Vlag van Maleisië - Overzicht handelsstatistieken
Azië

Exportgegevens Maleisië: $312,61 miljard in 2023, een daling van 11,24%

Laatst Bijgewerkt: · Beoordeeld door Megan Sun · Totaal Laatste Jaar (2023): $312,6mld · Verandering Jaar-op-Jaar: -11,2% Importgegevens Bekijken

01Belangrijkste Punten

  • Maleisië exporteerde in 2023 voor 312,61 miljard dollar aan goederen, een daling van 11,24% ten opzichte van de 352,19 miljard dollar in 2022.
  • Elektrische machines voerden elke exportcategorie aan met 38,08% ($119,04 miljard), wat de mondiale rol van Maleisië op het gebied van het verpakken en testen van halfgeleiders weerspiegelt.
  • Dierlijke en plantaardige vetten en oliën, grotendeels palmolie, staan op de vierde plaats met 5,40% ($16,88 miljard), wat verband houdt met de status van Maleisië als de op één na grootste palmolieproducent ter wereld.
  • Singapore absorbeerde 15,38% van de Maleisische export, ter waarde van 48,09 miljard dollar, meer dan welke andere bestemming dan ook.

025-Jaarstrend

Exporttrend van Maleisië, 5 jaar Lijndiagram van de exportwaarde van Maleisië per jaar: 2019 $240,2mld, 2020 $234,1mld, 2021 $299,2mld, 2022 $352,2mld, 2023 $312,6mld $240,2mld 2019 $234,1mld 2020 $299,2mld 2021 $352,2mld 2022 $312,6mld 2023
Exportwaarde van Maleisië per jaar
Jaar 20192020202120222023
Waarde $240,2mld$234,1mld$299,2mld$352,2mld$312,6mld

03Belangrijkste Exportmarkten (2023)

RangPartnerWaardeAandeel
1 Singapore $48,1mld 15,4%
2 China $42,1mld 13,5%
3 Verenigde Staten $35,5mld 11,3%
4 Hongkong SAR van China $19,7mld 6,3%
5 Japan $18,8mld 6,0%
6 Thailand $12,9mld 4,1%
7 Zuid-Korea $12,3mld 3,9%
8 Vietnam $11,4mld 3,6%
9 Indonesië $11,2mld 3,6%
10 Australië $10,9mld 3,5%

04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)

RangCategorieWaardeAandeel
1 Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen $119,0mld 38,1%
2 Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen $51,6mld 16,5%
3 Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan $23,9mld 7,7%
4 Dierlijke of plantaardige vetten en oliën en hun splitsingsproducten; Bereide eetbare vetten; Dierlijke of plantaardige was $16,9mld 5,4%
5 Optische, fotografische, cinematografische, meet-, controle-, precisie-, medische of chirurgische instrumenten en apparaten; Onderdelen en accessoires daarvan $13,7mld 4,4%
6 Kunststoffen en artikelen daarvan $9,0mld 2,9%
7 Aluminium en artikelen daarvan $6,0mld 1,9%
8 IJzer en staal $5,9mld 1,9%
9 Diverse chemische producten $5,6mld 1,8%
10 Rubber en artikelen daarvan $5,5mld 1,8%

05Kaart van Handelspartners

Belangrijkste handelspartners van Maleisië, export Radiaal diagram van de belangrijkste handelspartners van Maleisië naar exportaandeel: Singapore 15,4%, China 13,5%, Verenigde Staten 11,3%, Hongkong SAR van China 6,3%, Japan 6,0%, Thailand 4,1%, Zuid-Korea 3,9%, Vietnam 3,6%, Indonesië 3,6%, Australië 3,5% Maleisië (Eigen land) Singapore 15,4% China 13,5% Verenigde Staten 11,3% Hongkong SAR van China 6,3% Japan 6,0% Thailand 4,1% Zuid-Korea 3,9% Vietnam 3,6% Indonesië 3,6% Australië 3,5%

