Flagga för Rumänien - Översikt över handelsstatistik
Europa

Rumäniens importdata: 131,96 miljarder dollar år 2023, en minskning med 0,6 %

Senast Uppdaterad: · Granskad av Megan Sun · Totalt Senaste Året (2023): $132,0mdr · Förändring Jämfört med Föregående År: -0,6% Visa Exportdata

01Viktiga Slutsatser

  • Rumänien importerade varor till ett värde av 131,96 miljarder dollar 2023, en minskning med 0,6 % från 132,70 miljarder dollar 2022, vilket i stort sett innebar en oförändrad nivå efter fem års tillväxt.
  • Elektriska maskiner och apparater var den största importkategorin med 15,2 % (20,10 miljarder dollar), samma kategori som också toppar Rumäniens exportlista.
  • Tyskland stod för 19,4 % av importen (25,59 miljarder dollar), den största enskilda handelspartnern och samma land som även dominerar exportsidan.
  • Samma fyra kategorier, elektriska maskiner och apparater, maskiner, fordon och mineraliska bränslen, dominerar både Rumäniens import och export i nästan identisk ordning.

025-Årig Trend

Rumänien importtrend, 5 år Linjediagram över Rumäniens importvärde per år: 2019 $96,6mdr, 2020 $92,1mdr, 2021 $116,4mdr, 2022 $132,7mdr, 2023 $132,0mdr $96,6mdr 2019 $92,1mdr 2020 $116,4mdr 2021 $132,7mdr 2022 $132,0mdr 2023
Rumänien importvärde per år
År 20192020202120222023
Värde $96,6mdr$92,1mdr$116,4mdr$132,7mdr$132,0mdr

03Största Importmarknader (2023)

RangPartnerVärdeAndel
1 Tyskland $25,6mdr 19,4%
2 Italien $11,4mdr 8,7%
3 Ungern $8,5mdr 6,5%
4 Polen $8,2mdr 6,2%
5 Kina $7,3mdr 5,5%
6 Turkiet $6,9mdr 5,2%
7 Bulgarien $6,1mdr 4,7%
8 Nederländerna $5,7mdr 4,3%
9 Frankrike $5,6mdr 4,3%
10 Österrike $4,6mdr 3,5%

04Största Importkategorier (2023)

RangKategoriVärdeAndel
1 Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar $20,1mdr 15,2%
2 Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav $14,6mdr 11,1%
3 Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa $13,2mdr 10,0%
4 mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer $11,3mdr 8,5%
5 Plast och artiklar därav $6,2mdr 4,7%
6 Farmaceutiska produkter $5,5mdr 4,1%
7 Järn och stål $4,4mdr 3,3%
8 Varor av järn eller stål $4,0mdr 3,0%
9 Optiska, fotografiska, kinematografiska, mät-, kontroll-, precisions-, medicinska eller kirurgiska instrument och apparater; Delar och tillbehör till dessa $3,1mdr 2,4%
10 Gummi och varor därav $2,3mdr 1,8%

05Karta över Handelspartner

Rumäniens viktigaste handelspartner, import Radialdiagram över Rumäniens viktigaste handelspartner efter importandel: Tyskland 19,4%, Italien 8,7%, Ungern 6,5%, Polen 6,2%, Kina 5,5%, Turkiet 5,2%, Bulgarien 4,7%, Nederländerna 4,3%, Frankrike 4,3%, Österrike 3,5% Rumänien (Detta land) Tyskland 19,4% Italien 8,7% Ungern 6,5% Polen 6,2% Kina 5,5% Turkiet 5,2% Bulgarien 4,7% Nederländerna 4,3% Frankrike 4,3% Österrike 3,5%

06Analys

Importen låg i stort sett stilla efter toppen 2022

Rumänien importerade varor till ett värde av 131,96 miljarder dollar 2023, en minskning med 0,6 % från 132,70 miljarder dollar 2022. Den totala importen 2022 var den högsta nivån under de senaste fem åren, och den lilla nedgång som följde innebar att värdet i stort sett förblev oförändrat snarare än att minska på något betydande sätt.

Importen uppgick till 96,64 miljarder dollar 2019 och sjönk sedan till 92,06 miljarder dollar 2020 när pandemin störde världshandeln. Återhämtningen kom snabbt. Det totala värdet steg till 116,40 miljarder dollar 2021 och ökade ytterligare till 132,70 miljarder dollar 2022, innan det låg nästan helt stilla på 131,96 miljarder dollar 2023. Denna utplaning efter fyra år av stark och ofta snabb tillväxt tyder på att ekonomin håller på att stabiliseras inom ett nytt och större handelsintervall, snarare än att tappa fart. Rumäniens import och export utvecklades nästan parallellt under denna femårsperiod. Båda minskade 2020, båda steg kraftigt under 2021 och 2022, och båda låg ungefär kvar på samma nivå 2023, vilket framgår av de kompletterande exportuppgifterna för landet. Denna parallella utveckling är i sig informativ. När ett lands import och export följer varandra så nära år efter år innebär det vanligtvis att samma underliggande branscher driver båda sidorna av handelsbalansen.

