01Najważniejsze Informacje
- W 2023 r. Kambodża zaimportowała towary o wartości 24,41 mld dolarów, co oznacza spadek o 18,5% w porównaniu z 29,94 mld dolarów w 2022 r., co stanowi największy spadek w okresie pięciu lat.
- Chiny były zdecydowanie głównym dostawcą z udziałem 44,2% (10,78 miliarda dolarów), czyli więcej niż ośmiu kolejnych partnerów razem wziętych.
- Wietnam i Tajlandia zajęły odpowiednio 14,7% (3,59 miliarda dolarów) i 11,9% (2,90 miliarda dolarów); razem z Chinami trzech największych dostawców stanowiło 70,7% całego importu.
- Paliwa mineralne zajmowały pierwsze miejsce w imporcie z udziałem 13,9% (3,39 miliarda dolarów), a tuż za nimi plasowały się tkaniny z udziałem 10,6% (2,60 miliarda dolarów), będące surowcem zasilającym kambodżański przemysł eksportowy odzieży.
02Trend 5-letni
| Rok | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Wartość | $20,3mld | $19,1mld | $25,2mld | $29,9mld | $24,4mld |
03Najważniejsze Rynki Importowe (2023)
| Pozycja | Partner | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Chiny | $10,8mld | 44,2% |
| 2 | Wietnam | $3,6mld | 14,7% |
| 3 | Tajlandia | $2,9mld | 11,9% |
| 4 | Indonezja | $995,3mln | 4,1% |
| 5 | Singapur | $939,4mln | 3,8% |
| 6 | Pozostała Azja, npoz. | $661,3mln | 2,7% |
| 7 | Japonia | $624,5mln | 2,6% |
| 8 | Malezja | $527,8mln | 2,2% |
| 9 | Korea Południowa | $469,8mln | 1,9% |
| 10 | SRA Hongkong (Chiny) | $328,4mln | 1,3% |
04Najważniejsze Kategorie Importowe (2023)
| Pozycja | Kategoria | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji; Substancje bitumiczne; Woski mineralne | $3,4mld | 13,9% |
| 2 | Dzianiny lub szydełkowane tkaniny | $2,6mld | 10,6% |
| 3 | Maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części; Rejestratory i odtwarzacze dźwięku, rejestratory i odtwarzacze obrazu i dźwięku oraz części i akcesoria do tych artykułów | $1,6mld | 6,5% |
| 4 | Pojazdy inne niż tabor kolejowy lub tramwajowy oraz ich części i akcesoria | $1,4mld | 5,5% |
| 5 | Reaktory jądrowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne; Ich części | $1,3mld | 5,3% |
| 6 | Sztuczne włókna odcinkowe | $1,1mld | 4,5% |
| 7 | Tworzywa sztuczne i artykuły z tworzyw sztucznych | $1,1mld | 4,4% |
| 8 | Różne produkty chemiczne | $986,4mln | 4,0% |
| 9 | Aluminium i artykuły z aluminium | $615,2mln | 2,5% |
| 10 | Bawełna | $562,0mln | 2,3% |
05Mapa Partnerów Handlowych
06Analiza
Chiny dominują w łańcuchu dostaw importu Kambodży
W 2023 r. Kambodża zaimportowała towary o wartości 24,41 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 18,5% w porównaniu z 29,94 miliarda dolarów rok wcześniej, co stanowi największy spadek rok do roku w ciągu pięciu lat objętych tym zbiorem danych. Chiny dostarczył 44,2% tej sumy o wartości 10,78 miliarda dolarów, czyli więcej niż łączna wartość kolejnych ośmiu partnerów na liście. Wietnam zajął drugie miejsce z 14,7% (3,59 miliarda dolarów), a Tajlandia z 11,9% (2,90 miliarda dolarów). Razem Chiny, Wietnam i Tajlandia, trzej najwięksi dostawcy, odpowiadają za 70,7% całego importu Kambodży, co jest uderzającym stopniem koncentracji, która odbywa się niemal wyłącznie w korytarzach produkcyjnych Azji, a nie na bardziej odległych rynkach.
