Flagga för Curaçao - Översikt över handelsstatistik
Amerika

Curaçaos exporthandelsdata: 82,1 miljoner USD 2020, ned 14,7 %

Senast Uppdaterad: · Granskad av Megan Sun · Totalt Senaste Året (2020): $82,1milj. · Förändring Jämfört med Föregående År: -14,7% Visa Importdata

01Viktiga Slutsatser

  • Curaçao exporterade varor till ett värde av 82,1 miljoner USD 2020, en minskning med 14,7 % från 96,3 miljoner USD 2019.
  • Bonaire var den överlägset bästa destinationen och tog 33,6 % av den totala exporten, värd 27,6 miljoner dollar.
  • Fartyg, båtar och flytande strukturer ledde exportkategorier till 12,6 % av värdet, värt 10,3 miljoner dollar.
  • Curaçaos topp tre destinationer, Bonaire, Nederländerna och Aruba, är alla beståndsdelar av kungariket Nederländerna och står tillsammans för 59,9 % av exportvärdet.

022-Årig Trend

Curaçao exporttrend, 2 år Linjediagram över Curaçaos exportvärde per år: 2019 $96,3milj., 2020 $82,1milj. $96,3milj. 2019 $82,1milj. 2020
Curaçao exportvärde per år
År 20192020
Värde $96,3milj.$82,1milj.

03Största Exportmarknader (2020)

RangPartnerVärdeAndel
1 Karibiska Nederländerna $27,6milj. 33,6%
2 Nederländerna $11,5milj. 14,0%
3 Aruba $10,1milj. 12,3%
4 USA $8,3milj. 10,1%
5 Områden, ospec. $6,8milj. 8,3%
6 Italien $3,9milj. 4,7%
7 Sint Maarten $2,2milj. 2,7%
8 Övriga Asien, ospec. $2,1milj. 2,6%
9 Panama $1,8milj. 2,2%
10 Storbritannien $1,1milj. 1,3%

04Största Exportkategorier (2020)

RangKategoriVärdeAndel
1 Fartyg, båtar och flytande konstruktioner $10,3milj. 12,6%
2 Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa $6,3milj. 7,7%
3 Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav $6,0milj. 7,3%
4 Salt; Svavel; Jordar och sten; Putsmaterial, kalk och cement $5,6milj. 6,8%
5 Varor som inte specificerats efter slag $5,3milj. 6,5%
6 Garvnings- eller färgningsextrakt; Tanniner och deras derivat; Färgämnen, Pigment och andra färgämnen; Färger och fernissor; Spackel och andra mastik; Bläck $4,7milj. 5,7%
7 Diverse ätbara preparat $4,3milj. 5,3%
8 Optiska, fotografiska, kinematografiska, mät-, kontroll-, precisions-, medicinska eller kirurgiska instrument och apparater; Delar och tillbehör till dessa $4,0milj. 4,9%
9 Drycker, sprit och vinäger $3,5milj. 4,3%
10 Tvål, organiska ytaktiva medel, tvättmedel, smörjmedel, konstgjorda vaxer, beredda vaxer, poler- eller skurmedel, ljus och liknande artiklar, modellpastor, tandvaxer och dentala preparat på basis av gips $3,1milj. 3,7%

05Karta över Handelspartner

Curaçaos viktigaste handelspartner, export Radialdiagram över Curaçaos viktigaste handelspartner efter exportandel: Karibiska Nederländerna 33,6%, Nederländerna 14,0%, Aruba 12,3%, USA 10,1%, Områden, ospec. 8,3%, Italien 4,7%, Sint Maarten 2,7%, Övriga Asien, ospec. 2,6%, Panama 2,2%, Storbritannien 1,3% Curaçao (Detta land) Karibiska Nederländerna 33,6% Nederländerna 14,0% Aruba 12,3% USA 10,1% Områden, ospec. 8,3% Italien 4,7% Sint Maarten 2,7% Övriga Asien, ospec. 2,6% Panama 2,2% Storbritannien 1,3%

06Analys

Bonaire och Nederländerna förankrar ett handelsnätverk inom kungariket

Curaçao exporterade varor för 82,1 miljoner dollar 2020. Det var en minskning med 14,7 % från 96,3 miljoner dollar året innan. Bonaire tog den största andelen med god marginal. Den närliggande ön absorberade 33,6 % av det totala exportvärdet, värt 27,6 miljoner dollar. Nederländerna följde med 14,0 % (11,5 miljoner USD), och Aruba rankades trea med 12,3 % (10,1 miljoner USD). Bonaire, Nederländerna och Aruba är Curaçaos topp tre destinationer. Alla tre är andra beståndsdelar av Konungariket Nederländerna. Tillsammans tog de 59,9 % av det totala exportvärdet 2020. Det mönstret speglar hur nära Curaçaos varuhandel fortfarande löper genom resten av kungariket, snarare än genom avlägsna marknader.

