr |
03Största Importmarknader (2023)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | USA | $5,1mdr | 35,4% |
| 2 | Kina | $2,3mdr | 16,3% |
| 3 | Mexiko | $1,0mdr | 7,2% |
| 4 | Guatemala | $757,8milj. | 5,3% |
| 5 | El Salvador | $595,0milj. | 4,1% |
| 6 | Costa Rica | $526,9milj. | 3,7% |
| 7 | Japan | $329,1milj. | 2,3% |
| 8 | Brasilien | $283,9milj. | 2,0% |
| 9 | Indien | $252,5milj. | 1,8% |
| 10 | Tyskland | $211,0milj. | 1,5% |
04Största Importkategorier (2023)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer | $2,6mdr | 18,1% |
| 2 | Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa | $1,5mdr | 10,4% |
| 3 | Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav | $1,0mdr | 7,3% |
| 4 | Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar | $1,0mdr | 7,2% |
| 5 | Farmaceutiska produkter | $771,2milj. | 5,4% |
| 6 | Järn och stål | $674,6milj. | 4,7% |
| 7 | Plast och artiklar därav | $559,3milj. | 3,9% |
| 8 | Diverse ätbara preparat | $455,6milj. | 3,2% |
| 9 | Spannmål | $455,2milj. | 3,2% |
| 10 | Rester och avfall från livsmedelsindustrin; Förberedt djurfoder | $430,5milj. | 3,0% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
Ett land utan raffinaderi köper varje droppe bränsle det brinner
Honduras importerade varor till ett värde av 14,38 miljarder USD 2023. Mineralbränslen ledde varje kategori med 18,06 % av det totala antalet, värt 2,60 miljarder USD. Honduras har ingen inhemsk oljeraffineringskapacitet, så det importerar i princip allt sitt transportbränsle och mycket av det bränsle som driver dess elnät. Honduras importerade 3,2 miljoner fat raffinerat bränsle under en enda månad i början av 2024, med bunkerbränsleolja för mer än 47 % av landets dagliga elproduktion. En del av det bränslet kommer från hamnar så avlägsna som Bahamas och Ecuador, eftersom Honduras inte har någon egen råoljeproduktion att dra på.
Fordon kom på andra plats med 10,41 % (1,50 miljarder USD), en kategori som spänner över personbilar, lastbilar och den logistikflotta som Honduras exporttillverkningssektor är beroende av. Maskiner och mekaniska apparater ökade med 7,28 % (1,05 miljarder USD), och elektriska maskiner och utrustning följde tätt med 7,20 % (1,04 miljarder USD). Mycket av dessa maskiner och utrustning flödar in i Honduras frihandelszonstillverkningsparker, som importerar råvaror och utrustning tullfritt för att mata monteringsarbete som biltillverkning av kablar för återexport. Varor som kommer in i Honduras frizonstillverkningssystem är befriade från tullavgifter, tilläggsavgifter och interna skatter, med montering av fordonskabelnät listad som en av regimens kärnindustrier, en mekanism som byggts speciellt för tillverkare som monterar kablage, elektronik och textilier för export.
Farmaceutiska produkter ökade med 5,36 % (771,16 miljoner USD), och järn och stål bidrog med 4,69 % (674,55 miljoner USD), kopplat till pågående byggverksamhet över hela landet. Plast och artiklar därav tog 3,89 % (559,27 miljoner USD). Diverse ätbara preparat och spannmål följde tätt, med 3,17 % (455,58 miljoner USD) och 3,17 % (455,24 miljoner USD). Rester från livsmedelsindustrin och berett djurfoder stängde de tio bästa på 2,99 % (430,54 miljoner USD).
USA och Kina står tillsammans för mer än hälften av Honduras import
USA levererade 35,35 % av Honduras import 2023, värd 5,08 miljarder dollar, den överlägset största enskilda källan. Kina följde på 16,26 % (2,34 miljarder USD), och Mexiko tog 7,21 % (1,04 miljarder USD). Tillsammans utgjorde dessa tre bästa leverantörer 58,82 % av det totala importvärdet.
Guatemala lade till 5,27 % (757,83 miljoner USD) och El Salvador bidrog med 4,14 % (594,97 miljoner USD), båda nära regionala handelspartner. Costa Rica tog 3,66 % (526,95 miljoner USD). Japan lade till 2,29 % (329,07 miljoner USD) och Brasilien bidrog med 1,97 % (283,87 miljoner USD). Indien tog 1,76% (252,53 miljoner USD) och Tyskland stängde topp tio-listan på 1,47% (211,03 miljoner USD).
Importen ökade med 24 % sedan 2021, med samma gap 2022
Honduras importsumma flyttade från 9,16 miljarder USD 2019 till 7,97 miljarder USD 2020, en nedgång kopplad till pandemins störningar av handel och byggverksamhet. Den återhämtade sig kraftigt till 11,63 miljarder USD 2021. Datauppsättningen som används här har ingen bekräftad siffra för 2022. Nästa tillgängliga datapunkt är den totala summan på 14,38 miljarder USD som registrerades för 2023, en ökning med 23,64 % mätt från 2021 snarare än från det närmast föregående året. Precis som med Honduras exportsiffror för samma fönster betyder det gapet att den verkliga förändringen från år till år för 2022 till 2023 inte kan beräknas från dessa data. Siffran på 23,64 % bör läsas som en tvåårsjämförelse, inte en vanlig årlig tillväxttakt.
Även med det gapet stämmer mönstret överens med vad som driver Honduras exporttillväxt under samma period. Stigande bränslekostnader, en växande fordonsflotta och fortsatta investeringar i frizonstillverkningsutrustning bidrog sannolikt till ökningen. Utan en bekräftad siffra för 2022 är det dock inte möjligt att säga hur mycket av hoppet som hände under ett enda år jämfört med två.