01Belangrijkste Punten
- Cambodja importeerde in 2023 voor 24,41 miljard dollar aan goederen, een daling van 18,5% ten opzichte van de 29,94 miljard dollar in 2022, de scherpste terugval in de periode van vijf jaar.
- China was met 44,2% ($10,78 miljard) veruit de grootste leverancier, meer dan de volgende acht partners samen.
- Vietnam en Thailand volgden met 14,7% ($3,59 miljard) en 11,9% ($2,90 miljard); samen met China vertegenwoordigden de drie grootste leveranciers 70,7% van alle import.
- Minerale brandstoffen voerden de importcategorieën aan met 13,9% ($3,39 miljard), op de voet gevolgd door stoffen met 10,6% ($2,60 miljard), grondstof die de Cambodjaanse kledingexportindustrie voedt.
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $20,3mld | $19,1mld | $25,2mld | $29,9mld | $24,4mld |
03Belangrijkste Importmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | China | $10,8mld | 44,2% |
| 2 | Vietnam | $3,6mld | 14,7% |
| 3 | Thailand | $2,9mld | 11,9% |
| 4 | Indonesië | $995,3mln | 4,1% |
| 5 | Singapore | $939,4mln | 3,8% |
| 6 | Overig Azië, n.e.g. | $661,3mln | 2,7% |
| 7 | Japan | $624,5mln | 2,6% |
| 8 | Maleisië | $527,8mln | 2,2% |
| 9 | Zuid-Korea | $469,8mln | 1,9% |
| 10 | Hongkong SAR van China | $328,4mln | 1,3% |
04Belangrijkste Importcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $3,4mld | 13,9% |
| 2 | Gebreide of gehaakte stoffen | $2,6mld | 10,6% |
| 3 | Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen | $1,6mld | 6,5% |
| 4 | Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan | $1,4mld | 5,5% |
| 5 | Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan | $1,3mld | 5,3% |
| 6 | Door de mens gemaakte stapelvezels | $1,1mld | 4,5% |
| 7 | Kunststoffen en artikelen daarvan | $1,1mld | 4,4% |
| 8 | Diverse chemische producten | $986,4mln | 4,0% |
| 9 | Aluminium en artikelen daarvan | $615,2mln | 2,5% |
| 10 | Katoen | $562,0mln | 2,3% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
China domineert de importketen van Cambodja
Cambodja importeerde in 2023 voor 24,41 miljard dollar aan goederen, een daling van 18,5% ten opzichte van 29,94 miljard dollar het jaar daarvoor, de sterkste daling op jaarbasis in de vijf jaar die deze dataset bestrijkt. China leverde 44,2% van dat totaal, ter waarde van $10,78 miljard, meer dan de gecombineerde waarde van de volgende acht partners op de lijst. Vietnam stond op de tweede plaats met 14,7% ($3,59 miljard), en Thailand volgde met 11,9% ($2,90 miljard). Samen zijn China, Vietnam en Thailand, de drie grootste leveranciers, verantwoordelijk voor 70,7% van alles wat Cambodja importeert, een opvallende mate van concentratie die bijna volledig binnen de eigen productiecorridors van Azië is opgebouwd in plaats van verspreid over verder weg gelegen markten.
Indonesië behaalde de vierde plaats met 4,1% ($995,34 miljoen), net vóór Singapore met 3,8% ($939,36 miljoen). Een geaggregeerde rapportagecategorie 'Overig Azië, nes', die handelspartners bestrijkt die niet afzonderlijk zijn uitgesplitst in de onderliggende gegevens, voegde 2,7% toe ($661,33 miljoen). Japan volgde met 2,6% ($624,53 miljoen), Maleisië met 2,2% ($527,80 miljoen) en Zuid-Korea met 1,9% ($469,83 miljoen). Hongkong SAR van China sloot de top tien af met 1,3% ($328,44 miljoen). Al deze tien leveranciers bevinden zich in Oost- of Zuidoost-Azië, een regionale concentratie die veel nauwer is dan die aan de Cambodjaanse exportkant, waar de Verenigde Staten, een oceaan verderop, de grootste afnemer zijn. Dat contrast is typerend voor een assemblage-gedreven economie: componenten en materialen reizen via korte regionale toeleveringsketens naar Cambodjaanse fabrieken, terwijl de eindproducten die die fabrieken produceren veel verder reizen om de consumentenmarkten te bereiken die er uiteindelijk voor betalen.
