Andorra bayrağı - Ticaret istatistikleri genel bakış
Avrupa

Andorra İthalat Ticaret Verileri: 2023'te %7,0 artışla 1,99 Milyar Dolar

Son Güncelleme: · İnceleyen Megan Sun · Son Yıl Toplamı (2023): $2,0Mlr. · Yıllık Değişim: +7,0% İhracat Verilerini Görüntüle

01Öne Çıkan Noktalar

  • Andorra'nın ithalatı, üst üste dördüncü kez büyüme göstererek 2022'deki 1,86 milyar dolardan %7,0 artışla 2023'te 1,99 milyar dolara ulaştı.
  • İspanya, 1,29 milyar dolar değerindeki ithalatın %64,6'sını sağlayarak ezici bir çoğunlukla en büyük kaynaktı; bu, bir sonraki en büyük ortağın sevk ettiği miktarın altı katından fazlaydı.
  • Fransa %10,7 (212,94 milyon dolar) ile açık ara ikinci sırada yer alırken, onu %5,6 (110,77 milyon dolar) ile Almanya takip ediyor.
  • Taşıtlar, toplam değerin %15,5'iyle (309,67 milyon $) tüm ithalat kategorilerinde başı çekerken, mineral yakıtlar %8,7'yle (173,44 milyon $) ikinci sırada yer aldı.

025 Yıllık Trend

Andorra ithalat trendi, 5 yıl Andorra ithalat değerinin yıllara göre çizgi grafiği: 2019 $1,5Mlr., 2020 $1,5Mlr., 2021 $1,6Mlr., 2022 $1,9Mlr., 2023 $2,0Mlr. $1,5Mlr. 2019 $1,5Mlr. 2020 $1,6Mlr. 2021 $1,9Mlr. 2022 $2,0Mlr. 2023
Andorra ithalat değeri (yıllara göre)
Yıl 20192020202120222023
Değer $1,5Mlr.$1,5Mlr.$1,6Mlr.$1,9Mlr.$2,0Mlr.

03En Büyük İthalat Pazarları (2023)

SıraOrtakDeğerPay
1 İspanya $1,3Mlr. 64,6%
2 Fransa $212,9M 10,7%
3 Almanya $110,8M 5,6%
4 Çin $62,7M 3,1%
5 İtalya $62,2M 3,1%
6 İsviçre $32,9M 1,6%
7 Birleşik Krallık $24,9M 1,2%
8 Hollanda $19,6M 1,0%
9 Diğer Asya $17,6M 0,9%
10 Avusturya $14,8M 0,7%

04En Büyük İthalat Kategorileri (2023)

SıraKategoriDeğerPay
1 Demiryolu veya Tramvay Araçları dışındaki taşıtlar ve bunların parça ve aksesuarları $309,7M 15,5%
2 Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Bunların Distilasyonundan Elde Edilen Ürünler; Bitümlü Maddeler; Mineral Mumlar $173,4M 8,7%
3 Elektrikli Makine ve Teçhizat ve bunların parçaları; Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar, Televizyon Görüntü ve Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar ve Bu Eşyaların Parça ve Aksesuarları $141,2M 7,1%
4 Uçucu Yağlar ve Resinoidler; Parfümeri, Kozmetik veya Tuvalet Müstahzarları $125,3M 6,3%
5 İçecekler, Alkollü İçecekler ve Sirke $110,2M 5,5%
6 Nükleer Reaktörler, Kazanlar, Makinalar ve Mekanik Cihazlar; Bunların parçaları $101,7M 5,1%
7 Örme veya Tığ İşi Olmayan Giyim Eşyaları ve Giyim Aksesuarları $55,2M 2,8%
8 Örme veya Tığ işi Giyim Eşyaları ve Giyim Aksesuarları $54,1M 2,7%
9 Mobilya; Yatak Takımları, Yataklar, Yatak Destekleri, Minderler ve Benzeri Doldurulmuş Mobilyalar; Başka yerde belirtilmeyen veya yer almayan Lambalar ve Aydınlatma Parçaları; Işıklı Tabelalar, Işıklı İsim Levhaları ve Benzerleri; Prefabrik Yapılar $51,8M 2,6%
10 Eczacılık Ürünleri $46,3M 2,3%

