01Belangrijkste Punten
- Moldavië exporteerde in 2023 goederen ter waarde van $4.05 miljard, een daling van 6.5% ten opzichte van $4.33 miljard in 2022, waarmee een einde kwam aan een vijfjarige piek.
- Elektrische machines stonden bovenaan de exportcategorieën met 15.6% van het totaal ($632.24 miljoen), grotendeels dankzij de productie van kabelbomen voor auto's.
- Roemenië kocht 35.1% van de Moldavische export ($1.42 miljard), meer dan de volgende vier handelspartners samen.
- Dranken stonden op de zevende plaats onder de exportcategorieën met 5.7% ($232.45 miljoen), gedragen door de bekende wijnindustrie van Moldavië.
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $2,8mld | $2,5mld | $3,1mld | $4,3mld | $4,0mld |
03Belangrijkste Exportmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Roemenië | $1,4mld | 35,1% |
| 2 | Oekraïne | $595,3mln | 14,7% |
| 3 | Italië | $260,0mln | 6,4% |
| 4 | Duitsland | $221,3mln | 5,5% |
| 5 | Tsjechië | $160,9mln | 4,0% |
| 6 | Rusland | $144,1mln | 3,6% |
| 7 | Turkije | $142,3mln | 3,5% |
| 8 | Polen | $133,6mln | 3,3% |
| 9 | Bulgarije | $86,1mln | 2,1% |
| 10 | Belarus | $84,1mln | 2,1% |
04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen | $632,2mln | 15,6% |
| 2 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $455,4mln | 11,2% |
| 3 | Granen | $395,8mln | 9,8% |
| 4 | Oliehoudende zaden en oliehoudende vruchten; Diverse granen, zaden en fruit; Industriële of geneeskrachtige planten; Stro en voer | $284,0mln | 7,0% |
| 5 | Eetbaar fruit en noten; Schil van citrusvruchten of meloenen | $266,1mln | 6,6% |
| 6 | Dierlijke of plantaardige vetten en oliën en hun splitsingsproducten; Bereide eetbare vetten; Dierlijke of plantaardige was | $248,3mln | 6,1% |
| 7 | Dranken, sterke dranken en azijn | $232,5mln | 5,7% |
| 8 | Kledingartikelen en kledingaccessoires, niet gebreid of gehaakt | $187,7mln | 4,6% |
| 9 | Meubilair; Beddengoed, matrassen, matrassteunen, kussens en soortgelijke gevulde meubelen; Lampen en verlichtingsarmaturen, niet elders genoemd noch elders onder begrepen; Verlichte borden, verlichte naamplaatjes en dergelijke; Geprefabriceerde gebouwen | $155,0mln | 3,8% |
| 10 | Glas en glaswerk | $110,4mln | 2,7% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
De export daalde na een piek in 2022
Moldavië exporteerde in 2023 goederen ter waarde van $4.05 miljard, een daling van 6.5% ten opzichte van $4.33 miljard in 2022. Dat totaal van 2022 was het hoogste punt van de afgelopen vijf jaar, en ondanks de daaropvolgende daling bleef het totaal ruim boven dat van alle eerdere jaren in deze dataset.
De export bedroeg $2.78 miljard in 2019 en daalde vervolgens tot $2.47 miljard in 2020, toen de pandemie de wereldhandel verstoorde. Het herstel volgde snel. Het totaal steeg tot $3.14 miljard in 2021 en nam in 2022 verder toe tot $4.33 miljard, voordat het in 2023 terugviel tot $4.05 miljard. De totale export van Moldavië is in deze periode van vijf jaar bijna verdubbeld ten opzichte van het dieptepunt in 2020. Door dit herstel lijkt de bescheiden daling in 2023 in een veel gunstiger perspectief te staan dan het jaarcijfer op zichzelf doet vermoeden. Voor een kleine, open economie die nauw verbonden is met haar Europese buurlanden, weerspiegelt een dergelijk groeipatroon doorgaans vooral de vraag in die naburige markten, eerder dan ontwikkelingen binnen het land zelf. Een vertraging in Roemenië of Italië komt in de Moldavische exportcijfers naar voren voordat deze vrijwel overal elders in de bredere regio zichtbaar wordt.
