01Viktiga Slutsatser
- Nederländerna exporterade varor till ett värde av 717,44 miljarder dollar under 2023, en minskning med 6,61 % från 768,26 miljarder dollar under 2022.
- Mineralbränslen var den största exportkategorin med 18,05 % (129,48 miljarder dollar), främst tack vare Rotterdams roll som Europas största centrum för oljeraffinering och oljehandel, snarare än inhemsk oljeproduktion.
- Maskiner, som stod för 13,54 % (97,13 miljarder dollar), är starkt koncentrerade kring ASML, den enda tillverkaren i världen av de extremultravioletta litografimaskiner som används för att tillverka de mest avancerade datorchipen.
- Tyskland köpte 22,82 % av den nederländska exporten, men återexport står för mer än 40 % av Nederländernas totala varuexport. Det innebär att en stor del av det som lämnar landet aldrig egentligen tillhörde den nederländska ekonomin från början.
025-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Värde | $576,8mdr | $551,4mdr | $696,9mdr | $768,3mdr | $717,4mdr |
03Största Exportmarknader (2023)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Tyskland | $163,7mdr | 22,8% |
| 2 | Belgien | $84,7mdr | 11,8% |
| 3 | Frankrike | $57,7mdr | 8,0% |
| 4 | Storbritannien | $45,4mdr | 6,3% |
| 5 | USA | $35,2mdr | 4,9% |
| 6 | Italien | $29,4mdr | 4,1% |
| 7 | Spanien | $22,8mdr | 3,2% |
| 8 | Polen | $20,2mdr | 2,8% |
| 9 | Kina | $19,2mdr | 2,7% |
| 10 | Bunkerbränsle | $15,8mdr | 2,2% |
04Största Exportkategorier (2023)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer | $129,5mdr | 18,0% |
| 2 | Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav | $97,1mdr | 13,5% |
| 3 | Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar | $63,8mdr | 8,9% |
| 4 | Optiska, fotografiska, kinematografiska, mät-, kontroll-, precisions-, medicinska eller kirurgiska instrument och apparater; Delar och tillbehör till dessa | $43,7mdr | 6,1% |
| 5 | Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa | $29,6mdr | 4,1% |
| 6 | Plast och artiklar därav | $26,7mdr | 3,7% |
| 7 | Farmaceutiska produkter | $25,4mdr | 3,5% |
| 8 | Organiska kemikalier | $19,6mdr | 2,7% |
| 9 | Diverse kemiska produkter | $18,9mdr | 2,6% |
| 10 | Mejeriprodukter; Fågelägg; Naturlig honung; Ätliga produkter av animaliskt ursprung, inte specificerade eller inkluderade någon annanstans | $12,4mdr | 1,7% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
Rotterdam gör Nederländerna till en exportstormakt inom bränslen
Nederländerna exporterade varor till ett värde av 717,44 miljarder dollar under 2023, en minskning med 6,61 % från 768,26 miljarder dollar under 2022. Mineralbränslen stod för den största andelen av alla kategorier, med 18,05 % av totalen och ett värde på 129,48 miljarder dollar. Det var mer än någon annan kategori, trots att Nederländerna producerar mycket lite egen råolja. Rotterdam hanterar omkring 460 miljoner ton gods per år och fungerar som Europas främsta inkörsport för råolja och raffinerade oljeprodukter. I hamnen finns ett BP-raffinaderi som bearbetar omkring 400 000 fat per dag, det näst största i nordvästra Europa, och Rotterdam sätter det europeiska referenspriset för gasolja, eldningsolja, nafta och flygbränsle. Råolja anländer till Rotterdam från producenter över hela världen, där den raffineras eller helt enkelt omlastas, varefter de färdiga produkterna transporteras vidare till köpare i hela Europa. Detta handelsmönster blåser upp de nederländska exporttalen långt utöver vad den inhemska produktionen någonsin skulle kunna generera på egen hand. Det innebär också att Nederländerna kan ligga i topp inom en kategori som denna utan att någonsin ha pumpat upp ett enda fat råolja ur den egna marken.
