Vlag van Bhutan - Overzicht handelsstatistieken
Azië

Bhutan exporthandelsgegevens: $435,63 miljoen in 2023, een daling van 0,5%

Laatst Bijgewerkt: · Beoordeeld door Megan Sun · Totaal Laatste Jaar (2023): $435,6mln · Verandering Jaar-op-Jaar: -0,5% Importgegevens Bekijken

01Belangrijkste Punten

  • De export van Bhutan bedroeg in 2023 in totaal 435,63 miljoen dollar, een daling van 0,5% ten opzichte van de 437,88 miljoen dollar in 2022, en bleef ongeveer stabiel na een scherpe dip in het pandemietijdperk.
  • India was veruit de grootste afnemer en absorbeerde 77,6% van de export ter waarde van 337,93 miljoen dollar, meer dan vijf keer zoveel als alle andere bestemmingen bij elkaar.
  • Bangladesh staat op een verre tweede plaats met 14,0% ($60,89 miljoen), en de top drie bestemmingen vertegenwoordigen samen 95,8% van de totale exportwaarde.
  • IJzer en staal voerden alle exportcategorieën aan met 50,9% van de totale waarde ($221,68 miljoen), op de voet gevolgd door zout-, steen- en cementmaterialen met 32,8%.

024-Jaarstrend

Exporttrend van Bhutan, 4 jaar Lijndiagram van de exportwaarde van Bhutan per jaar: 2019 $444,1mln, 2020 $279,9mln, 2022 $437,9mln, 2023 $435,6mln $444,1mln 2019 $279,9mln 2020 $437,9mln 2022 $435,6mln 2023
Exportwaarde van Bhutan per jaar
Jaar 2019202020222023
Waarde $444,1mln$279,9mln$437,9mln$435,6mln

03Belangrijkste Exportmarkten (2023)

RangPartnerWaardeAandeel
1 India $337,9mln 77,6%
2 Bangladesh $60,9mln 14,0%
3 Italië $18,5mln 4,2%
4 Nepal $8,6mln 2,0%
5 China $3,6mln 0,8%
6 Spanje $1,5mln 0,3%
7 Nederland $1,3mln 0,3%
8 Frankrijk $532,3k 0,1%
9 Japan $481,9k 0,1%
10 Vietnam $349,1k 0,1%

04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)

RangCategorieWaardeAandeel
1 IJzer en staal $221,7mln 50,9%
2 Zout; Zwavel; Aarde en steen; Pleistermaterialen, kalk en cement $142,7mln 32,8%
3 Dranken, sterke dranken en azijn $20,6mln 4,7%
4 Koffie, thee, mate en kruiden $16,0mln 3,7%
5 Eetbaar fruit en noten; Schil van citrusvruchten of meloenen $8,0mln 1,8%
6 Anorganische chemicaliën; Organische of anorganische verbindingen van edele metalen, zeldzame aardmetalen, radioactieve elementen of isotopen $7,8mln 1,8%
7 Eetbare groenten en bepaalde wortels en knollen $5,3mln 1,2%
8 Bereidingen van Groenten, Fruit, Noten of andere plantendelen $4,2mln 1,0%
9 Hout en houten artikelen; Houtskool $3,2mln 0,7%
10 Kunststoffen en artikelen daarvan $1,2mln 0,3%

05Kaart van Handelspartners

Belangrijkste handelspartners van Bhutan, export Radiaal diagram van de belangrijkste handelspartners van Bhutan naar exportaandeel: India 77,6%, Bangladesh 14,0%, Italië 4,2%, Nepal 2,0%, China 0,8%, Spanje 0,3%, Nederland 0,3%, Frankrijk 0,1%, Japan 0,1%, Vietnam 0,1% Bhutan (Eigen land) India 77,6% Bangladesh 14,0% Italië 4,2% Nepal 2,0% China 0,8% Spanje 0,3% Nederland 0,3% Frankrijk 0,1% Japan 0,1% Vietnam 0,1%

06Analyse

India koopt bijna vier op de vijf exporten van Bhutan

Bhutan verscheepte in 2023 voor 435,63 miljoen dollar aan goederen naar het buitenland, het laatste jaar met geverifieerde handelsgegevens in deze dataset. Dat totaal markeert een daling van 0,5% ten opzichte van de $437,88 miljoen die in 2022 werd geregistreerd, wat in wezen vlak is na een veel scherpere schommeling eerder in de periode die door deze dataset wordt bestreken. India absorbeerde de overweldigende meerderheid van dat totaal, ter waarde van 337,93 miljoen dollar, of 77,6% van alles wat Bhutan exporteerde.

