Vlag van Andorra - Overzicht handelsstatistieken
Europa

Andorra-exporthandelsgegevens: $252,4 miljoen in 2023, een daling van 34,6%

Laatst Bijgewerkt: · Beoordeeld door Megan Sun · Totaal Laatste Jaar (2023): $252,4mln · Verandering Jaar-op-Jaar: -34,6% Importgegevens Bekijken

01Belangrijkste Punten

  • De export van Andorra bedroeg in 2023 in totaal 252,4 miljoen dollar, een daling van 34,6% ten opzichte van de 386,1 miljoen dollar in 2022, een scherpe daling na een ongewoon grote sprong het jaar daarvoor.
  • Spanje was de topbestemming en absorbeerde 44,0% van de export ter waarde van 110,95 miljoen dollar, terwijl de groep Overig Europa op de tweede plaats kwam met 21,9% (55,36 miljoen dollar).
  • Frankrijk staat op de derde plaats met 12,5% ($31,64 miljoen), waarmee de top drie bestemmingen op 78,4% van de totale exportwaarde komen.
  • Voertuigen voerden alle exportcategorieën aan met 20,8% van de totale waarde ($52,57 miljoen), op de voet gevolgd door elektrische machines met 20,6% ($51,96 miljoen) en kunstwerken en antiek met 20,2% ($51,00 miljoen).

025-Jaarstrend

Exporttrend van Andorra, 5 jaar Lijndiagram van de exportwaarde van Andorra per jaar: 2019 $125,2mln, 2020 $166,8mln, 2021 $164,0mln, 2022 $386,1mln, 2023 $252,4mln $125,2mln 2019 $166,8mln 2020 $164,0mln 2021 $386,1mln 2022 $252,4mln 2023
Exportwaarde van Andorra per jaar
Jaar 20192020202120222023
Waarde $125,2mln$166,8mln$164,0mln$386,1mln$252,4mln

03Belangrijkste Exportmarkten (2023)

RangPartnerWaardeAandeel
1 Spanje $111,0mln 44,0%
2 Overig Europa, n.e.g. $55,4mln 21,9%
3 Frankrijk $31,6mln 12,5%
4 Verenigd Koninkrijk $10,3mln 4,1%
5 Verenigde Arabische Emiraten $6,6mln 2,6%
6 Noorwegen $4,3mln 1,7%
7 Hongkong SAR van China $3,7mln 1,5%
8 Turkije $3,7mln 1,5%
9 Italië $2,6mln 1,0%
10 Nederland $2,4mln 1,0%

04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)

RangCategorieWaardeAandeel
1 Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan $52,6mln 20,8%
2 Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen $52,0mln 20,6%
3 Kunstwerken, verzamelstukken en antiek $51,0mln 20,2%
4 Optische, fotografische, cinematografische, meet-, controle-, precisie-, medische of chirurgische instrumenten en apparaten; Onderdelen en accessoires daarvan $20,4mln 8,1%
5 Klokken en Horloges en onderdelen daarvan $9,6mln 3,8%
6 Papier en karton; Artikelen van papierpulp, van papier of van karton $9,1mln 3,6%
7 Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan $8,4mln 3,3%
8 Natuurlijke of gekweekte parels, edelstenen of halfedelstenen, edele metalen, metalen bekleed met edele metalen, en werken daarvan; Imitatiesieraden; Munt $7,3mln 2,9%
9 Kledingartikelen en kledingaccessoires, niet gebreid of gehaakt $6,0mln 2,4%
10 Schoeisel, Beenkappen en dergelijke; Delen van dergelijke artikelen $3,9mln 1,5%

05Kaart van Handelspartners

Belangrijkste handelspartners van Andorra, export Radiaal diagram van de belangrijkste handelspartners van Andorra naar exportaandeel: Spanje 44,0%, Overig Europa, n.e.g. 21,9%, Frankrijk 12,5%, Verenigd Koninkrijk 4,1%, Verenigde Arabische Emiraten 2,6%, Noorwegen 1,7%, Hongkong SAR van China 1,5%, Turkije 1,5%, Italië 1,0%, Nederland 1,0% Andorra (Eigen land) Spanje 44,0% Overig Europa, n.e.g. 21,9% Frankrijk 12,5% Verenigd Koninkrijk 4,1% Verenigde Arabische Emiraten 2,6% Noorwegen 1,7% Hongkong SAR van China 1,5% Turkije 1,5% Italië 1,0% Nederland 1,0%

06Analyse

Andorra's beste exportbestemmingen in 2023

Andorra exporteerde in 2023 voor 252,4 miljoen dollar aan goederen, het laatste jaar met geverifieerde handelsgegevens in deze dataset. Dat totaal betekent een daling van 34,6% ten opzichte van de 386,1 miljoen dollar die in 2022 werd geregistreerd. Spanje was veruit de grootste bestemming voor de Andorra-export en nam 44,0% van het totaal in beslag, ter waarde van 110,95 miljoen dollar. Een groepering van de datasetrecords als Overig Europa, nes, die kleinere Europese bestemmingen omvat die niet individueel zijn uitgesplitst, stond op de tweede plaats met 21,9% ($55,36 miljoen).

Frankrijk staat op de derde plaats met 12,5% ($31,64 miljoen), gevolgd door Verenigd Koninkrijk met 4,1% ($10,26 miljoen) en Verenigde Arabische Emiraten met 2,6% ($6,61 miljoen). Noorwegen stond op de zesde plaats met 1,7% ($4,31 miljoen), terwijl Hongkong SAR van China en Turkije elk bijna precies gelijk stonden op 1,5%, ter waarde van $3,72 miljoen per stuk. Italië en Nederland completeerden de top tien met elk 1,0%, ter waarde van respectievelijk $2,57 miljoen en $2,40 miljoen. Samen vertegenwoordigden de top drie bestemmingen 78,4% van de totale exportwaarde.