06Analyse

Halfgeleiders verankeren de exporteconomie van Maleisië

Maleisië exporteerde in 2023 voor 312,61 miljard dollar aan goederen, een daling van 11,24% ten opzichte van de 352,19 miljard dollar in 2022. Elektrische machines stonden met een ruime marge bovenaan elke exportcategorie, met 38,08% van het totaal, ter waarde van 119,04 miljard dollar. Maleisië heeft ongeveer 7% van de mondiale halfgeleidermarkt in handen en draagt ongeveer 13% bij aan het testen en verpakken van halfgeleiders in de wereld, waarbij de export in 2024 ongeveer $130 miljard zal bereiken. Penang, bekend als het Silicon Valley van het Oosten, verankert dit ecosysteem en trekt zowel buitenlandse als binnenlandse investeringen naar een sector die ongeveer 100.000 mensen direct werk biedt in halfgeleidergerelateerde functies. Minerale brandstoffen stonden op de tweede plaats met 16,52% ($51,64 miljard), wat de eigen olie- en gasproductie van Maleisië naast zijn exportterminals voor vloeibaar aardgas weerspiegelt. Staatsenergiebedrijf Petronas exploiteert een groot deel van die upstream-productie, waardoor Maleisië een echte binnenlandse grondstoffenbasis krijgt om te exporteren in plaats van puur afhankelijk te zijn van de wederuitvoer of verwerking van geïmporteerde ruwe olie, in tegenstelling tot sommige van zijn regionale buren.

Machines droegen 7,66% bij ($23,93 miljard). Dierlijke, plantaardige en microbiële vetten en oliën, grotendeels palmolie, stonden op de vierde plaats met 5,40% ($16,88 miljard). Maleisië is na Indonesië de grootste palmolieproducent en -exporteur ter wereld, waarbij de Maleisische productie in 2020 26% van de wereldproductie en 34% van de wereldexport voor zijn rekening neemt. Optische en meetinstrumenten, nauw verbonden met hetzelfde elektronica-ecosysteem als de topcategorie, voegden 4,37% ($13,66 miljard) toe. Kunststoffen droegen 2,89% bij (9,03 miljard dollar), aluminium leverde 1,90% (5,95 miljard dollar) en ijzer en staal 1,89% (5,91 miljard dollar). Chemische producten die niet elders geclassificeerd zijn droegen 1,80% bij (5,64 miljard dollar), en rubber en artikelen daarvan, een categorie waartoe ook de grote handschoenindustrie in Maleisië behoort, sloten de top tien af met 1,76% (5,51 miljard dollar). Maleisische fabrikanten hebben een aanzienlijke productiecapaciteit voor rubberhandschoenen opgebouwd tijdens de stijging van de mondiale vraag in het pandemietijdperk, en die geïnstalleerde capaciteit blijft handschoenen en aanverwante rubberproducten naar gezondheidszorgsystemen over de hele wereld verzenden, ook al zijn de buitengewone ordervolumes uit het pandemietijdperk al lang genormaliseerd.

Singapore en China voeren een brede, gediversifieerde koperslijst aan

Singapore absorbeerde in 2023 15,38% van de Maleisische export, ter waarde van 48,09 miljard dollar, meer dan welke andere bestemming dan ook. Dat aandeel weerspiegelt de diepe integratie tussen de twee buureconomieën. Singapore functioneert ook als een regionaal handels- en logistiek knooppunt, zodat een aanzienlijk deel van de goederen die daar naartoe worden geregistreerd, uiteindelijk naar andere eindmarkten gaat. China stond op de tweede plaats met 13,48% ($42,15 miljard), en Verenigde Staten op de derde plaats met 11,34% ($35,46 miljard), grotendeels bestaande uit elektronica en halfgeleiderproducten. Samen vertegenwoordigden deze top drie markten 40,21% van de totale exportwaarde.

