01Belangrijkste Punten
- Curaçao exporteerde in 2020 voor $82,1 miljoen aan goederen, een daling van 14,7% ten opzichte van $96,3 miljoen in 2019.
- Bonaire was veruit de topbestemming en nam 33,6% van de totale export voor zijn rekening, ter waarde van $27,6 miljoen.
- Schepen, boten en drijvende constructies voerden de exportcategorieën aan met 12,6% van de waarde, ter waarde van $10,3 miljoen.
- De drie belangrijkste bestemmingen van Curaçao, Bonaire, Nederland en Aruba, zijn allemaal samenstellende delen van het Koninkrijk der Nederlanden en zijn samen goed voor 59,9% van de exportwaarde.
022-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Waarde | $96,3mln | $82,1mln |
03Belangrijkste Exportmarkten (2020)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Caribisch Nederland | $27,6mln | 33,6% |
| 2 | Nederland | $11,5mln | 14,0% |
| 3 | Aruba | $10,1mln | 12,3% |
| 4 | Verenigde Staten | $8,3mln | 10,1% |
| 5 | Gebieden, n.e.g. | $6,8mln | 8,3% |
| 6 | Italië | $3,9mln | 4,7% |
| 7 | Sint-Maarten | $2,2mln | 2,7% |
| 8 | Overig Azië, n.e.g. | $2,1mln | 2,6% |
| 9 | Panama | $1,8mln | 2,2% |
| 10 | Verenigd Koninkrijk | $1,1mln | 1,3% |
04Belangrijkste Exportcategorieën (2020)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Schepen, boten en drijvende constructies | $10,3mln | 12,6% |
| 2 | Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan | $6,3mln | 7,7% |
| 3 | Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan | $6,0mln | 7,3% |
| 4 | Zout; Zwavel; Aarde en steen; Pleistermaterialen, kalk en cement | $5,6mln | 6,8% |
| 5 | Goederen, niet elders gespecificeerd naar soort | $5,3mln | 6,5% |
| 6 | Bruinings- of verfextracten; Tannines en hun derivaten; Kleurstoffen, pigmenten en andere kleurstoffen; Verven en vernissen; Stopverf en andere mastiek; Inkten | $4,7mln | 5,7% |
| 7 | Diverse eetbare preparaten | $4,3mln | 5,3% |
| 8 | Optische, fotografische, cinematografische, meet-, controle-, precisie-, medische of chirurgische instrumenten en apparaten; Onderdelen en accessoires daarvan | $4,0mln | 4,9% |
| 9 | Dranken, sterke dranken en azijn | $3,5mln | 4,3% |
| 10 | Zeep, organische tensioactieve middelen, wasmiddelen, smeermiddelen, kunstwas, bereide was, polijst- of schuurmiddelen, kaarsen en dergelijke artikelen, modelleerpasta's, tandwas en tandpreparaten op gipsbasis | $3,1mln | 3,7% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
Bonaire en Nederland verankeren een handelsnetwerk binnen het Koninkrijk
Curaçao exporteerde in 2020 voor 82,1 miljoen dollar aan goederen. Dat was 14,7% minder dan 96,3 miljoen dollar het jaar daarvoor. Bonaire nam met ruime marge het grootste aandeel voor zijn rekening. Het nabijgelegen eiland absorbeerde 33,6% van de totale exportwaarde, ter waarde van $27,6 miljoen. Nederland volgde met 14,0% ($11,5 miljoen), en Aruba stond op de derde plaats met 12,3% ($10,1 miljoen). Bonaire, Nederland en Aruba zijn de top drie bestemmingen van Curaçao. Alle drie zijn medebestanddelen van het Koninkrijk der Nederlanden. Gecombineerd namen ze in 2020 59,9% van de totale exportwaarde voor hun rekening. Dat patroon weerspiegelt hoe nauw de goederenhandel van Curaçao nog steeds door de rest van het koninkrijk loopt, in plaats van via verre markten.
Verenigde Staten volgde met 10,1% ($8,3 miljoen). Nog eens 8,3% ($6,8 miljoen) wordt geregistreerd onder niet-gespecificeerde bestemmingen in de handelsgegevens, een categorie die wordt gebruikt wanneer het rapporterende land geen specifieke koper bekendmaakt. Italië nam 4,7% ($3,9 miljoen) in beslag, en Sint-Maarten volgde met 2,7% ($2,2 miljoen). Sint Maarten is zelf een ander constituerend land binnen het koninkrijk. Dat breidt het regionale patroon uit dat bovenaan de lijst te zien is. Niet-gespecificeerde Aziatische bestemmingen voegden 2,6% ($2,1 miljoen) toe, net vóór Panama met 2,2% ($1,8 miljoen). Verenigd Koninkrijk rondde de top tien af op 1,3% ($1,1 miljoen).
Scheepsreparatie leidt een kleine maar gevarieerde exportmix
Schepen, boten en drijvende constructies stonden in 2020 bovenaan de exportcategorieën van Curaçao. De categorie bracht 10,3 miljoen dollar op, goed voor 12,6% van de totale exportwaarde. Damen Shiprepair Curaçao, het grootste droogdok in de regio, opereert vanuit Willemstad en bedient schepen uit het Caribisch gebied en daarbuiten. Geëxporteerde scheepsonderdelen, refits en aanverwant maritiem werk vormen waarschijnlijk een groot deel van deze categorie. Voertuigen volgden met 7,7% ($6,3 miljoen). Machines en mechanische apparaten voegden 7,3% ($6,0 miljoen) toe. Zout, zwavel en bouwmineralen droegen 6,8% bij (€5,6 miljoen), en grondstoffen die niet naar soort zijn gespecificeerd voegden nog eens 6,5% toe (€5,3 miljoen).
Looi- en verfextracten, samen met verf en inkt, namen 5,7% ($4,7 miljoen) in beslag. Diverse eetbare preparaten voegden 5,3% ($4,3 miljoen) toe. Optische en medische instrumenten droegen 4,9% ($4,0 miljoen) bij. Dranken, sterke drank en azijn namen 4,3% ($3,5 miljoen) in beslag, en zeep- en wasmiddelen sloten de top tien af met 3,7% ($3,1 miljoen). Er is geen enkele categorie die zo domineert als grondstoffen in grotere regionale economieën. De economie van Curaçao leunt zwaar op financiële diensten, logistiek en toerisme in plaats van op de productie van goederen. Die verdeling over tien redelijk gelijke categorieën weerspiegelt de kleinere industriële basis van het eiland.
Er zijn slechts twee bevestigde jaren aan gegevens beschikbaar
Bevestigde exportgegevens voor Curaçao bestrijken momenteel slechts twee jaar, 2019 en 2020, in plaats van een langere meerjarige trend. De export bedroeg in 2019 $96,3 miljoen en daalde naar $82,1 miljoen in 2020, een daling van 14,7%. Die daling komt overeen met de bredere ontwrichting van de wereldhandel dat jaar. Buiten deze twee gegevenspunten kan op basis van de beschikbare cijfers geen langere trend worden bevestigd. Om beter te bekijken hoe individuele partnerlanden of productcategorieën zich ontwikkelden, geven de datapanelen hierboven de volledige details achter deze cijfers weer.