01Viktiga Slutsatser
- Moldavien exporterade varor till ett värde av 4,05 miljarder dollar 2023, en minskning med 6,5 % från 4,33 miljarder dollar 2022, efter en nedgång från en femårstopp.
- Elektriska maskiner dominerade exportkategorierna med 15,6 % av totalen (632,24 miljoner dollar), till stor del tack vare tillverkningen av kabelhärvor för fordonsindustrin.
- Rumänien köpte 35,1 % av Moldaviens export (1,42 miljarder dollar), mer än de fyra näst största handelspartnerna tillsammans.
- Drycker kom på sjunde plats bland exportkategorierna med 5,7 % (232,45 miljoner dollar), med stöd av Moldaviens välkända vinindustri.
025-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Värde | $2,8mdr | $2,5mdr | $3,1mdr | $4,3mdr | $4,0mdr |
03Största Exportmarknader (2023)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Rumänien | $1,4mdr | 35,1% |
| 2 | Ukraina | $595,3milj. | 14,7% |
| 3 | Italien | $260,0milj. | 6,4% |
| 4 | Tyskland | $221,3milj. | 5,5% |
| 5 | Tjeckien | $160,9milj. | 4,0% |
| 6 | Ryssland | $144,1milj. | 3,6% |
| 7 | Turkiet | $142,3milj. | 3,5% |
| 8 | Polen | $133,6milj. | 3,3% |
| 9 | Bulgarien | $86,1milj. | 2,1% |
| 10 | Vitryssland | $84,1milj. | 2,1% |
04Största Exportkategorier (2023)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar | $632,2milj. | 15,6% |
| 2 | mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer | $455,4milj. | 11,2% |
| 3 | Spannmål | $395,8milj. | 9,8% |
| 4 | Oljefrön och oljehaltiga frukter; Diverse spannmål, frön och frukt; Industriella eller medicinalväxter; Halm och foder | $284,0milj. | 7,0% |
| 5 | Ätbar frukt och nötter; Skal av citrusfrukt eller meloner | $266,1milj. | 6,6% |
| 6 | Animaliska eller vegetabiliska fetter och oljor och deras klyvningsprodukter; Beredda ätbara fetter; Animaliska eller vegetabiliska vaxer | $248,3milj. | 6,1% |
| 7 | Drycker, sprit och vinäger | $232,5milj. | 5,7% |
| 8 | Kläder och tillbehör till kläder, inte stickade eller virkade | $187,7milj. | 4,6% |
| 9 | Möbler; Sängkläder, Madrasser, Madrassstöd, Kuddar och liknande fyllda möbler; Lampor och belysningsarmaturer, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans; Ljusskyltar, belysta namnskyltar och liknande; Prefabricerade byggnader | $155,0milj. | 3,8% |
| 10 | Glas och glasvaror | $110,4milj. | 2,7% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
Exporten minskade efter toppen 2022
Moldavien exporterade varor till ett värde av 4,05 miljarder dollar 2023, en minskning med 6,5 % från 4,33 miljarder dollar 2022. Totalvärdet 2022 var den högsta nivån under de senaste fem åren, och nedgången därefter innebar ändå att exporten låg klart över samtliga tidigare år i detta dataset.
Exporten uppgick till 2,78 miljarder dollar 2019 och sjönk sedan till 2,47 miljarder dollar 2020 när pandemin störde den globala handeln. Återhämtningen kom snabbt. Totalvärdet steg till 3,14 miljarder dollar 2021 och ökade ytterligare till 4,33 miljarder dollar 2022, innan det sjönk något till 4,05 miljarder dollar 2023. Moldaviens totala export har nästan fördubblats från bottennivån 2020 under denna femårsperiod. Den återhämtningen gör att den måttliga nedgången 2023 framstår som betydligt mindre negativ än vad årsförändringen ensam antyder. För en liten, öppen ekonomi med nära band till sina europeiska grannländer följer ett sådant tillväxtmönster vanligtvis efterfrågan på dessa närliggande marknader snarare än inhemska förhållanden. En avmattning i Rumänien eller Italien märks i Moldaviens exportstatistik långt innan den får genomslag på nästan någon annan plats i den bredare regionen.
