01Belangrijkste Punten
- Cambodja exporteerde in 2023 voor 21,68 miljard dollar aan goederen, een stijging van 5,4% ten opzichte van de 20,58 miljard dollar in 2022, waarmee een stijging van vijf jaar werd verlengd.
- De VS absorbeerden 41,5% van dat totaal, ter waarde van 9,00 miljard dollar, meer dan de volgende negen partners op de lijst samen.
- Gebreide kleding was met 25,3% ($5,48 miljard) de grootste exportcategorie; gecombineerd met niet-gebreide kleding, schoenen en reisartikelen vormen kledinggerelateerde producten het grootste deel van de exportbasis van Cambodja.
- Elektrische machines staan op de tweede plaats van de categorieën met 14,5% ($3,14 miljard), een categorie die steeds meer wordt gedomineerd door de assemblage van zonnepanelen.
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $14,8mld | $17,7mld | $16,9mld | $20,6mld | $21,7mld |
03Belangrijkste Exportmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Verenigde Staten | $9,0mld | 41,5% |
| 2 | China | $1,5mld | 7,0% |
| 3 | Vietnam | $1,3mld | 6,2% |
| 4 | Japan | $1,2mld | 5,4% |
| 5 | Canada | $869,6mln | 4,0% |
| 6 | Duitsland | $815,7mln | 3,8% |
| 7 | Verenigd Koninkrijk | $796,5mln | 3,7% |
| 8 | Spanje | $713,5mln | 3,3% |
| 9 | Singapore | $621,7mln | 2,9% |
| 10 | Nederland | $566,3mln | 2,6% |
04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Kledingartikelen en kledingaccessoires, gebreid of gehaakt | $5,5mld | 25,3% |
| 2 | Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen | $3,1mld | 14,5% |
| 3 | Kledingartikelen en kledingaccessoires, niet gebreid of gehaakt | $2,4mld | 11,0% |
| 4 | Lederartikelen; Zadelmakerij en harnas; Reisartikelen, handtassen en soortgelijke containers; Artikelen van dierlijke darmen (met uitzondering van darmen van zijderupsen) | $1,7mld | 7,9% |
| 5 | Schoeisel, Beenkappen en dergelijke; Delen van dergelijke artikelen | $1,4mld | 6,3% |
| 6 | Natuurlijke of gekweekte parels, edelstenen of halfedelstenen, edele metalen, metalen bekleed met edele metalen, en werken daarvan; Imitatiesieraden; Munt | $1,0mld | 4,7% |
| 7 | Meubilair; Beddengoed, matrassen, matrassteunen, kussens en soortgelijke gevulde meubelen; Lampen en verlichtingsarmaturen, niet elders genoemd noch elders onder begrepen; Verlichte borden, verlichte naamplaatjes en dergelijke; Geprefabriceerde gebouwen | $889,7mln | 4,1% |
| 8 | Rubber en artikelen daarvan | $844,5mln | 3,9% |
| 9 | Granen | $815,8mln | 3,8% |
| 10 | Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan | $569,1mln | 2,6% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
De Verenigde Staten domineren de exportmarkt van Cambodja
Cambodja verscheepte in 2023 voor 21,68 miljard dollar aan goederen naar het buitenland, een stijging van 5,4% ten opzichte van de 20,58 miljard dollar het jaar daarvoor. Verenigde Staten absorbeerde 41,5% van dat totaal, ter waarde van $9,00 miljard, meer dan de gecombineerde waarde van de volgende negen partners op deze lijst. VS Handelsfunctionarissen omschrijven de Verenigde Staten als Cambodja's grootste exportbestemming in één land, een relatie die vooral gebaseerd is op kleding, schoeisel en reisartikelen en niet op één enkel blockbusterproduct. Die afhankelijkheid van één koper zorgt ervoor dat de exportinkomsten van Cambodja op ongebruikelijke wijze worden blootgesteld aan verschuivingen in het Amerikaanse handelsbeleid of de consumentenvraag, aangezien geen enkele andere interne markt ook maar in de buurt komt van het absorberen van een vergelijkbaar deel van de productie van het land.
China stond op een verre tweede plaats met 7,0% ($1,51 miljard), gevolgd door Vietnam met 6,2% ($1,35 miljard) en Japan met 5,4% ($1,18 miljard). Canada behaalde de vijfde plaats met 4,0% ($869,55 miljoen), vóór Duitsland met 3,8% ($815,65 miljoen) en Verenigd Koninkrijk met 3,7% ($796,48 miljoen). Spanje voegde 3,3% ($713,48 miljoen) toe, Singapore 2,9% ($621,68 miljoen), en Nederland rondde de top tien af met 2,6% ($566,34 miljoen). Samen zijn de VS, China en Vietnam, de drie belangrijkste bestemmingen, goed voor 54,7% van de totale exportwaarde, wat onderstreept hoe sterk de exportinkomsten van Cambodja veel meer afhankelijk zijn van één dominante koper dan van welke bredere spreiding van markten dan ook.
