Flagga för Andorra - Översikt över handelsstatistik
Europa

Andorra exporthandelsdata: 252,4 miljoner USD 2023, ned 34,6 %

Senast Uppdaterad: · Granskad av Megan Sun · Totalt Senaste Året (2023): $252,4milj. · Förändring Jämfört med Föregående År: -34,6% Visa Importdata

01Viktiga Slutsatser

  • Andorras export uppgick till 252,4 miljoner USD 2023, en minskning med 34,6 % från 386,1 miljoner USD 2022, en kraftig tillbakagång efter ett ovanligt stort hopp föregående år.
  • Spanien var den främsta destinationen och absorberade 44,0 % av exporten värd 110,95 miljoner USD, med en sammanlagd Övrigt Europa-grupp på andra plats på 21,9 % (55,36 miljoner USD).
  • Frankrike rankades på tredje plats med 12,5 % (31,64 miljoner USD), vilket ger de tre bästa destinationerna till 78,4 % av det totala exportvärdet.
  • Fordon ledde alla exportkategorier med 20,8 % av det totala värdet (52,57 miljoner USD), tätt följt av elektriska maskiner med 20,6 % (51,96 miljoner USD) och konstverk och antikviteter med 20,2 % (51,00 miljoner USD).

025-Årig Trend

Andorra exporttrend, 5 år Linjediagram över Andorras exportvärde per år: 2019 $125,2milj., 2020 $166,8milj., 2021 $164,0milj., 2022 $386,1milj., 2023 $252,4milj. $125,2milj. 2019 $166,8milj. 2020 $164,0milj. 2021 $386,1milj. 2022 $252,4milj. 2023
Andorra exportvärde per år
År 20192020202120222023
Värde $125,2milj.$166,8milj.$164,0milj.$386,1milj.$252,4milj.

03Största Exportmarknader (2023)

RangPartnerVärdeAndel
1 Spanien $111,0milj. 44,0%
2 Övriga Europa, ospec. $55,4milj. 21,9%
3 Frankrike $31,6milj. 12,5%
4 Storbritannien $10,3milj. 4,1%
5 Förenade Arabemiraten $6,6milj. 2,6%
6 Norge $4,3milj. 1,7%
7 Hongkong $3,7milj. 1,5%
8 Turkiet $3,7milj. 1,5%
9 Italien $2,6milj. 1,0%
10 Nederländerna $2,4milj. 1,0%

04Största Exportkategorier (2023)

RangKategoriVärdeAndel
1 Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa $52,6milj. 20,8%
2 Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar $52,0milj. 20,6%
3 Konstverk, samlarföremål och antikviteter $51,0milj. 20,2%
4 Optiska, fotografiska, kinematografiska, mät-, kontroll-, precisions-, medicinska eller kirurgiska instrument och apparater; Delar och tillbehör till dessa $20,4milj. 8,1%
5 Klockor och klockor och delar därtill $9,6milj. 3,8%
6 Papper och kartong; Varor av pappersmassa, av papper eller av kartong $9,1milj. 3,6%
7 Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav $8,4milj. 3,3%
8 Natur- eller odlade pärlor, ädelstenar eller halvädelstenar, ädelmetaller, metaller klädda med ädelmetall och artiklar av dessa; Imiterade smycken; Mynt $7,3milj. 2,9%
9 Kläder och tillbehör till kläder, inte stickade eller virkade $6,0milj. 2,4%
10 Skodon, Damasker och liknande; Delar av sådana artiklar $3,9milj. 1,5%

05Karta över Handelspartner

Andorras viktigaste handelspartner, export Radialdiagram över Andorras viktigaste handelspartner efter exportandel: Spanien 44,0%, Övriga Europa, ospec. 21,9%, Frankrike 12,5%, Storbritannien 4,1%, Förenade Arabemiraten 2,6%, Norge 1,7%, Hongkong 1,5%, Turkiet 1,5%, Italien 1,0%, Nederländerna 1,0% Andorra (Detta land) Spanien 44,0% Övriga Europa, ospec. 21,9% Frankrike 12,5% Storbritannien 4,1% Förenade Arabemiraten 2,6% Norge 1,7% Hongkong 1,5% Turkiet 1,5% Italien 1,0% Nederländerna 1,0%

06Analys

Andorras bästa exportdestinationer 2023

Andorra exporterade varor till ett värde av 252,4 miljoner USD 2023, det senaste året med verifierade handelsdata i denna datauppsättning. Den summan markerar en minskning med 34,6 % från de 386,1 miljoner dollar som registrerades 2022. Spanien var den överlägset största destinationen för Andorras export, och absorberade 44,0 % av totalen, värd 110,95 miljoner dollar. En gruppering av datauppsättningsposterna som Other Europe, nes, som täcker mindre europeiska destinationer som inte delas ut individuellt, rankades tvåa med 21,9 % (55,36 miljoner USD).

Frankrike rankades trea med 12,5 % (31,64 miljoner USD), följt av Storbritannien med 4,1 % (10,26 miljoner USD) och Förenade Arabemiraten med 2,6 % (6,61 miljoner USD). Norge tog sjätte plats med 1,7 % (4,31 miljoner USD), medan Hongkong och Turkiet var nästan exakt lika med 1,5 % vardera, värda 3,72 miljoner USD styck. Italien och Nederländerna avrundade de tio bästa med 1,0 % vardera, värda $2,57 miljoner respektive $2,40 miljoner. Tillsammans utgjorde de tre bästa destinationerna 78,4 % av det totala exportvärdet.

