01Öne Çıkan Noktalar
- Andorra'nın ihracatı, 2022'deki 386,1 milyon dolardan %34,6 düşüşle 2023'te 252,4 milyon dolara ulaştı; bu, önceki yılki alışılmadık derecede büyük bir sıçramanın ardından keskin bir gerileme anlamına geliyor.
- İspanya, 110,95 milyon $ değerindeki ihracatın %44,0'ını gerçekleştirerek en üst sırada yer alırken, diğer Avrupa grubu %21,9 (55,36 milyon $) ile ikinci sırada yer aldı.
- Fransa %12,5 (31,64 milyon $) ile üçüncü sırada yer aldı ve ilk üç destinasyon toplam ihracat değerinin %78,4'üne ulaştı.
- Taşıtlar, toplam değerin %20,8'iyle (52,57 milyon $) tüm ihracat kategorilerinin başında gelirken, bunu %20,6'yla (51,96 milyon $) elektrikli makineler ve %20,2'yle (51,00 milyon $) sanat eserleri ve antikalar izledi.
025 Yıllık Trend
| Yıl | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Değer | $125,2M | $166,8M | $164,0M | $386,1M | $252,4M |
03En Büyük İhracat Pazarları (2023)
| Sıra | Ortak | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | İspanya | $111,0M | 44,0% |
| 2 | Diğer Avrupa | $55,4M | 21,9% |
| 3 | Fransa | $31,6M | 12,5% |
| 4 | Birleşik Krallık | $10,3M | 4,1% |
| 5 | Birleşik Arap Emirlikleri | $6,6M | 2,6% |
| 6 | Norveç | $4,3M | 1,7% |
| 7 | Çin Hong Kong ÖİB | $3,7M | 1,5% |
| 8 | Türkiye | $3,7M | 1,5% |
| 9 | İtalya | $2,6M | 1,0% |
| 10 | Hollanda | $2,4M | 1,0% |
04En Büyük İhracat Kategorileri (2023)
| Sıra | Kategori | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Demiryolu veya Tramvay Araçları dışındaki taşıtlar ve bunların parça ve aksesuarları | $52,6M | 20,8% |
| 2 | Elektrikli Makine ve Teçhizat ve bunların parçaları; Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar, Televizyon Görüntü ve Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar ve Bu Eşyaların Parça ve Aksesuarları | $52,0M | 20,6% |
| 3 | Sanat Eserleri, Koleksiyon Parçaları ve Antikalar | $51,0M | 20,2% |
| 4 | Optik, Fotografik, Sinematografik, Ölçme, Kontrol, Hassasiyet, Tıbbi veya Cerrahi Alet ve Cihazlar; Bunların Parça ve Aksesuarları | $20,4M | 8,1% |
| 5 | Saatler ve kol saatleri ve bunların parçaları | $9,6M | 3,8% |
| 6 | Kağıt ve Karton; Kağıt Hamurundan, Kağıttan veya Kartondan Eşyalar | $9,1M | 3,6% |
| 7 | Nükleer Reaktörler, Kazanlar, Makinalar ve Mekanik Cihazlar; Bunların parçaları | $8,4M | 3,3% |
| 8 | Doğal veya Kültür İncileri, Kıymetli veya Yarı Kıymetli Taşlar, Kıymetli Metaller, Kıymetli Metallerle Kaplanmış Metaller ve Bunlardan Eşyalar; İmitasyon Takılar; Madeni para | $7,3M | 2,9% |
| 9 | Örme veya Tığ İşi Olmayan Giyim Eşyaları ve Giyim Aksesuarları | $6,0M | 2,4% |
| 10 | Ayakkabılar, Tozluklar ve benzerleri; Bu tür Makalelerin bölümleri | $3,9M | 1,5% |
05Ticaret Ortağı Haritası
06Analiz
2023'te Andorra'nın En Çok İhracat Noktaları
Andorra, bu veri setindeki doğrulanmış ticaret verileriyle birlikte son yıl olan 2023'te 252,4 milyon dolar değerinde mal ihraç etti. Bu toplam, 2022'de kaydedilen 386,1 milyon dolardan %34,6'lık bir düşüşe işaret ediyor. İspanya, 110,95 milyon dolar değerindeki toplamın %44,0'ını alarak Andorra'nın ihracatının açık ara en büyük hedefiydi. Veri seti kayıtlarını Diğer Avrupa olarak gruplandıran ve ayrı ayrı dağıtılmayan daha küçük Avrupa destinasyonlarını kapsayan bir grup, %21,9 (55,36 milyon $) ile ikinci sırada yer aldı.
Fransa %12,5 (31,64 milyon dolar) ile üçüncü sırada yer alırken onu %4,1 (10,26 milyon dolar) ile Birleşik Krallık ve %2,6 (6,61 milyon dolar) ile Birleşik Arap Emirlikleri takip etti. Norveç %1,7 (4,31 milyon dolar) ile altıncı sırada yer alırken, Çin Hong Kong ÖİB ve Türkiye'in her biri 3,72 milyon dolar değerinde %1,5'lik oranla neredeyse tamamen eşitti. İtalya ve Hollanda'in her biri sırasıyla 2,57 milyon dolar ve 2,40 milyon dolar değerinde %1,0 ile ilk on arasında yer aldı. İlk üç destinasyon birlikte toplam ihracat değerinin %78,4'ünü oluşturdu.