Kleding, schoenen en een snelgroeiende handel in zonne-energie
Kleding domineert wat Cambodja in het buitenland verkoopt. Gebreide kleding en kledingaccessoires voerden in 2023 alle categorieën aan, met een waarde van $5,48 miljard en goed voor 25,3% van de totale exportwaarde, terwijl niet-gebreide kleding nog eens 11,0% ($2,39 miljard) toevoegde. Lederwaren, reistassen en soortgelijke artikelen droegen 7,9% bij (€1,71 miljard), en schoenen nog eens 6,3% (€1,37 miljard). Alles bij elkaar dekken deze vier arbeidsintensieve, aan kleding gerelateerde categorieën ongeveer de helft van alles wat Cambodja naar het buitenland verzendt, wat overeenkomt met de kleding- en schoenenbeschrijving van de Amerikaanse handelsrelatie hierboven.
Elektrische machines en apparatuur stonden op de tweede plaats van de categorieën met 14,5% van de totale waarde, ter waarde van $3,14 miljard, een aandeel dat de afgelopen jaren snel is gegroeid naarmate de assemblage van zonnepanelen en modules zich in Cambodja uitbreidde. Die groei heeft de aandacht getrokken van de Amerikaanse handelsautoriteiten: Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft vastgesteld dat zonnecellen uit Cambodja, samen met Maleisië, Thailand en Vietnam, op de Amerikaanse markt werden gedumpt terwijl ze subsidies ontvingen die aanleiding gaven tot compenserende maatregelen, terwijl bedrijven in Cambodja subsidies bleken te ontvangen die terug te voeren waren op de regering van China, een van de eerste dergelijke bevindingen in hun soort. Gegeven dat onderzoek zou de snelle stijging van het zonne-energiesegment op de categorieranglijst van Cambodja de komende jaren wellicht moeilijker vol te houden zijn dan de meer gevestigde kledinghandel, ook al telde het segment in het laatste rapportagejaar nog steeds als een belangrijke bijdrage aan het totaal. De overige topcategorieën zijn gevarieerder: natuurlijke en edelstenen en sieraden voegden 4,7% ($1,02 miljard) toe, meubels 4,1% ($889,65 miljoen), rubber en rubberartikelen 3,9% ($844,49 miljoen), granen 3,8% ($815,84 miljoen) en voertuigen 2,6% ($569,13 miljoen).
Een vijfjarige stijging gebaseerd op productieverplaatsing
Het exporttotaal van Cambodja is sinds 2019 bijna elk jaar gegroeid. Het bedroeg dat jaar 14,82 miljard dollar en steeg vervolgens naar 17,72 miljard dollar in 2020, een zeldzame stijging in een jaar waarin de handel over het grootste deel van de wereld instortte, wat waarschijnlijk weergeeft hoe snel de fabrikanten die al in Cambodja waren gevestigd fabrieken draaiende hielden, zelfs toen de vraag en de logistiek elders vastliepen, voordat ze lichtjes terugvielen naar 16,95 miljard dollar in 2021 toen de mondiale vraag naar goederen afkoelde na het pandemie-tijdperk. piek. De export steeg vervolgens naar 20,58 miljard dollar in 2022 en steeg verder naar 21,68 miljard dollar in 2023, een stijging van 5,4% op jaarbasis. Over het geheel genomen groeide de exportbasis in vijf jaar tijd met bijna de helft, een ongewoon snel tempo dat verband hield met het feit dat fabrikanten de arbeidsintensieve kledingproductie, en meer recentelijk de productie van elektronica en zonne-energie, uit China verschoven naar goedkopere basissen in Zuidoost-Azië, op zoek naar goedkopere arbeid en een manier om tarieven te omzeilen die gericht zijn op goederen van Chinese oorsprong.
Dat verplaatsingspatroon helpt beide helften van het exportprofiel van Cambodja te verklaren: een al lang bestaande kleding- en schoenenindustrie gebouwd op goedkope arbeidskrachten, en een nieuwer segment van elektrische machines dat snel genoeg groeide om zijn eigen toezicht van handelsregulators te krijgen. Nu ruim 40% van de export naar één enkele markt vloeit en ruwweg de helft van het totaal naar kledinggerelateerde categorieën gaat, blijft de groei van Cambodja nauw verbonden met inkoopbeslissingen die ver buiten de eigen grenzen worden genomen. Om beter te bekijken hoe individuele partnerlanden of productcategorieën jaar na jaar uit elkaar vallen, geven de datapanelen hierboven de volledige details achter deze cijfers.