Kabelhärvor och jordbruksprodukter utgör grunden för en liten och diversifierad exportekonomi
Elektriska maskiner var den största exportkategorin 2023, med ett värde på 632,24 miljoner dollar, motsvarande 15,6 % av totalen. Draexlmaier har drivit en fabrik för tillverkning av kabelhärvor till fordonsindustrin i Bălți i Moldavien sedan 2007 och levererar till bland annat Mercedes, Audi, Porsche, BMW och Lexus. Liknande verksamheter hos andra tillverkare bidrar till att förklara varför denna kategori ligger högst på listan. Mineralbränslen följde med 11,2 % (455,36 miljoner dollar), en anmärkningsvärd andel för ett land utan egen olje- eller gasproduktion. Värdet återspeglar sannolikt återexport och regional transit snarare än varor som producerats i Moldavien, ett mönster som förekommer i flera andra kustlösa eller transitberoende ekonomier i detta dataset. Spannmål bidrog med 9,8 % (395,80 miljoner dollar), medan oljeväxtfrön, främst solrosfrön, stod för ytterligare 7,0 % (283,98 miljoner dollar).
Frukt och nötter stod för 6,6 % (266,08 miljoner dollar), medan animaliska och vegetabiliska fetter och oljor, nära kopplade till samma solrosodling, bidrog med 6,1 % (248,34 miljoner dollar). Moldavien exporterar ungefär 60 % av sin vinproduktion till länder inom Europeiska unionen, vilket bidrar till att drycker, spritdrycker och vinäger stod för 5,7 % av den totala exporten (232,45 miljoner dollar). Icke-stickade kläder bidrog med 4,6 % (187,68 miljoner dollar) och möbler med 3,8 % (154,97 miljoner dollar). Glas och glasvaror avslutade topp tio med 2,7 % (110,37 miljoner dollar).
För ett så litet land omfattar exportlistan en verkligt bred uppsättning branscher. Fordonskomponenter, spannmål, oljeväxtfrön, frukt, vin, kläder, möbler och glas finns alla representerade i betydande volymer. Ingen av dessa kategorier dominerar på samma sätt som en enskild råvara gör i vissa av de större ekonomierna i detta dataset. Mångfalden beror delvis på ekonomins storlek. Ett land som exporterar varor för omkring 4 miljarder dollar om året behöver inte ha många enorma industrier för att fylla en lista över de tio största kategorierna, till skillnad från en exportör med ett värde på 600 miljarder dollar. Ett fåtal medelstora sektorer kan var och en stå för en betydande andel utan att någon enskild sektor överväldigar de övriga. Denna matematiska verklighet gör inte mångfalden mindre verklig, men den bidrar till att förklara varför den framträder tydligare här än i en betydligt större ekonomi.
Rumänien köper mer än en tredjedel av Moldaviens export
Rumänien köpte 35,1 % av Moldaviens export 2023, till ett värde av 1,42 miljarder dollar, mer än de fyra näst största handelspartnerna på listan tillsammans. Ukraina kom på andra plats med 14,7 % (595,30 miljoner dollar), följt av Italien med 6,4 % (260,02 miljoner dollar). Tillsammans stod dessa tre marknader för 56,2 % av det totala exportvärdet.
Tyskland stod för ytterligare 5,5 % (221,32 miljoner dollar), medan Tjeckien bidrog med 4,0 % (160,92 miljoner dollar). Ryssland stod för 3,6 % (144,10 miljoner dollar) och Turkiet för 3,5 % (142,32 miljoner dollar). Polen bidrog med 3,3 % (133,58 miljoner dollar), medan Bulgarien stod för nästan lika mycket, 2,1 % (86,14 miljoner dollar). Vitryssland avslutade topp tio med 2,1 % (84,06 miljoner dollar).
Rumäniens dominerande ställning speglar både geografi och historia. Länderna delar en gräns, ett språk och djupa kommersiella band, och Moldaviens fabriker för fordonskomponenter ligger på bekvämt avstånd från monteringsanläggningar i Rumänien och den bredare regionen. Ukrainas andraplats är värd att notera med tanke på kriget som har pågått i landet sedan 2022. Den visar att etablerade regionala handelsvägar kan bestå även under en period av väpnad konflikt i grannlandet.
Sammantaget visar Moldaviens exportdata för 2023 en liten men verkligt diversifierad ekonomi, med tillverkning av fordonsdelar och traditionell jordbruksexport som grund, framför allt vin, och med merparten av försäljningen riktad till de närmaste europeiska grannländerna.