Grondstoffen voor een kleding- en assemblage-economie
Minerale brandstoffen voerden in 2023 alle importcategorieën aan, met een waarde van $3,39 miljard en goed voor 13,9% van de totale waarde. Vlak daarachter staan stoffen die zijn gebreid of gehaakt op de tweede plaats met 10,6% ($2,60 miljard), en kunstmatige stapelvezels voegden daar nog eens 4,5% ($1,10 miljard) aan toe verderop in de lijst. Uit onderzoek naar de textielsector in Cambodja blijkt dat de kledingfabrieken van het land voornamelijk opereren volgens een cut-make-pack-model, waarbij ze grondstoffen, grotendeels stoffen, importeren uit China, Hong Kong en andere regionale leveranciers, en vervolgens afgewerkte kleding assembleren voor de export in plaats van textiel in eigen land te vervaardigen. Dat patroon sluit nauw aan bij zowel de sterke concentratie van importpartners in Oost- en Zuidoost-Azië als de exportkant van het handelsprofiel van Cambodja, waar afgewerkte kleding de grootste categorie is die in het buitenland wordt verkocht.
Elektrische machines en apparatuur staan op de derde plaats onder de importcategorieën met 6,5% ($1,58 miljard), gevolgd door voertuigen met 5,5% ($1,35 miljard) en machines en mechanische apparaten met 5,3% ($1,31 miljard), een mix van componenten en kapitaalgoederen die consistent zijn met een economie die is opgebouwd rond het assembleren van eindproducten in plaats van ze helemaal opnieuw te produceren. Kunststoffen voegden 4,4% toe (1,07 miljard dollar), chemische producten 4,0% (986,37 miljoen dollar) en aluminium 2,5% (615,19 miljoen dollar), wat een lijst completeert die bijna volledig wordt gedomineerd door industriële inputs in plaats van door consumptiegoederen. Katoen sloot de top tien af met 2,3% ($561,99 miljoen), een kleinere maar complementaire vezelbron naast de door de mens gemaakte stapelvezels hoger op de lijst, die beide dezelfde textiel- en kledingtoeleveringsketen voeden die naar voren komt als de belangrijkste exportcategorie van Cambodja.
Een scherpe terugval na een record in 2022
Het importtotaal van Cambodja is in dezelfde vijf jaar meer gestegen dan het exporttotaal. Deze bedroeg in 2019 20,28 miljard dollar, daalde lichtjes naar 19,11 miljard dollar in 2020, steeg vervolgens naar 25,20 miljard dollar in 2021 en verder naar het hoogste punt in vijf jaar van 29,94 miljard dollar in 2022, alvorens met 18,5% terug te vallen naar 24,41 miljard dollar in 2023. De omvang van die piek in 2022 viel samen met een periode waarin de mondiale brandstofprijzen en de grondstoffenprijzen stegen ruim boven eerdere niveaus, waardoor de kosten van hetzelfde fysieke volume aan geïmporteerde inputs omhoog gingen, en de terugval die volgde in 2023 suggereert dat de importuitgaven sindsdien zijn teruggekeerd naar een duurzamere trend in plaats van voor onbepaalde tijd te blijven stijgen naast de exportgroei.
Die volatiliteit aan de importkant, gecombineerd met een veel stabielere stijging van de export in dezelfde periode, wijst op een handelsprofiel waarin Cambodja de schommelingen in de mondiale grondstoffen- en inputkosten op de heenweg absorbeert, terwijl de exportinkomsten van afgewerkte goederen, geconcentreerd in kleding en in toenemende mate elektronica, over dezelfde periode van jaren een consistenter opwaarts pad hebben gevolgd. Om beter te bekijken hoe individuele partnerlanden of productcategorieën jaar na jaar uit elkaar vallen, geven de datapanelen hierboven de volledige details achter deze cijfers.