01Öne Çıkan Noktalar
- Danimarka, 2022'deki 129,18 milyar dolardan %0,58 düşüşle 2023'te 128,42 milyar dolar değerinde mal ihraç etti; art arda üç yıl süren keskin büyümenin ardından neredeyse sabit kaldı.
- Eczacılık ürünleri, 20,80 milyar dolar veya toplam ihracat değerinin %16,2'si ile geniş bir farkla Danimarka'nın en büyük ihracat kategorisiydi.
- Almanya %13,70 (17,59 milyar $) ile Danimarka'nın en çok açıklanan tek ülkeden alıcısı olurken, onu %8,31 (10,67 milyar $) ile İsveç takip etti.
- Danimarka'nın en büyük üç ticaret ortağı, 2023'teki toplam ihracat değerinin %39,88'ini oluşturdu.
025 Yıllık Trend
| Yıl | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Değer | $109,9Mlr. | $106,9Mlr. | $124,3Mlr. | $129,2Mlr. | $128,4Mlr. |
03En Büyük İhracat Pazarları (2023)
| Sıra | Ortak | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Özel Kategoriler | $23,0Mlr. | 17,9% |
| 2 | Almanya | $17,6Mlr. | 13,7% |
| 3 | İsveç | $10,7Mlr. | 8,3% |
| 4 | Hollanda | $7,5Mlr. | 5,8% |
| 5 | Norveç | $6,9Mlr. | 5,4% |
| 6 | Amerika Birleşik Devletleri | $6,5Mlr. | 5,0% |
| 7 | Birleşik Krallık | $5,9Mlr. | 4,6% |
| 8 | Polonya | $5,3Mlr. | 4,1% |
| 9 | Fransa | $4,3Mlr. | 3,4% |
| 10 | Çin | $3,4Mlr. | 2,6% |
04En Büyük İhracat Kategorileri (2023)
| Sıra | Kategori | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Eczacılık Ürünleri | $20,8Mlr. | 16,2% |
| 2 | Nükleer Reaktörler, Kazanlar, Makinalar ve Mekanik Cihazlar; Bunların parçaları | $16,0Mlr. | 12,4% |
| 3 | Elektrikli Makine ve Teçhizat ve bunların parçaları; Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar, Televizyon Görüntü ve Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar ve Bu Eşyaların Parça ve Aksesuarları | $9,0Mlr. | 7,0% |
| 4 | Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Bunların Distilasyonundan Elde Edilen Ürünler; Bitümlü Maddeler; Mineral Mumlar | $6,0Mlr. | 4,7% |
| 5 | Optik, Fotografik, Sinematografik, Ölçme, Kontrol, Hassasiyet, Tıbbi veya Cerrahi Alet ve Cihazlar; Bunların Parça ve Aksesuarları | $4,7Mlr. | 3,7% |
| 6 | Demiryolu veya Tramvay Araçları dışındaki taşıtlar ve bunların parça ve aksesuarları | $4,2Mlr. | 3,2% |
| 7 | Balıklar ve Kabuklular, Yumuşakçalar ve diğer Su Omurgasızları | $3,9Mlr. | 3,0% |
| 8 | Et ve Yenilebilir Sakatat | $3,8Mlr. | 2,9% |
| 9 | Mobilya; Yatak Takımları, Yataklar, Yatak Destekleri, Minderler ve Benzeri Doldurulmuş Mobilyalar; Başka yerde belirtilmeyen veya yer almayan Lambalar ve Aydınlatma Parçaları; Işıklı Tabelalar, Işıklı İsim Levhaları ve Benzerleri; Prefabrik Yapılar | $3,4Mlr. | 2,7% |
| 10 | Süt Ürünleri; Kuş Yumurtaları; Doğal Bal; Başka yerde belirtilmeyen veya yer almayan Hayvansal Menşeli Yenilebilir Ürünler | $3,3Mlr. | 2,5% |
05Ticaret Ortağı Haritası
06Analiz
Gişe rekorları kıran bir ilaç kategorisi genel toplamı hareket ettiremedi
Danimarka, 2023'te 128,42 milyar dolar değerinde mal ihraç etti; bu, bir önceki yıl kaydedilen 129,18 milyar doların yalnızca %0,58 altındaydı. Bu, ülkenin ulaştığı büyümeyle karşılaştırıldığında yuvarlama hatası. Eczacılık ürünleri, 20,80 milyar dolar veya toplam ihracat değerinin %16,2'si ile geniş bir farkla tüm ihracat kategorilerinde başı çekti. Novo Nordisk'in obezite ve diyabet ilaçları Ozempic ve Wegovy bu sayının halka açık yüzü haline geldi. Bir sektör analizi, ilaç sevkiyatlarının son yılda Danimarka'nın genel ihracat büyümesinde %13,4'lük bir artışa yardımcı olduğunu ve ilaç endüstrisinin brüt katma değerinin tek bir yılda %50'den fazla arttığını buldu. Bu daha geniş ulusal ticaret ölçüsü, malları ve hizmetleri bir arada kapsıyor; bu nedenle buradaki yalnızca mal kategorisine göre daha keskin dalgalanmalar gösterebilir. Toplamda çok az değişiklik olmasına rağmen, ilaç sektörü tek başına hâlâ diğer tüm kalemlerin gölgesinde kalıyor.
