Flagga för Nederländerna - Översikt över handelsstatistik
Europa

Nederländernas importdata: 647.03 miljarder dollar 2023, en minskning med 8.97%

Senast Uppdaterad: · Granskad av Megan Sun · Totalt Senaste Året (2023): $647,0mdr · Förändring Jämfört med Föregående År: -9,0% Visa Exportdata

01Viktiga Slutsatser

  • Nederländerna importerade varor för 647,03 miljarder dollar under 2023, en minskning med 8,97 % från 710,77 miljarder dollar under 2022.
  • Mineralbränslen stod för den största andelen av importen, 22,04 % (142,60 miljarder dollar), vilket speglar Rotterdams raffinering och återexport som beskrivs i de tillhörande exportuppgifterna för landet.
  • Elektriska maskiner, maskiner samt optiska instrument speglar tillsammans ASML:s globala leveranskedja, som omfattar inköp från mer än 5 000 företag världen över innan slutmonteringen i Veldhoven.
  • Tyskland stod för 16,90 % av importen, mer än något annat land, medan USA och Belgien fullbordade de tre största leverantörerna.

025-Årig Trend

Nederländerna importtrend, 5 år Linjediagram över Nederländernas importvärde per år: 2019 $514,9mdr, 2020 $484,1mdr, 2021 $623,4mdr, 2022 $710,8mdr, 2023 $647,0mdr $514,9mdr 2019 $484,1mdr 2020 $623,4mdr 2021 $710,8mdr 2022 $647,0mdr 2023
Nederländerna importvärde per år
År 20192020202120222023
Värde $514,9mdr$484,1mdr$623,4mdr$710,8mdr$647,0mdr

03Största Importmarknader (2023)

RangPartnerVärdeAndel
1 Tyskland $109,4mdr 16,9%
2 USA $67,8mdr 10,5%
3 Belgien $62,3mdr 9,6%
4 Kina $53,7mdr 8,3%
5 Storbritannien $33,6mdr 5,2%
6 Frankrike $23,2mdr 3,6%
7 Norge $21,2mdr 3,3%
8 Italien $16,2mdr 2,5%
9 Polen $14,8mdr 2,3%
10 Irland $12,1mdr 1,9%

04Största Importkategorier (2023)

RangKategoriVärdeAndel
1 mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer $142,6mdr 22,0%
2 Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar $74,7mdr 11,5%
3 Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav $70,2mdr 10,8%
4 Optiska, fotografiska, kinematografiska, mät-, kontroll-, precisions-, medicinska eller kirurgiska instrument och apparater; Delar och tillbehör till dessa $35,9mdr 5,5%
5 Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa $34,5mdr 5,3%
6 Farmaceutiska produkter $20,9mdr 3,2%
7 Plast och artiklar därav $17,8mdr 2,7%
8 Organiska kemikalier $15,5mdr 2,4%
9 Diverse kemiska produkter $14,2mdr 2,2%
10 Järn och stål $10,2mdr 1,6%

05Karta över Handelspartner

Nederländernas viktigaste handelspartner, import Radialdiagram över Nederländernas viktigaste handelspartner efter importandel: Tyskland 16,9%, USA 10,5%, Belgien 9,6%, Kina 8,3%, Storbritannien 5,2%, Frankrike 3,6%, Norge 3,3%, Italien 2,5%, Polen 2,3%, Irland 1,9% Nederländerna (Detta land) Tyskland 16,9% USA 10,5% Belgien 9,6% Kina 8,3% Storbritannien 5,2% Frankrike 3,6% Norge 3,3% Italien 2,5% Polen 2,3% Irland 1,9%

06Analys

Rotterdams raffinaderiverksamhet går i båda riktningarna

Nederländerna importerade varor för 647,03 miljarder dollar under 2023, en minskning med 8,97 % från 710,77 miljarder dollar under 2022. Mineralbränslen stod för den största andelen i samtliga importkategorier, med 22,04 % av totalen och ett värde på 142,60 miljarder dollar, mer än någon annan kategori. Detta är en spegelbild av den situation som beskrivs i de tillhörande exportuppgifterna för landet, där Rotterdams raffinaderier förädlar importerad råolja till raffinerade produkter som sedan skeppas ut igen över hela Europa. Norge levererar för närvarande naturgas till Nederländerna genom den befintliga rörledningsinfrastrukturen i Nordsjön, och en ny direktledning som väntas tas i drift 2029 kommer att öka kapaciteten med mer än 4 miljarder kubikmeter per år, motsvarande ungefär 15 % av den nederländska efterfrågan på gas. Norge placerade sig på sjunde plats bland Nederländernas importpartner totalt, med 3,28 % (21,24 miljarder dollar), i en handelsrelation som till stor del bygger på denna energihandel. De två flödena kompletterar varandra snarare än motverkar varandra. Råolja och naturgas från Norge och andra producenter anländer till nederländska terminaler. Rotterdams raffinaderier bearbetar dem tillsammans med råolja som transporteras in från mer avlägsna områden. De resulterande bränsleprodukterna lämnar sedan landet igen. En del stannar i Nederländerna, medan en stor del går vidare till Tyskland, Belgien och andra destinationer. Detta tvåvägsflöde är en viktig del av förklaringen till varför både import- och exportsidan i detta dataset är så starkt koncentrerade till samma kategori av mineralbränslen.

