01Belangrijkste Punten
- Peru importeerde in 2023 goederen ter waarde van $52.16 miljard, een daling van 13.4% ten opzichte van $60.25 miljard in 2022. Daarmee kwam een einde aan de stijging naar een hoogtepunt in vijf jaar.
- China leverde 25.8% van de invoer ($13.44 miljard), net iets meer dan de Verenigde Staten met 21.1% ($10.99 miljard). De drie belangrijkste handelspartners waren samen goed voor 54.0% van de totale invoerwaarde.
- Minerale brandstoffen stonden bovenaan de invoercategorieën met 17.8% ($9.28 miljard) en waren daarmee met ruime voorsprong de grootste afzonderlijke categorie.
- Machines en voertuigen stonden respectievelijk op de tweede en derde plaats van de invoercategorieën, met 12.9% ($6.73 miljard) en 9.3% ($4.85 miljard).
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $42,4mld | $36,1mld | $51,2mld | $60,2mld | $52,2mld |
03Belangrijkste Importmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | China | $13,4mld | 25,8% |
| 2 | Verenigde Staten | $11,0mld | 21,1% |
| 3 | Brazilië | $3,7mld | 7,2% |
| 4 | Argentinië | $2,7mld | 5,1% |
| 5 | Mexico | $1,8mld | 3,4% |
| 6 | Chili | $1,3mld | 2,5% |
| 7 | Colombia | $1,2mld | 2,4% |
| 8 | Canada | $1,2mld | 2,3% |
| 9 | Ecuador | $1,2mld | 2,3% |
| 10 | Duitsland | $1,1mld | 2,2% |
04Belangrijkste Importcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $9,3mld | 17,8% |
| 2 | Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan | $6,7mld | 12,9% |
| 3 | Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan | $4,9mld | 9,3% |
| 4 | Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen | $4,2mld | 8,0% |
| 5 | Kunststoffen en artikelen daarvan | $2,2mld | 4,2% |
| 6 | IJzer en staal | $1,9mld | 3,7% |
| 7 | Granen | $1,9mld | 3,7% |
| 8 | Artikelen van ijzer of staal | $1,1mld | 2,1% |
| 9 | Farmaceutische producten | $1,1mld | 2,1% |
| 10 | Diverse chemische producten | $1,1mld | 2,0% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
De invoer nam af na de piek in 2022
Peru importeerde in 2023 goederen ter waarde van $52.16 miljard, een daling van 13.4% ten opzichte van $60.25 miljard in 2022. Het totaal van 2022 was het hoogste niveau van de afgelopen vijf jaar. De daaropvolgende daling was de scherpste jaarlijkse verandering in de volledige gegevensreeks voor het land.
De invoer bedroeg $42.38 miljard in 2019 en daalde vervolgens tot $36.06 miljard in 2020, toen de pandemie de wereldhandel verstoorde. Het herstel volgde snel. Het totaal steeg tot $51.18 miljard in 2021 en liep verder op tot $60.25 miljard in 2022, voordat het in 2023 terugviel tot $52.16 miljard. Zelfs na deze daling ligt het totaal nog ruim boven het niveau van vóór de pandemie. Dit patroon weerspiegelt de ontwikkeling van de uitvoer van Peru, zoals beschreven in de bijbehorende handelsgegevens voor dit land, hoewel de invoer en uitvoer in verschillende jaren hun piek bereikten en vervolgens terugliepen. De uitvoer van Peru bleef tot en met 2023 stijgen en bereikte een nieuw hoogtepunt in vijf jaar. De invoer nam daarentegen in datzelfde jaar af, nadat deze in 2022 een piek had bereikt. Het verschil in timing tussen beide kanten van de Peruaanse handel is op zichzelf het vermelden waard. Het betekent dat Peru in 2023 meer aan de wereld verkocht en tegelijkertijd minder uit het buitenland kocht. Een dergelijke combinatie leidt doorgaans tot een groter handelsoverschot.
China en de Verenigde Staten leveren elk ongeveer een kwart van de Peruaanse invoer
China leverde in 2023 25.8% van de invoer van Peru, ter waarde van $13.44 miljard, net iets meer dan de Verenigde Staten met 21.1% ($10.99 miljard). Dit verschil is veel kleiner dan aan de uitvoerzijde van de Peruaanse handel, waar China meer goederen afneemt dan de daaropvolgende handelspartners samen. Brazilië stond op de derde plaats met 7.2% ($3.74 miljard). Deze drie leveranciers waren samen goed voor 54.0% van de totale invoerwaarde.