Bu yoğunlaşma seviyesi, bu veri setindeki en yüksek seviyeler arasında yer alıyor; tek bir komşu pazar, Andorra'nın yurtdışına gönderdiği her şeyin neredeyse yarısını oluşturuyor ve ilk üçün toplamı, kalan yedi ortağa toplam değerin dörtte birinden azını dağıtıyor. 2023'teki düşüşün ölçeği de dikkat çekiyor: 2022'ye göre %34,6 düştükten sonra bile toplam, 2019'dan 2021'e kadar her yılın üzerinde kalıyor; bu da 2022'nin, Andorra'nın temel eğiliminden bir kopuşa işaret eden 2023'ten ziyade alışılmadık derecede güçlü bir yıl olduğunu gösteriyor. Tek bir komşu ekonomi etrafında yoğunlaşan bir pazar, aynı zamanda bu tek ilişkideki dalgalanmalara karşı, en iyi ortakların daha eşit bir şekilde dağıldığı bir pazara göre daha duyarlıdır. İlk üçün dışında adı geçen diğer yedi ortağın her biri mutlak anlamda oldukça küçüktür; birkaç milyon dolardan on milyonun biraz üzerine kadar değişmektedir; bu da Andorra'nın ihracatının toplamının ne kadarının geniş bir küresel müşteri tabanından ziyade bir avuç yakın Avrupa ilişkisine dayandığının altını çizmektedir.
Öncü İhracat Kategorileri
Taşıtlar ve ilgili parça ve aksesuarlar, 2023 yılında 52,57 milyon dolar değerindeki tüm ihracat kategorilerinin başında yer aldı ve toplam ihracat değerinin %20,8'ini oluşturdu. Bunu %20,6 ile 51,96 milyon dolar değerindeki elektrikli makine ve ekipmanlar takip ederken, sanat eserleri, koleksiyon parçaları ve antikalar %20,2 (51,00 milyon dolar) ile üçüncü sırada yer aldı; bu, bu veri kümesinin başka yerlerinde ihracat sıralamasında nadiren bu kadar yüksek görünen bir kategori için oldukça yüksek bir pay.
Optik, fotoğraf ve tıbbi aletler %8,1 (20,43 milyon $) artış gösterirken, saatler ve kol saatleri %3,8 (9,57 milyon $) katkı sağladı. Kağıt ve karton %3,6 (9,11 milyon $) gelir elde ederken, makine ve mekanik cihazlar %3,3 (8,38 milyon $) artış sağladı. Değerli taşlar ve metaller %2,9 (7,31 milyon $) katkı sağlarken, örme veya tığ işi olmayan giyim ve giyim aksesuarları %2,4 (6,04 milyon $) ekledi ve ayakkabılar %1,5 (3,88 milyon $) ile ilk on arasında yer aldı.
Listenin en üst sıralarında saat, kol saati ve değerli taşların yanı sıra sanat eserleri ve antikaların varlığı, Andorra'nın büyük ölçekli bir üretim üssü olmaktan ziyade yüksek değerli mallar için bir perakende ve yeniden ihracat merkezi olma rolüne işaret ediyor. En büyük iki kategori olan taşıtlar ve elektrikli makineler, muhtemelen Andorra'nın perakende ve lojistik sektöründe gerçek yurt içi faaliyetin yanı sıra yeniden ihraç edilen malların bir karışımını yansıtıyor. Andorra'yı bir tedarik kaynağı olarak değerlendiren alıcılar, ilk üç kategorinin tek başına toplam ihracat değerinin beşte üçünden fazlasını oluşturduğunu, bu konsantrasyon seviyesinin ortak sıralamasında halihazırda görülen modeli yansıttığını, geri kalan yedi kategorinin her birinin toplamın %9'unun altında olduğunu unutmamalıdır. Üç büyük lider kategorinin ardından daha küçük olanlardan oluşan uzun bir kuyruğa dik bir düşüşten oluşan bu model, Andorra'nın ihracat ekonomisinin, birçok ürün grubuna eşit şekilde yayılmış geniş tabanlı üretim yerine, bir avuç spesifik niş etrafında inşa edildiğini gösteriyor.
Olağandışı Bir 2022'nin Ardından Keskin Bir Gerileme
Beş yıllık eğilim, ihracatın keskin bir yükseliş ve aynı derecede keskin bir geri dönüş öncesinde kademeli olarak arttığını gösteriyor. İhracat, 2019'da 125,15 milyon dolardan 2020'de 166,78 milyon dolara yükseldi, 2021'de kabaca 163,97 milyon dolarda sabit kaldı, ardından 2022'de 386,1 milyon dolara sıçradı ve ardından %34,6 düşerek 2023'te 252,4 milyon dolara geriledi. Bu düşüşe rağmen 2023 toplamı 2019 başlangıç noktasının kabaca iki katı olmaya devam ediyor. son iki yıldaki keskin salınımlara rağmen beş yıllık genel gidişatın hâlâ yukarı doğru olduğunu gösteriyor.
Bu model, Dünya Bankası'nın Andorra için hazırladığı WITS ticaret özeti ile tutarlıdır; bu özet, 2023'te kaydedilen toplam ihracat değerindeki daha geniş düşüşün yanı sıra İspanya'nın ülkenin önde gelen ihracat hedefi olarak baskın rolünü doğrulamaktadır. Bireysel ortak ülkelerin veya ürün kategorilerinin yıldan yıla nasıl bir dağılım gösterdiğine daha yakından bakmak için, yukarıdaki veri panelleri bu rakamların ardındaki tüm ayrıntıları sağlamaktadır.