Den koncentrationsnivån är bland de högsta i denna datauppsättning, med en enda närliggande marknad som står för nära hälften av allt Andorra skickar utomlands och de tre bästa tillsammans lämnar mindre än en fjärdedel av det totala värdet fördelat på de återstående sju partnerna. Omfattningen av 2023 års nedgång sticker också ut: även efter att ha fallit med 34,6 % från 2022, ligger totalen kvar över varje år från 2019 till 2021, vilket tyder på att 2022 i sig var ett ovanligt starkt år snarare än att 2023 markerade ett brott från Andorras underliggande trend. En marknad som är koncentrerad kring en närliggande ekonomi är också mer känslig för svängningar i det enskilda förhållandet än en marknad vars topppartners är mer jämnt spridda. De återstående sju namngivna partnerna utanför topp tre är var och en ganska små i absoluta tal, allt från några miljoner dollar upp till drygt tio miljoner, vilket understryker hur mycket av Andorras exportsumma vilar på en handfull närliggande europeiska relationer snarare än en bred global kundbas.

Ledande exportkategorier

Fordon och relaterade delar och tillbehör ledde alla exportkategorier 2023, värda 52,57 miljoner USD och stod för 20,8% av det totala exportvärdet. Elektriska maskiner och utrustning följde tätt med 20,6 %, värda 51,96 miljoner USD, och konstverk, samlarföremål och antikviteter rankades på tredje plats med 20,2 % (51,00 miljoner USD), en anmärkningsvärt hög andel för en kategori som sällan visas så högt i exportrankningar på andra ställen i denna datauppsättning.

Optiska, fotografiska och medicinska instrument ökade med 8,1 % (20,43 miljoner USD), medan klockor och klockor bidrog med 3,8 % (9,57 miljoner USD). Papper och kartong inbringade 3,6 % (9,11 miljoner USD), och maskiner och mekaniska apparater ökade med 3,3 % (8,38 miljoner USD). Ädelstenar och metaller bidrog med 2,9 % (7,31 miljoner USD), kläder och klädtillbehör som inte var stickade eller virkade ökade med 2,4 % (6,04 miljoner USD), och skor stängde topp tio på 1,5 % (3,88 miljoner USD).

Förekomsten av konstverk och antikviteter, tillsammans med klockor, klockor och ädelstenar, nära toppen av listan pekar på Andorras roll som detaljhandels- och återexportnav för högvärdiga varor snarare än en bas för storskalig tillverkning. Fordon och elektriska maskiner, de två största kategorierna, återspeglar sannolikt en blandning av återexporterade varor som rör sig genom Andorras detaljhandels- och logistiksektor tillsammans med genuin inhemsk aktivitet. Köpare som utvärderar Andorra som leveranskälla bör notera att de tre översta kategorierna ensamma står för mer än tre femtedelar av det totala exportvärdet, en koncentrationsnivå som speglar mönstret som redan setts i partnerrankningen, där de återstående sju kategorierna var och en innehar under 9 % av det totala antalet. Det mönstret, tre betydande ledande kategorier följt av en brant nedgång till en lång svans av mindre, tyder på att Andorras exportekonomi är uppbyggd kring en handfull specifika nischer snarare än bred baserad tillverkning jämnt fördelad över många produktlinjer.

En skarp tillbakagång efter ett ovanligt 2022

Den femåriga trenden visar att exporten stiger gradvis innan en kraftig topp och en lika kraftig vändning. Exporten flyttade från 125,15 miljoner USD 2019 till 166,78 miljoner USD 2020, höll sig ungefär stabilt på 163,97 miljoner USD 2021, ökade sedan till 386,1 miljoner USD 2022 innan den föll med 34,6 % till 252,4 miljoner USD under 202,4 miljoner, till och med de 20203 miljonerna. ungefär det dubbla jämfört med 2019 års startpunkt, vilket indikerar att den bredare femåriga banan fortfarande är uppåt trots den kraftiga svängningen under de senaste två åren.

Detta mönster överensstämmer med Världsbankens WITS-handelssammanfattning för Andorra, som bekräftar Spaniens dominerande roll som landets ledande exportdestination vid sidan av den bredare nedgången i det totala exportvärdet som registrerades 2023. För en närmare titt på hur enskilda partnerländer eller produktkategorier fördelar sig år över år, ger datapanelerna bakom dessa siffror ovan den fullständiga detaljen.

07Vanliga Frågor

Andorra exporterade varor till ett värde av 252,4 miljoner USD 2023, en minskning med 34,6 % från 386,1 miljoner USD 2022.

Spanien är den överlägset bästa destinationen för Andorras export, och absorberar 44,0 % av den totala, värd 110,95 miljoner dollar 2023.

Fordon och relaterade delar och tillbehör är Andorras största exportkategori och stod för 20,8 % av det totala exportvärdet, eller 52,57 miljoner USD, 2023.

Andorras export minskade med 34,6 % 2023, från 386,1 miljoner USD 2022 till 252,4 miljoner USD, efter ett ovanligt stort hopp 2022.