Indonezja zajął czwarte miejsce z 4,1% (995,34 mln dolarów), tuż przed Singapur z 3,8% (939,36 mln dolarów). Zagregowana kategoria raportowania „Inna Azja, gdzie indziej” obejmująca partnerów handlowych, którzy nie zostali rozdzieleni indywidualnie w danych źródłowych, dodała 2,7% (661,33 mln USD). Na kolejnym miejscu znalazły się Japonia z udziałem 2,6% (624,53 mln USD), Malezja z udziałem 2,2% (527,80 mln USD) i Korea Południowa z udziałem 1,9% (469,83 mln USD). SRA Hongkong (Chiny) zamknął pierwszą dziesiątkę z wynikiem 1,3% (328,44 mln dolarów). Każdy z tych dziesięciu dostawców ma swoją siedzibę w Azji Wschodniej lub Południowo-Wschodniej, a koncentracja regionalna jest znacznie większa niż po stronie eksportowej Kambodży, gdzie Stany Zjednoczone oddalone od oceanu są największym pojedynczym odbiorcą. Ten kontrast jest typowy dla gospodarki opartej na montażu: komponenty i materiały podróżują krótkimi regionalnymi łańcuchami dostaw, aby dotrzeć do fabryk w Kambodży, podczas gdy gotowe produkty wytwarzane w tych fabrykach podróżują znacznie dalej, aby dotrzeć na rynki konsumenckie, które ostatecznie za nie płacą.
Surowce dla gospodarki odzieżowej i montażowej
We wszystkich kategoriach importu w 2023 roku dominowały paliwa mineralne, których wartość wyniosła 3,39 mld dolarów i stanowiła 13,9% całkowitej wartości. Tuż za nimi na drugim miejscu znalazły się tkaniny dziane lub szydełkowane z 10,6% (2,60 miliarda dolarów), a sztuczne włókna odcinkowe dodały kolejne 4,5% (1,10 miliarda dolarów) dalej na liście. Badania sektora tekstylnego w Kambodży wykazały, że krajowe fabryki odzieży działają głównie w modelu „cut-make-pack”, importując surowce, głównie tkaniny, z Chin, Hongkongu i innych regionalnych dostawców, a następnie montując gotową odzież na eksport, a nie produkując tekstylia w kraju. Schemat ten ściśle pokrywa się zarówno z dużą koncentracją partnerów importowych w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, jak i z eksportową stroną profilu handlowego Kambodży, gdzie gotowa odzież stanowi największą pojedynczą kategorię sprzedawaną za granicę.
Maszyny i sprzęt elektryczny zajmowały trzecie miejsce wśród kategorii importu z udziałem 6,5% (1,58 miliarda dolarów), następnie pojazdy z udziałem 5,5% (1,35 miliarda dolarów) oraz maszyny i urządzenia mechaniczne z udziałem 5,3% (1,31 miliarda dolarów). Jest to połączenie komponentów i wyposażenia kapitałowego zgodne z gospodarką opartą na montażu gotowych towarów, a nie na ich produkcji od podstaw. Tworzywa sztuczne dodały 4,4% (1,07 miliarda dolarów), produkty chemiczne 4,0% (986,37 miliona dolarów) i aluminium 2,5% (615,19 miliona dolarów), co uzupełnia listę zdominowaną niemal wyłącznie przez środki produkcji przemysłowe, a nie towary konsumpcyjne. Pierwszą dziesiątkę zamknęła bawełna z udziałem 2,3% (561,99 mln dolarów). Jest to mniejsze, ale uzupełniające się źródło włókien obok sztucznych włókien odcinkowych znajdujących się wyżej na liście, zaopatrujące ten sam łańcuch dostaw tekstyliów i odzieży, który jest wiodącą kategorią eksportu Kambodży.
Ostre wycofanie się po rekordowym roku 2022
W ciągu tych samych pięciu lat całkowity import Kambodży wzrósł bardziej niż całkowity eksport. W 2019 r. wyniósł 20,28 mld USD, w 2020 r. nieznacznie spadł do 19,11 mld USD, następnie wzrósł do 25,20 mld USD w 2021 r., a następnie do najwyższego od pięciu lat poziomu 29,94 mld USD w 2022 r., po czym spadł o 18,5% do 24,41 mld USD w 2023 r. Skala szczytu w 2022 r. zbiegła się z okresem, gdy światowy poziom paliw a ceny surowców gwałtownie wzrosły znacznie powyżej poprzednich poziomów, powodując zawyżenie kosztu tej samej fizycznej ilości importowanych środków produkcji, a spadek, który nastąpił w 2023 r., sugeruje, że wydatki na import spadły od tego czasu do bardziej zrównoważonego trendu, a nie nadal rosły w nieskończoność wraz ze wzrostem eksportu.
Ta zmienność po stronie importu, w połączeniu ze znacznie bardziej stabilnym wzrostem eksportu w tym samym okresie, wskazuje na profil handlu, w którym Kambodża absorbuje wahania światowych kosztów towarów i środków produkcji w drodze do kraju, podczas gdy jej dochody z eksportu wyrobów gotowych, skoncentrowane na odzieży, a w coraz większym stopniu na elektronice, wykazywały bardziej spójną ścieżkę wzrostową przez ten sam okres lat. Aby lepiej przyjrzeć się rozkładowi poszczególnych krajów partnerskich lub kategorii produktów z roku na rok, powyższe panele danych zawierają szczegółowe informacje na temat tych liczb.