ASML:s globala leveranskedja syns också i importsiffrorna

Elektriska maskiner stod för 11,54 % av importen, motsvarande 74,65 miljarder dollar, medan maskiner stod för ytterligare 10,85 % (70,18 miljarder dollar). Optiska, fotografiska och mätinstrument bidrog med 5,55 % (35,90 miljarder dollar). ASML hanterar en leveranskedja med mer än 5 000 företag världen över, och en enda litografimaskin innehåller över 100 000 komponenter innan den skeppas iväg i ungefär 40 fraktcontainrar, tre fraktflygplan och 20 lastbilar, som alla är avsedda för återmontering i en kunds renrum. Denna leveranskedja fungerar i båda riktningarna. De specialiserade delar och delsystem som ingår i en litografimaskin anländer till stor del som importvaror innan den färdiga maskinen skeppas ut igen som en av landets viktigaste exportprodukter. Fordon stod för ytterligare 5,33 % av importen (34,47 miljarder dollar), vilket försörjer en marknad där bilar fortfarande främst köps in snarare än tillverkas inom landet. Plast stod för 2,74 % (17,76 miljarder dollar), och organiska kemikalier bidrog med 2,39 % (15,47 miljarder dollar). Kemiska produkter som inte klassificeras någon annanstans stod för 2,19 % (14,20 miljarder dollar), medan järn och stål avslutade topp tio med 1,58 % (10,23 miljarder dollar). Dessa utgör insatsvaror för samma bygg- och tillverkningsbas som också driver den nederländska maskinproduktionen. Ingen av dessa kategorier kommer i närheten av omfattningen hos elektriska maskiner eller maskiner i sig. Tillsammans visar de en diversifierad industriell importbas ovanpå den koncentrerade, ASML-drivna teknikhandeln som dominerar toppen av listan.

Tyskland, USA och Belgien står för hälften av allt

Tyskland stod för 16,90 % av Nederländernas import under 2023, motsvarande 109,37 miljarder dollar, mer än något annat land. Nederländerna är efter Tyskland Europeiska unionens näst största importör och exportör av varor. Under 2023 importerade landet varor för 780 miljarder euro, och Tyskland är Nederländernas främsta handelspartner, medan Nederländerna i sin tur är den viktigaste handelspartnern för både Tyskland och Belgien. USA följde med 10,48 % (67,80 miljarder dollar), och Belgien stod för ytterligare 9,63 % (62,29 miljarder dollar). Belgiens andel speglar samma nära ekonomiska integration inom Benelux och den gemensamma hamnkorridoren Antwerpen-Rotterdam som återkommer i Nederländernas handelsstatistik. Kina stod för 8,29 % (53,66 miljarder dollar), sannolikt omfattande allt från konsumentelektronik till industriella komponenter. Storbritannien bidrog med 5,20 % (33,63 miljarder dollar), en handelsrelation som fortsatt är viktig för Nederländernas handel även efter Storbritanniens utträde ur Europeiska unionen.

Frankrike stod för ytterligare 3,59 % (23,22 miljarder dollar). Italien levererade 2,50 % (16,17 miljarder dollar), och Polen stod för 2,29 % (14,79 miljarder dollar). Irland avslutade topp tio med 1,88 % (12,14 miljarder dollar). Irland hör till världens fem största exportörer av läkemedel och sysselsätter omkring 50 000 personer i mer än 90 läkemedelsföretag, som lockats av skatteincitament, bidrag och en kvalificerad arbetsstyrka. Denna läkemedelsindustri hjälper till att förklara Irlands placering på listan, eftersom läkemedelsprodukter totalt stod för 3,23 % av Nederländernas import (20,92 miljarder dollar). Tyskland, USA och Belgien stod tillsammans för 37,01 % av det totala importvärdet. Den totala importen varierade kraftigt under de senaste fem åren och föll från 514,86 miljarder dollar 2019 till 484,09 miljarder dollar 2020, för att sedan öka till 623,37 miljarder dollar 2021 och 710,77 miljarder dollar 2022, innan den åter sjönk till 647,03 miljarder dollar 2023.

07Vanliga Frågor

Nederländerna importerade varor för 647.03 miljarder dollar 2023, en minskning med 8.97% från 710.77 miljarder dollar 2022.

Detta är spegelbilden av Nederländernas exportprofil: raffinaderierna i Rotterdam förädlar importerad råolja till raffinerade produkter som sedan skeppas ut igen över hela Europa. Norge levererar också naturgas till Nederländerna via rörledningsinfrastrukturen i Nordsjön, och en ny rörledning som väntas tas i drift 2029 beräknas täcka omkring 15% av Nederländernas gasefterfrågan. Mineralbränslen stod för 22.04% av importen 2023 (142.60 miljarder dollar), mer än någon annan kategori.

ASML hanterar en leveranskedja med mer än 5,000 företag världen över, och en enda litografimaskin innehåller över 100,000 komponenter innan den skickas iväg. Elektriska maskiner (11.54%), maskiner (10.85%) och optiska instrument (5.55%) speglar tillsammans denna globala leveranskedja som försörjer ASML:s monteringslinjer i Veldhoven innan de färdiga maskinerna återigen skeppas ut som export.

Irland ligger bland världens fem största exportörer av läkemedel och sysselsätter omkring 50,000 personer i fler än 90 läkemedelsföretag. Läkemedelsprodukter stod för 3.23% av Nederländernas import 2023 (20.92 miljarder dollar), medan Irland stod för 1.88% av den totala importen.