Ett företag förklarar en enorm andel av Nederländernas maskinexport
Maskiner och mekaniska apparater stod för 13,54 % av exporten, till ett värde av 97,13 miljarder dollar, vilket gjorde kategorin till den näst största. Nederländerna har 7 % av den globala marknaden för AI-utrustning, med ett exportvärde på över 80 miljarder euro, vilket placerar landet på andra plats i Europa efter Tyskland. Denna position bygger till stor del på ett enda företag: ASML, den enda tillverkaren i världen av extremultravioletta litografimaskiner som används för att producera de mest avancerade datorchipen. Denna koncentration innebär att en betydande del av hela kategorin kan härledas till ett enda företag med huvudkontor i Veldhoven, snarare än till en bred industriell bas spridd över hela landet. Elektriska maskiner stod för ytterligare 8,89 % (63,80 miljarder dollar), medan optiska, fotografiska och mätinstrument bidrog med 6,09 % (43,66 miljarder dollar). Båda kategorierna omfattar sannolikt ytterligare utrustning och komponenter kopplade till halvledare och till samma industrikluster.
Tyskland köper nästan en fjärdedel, men mycket av det stannar aldrig i Nederländerna
Tyskland köpte 22,82 % av Nederländernas export under 2023, till ett värde av 163,74 miljarder dollar, mer än något annat land. Det speglar hur tätt sammanlänkade de två ekonomierna är. Belgien följde med 11,81 % (84,70 miljarder dollar), medan Frankrike stod för 8,05 % (57,72 miljarder dollar). Nederländska handlare importerar varor och återexporterar dem utan någon större inhemsk bearbetning, och återexport står för mer än 40 % av Nederländernas totala varuexport. Detta mönster placerar landet tillsammans med Hongkong, Singapore och Cypern bland världens ledande återexportekonomier. Denna "Rotterdam-effekt" innebär att en stor del av det som registreras som nederländsk export till Tyskland och andra grannländer aldrig egentligen tillhörde den nederländska ekonomin i någon meningsfull bemärkelse. Varorna passerade helt enkelt genom en nederländsk hamn eller ett nederländskt lager på väg till sin faktiska slutdestination någon annanstans i Europa.
Storbritannien stod för 6,33 % (45,41 miljarder dollar), medan USA bidrog med 4,91 % (35,23 miljarder dollar). Italien stod för 4,10 % (29,42 miljarder dollar), och Spanien för 3,17 % (22,76 miljarder dollar). Polen stod för 2,81 % (20,18 miljarder dollar), medan Kina avslutade större delen av listan med 2,67 % (19,17 miljarder dollar). Ytterligare 2,20 % (15,77 miljarder dollar) föll under kategorin "bunkring". Bunkring innebär att bränsle levereras till fartyg som används för internationella transporter. Denna siffra omfattar bränsle som säljs till fartyg som tankar i nederländska hamnar. Det handlar om handel som inte har något faktiskt destinationsland. Tillsammans stod Tyskland, Belgien och Frankrike för 42,67 % av det totala exportvärdet.
Fordon stod för 4,13 % (29,61 miljarder dollar), medan plast bidrog med 3,72 % (26,66 miljarder dollar). Läkemedelsprodukter stod för 3,54 % (25,40 miljarder dollar), och organiska kemikalier bidrog med 2,73 % (19,60 miljarder dollar). Kemiska produkter som inte klassificeras någon annanstans stod för 2,64 % (18,93 miljarder dollar), medan mejeriprodukter avslutade topp tio med 1,73 % (12,40 miljarder dollar). Nederländerna är näst störst i världen när det gäller jordbruksexport, efter endast USA, trots landets ringa storlek, och mejeriprodukter hör till de viktigaste kategorierna inom landets jordbruksexport. Detta värde för mejeriprodukter är blygsamt jämfört med bränslen och maskiner, men speglar ändå en mycket omfattande och effektiv jordbrukssektor för ett så litet och tätbefolkat land. Exportvärdena ökade ojämnt under de senaste fem åren, från 576,78 miljarder dollar 2019 till en lägstanivå på 551,35 miljarder dollar 2020, för att sedan stiga till 696,87 miljarder dollar 2021 och 768,26 miljarder dollar 2022, innan de åter sjönk till 717,44 miljarder dollar 2023.