01Viktiga Slutsatser
- Saint Lucia importerade varor till ett värde av 532,91 miljoner dollar år 2020, en minskning med 14,6 % från 623,79 miljoner dollar år 2019, det senaste året med verifierade handelsdata i detta dataset.
- Mineralbränslen var den största importkategorin med 11,7 % (62,12 miljoner dollar), följt av maskiner, pannor och mekaniska apparater med 10,1 % (53,86 miljoner dollar).
- USA stod för 39,8 % av importen (211,96 miljoner dollar), klart den största enskilda handelspartnern.
- Trinidad och Tobago rankades som den näst största handelspartnern med 14,1 % (75,14 miljoner dollar), vilket innebar att de tre största leverantörerna tillsammans stod för 60,2 %.
022-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Värde | $623,8milj. | $532,9milj. |
03Största Importmarknader (2020)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | USA | $212,0milj. | 39,8% |
| 2 | Trinidad och Tobago | $75,1milj. | 14,1% |
| 3 | Storbritannien | $33,9milj. | 6,4% |
| 4 | Kina | $32,0milj. | 6,0% |
| 5 | Japan | $15,2milj. | 2,8% |
| 6 | Barbados | $11,7milj. | 2,2% |
| 7 | Frankrike | $11,2milj. | 2,1% |
| 8 | Kanada | $11,1milj. | 2,1% |
| 9 | Områden, ospec. | $8,0milj. | 1,5% |
| 10 | Mexiko | $7,9milj. | 1,5% |
04Största Importkategorier (2020)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer | $62,1milj. | 11,7% |
| 2 | Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav | $53,9milj. | 10,1% |
| 3 | Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa | $34,1milj. | 6,4% |
| 4 | Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar | $30,5milj. | 5,7% |
| 5 | Kött och ätbara slaktbiprodukter | $21,0milj. | 3,9% |
| 6 | Plast och artiklar därav | $20,3milj. | 3,8% |
| 7 | Drycker, sprit och vinäger | $15,1milj. | 2,8% |
| 8 | Mejeriprodukter; Fågelägg; Naturlig honung; Ätliga produkter av animaliskt ursprung, inte specificerade eller inkluderade någon annanstans | $14,2milj. | 2,7% |
| 9 | Möbler; Sängkläder, Madrasser, Madrassstöd, Kuddar och liknande fyllda möbler; Lampor och belysningsarmaturer, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans; Ljusskyltar, belysta namnskyltar och liknande; Prefabricerade byggnader | $13,6milj. | 2,6% |
| 10 | Beredningar av spannmål, mjöl, stärkelse eller mjölk; Konditorprodukter | $13,4milj. | 2,5% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
Importen minskade också under det senaste året med verifierade uppgifter
Saint Lucia importerade varor till ett värde av 532,91 miljoner dollar år 2020, en minskning med 14,6 % från 623,79 miljoner dollar år 2019. Precis som för exporten i Saint Lucias handel, som behandlas i det kompletterande datasetet för landet, omfattar detta dataset endast åren 2019 till 2020. Det innebär två bekräftade år i stället för den femårsperiod som finns tillgänglig för de flesta andra länder här, och 2020 är det senaste året med verifierade uppgifter.
Importvärdet sjönk från 623,79 miljoner dollar år 2019 till 532,91 miljoner dollar år 2020. Denna nedgång var procentuellt sett betydligt mindre än minskningen på 30,7 % för exporten i Saint Lucias handel under samma år, vilket innebär att importen höll sig bättre än exporten. Detta dataset innehåller ingen information som förklarar någon av förändringarna.
Mineralbränslen och maskiner dominerar en bred importlista
Mineralbränslen och relaterade produkter var den största importkategorin år 2020, med ett värde på 62,12 miljoner dollar, eller 11,7 % av totalen. Saint Lucia har länge haft en större terminal för oljelagring och omlastning vid floden Cul de Sac, med en lagringskapacitet på ungefär 10 miljoner fat raffinerade petroleumprodukter, vilket delvis förklarar varför bränslerelaterad handel har en framträdande plats i detta dataset. Maskiner, pannor och mekaniska apparater följde med 10,1 % (53,86 miljoner dollar), medan fordon stod för 6,4 % (34,13 miljoner dollar). Elektriska maskiner och elektrisk utrustning bidrog med 5,7 % (30,53 miljoner dollar).
Kött och ätbara slaktbiprodukter stod för 3,9 % (20,95 miljoner dollar), och plastprodukter bidrog med 3,8 % (20,32 miljoner dollar). Drycker, sprit och vinäger, samma breda kategori som toppar Saint Lucias exportlista, stod för 2,8 % (15,15 miljoner dollar) på importsidan. Detta påminner om att landet både producerar och importerar produkter inom denna kategori. Mejeriprodukter, ägg och honung bidrog med 2,7 % (14,16 miljoner dollar), och möbler stod för 2,6 % (13,61 miljoner dollar). Spannmålsberedningar avslutade topp tio med 2,5 % (13,36 miljoner dollar).
En lista som toppas av bränslen och maskiner, följda av fordon, livsmedel och konsumtionsvaror, beskriver en liten önationsekonomi som importerar energi, utrustning och vardagsvaror som den inte producerar inom landet.
USA står för nästan fyra av tio importdollar
USA stod för 39,8 % av Saint Lucias import år 2020, till ett värde av 211,96 miljoner dollar, och var därmed klart den största enskilda handelspartnern. Trinidad och Tobago rankades på andra plats med 14,1 % (75,14 miljoner dollar), följt av Storbritannien med 6,4 % (33,94 miljoner dollar). Tillsammans stod de tre största leverantörerna för 60,2 % av det totala importvärdet.
Kina stod för 6,0 % (31,99 miljoner dollar), och Japan bidrog med 2,8 % (15,16 miljoner dollar). Barbados stod för 2,2 % (11,66 miljoner dollar), och Frankrike bidrog med 2,1 % (11,24 miljoner dollar). Kanada stod för 2,1 % (11,07 miljoner dollar). En kategori med beteckningen "Områden, ej specificerade på annat sätt", en etablerad samlingsklassificering inom internationell handelsstatistik för leveranser som inte hänförs till ett enda specifikt ursprung, stod för 1,5 % (7,96 miljoner dollar), strax före Mexiko med 1,5 % (7,91 miljoner dollar).
USA:s andel av Saint Lucias import, 39,8 %, är betydligt större än landets andel på 28,0 % av Saint Lucias export, som behandlas i det kompletterande exportdatasetet för landet. USA är dock den främsta handelspartnern för både import och export. Denna konsekvens, med en enda dominerande partner på båda sidor av handeln, är ett av de mer anmärkningsvärda dragen i datasetets ögonblicksbild för 2020.
Sammantaget visar Saint Lucias importdata för 2020, det senaste tillgängliga året med bekräftade uppgifter, en liten ekonomi som främst hämtar bränslen, maskiner och konsumtionsvaror från USA, medan Trinidad och Tobago spelar en betydande sekundär roll.