Kabelbomen en landbouwproducten vormen de basis van een kleine, gediversifieerde exporteconomie
Elektrische machines stonden in 2023 bovenaan alle exportcategorieën, met een waarde van $632.24 miljoen, oftewel 15.6% van het totaal. Draexlmaier exploiteert sinds 2007 een fabriek voor kabelbomen voor auto's in Balti, Moldavië, die klanten zoals Mercedes, Audi, Porsche, BMW en Lexus bevoorraadt, en vergelijkbare activiteiten van andere fabrikanten helpen verklaren waarom deze categorie bovenaan de lijst staat. Minerale brandstoffen volgden met 11.2% ($455.36 miljoen), een opvallend cijfer voor een land zonder eigen binnenlandse olie- of gasproductie. Dit cijfer weerspiegelt waarschijnlijk wederuitvoer en regionale doorvoeractiviteiten in plaats van goederen die binnen Moldavië zijn geproduceerd. Een vergelijkbaar patroon is zichtbaar in verschillende andere door land omsloten economieën of economieën die afhankelijk zijn van doorvoer en die in deze dataset zijn opgenomen. Granen waren goed voor 9.8% ($395.80 miljoen) en oliehoudende zaden, voornamelijk zonnebloempitten, droegen 7.0% ($283.98 miljoen) bij.
Fruit en noten waren goed voor 6.6% ($266.08 miljoen), terwijl dierlijke en plantaardige vetten en oliën, die nauw samenhangen met dezelfde zonnebloemteelt, nog eens 6.1% ($248.34 miljoen bijdroegen). Moldavië exporteert ongeveer 60% van zijn wijnproductie naar landen van de Europese Unie, waardoor dranken, gedistilleerde dranken en azijn samen 5.7% van de totale export vertegenwoordigden ($232.45 miljoen). Kleding, niet gebreid, was goed voor 4.6% ($187.68 miljoen) en meubels droegen 3.8% ($154.97 miljoen) bij. Glas en glaswerk sloten de top tien af met 2.7% ($110.37 miljoen).
Voor een land van deze omvang bestrijkt de exportlijst een werkelijk breed scala aan bedrijfstakken. Auto-onderdelen, graan, oliehoudende zaden, fruit, wijn, kleding, meubels en glas zijn allemaal in aanzienlijke hoeveelheden vertegenwoordigd. Geen van deze sectoren domineert op de manier waarop één grondstof dat in sommige grotere economieën in deze dataset doet. Die diversiteit hangt deels samen met de schaal. Een land dat jaarlijks ongeveer $4 miljard exporteert, heeft niet veel enorme bedrijfstakken nodig om een top tien te vullen, zoals een exporteur met een waarde van $600 miljard dat wel zou hebben. Een handvol middelgrote sectoren kan elk een aanzienlijk aandeel vertegenwoordigen zonder dat één sector alle andere overheerst. Deze rekenkundige realiteit maakt de diversiteit niet minder reëel, maar helpt wel verklaren waarom die hier gemakkelijker zichtbaar is dan in een veel grotere economie.
Roemenië koopt meer dan een derde van de Moldavische export
Roemenië kocht in 2023 35.1% van de Moldavische export, ter waarde van $1.42 miljard, meer dan de volgende vier handelspartners op deze lijst samen. Oekraïne stond op de tweede plaats met 14.7% ($595.30 miljoen), gevolgd door Italië met 6.4% ($260.02 miljoen). Samen waren deze drie markten goed voor 56.2% van de totale exportwaarde.
Duitsland was goed voor 5.5% ($221.32 miljoen) en Tsjechië droeg 4.0% ($160.92 miljoen) bij. De Rusland was goed voor 3.6% ($144.10 miljoen) en Turkije droeg 3.5% ($142.32 miljoen) bij. Polen was goed voor 3.3% ($133.58 miljoen) en Bulgarije droeg een vrijwel identiek aandeel van 2.1% ($86.14 miljoen) bij. Belarus sloot de top tien af met 2.1% ($84.06 miljoen).
De dominante positie van Roemenië weerspiegelt zowel de geografische ligging als de geschiedenis. De twee landen delen een grens, een taal en sterke handelsbetrekkingen, en de Moldavische fabrieken voor auto-onderdelen liggen op korte afstand van assemblagebedrijven in heel Roemenië en de bredere regio. De tweede plaats van Oekraïne is opmerkelijk gezien de oorlog die het land sinds 2022 treft. Dit laat zien dat gevestigde regionale handelsroutes kunnen blijven functioneren, zelfs tijdens een periode van actieve gewapende conflicten in een buurland.
Alles bij elkaar genomen schetsen de Moldavische exportgegevens voor 2023 het beeld van een kleine, werkelijk gediversifieerde economie die steunt op de productie van auto-onderdelen en traditionele landbouwexport, met wijn als belangrijkste product, en die haar goederen overwegend aan haar directe Europese buurlanden verkoopt.