Argentinië vertegenwoordigde 5.1% ($2.66 miljard) en Mexico droeg 3.4% ($1.77 miljard) bij. Chili was goed voor 2.5% ($1.33 miljard) en Colombia voor 2.4% ($1.25 miljard). Canada vertegenwoordigde 2.3% ($1.21 miljard) en Ecuador droeg 2.3% ($1.18 miljard) bij. Duitsland sloot de top tien af met 2.2% ($1.14 miljard).
Een evenwichtiger verdeling van handelspartners aan de invoerzijde is niet ongebruikelijk. Landen concentreren hun uitvoer vaak op de afnemer die het meest geïnteresseerd is in hun specifieke grondstoffen, terwijl ze hun invoer spreiden over leveranciers die bepaalde industriële producten tegen de meest concurrerende prijzen aanbieden. De cijfers van Peru passen goed in dit algemene patroon. Buurlanden uit de regio wegen op deze lijst ook zwaarder dan onder de uitvoerpartners van Peru. Argentinië, Mexico, Chili, Colombia en Ecuador vertegenwoordigen samen een aanzienlijk aandeel van de tien belangrijkste leveranciers. Deze combinatie van industriële producten, geraffineerde brandstoffen en voedingsmiddelen wordt waarschijnlijk via kortere en snellere aanvoerroutes vervoerd dan goederen die uit China of de Verenigde Staten aankomen. Geografische nabijheid biedt duidelijke logistieke voordelen voor goederen die snel moeten worden vervoerd of waarvan de transportkosten over een oceaan te hoog zijn in verhouding tot hun waarde.
Brandstoffen en kapitaalgoederen voeren de invoerlijst aan die de Peruaanse mijnbouw ondersteunt
Minerale brandstoffen stonden in 2023 bovenaan alle invoercategorieën, met een waarde van $9.28 miljard, oftewel 17.8% van het totaal. Daarmee vormden ze met ruime voorsprong de grootste afzonderlijke categorie. Machines en mechanische apparaten volgden met 12.9% ($6.73 miljard), terwijl voertuigen 9.3% ($4.85 miljard) vertegenwoordigden. Elektrische machines waren goed voor 8.0% ($4.19 miljard) en kunststoffen voor 4.2% ($2.20 miljard). IJzer en staal vertegenwoordigden 3.7% ($1.91 miljard), terwijl granen vrijwel hetzelfde aandeel hadden met 3.7% ($1.91 miljard). Artikelen van ijzer en staal waren goed voor 2.1% ($1.11 miljard), farmaceutische producten vertegenwoordigden 2.1% ($1.09 miljard) en chemische producten sloten de top tien af met 2.0% ($1.05 miljard).
Machines, voertuigen, elektrische apparatuur, ijzer en staal vertegenwoordigen samen een aanzienlijk deel van deze lijst. Deze combinatie ondersteunt waarschijnlijk dezelfde mijnbouwsector die de uitvoereconomie van Peru domineert, zoals beschreven in de bijbehorende uitvoergegevens voor dit land. Zware vrachtwagens, verwerkingsapparatuur en constructiestaal zijn goederen die een grootschalige mijnbouwoperatie voortdurend nodig heeft, veel meer dan een afzonderlijke consumentenmarkt op zichzelf zou verbruiken. Granen staan met 3.7% ($1.91 miljard) relatief laag op de lijst. Dit herinnert eraan dat zelfs een land met een door metalen aangedreven handelsoverschot nog steeds een aanzienlijk deel van zijn voedselvoorziening moet invoeren. Peru produceert binnenlands niet genoeg tarwe en andere granen om zelfstandig aan de nationale vraag te voldoen.
Alles bij elkaar laten de invoergegevens van Peru voor 2023 zien dat het land energie, kapitaalgoederen en industriële producten inkoopt bij een redelijk evenwichtige groep wereldwijde leveranciers. Dit staat in contrast met het veel sterker geconcentreerde, door China gedomineerde patroon aan de uitvoerzijde van de Peruaanse handel.