01Viktiga Slutsatser
- Saint Lucia exporterade varor till ett värde av 67,42 miljoner dollar år 2020, en minskning med 30,7 % från 97,26 miljoner dollar år 2019. Detta är det senaste året med verifierade handelsdata i detta dataset.
- Drycker, sprit och vinäger var den största exportkategorin med 21,8 % (14,71 miljoner dollar), klart före alla andra kategorier.
- USA tog emot 28,0 % av exporten (18,90 miljoner dollar) och var den största enskilda exportdestinationen.
- Trinidad och Tobago kom på andra plats bland handelspartnerna med 12,0 % (8,12 miljoner dollar) och var ett av fem karibiska länder bland de tio främsta exportdestinationerna.
022-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Värde | $97,3milj. | $67,4milj. |
03Största Exportmarknader (2020)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | USA | $18,9milj. | 28,0% |
| 2 | Trinidad och Tobago | $8,1milj. | 12,0% |
| 3 | Storbritannien | $6,0milj. | 9,0% |
| 4 | Barbados | $5,6milj. | 8,3% |
| 5 | Dominica | $4,9milj. | 7,3% |
| 6 | Guyana | $4,7milj. | 6,9% |
| 7 | S:t Vincent och Grenadinerna | $3,3milj. | 4,9% |
| 8 | Frankrike | $3,0milj. | 4,4% |
| 9 | Antigua och Barbuda | $2,2milj. | 3,2% |
| 10 | Grenada | $2,0milj. | 3,0% |
04Största Exportkategorier (2020)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Drycker, sprit och vinäger | $14,7milj. | 21,8% |
| 2 | Ätbar frukt och nötter; Skal av citrusfrukt eller meloner | $5,8milj. | 8,6% |
| 3 | Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar | $4,7milj. | 7,0% |
| 4 | Natur- eller odlade pärlor, ädelstenar eller halvädelstenar, ädelmetaller, metaller klädda med ädelmetall och artiklar av dessa; Imiterade smycken; Mynt | $4,0milj. | 5,9% |
| 5 | Papper och kartong; Varor av pappersmassa, av papper eller av kartong | $3,2milj. | 4,8% |
| 6 | Garvnings- eller färgningsextrakt; Tanniner och deras derivat; Färgämnen, Pigment och andra färgämnen; Färger och fernissor; Spackel och andra mastik; Bläck | $2,8milj. | 4,1% |
| 7 | Salt; Svavel; Jordar och sten; Putsmaterial, kalk och cement | $2,7milj. | 4,0% |
| 8 | Klockor och klockor och delar därtill | $2,6milj. | 3,9% |
| 9 | mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer | $2,3milj. | 3,4% |
| 10 | Fartyg, båtar och flytande konstruktioner | $2,0milj. | 2,9% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
Exporten minskade kraftigt under det senaste verifierade året
Saint Lucia exporterade varor till ett värde av 67,42 miljoner dollar år 2020, en minskning med 30,7 % från 97,26 miljoner dollar år 2019. Detta dataset omfattar endast perioden 2019 till 2020 för Saint Lucia, alltså två bekräftade år i stället för den femårsperiod som finns tillgänglig för de flesta andra länder här. År 2020 är det senaste året med verifierade uppgifter.
Exportvärdet sjönk från 97,26 miljoner dollar år 2019 till 67,42 miljoner dollar år 2020, en minskning med nästan en tredjedel. Detta dataset innehåller ingen information som förklarar vad som orsakade nedgången. Eftersom datatäckningen upphör vid 2020 beskriver siffrorna en specifik ögonblicksbild av två år snarare än en längre trend eller den nuvarande exportverksamheten.
Drycker dominerar en lista med små och varierade exportkategorier
Drycker, sprit och vinäger var den största exportkategorin år 2020, med ett värde på 14,71 miljoner dollar, motsvarande 21,8 % av totalen och klart mer än den näst största kategorin. På Saint Lucia finns Saint Lucia Distillers, vars varumärke Chairman's Reserve har vunnit troféer i internationella romtävlingar, ett välkänt exempel på den dryckesexport som ingår i denna kategori. Frukt och nötter stod för 8,6 % (5,80 miljoner dollar), och elektriska maskiner och utrustning bidrog med ytterligare 7,0 % (4,74 miljoner dollar). Naturstenar och ädelstenar, metaller och smycken stod för 5,9 % (4,00 miljoner dollar).
Papper och papp stod för ytterligare 4,8 % (3,21 miljoner dollar), och garvnings eller färgningsextrakt, färgämnen och färger bidrog med 4,1 % (2,78 miljoner dollar). Salt, svavel och jordmaterial stod för ytterligare 4,0 % (2,68 miljoner dollar), och klockor och armbandsur bidrog med 3,9 % (2,63 miljoner dollar). Mineralbränslen stod för 3,4 % (2,29 miljoner dollar), och fartyg, båtar och flytande konstruktioner avslutade topp tio med 2,9 % (1,98 miljoner dollar).
En exportlista som domineras av drycker men därefter omfattar ett brett urval mindre kategorier, från elektronik till fartyg, beskriver en liten och diversifierad exportekonomi snarare än en ekonomi som bygger på en enda dominerande bransch.
USA och Trinidad och Tobago leder en regional lista över handelspartner
USA var Saint Lucias största exportdestination år 2020 och tog emot 28,0 % av den totala exporten, till ett värde av 18,90 miljoner dollar. Trinidad och Tobago kom på andra plats med 12,0 % (8,12 miljoner dollar), följt av Storbritannien med 9,0 % (6,05 miljoner dollar). Tillsammans stod dessa tre destinationer för 49,1 % av det totala exportvärdet.
Barbados stod för ytterligare 8,3 % (5,57 miljoner dollar), och Dominica bidrog med 7,3 % (4,90 miljoner dollar). Guyana stod för 6,9 % (4,66 miljoner dollar), och S:t Vincent och Grenadinerna bidrog med 4,9 % (3,29 miljoner dollar). Frankrike stod för ytterligare 4,4 % (2,95 miljoner dollar), och Antigua och Barbuda bidrog med 3,2 % (2,19 miljoner dollar). Grenada avslutade topp tio med 3,0 % (2,04 miljoner dollar).
Att fem av de tio främsta exportdestinationerna, Trinidad och Tobago, Dominica, Guyana, Saint Vincent och Grenadinerna samt Grenada, är andra karibiska länder visar att Saint Lucias exportekonomi är nära knuten till regional handel, samtidigt som landet har större marknader i USA och Storbritannien.