Dat concentratieniveau behoort tot de hoogste in deze dataset, waarbij een enkele aangrenzende markt goed is voor bijna de helft van alles wat Andorra naar het buitenland verzendt en de top drie samen minder dan een kwart van de totale waarde overhoudt, verdeeld over de overige zeven partners. De omvang van de daling in 2023 valt ook op: zelfs na een daling met 34,6% ten opzichte van 2022, blijft het totaal van 2019 tot en met 2021 boven elk jaar, wat erop wijst dat 2022 zelf een ongewoon sterk jaar was in plaats van dat 2023 een breuk markeerde met de onderliggende trend van Andorra. Een markt die zo geconcentreerd is rond een naburige economie, is ook gevoeliger voor schommelingen in die ene relatie dan een markt waarvan de toppartners gelijkmatiger verspreid zijn. De overige zeven genoemde partners buiten de top drie zijn elk vrij klein in absolute termen, variërend van een paar miljoen dollar tot iets meer dan tien miljoen. Dit onderstreept hoeveel van Andorra's exporttotaal berust op een handvol nabijgelegen Europese relaties in plaats van op een brede mondiale klantenbasis.

Toonaangevende exportcategorieën

Voertuigen en aanverwante onderdelen en accessoires voerden in 2023 alle exportcategorieën aan, met een waarde van $52,57 miljoen en goed voor 20,8% van de totale exportwaarde. Elektrische machines en apparatuur volgden op de voet met 20,6%, ter waarde van $51,96 miljoen, en kunstwerken, verzamelstukken en antiek stonden op de derde plaats met 20,2% ($51,00 miljoen), een opmerkelijk hoog aandeel voor een categorie die elders in deze dataset zelden zo hoog op de exportranglijst staat.

Optische, fotografische en medische instrumenten voegden 8,1% ($20,43 miljoen) toe, terwijl klokken en horloges 3,8% ($9,57 miljoen) bijdroegen. Papier en karton brachten 3,6% ($9,11 miljoen) op, en machines en mechanische apparaten voegden 3,3% ($8,38 miljoen) toe. Edelstenen en metalen droegen 2,9% bij (7,31 miljoen dollar), kleding en kledingaccessoires (niet gebreid of gehaakt) droegen 2,4% bij (6,04 miljoen dollar), en schoenen sloten de top tien af met 1,5% (3,88 miljoen dollar).

De aanwezigheid van kunstwerken en antiek, naast klokken, horloges en edelstenen, bovenaan de lijst wijst op de rol van Andorra als een detailhandels- en wederexportknooppunt voor hoogwaardige goederen in plaats van een basis voor grootschalige productie. Voertuigen en elektrische machines, de twee grootste categorieën, weerspiegelen waarschijnlijk een mix van wederuitgevoerde goederen die zich via de detailhandels- en logistieke sector van Andorra verplaatsen, naast echte binnenlandse activiteiten. Kopers die Andorra als bevoorradingsbron beoordelen, moeten er rekening mee houden dat de drie hoogste categorieën alleen al goed zijn voor meer dan drie vijfde van de totale exportwaarde, een concentratieniveau dat het patroon weerspiegelt dat al zichtbaar is in de partnerranglijsten, waarbij de overige zeven categorieën elk minder dan 9% van het totaal in handen hebben. Dat patroon, drie omvangrijke leidende categorieën, gevolgd door een steile daling naar een lange staart van kleinere, suggereert dat de exporteconomie van Andorra is opgebouwd rond een handvol specifieke niches in plaats van een brede productie die gelijkmatig over vele productlijnen is verspreid.

Een scherpe terugval na een ongewoon 2022

De vijfjarige trend laat zien dat de export geleidelijk stijgt, voordat er een scherpe piek en een even scherpe ommekeer plaatsvindt. De export steeg van 125,15 miljoen dollar in 2019 naar 166,78 miljoen dollar in 2020, bleef ruwweg stabiel op 163,97 miljoen dollar in 2021 en steeg vervolgens naar 386,1 miljoen dollar in 2022 voordat hij met 34,6% daalde naar 252,4 miljoen dollar in 2023. Zelfs met die daling blijft het totaal voor 2023 ongeveer het dubbele van het startpunt van 2019, Dit geeft aan dat het bredere vijfjarige traject nog steeds opwaarts is, ondanks de scherpe omslag in de afgelopen twee jaar.

Dit patroon komt overeen met de WITS-handelssamenvatting van de Wereldbank voor Andorra, waarin de dominante rol van Spanje als de belangrijkste exportbestemming van het land wordt bevestigd, naast de bredere daling van de totale exportwaarde die in 2023 werd opgetekend. Om beter te bekijken hoe individuele partnerlanden of productcategorieën jaar na jaar uit elkaar vallen, geven de datapanelen hierboven de volledige details achter deze cijfers.

07Veelgestelde Vragen

Andorra exporteerde in 2023 voor 252,4 miljoen dollar aan goederen, een daling van 34,6% ten opzichte van de 386,1 miljoen dollar in 2022.

Spanje is veruit de belangrijkste bestemming voor de export van Andorra en neemt 44,0% van het totaal voor zijn rekening, ter waarde van 110,95 miljoen dollar in 2023.

Voertuigen en aanverwante onderdelen en accessoires vormen de grootste exportcategorie van Andorra, goed voor 20,8% van de totale exportwaarde, of $ 52,57 miljoen, in 2023.

De export van Andorra daalde in 2023 met 34,6%, van 386,1 miljoen dollar in 2022 naar 252,4 miljoen dollar, na een ongewoon grote sprong in 2022.