Makine ve mekanik cihazlar %12,43 (15,97 milyar dolar) ile ikinci sırada yer aldı. Bunu %6,98 (8,96 milyar dolar) ile elektrikli makineler takip etti. Bu iki kategori birlikte, Danimarka'nın uzun süredir devam eden endüstriyel ve mühendislik imalatçıları tabanına işaret ediyor; bu endüstri, mevcut ilaç sektöründeki patlamadan onlarca yıl öncesine dayanıyor. Mineral yakıtlar %4,70 (6,03 milyar dolar) ekledi; optik, tıbbi ve ölçüm aletleri ise %3,69 (4,74 milyar dolar) katkı sağladı. Teşhis ekipmanları ve laboratuvar cihazları coğrafi olarak ilaç üreticilerini takip etme eğiliminde olduğundan, bu cihazlar kategorisi genellikle aynı endüstriyel merkezlerde ilaç ve biyoteknoloji üretiminin yanında kümeleniyor. Araçlar %3,23 (4,15 milyar dolar) aldı.
Et ve yenilebilir sakatat (çoğunlukla domuz eti ve domuz pastırması) ise %2,94 (3,78 milyar dolar) artış gösterdi. Danimarka domuz çiftlikleri alışılmadık derecede verimlidir. Tek başına domuz üretimi Danimarka'nın toplam tarımsal değerinin yaklaşık %30'unu ve ülkenin gıda ihracatının yaklaşık %25'ini oluşturur; Danimarka domuz eti ve domuz pastırması dünya çapında 140'tan fazla ülkeye ulaşmaktadır. Balık ve kabuklular %3,01 (3,87 milyar dolar) ekledi; bu, Danimarka'nın Kuzey Denizi ve Baltık balıkçılık filolarına bağlı daha küçük ama kalıcı bir kategoridir. Danimarka'nın tasarım endüstrisini yansıtan mobilya %2,65 (3,40 milyar dolar) katkı sağladı ve süt ürünleri %2,55 (3,27 milyar dolar) ile ilk on arasında yer aldı.
Açıklanan Alıcılar Arasında Almanya ve İsveç Başlıyor, Ancak Listenin Başında Gümrük Kodu Var
2023'te Danimarka'nın ticaret ortakları arasında en büyük tek hat bir ülke değildi. "Özel Kategoriler", gizli ticaret veya gemi ve uçak depolarına giden mallar gibi varış noktasına göre ayrılmayan gönderileri kapsayan bir gümrük sınıflandırmasıdır. Bu, 22,95 milyar dolar değerindeki ihracatın %17,87'sini oluşturdu. Almanya %13,70 (17,59 milyar dolar) ile açıklanan en büyük tek ülke alıcısı oldu. Bunu %8,31 (10,67 milyar dolar) ile İsveç takip etti. Bu ilk üç hat bir araya getirildiğinde, 2023'teki toplam ihracat değerinin %39,88'ini oluşturuyordu. Danimarka'nın yurt dışına sevk ettiği her şeyin üçte birinden fazlası, dördüncü bir varış noktası bile tabloya girmeden önce hesaba katılıyor.
Hollanda %5,81 (7,46 milyar dolar) ile dördüncü sırada yer aldı. Norveç %5,35 (6,87 milyar dolar) ile Danimarka'nın Kuzey komşusu ve iki ülkenin ortak endüstriyel ve denizcilik bağları göz önüne alındığında doğal bir pazar olan Norveç'i takip ediyor. Amerika Birleşik Devletleri %5,04 (6,47 milyar dolar) ile altıncı sırada yer aldı. Birleşik Krallık %4,63 (5,95 milyar dolar) ile onu yakından takip etti. Polonya %4,12 (5,29 milyar dolar) artış gösterdi, Fransa %3,37 (4,33 milyar dolar) kazandı ve Çin %2,63 (3,37 milyar dolar) ile ilk on arasında yer aldı. İlk üçün dışında açıklanan her ülke tek başına toplamın %6'sından daha azını talep etti. Bu, geri kalan destinasyonların oldukça eşit bir şekilde altta dağılmış olmasına rağmen, Danimarka'nın ihracat listesinin ne kadar yoğun bir şekilde en üstte yer aldığını gösteriyor.
Pandemik Bir Düşüş, Keskin Bir Geri Tepme ve Düz Bir Bitiş
Danimarka'nın ihracatı, burada mevcut olan beş yıllık verilere göre net bir döngüden geçti. Toplam tutar 2019'da 109,88 milyar dolar seviyesindeydi. Salgının küresel ticareti kısıtlamasıyla 2020'de 106,87 milyar dolara düştü. İhracat, 2021'de keskin bir toparlanma göstererek 124,26 milyar dolara yükseldi ve iki yıl üst üste güçlü bir toparlanma göstererek 2022'de 129,18 milyar dolara yükseldi. Daha sonra büyüme durdu. 2023'teki toplam 128,42 milyar dolar, 2022'deki zirveden %0,58'lik bir düşüşe işaret etti; bu, bu beş yıllık pencerede yıldan yıla yaşanan tek düşüş oldu.
Bu plato, amiral gemisi ihracat kategorisi dünyanın en hızlı büyüyen ilaç franchise'larından birine bağlı bir ülke için tuhaf bir zamanda iniyor. Bu, GLP-1 ilaçlarına yönelik küresel talebin artmaya devam etmesine rağmen, ilaç ihracatının 2022 yılına kadar yakaladığı değerin, 2023 kapanışına kadar büyük oranda toplam rakama ulaştığını gösteriyor. Danimarka'nın ihracat toplamının tekrar bu platodan çıkıp çıkmayacağı büyük olasılıkla tek bir ortak ülkeye daha az bağlı olacaktır. Bu daha çok Novo Nordisk'in üretiminin ve fiyatlandırmasının, hali hazırda yaklaşık altıda bir ihracat dolarına tekabül eden bir kategoriyi ne kadar ileriye götürebileceğine bağlı olacak. Şirketin 2024 ve 2025'e kadar hızla artan obezite ilacı kapasitesindeki artışlar, bir sonraki hamlenin nereden gelebileceğine dair en açık sinyal.