USA följde med 10,1 % (8,3 miljoner USD). Ytterligare 8,3 % (6,8 miljoner USD) registreras under ospecificerade destinationer i handelsdata, en kategori som används när det rapporterande landet inte avslöjar en specifik köpare. Italien tog 4,7 % (3,9 miljoner USD), och Sint Maarten följde på 2,7 % (2,2 miljoner USD). Sint Maarten är i sig ett annat konstituerande land inom kungariket. Det förlänger det regionala mönstret som ses överst på listan. Ospecificerade asiatiska destinationer ökade med 2,6 % (2,1 miljoner USD), strax före Panama med 2,2 % (1,8 miljoner USD). Storbritannien avrundade de tio bästa till 1,3 % (1,1 miljoner USD).

Ship Repair leder en liten men varierad exportmix

Fartyg, båtar och flytande strukturer toppade Curaçaos exportkategorier 2020. Kategorin inbringade 10,3 miljoner dollar, värt 12,6 % av det totala exportvärdet. Damen Shiprepair Curaçao, regionens största torrdocka, opererar från Willemstad och servar fartyg från hela Karibien och utanför. Exporterade fartygsdelar, ombyggnader och relaterat maritimt arbete står sannolikt för mycket av denna kategori. Fordon följde med 7,7 % (6,3 miljoner USD). Maskiner och mekaniska apparater ökade med 7,3 % (6,0 miljoner USD). Salt, svavel och byggnadsmineraler bidrog med 6,8 % (5,6 miljoner USD), och råvaror som inte specificeras per slag tillförde ytterligare 6,5 % (5,3 miljoner USD).

Garvnings- och färgningsextrakt, tillsammans med färger och bläck, tog 5,7 % (4,7 miljoner USD). Diverse ätbara preparat ökade med 5,3 % (4,3 miljoner USD). Optiska och medicinska instrument bidrog med 4,9 % (4,0 miljoner USD). Drycker, sprit och vinäger tog 4,3 % (3,5 miljoner USD), och tvål och tvättpreparat stängde topp tio på 3,7 % (3,1 miljoner USD). Ingen enskild kategori dominerar hur råvaror gör i större regionala ekonomier. Curaçaos ekonomi lutar sig mycket åt finansiella tjänster, logistik och turism snarare än varutillverkning. Det fördelade på tio ganska jämna kategorier speglar öns mindre industriella bas.

Endast två bekräftade år av data är tillgängliga

Bekräftad exportdata för Curaçao täcker för närvarande bara två år, 2019 och 2020, snarare än en längre flerårig trend. Exporten uppgick till 96,3 miljoner USD 2019 och sjönk till 82,1 miljoner USD 2020, en minskning med 14,7 %. Den minskningen stämmer överens med den bredare störningen av global handel det året. Utöver dessa två datapunkter kan en längre trend inte bekräftas från tillgängliga siffror. För en närmare titt på hur enskilda partnerländer eller produktkategorier rörde sig, ger datapanelerna ovan den fullständiga detaljen bakom dessa siffror.

07Vanliga Frågor

Curaçao exporterade varor till ett värde av 82,1 miljoner USD 2020, en minskning med 14,7 % från 96,3 miljoner USD 2019.

Bonaire är Curaçaos främsta exportdestination och tar 33,6 % av den totala exporten, värd 27,6 miljoner USD 2020, före Nederländerna på 14,0 %.

Fartyg, båtar och flytande strukturer är Curaçaos största exportkategori och står för 12,6 % av det totala exportvärdet, eller 10,3 miljoner USD, 2020.

Curaçaos export minskade med 14,7 % 2020, från 96,3 miljoner USD 2019 till 82,1 miljoner USD.