Bangladesh stond op een verre tweede plaats met 14,0% ($60,89 miljoen), vóór Italië met 4,2% ($18,47 miljoen) en Nepal met 2,0% ($8,65 miljoen). China nam de vijfde plaats in met 0,8% ($3,60 miljoen), gevolgd door Spanje met 0,3% ($1,46 miljoen) en Nederland met 0,3% ($1,29 miljoen). Frankrijk eindigde op de achtste plaats met 0,1% ($532.291), Japan voegde daar 0,1% ($481.901) aan toe en Vietnam completeerde de top tien met 0,1% ($349.111). Samen vertegenwoordigden de top drie bestemmingen 95,8% van de totale exportwaarde.

Dat niveau van concentratie weerspiegelt een handelsrelatie die dieper gaat dan alleen de exportcijfers suggereren. Het Consulaat-Generaal van India in Phuentsholing merkt op dat India meer dan 80% van de totale handel van Bhutan voor zijn rekening neemt, en noemt ferrosilicium-, cement- en dolomietproducten tot de belangrijkste exportproducten van Bhutan naar India, wat nauw aansluit bij de categorieën die de onderstaande lijst domineren. De verre tweede plaats van Bangladesh en de aanwezigheid van Italië in de top drie wijzen op kleinere maar gevestigde kopers voor de minerale en industriële productie van Bhutan buiten zijn directe buurland, terwijl Nepal, China en een handvol Europese landen de lijst van kopers completeren die elk slechts een klein deel van het totaal voor hun rekening nemen.

IJzer, staal en cement domineren de exportcategorieën

IJzer en staal voerden in 2023 alle exportcategorieën aan, met een waarde van $221,68 miljoen en goed voor 50,9% van de totale exportwaarde. Zout, zwavel, aarde, steen en cementmaterialen volgden op de voet met 32,8% ($142,73 miljoen), en dranken, sterke drank en azijn stonden op een verre derde plaats met 4,7% ($20,63 miljoen).

Koffie, thee, mate en specerijen droegen 3,7% bij (€15,96 miljoen), terwijl fruit en noten 1,8% bijdroegen (€7,97 miljoen). Anorganische chemicaliën brachten 1,8% ($7,85 miljoen) op, en groenten en eetbare wortels en knollen voegden 1,2% ($5,26 miljoen) toe. Bereidingen van groenten, fruit en noten droegen 1,0% bij (4,17 miljoen dollar), hout en houtwaren 0,7% (3,18 miljoen dollar), en kunststoffen en artikelen daarvan sloten de top tien af met 0,3% (1,18 miljoen dollar).

IJzer en staal vormen samen met zout-, steen- en cementmaterialen het grote merendeel van de exportwaarde van Bhutan, een combinatie die aansluit bij de ferrosilicium-, calciumcarbide- en cementindustrieën van het land, allemaal gebouwd rond de overvloedige en goedkope waterkrachtcentrales van Bhutan. Dranken en landbouwcategorieën zoals koffie, thee, specerijen en fruit blijven ver achter, maar wijzen nog steeds op een bescheiden exportbasis voor voedsel en dranken bovenop de mineraalzware kern. De steile daling na de bovenste twee categorieën onderstreept hoe smal de exportbasis van Bhutan is, zowel per product als per bestemming.

Een trend van vier jaar, met een gat

Deze dataset heeft de exportcijfers van vier van de afgelopen vijf jaar bevestigd, waarbij 2021 niet beschikbaar is. De export daalde scherp van 444,14 miljoen dollar in 2019 naar 279,94 miljoen dollar in 2020, als gevolg van de verstoring die de vroege mondiale pandemie veroorzaakte voor de scheepvaart en de vraag, voordat hij weer steeg naar 437,88 miljoen dollar in 2022, en zich feitelijk herstelde tot het niveau van vóór de pandemie. De export bleef in 2023 ongeveer stabiel en daalde met 0,5% tot 435,63 miljoen dollar.

Nu er één jaar van de periode van vijf jaar ontbreekt, vertegenwoordigen de bovenstaande cijfers de bevestigde gegevenspunten en niet een ononderbroken trend op jaarbasis, hoewel het herstel vanaf het dieptepunt van 2020 naar de recentere totalen duidelijk is over de jaren heen die beschikbaar zijn. Om beter te bekijken hoe individuele partnerlanden of productcategorieën jaar na jaar uit elkaar vallen, geven de datapanelen hierboven de volledige details achter deze cijfers.

07Veelgestelde Vragen

Bhutan exporteerde in 2023 voor 435,63 miljoen dollar aan goederen, een daling van 0,5% ten opzichte van de 437,88 miljoen dollar in 2022.

India is veruit de belangrijkste exportbestemming van Bhutan en neemt 77,6% van de totale export voor zijn rekening, ter waarde van 337,93 miljoen dollar in 2023.

IJzer en staal zijn de grootste exportcategorie van Bhutan, goed voor 50,9% van de totale exportwaarde, oftewel 221,68 miljoen dollar, in 2023.

De export van Bhutan daalde in 2023 licht, met 0,5% van 437,88 miljoen dollar in 2022 naar 435,63 miljoen dollar, en bleef ongeveer stabiel na herstel van een scherpe dip in het pandemietijdperk.