Samma fordonsrelaterade kategorier dominerar båda sidor av Rumäniens handel

Elektriska maskiner och apparater var den största importkategorin 2023, med ett värde på 20,10 miljarder dollar, eller 15,2 % av totalen. Maskiner och mekaniska apparater följde med 11,1 % (14,59 miljarder dollar), medan fordon stod för 10,0 % (13,21 miljarder dollar). Mineraliska bränslen bidrog med 8,5 % (11,25 miljarder dollar). Det är samma fyra kategorier som också toppar Rumäniens exportlista, vilken behandlas i de kompletterande exportuppgifterna för landet, och de förekommer i nästan samma ordning på båda sidor av handelsbalansen. En sådan överensstämmelse mellan ett lands främsta importkategorier och dess främsta exportkategorier är ovanlig i detta dataset. Den framträder tydligast i ekonomier som bygger på montering och komponenttillverkning, där samma breda produktkategorier omfattar både inkommande råvaror och insatsvaror samt utgående färdigvaror.

Plast stod för 4,7 % (6,24 miljarder dollar) och läkemedelsprodukter för 4,1 % (5,47 miljarder dollar). Järn och stål stod för 3,3 % (4,35 miljarder dollar), medan varor av järn och stål bidrog med 3,0 % (3,99 miljarder dollar). Optiska instrument och mätinstrument stod för 2,4 % (3,10 miljarder dollar), och gummi, där däck utgör en betydande del, avslutade topp tio med 1,8 % (2,32 miljarder dollar). Det är samma kategori som också ligger högt på Rumäniens exportlista.

Denna överlappning är ingen tillfällighet. Dacia-Renault och Ford, de två biltillverkare som utgör grundpelarna i Rumäniens exportekonomi, hämtar en stor del av sina komponenter, sin elektronik och sina råvaror från utlandet innan de monterar färdiga fordon inom landet. Elektriska ledningar, mekaniska delar, däck och till och med vissa färdiga fordon förs in i landet för att stödja en industri som sedan exporterar betydligt större volymer färdiga bilar och komponenter.

Tyskland står för nästan en femtedel av Rumäniens import

Tyskland stod för 19,4 % av Rumäniens import 2023, till ett värde av 25,59 miljarder dollar, och var därmed den största enskilda handelspartnern med god marginal. Italien kom på andra plats med 8,7 % (11,42 miljarder dollar), följt av Ungern med 6,5 % (8,54 miljarder dollar). Tillsammans stod dessa tre leverantörsländer för 34,5 % av det totala importvärdet.

Polen stod för 6,2 % (8,24 miljarder dollar) och Kina för 5,5 % (7,31 miljarder dollar). Turkiet stod för 5,2 % (6,89 miljarder dollar) och Bulgarien för 4,7 % (6,15 miljarder dollar). Nederländerna stod för 4,3 % (5,66 miljarder dollar), medan Frankrike bidrog med nästan exakt samma andel, 4,3 % (5,64 miljarder dollar). Österrike avslutade topp tio med 3,5 % (4,62 miljarder dollar).

Tysklands ställning som både Rumäniens största leverantör och dess största kund, vilket framgår av de kompletterande exportuppgifterna för landet, visar hur nära sammanlänkade de två ekonomierna är genom samma fordonsrelaterade leveranskedja. Delar och komponenter transporteras från tyska leverantörer till rumänska monteringsfabriker, medan färdiga fordon och komponenter transporteras i motsatt riktning. Detta tvåvägsförhållande är inte unikt för Tyskland. Flera andra länder som ligger högt på båda partnerlistorna, däribland Italien, Ungern och Polen, uppvisar samma mönster genom att både köpa varor från Rumänien och leverera varor dit. Det är ett tecken på djup regional integration av leveranskedjor snarare än ett enkelt handelsförhållande i en riktning.

Sammantaget speglar Rumäniens importdata för 2023 dess exportprofil nästan kategori för kategori. De beskriver en ekonomi som är fast förankrad mitt i en integrerad europeisk leveranskedja för fordonsindustrin och som köper insatsvaror från i stort sett samma länder som den säljer färdiga produkter till.

07Vanliga Frågor

Rumänien importerade varor till ett värde av 131,96 miljarder dollar år 2023, en minskning med 0,6 % från 132,70 miljarder dollar år 2022. Importvärdet var i stort sett oförändrat efter fem år av tillväxt.

Elektriska maskiner var den största importkategorin 2023 och stod för 15,2 % av det totala importvärdet, motsvarande 20,10 miljarder dollar. Det är samma kategori som också toppar Rumäniens exportlista.

Tyskland stod för 19,4 % av Rumäniens import 2023 (värd 25,59 miljarder dollar) och var därmed med bred marginal landets största enskilda handelspartner. Det är samma land som också dominerar den rumänska handelns exportsida.

Elektriska maskiner, maskiner, fordon och mineraliska bränslen ligger i nästan identisk ordning i toppen av både Rumäniens import och export. Detta speglar en leveranskedja inom bilindustrin där komponenter och råmaterial förs in i landet, medan färdiga fordon och delar exporteras.