Hongkong SAR van China leverde een markt voor 6,30% ($19,70 miljard) van de Maleisische export, en Japan absorbeerde 6,01% ($18,79 miljard). Thailand nam 4,12% ($12,87 miljard) in beslag, en Zuid-Korea nam 3,92% ($12,25 miljard) in beslag. Vietnam droeg 3,65% bij ($11,40 miljard), Indonesië voegde 3,57% ($11,16 miljard) toe, en Australië sloot de top tien af met 3,50% ($10,94 miljard). Deze verspreiding over Zuidoost-Azië, Oost-Azië en daarbuiten weerspiegelt de positie van Maleisië als een productie- en logistiek knooppunt dat is ingebed in verschillende overlappende regionale toeleveringsketens tegelijk.

Een piek in 2022 heeft plaatsgemaakt voor een scherpe terugval

Het exporttotaal van Maleisië is het grootste deel van de afgelopen vijf jaar gestaag gestegen voordat het zich terugtrok. Deze bedroeg in 2019 240,21 miljard dollar, daalde lichtjes tot 234,05 miljard dollar in 2020 toen de pandemie de handel verstoorde, steeg vervolgens naar 299,23 miljard dollar in 2021 en verder naar 352,19 miljard dollar in 2022, het hoogtepunt van de periode van vijf jaar. Het daalde tot 312,61 miljard dollar in 2023, een daling van 11,24% ten opzichte van die piek.

De stijging van 2022 ging gepaard met een mondiale hausse aan halfgeleiders en hogere grondstoffenprijzen voor zowel brandstof als palmolie, die beide in 2023 afkoelden naarmate de vraag naar chips normaliseerde en de energieprijzen daalden ten opzichte van hun hoogtepunten na de invasie. De vraagcycli naar elektronica bewegen zich in golven van meerdere jaren, gekoppeld aan vervangingsschema's voor consumentenapparatuur en uitbreidingen van datacenters, dus een terugval na een ongewoon sterk 2022 past in een patroon dat deze sector al eerder heeft laten zien. Een land dat zo ingebed is in de mondiale toeleveringsketens van halfgeleiders zal zijn totale export waarschijnlijk meer zien bewegen met de bredere chipcyclus dan met iets specifieks dat in Maleisië zelf gebeurt. Geopolitieke verschuivingen voegen een extra laag van onzekerheid toe bovenop die gewone cyclus. De toenemende handelsspanningen tussen de VS en China hebben sommige chipfabrikanten ertoe aangezet de productie buiten China te diversifiëren, en Maleisië heeft zich gepositioneerd om een deel van die verplaatsing voor zich te winnen. Die dynamiek zou de exportgroei in de komende jaren kunnen ondersteunen, zelfs nu de onderliggende halfgeleidercyclus blijft schommelen.

07Veelgestelde Vragen

Maleisië exporteerde in 2023 voor 312,61 miljard dollar aan goederen, een daling van 11,24% ten opzichte van de 352,19 miljard dollar in 2022.

Maleisië heeft grofweg 7% van de mondiale halfgeleidermarkt in handen en draagt ongeveer 13% bij aan het testen en verpakken van halfgeleiders in de wereld, waarbij de export in 2024 ongeveer $130 miljard zal bereiken. Penang, bekend als het Silicon Valley van het Oosten, is de verankering van dit ecosysteem. Elektrische machines vormden in 2023 38,08% van de Maleisische export.

Maleisië is na Indonesië de grootste palmolieproducent en -exporteur ter wereld, waarbij de Maleisische productie in 2020 26% van de wereldproductie en 34% van de wereldexport voor zijn rekening neemt. Dierlijke, plantaardige en microbiële vetten en oliën, grotendeels palmolie, vormden 5,40% van de Maleisische export in 2023.

Singapore absorbeerde in 2023 15,38% van de Maleisische export, ter waarde van 48,09 miljard dollar, meer dan welke andere bestemming dan ook, gevolgd door China met 13,48% en de VS met 11,34%.