05Ticaret Ortağı Haritası

Andorra başlıca ticaret ortakları, ithalat Andorra'nin ithalat payına göre başlıca ticaret ortaklarının radyal diyagramı: İspanya 64,6%, Fransa 10,7%, Almanya 5,6%, Çin 3,1%, İtalya 3,1%, İsviçre 1,6%, Birleşik Krallık 1,2%, Hollanda 1,0%, Diğer Asya 0,9%, Avusturya 0,7% Andorra (Kendi Ülkesi) İspanya 64,6% Fransa 10,7% Almanya 5,6% Çin 3,1% İtalya 3,1% İsviçre 1,6% Birleşik Krallık 1,2% Hollanda 1,0% Diğer Asya 0,9% Avusturya 0,7%

06Analiz

2023'te Andorra'nın En Önemli İthalat Kaynakları

Andorra, bu veri kümesindeki doğrulanmış ticaret verileriyle birlikte son yıl olan 2023'te 1,99 milyar dolar değerinde mal ithal etti. Bu toplam, art arda dördüncü büyüme yılı olan 2022'de kaydedilen 1,86 milyar dolara göre %7,0'lık bir artışa işaret ediyor. İspanya, Andorra'nın ithalatının %64,6'sını, yani 1,29 milyar dolar değerindeki ezici bir kısmını sağladı; bu, ikinci sıradaki ortağın sevkettiğinin altı katından fazlaydı.

Fransa %10,7 (212,94 milyon dolar) ile açık ara ikinci sırada yer alırken, %5,6 (110,77 milyon dolar) ile Almanya'in önünde yer aldı. Çin ve İtalya'ün her biri sırasıyla 62,65 milyon dolar ve 62,17 milyon dolar değerinde %3,1 oranında neredeyse berabere kaldı. İsviçre %1,6 (32,87 milyon dolar) ile altıncı sırada yer alırken onu %1,2 (24,90 milyon dolar) ile Birleşik Krallık ve %1,0 (19,59 milyon dolar) ile Hollanda izledi. Veri seti kayıtlarının, tek tek dağıtılmayan daha küçük Asya kaynaklarını kapsayan Diğer Asya olarak gruplandırılması %0,9 (17,61 milyon $) sağladı ve Avusturya %0,7 (14,77 milyon $) ile ilk on arasında yer aldı. En üstteki üç kaynak toplam ithalat değerinin %80,9'unu oluşturdu.

Bu konsantrasyon düzeyi, bu veri kümesindeki herhangi bir iş ortağı sıralamasında en yüksek seviyeler arasında yer alıyor. İspanya'nın payı tek başına ilk ondaki diğer tüm ortakların toplam toplamını aşıyor; bu, Andorra'nın İspanya ile Fransa arasındaki denize kıyısı olmayan konumunun ve ülkeye giren malların büyük çoğunluğu için İspanyol karayolu lojistiğine olan bağımlılığının bir yansımasıdır. İspanya ve Fransa dışında, ilk onda yer alan geri kalan sekiz ortağın her biri mutlak anlamda oldukça küçük, hiçbiri toplamın %6'sına bile ulaşmıyor; bu da, en büyük iki komşu ekonomi bir kenara bırakıldığında Andorra'nın etkili tedarikçi tabanının ne kadar dar olduğunun altını çiziyor. Bu kadar yoğun bir arz profili, genel ithalat toplamının özellikle İspanya sınırındaki herhangi bir aksamaya karşı oldukça hassas olmasına neden oluyor. Buna karşılık, listenin ilerleyen kısımlarında Çin, İsviçre ve Birleşik Krallık gibi çeşitli ortakların varlığı, bu akışlar İspanya'dan gelen hacmin yanında küçük kalsa bile, komşu olmayan ticaretin bir kısmının Andorra'ya ulaştığını gösteriyor.

Önde Gelen İthalat Kategorileri

Araçlar ve ilgili parça ve aksesuarlar, 2023 yılında 309,67 milyon dolar değerindeki ithalat kategorilerinin başında yer aldı ve toplam ithalat değerinin %15,5'ini oluşturdu. Bunu %8,7 payla 173,44 milyon dolar değerle mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ilgili damıtma ürünleri takip ederken, elektrikli makine ve ekipmanlar %7,1 (141,16 milyon dolar) ile üçüncü sırada yer aldı.

Esansiyel yağlar, reçineoidler ve parfümeri, kozmetik veya tuvalet preparatları %6,3 (125,28 milyon $) artış gösterdi; bu kategori, Andorra'nın güzellik ve kişisel bakım ürünleri alanında köklü perakende ticaretine işaret ediyor. İçecekler, alkollü içkiler ve sirke %5,5 (110,18 milyon $) katkı sağlarken, makine ve mekanik cihazlar %5,1 (101,72 milyon $) katkı sağladı. Giyim ve giyim aksesuarları %2,8 (55,20 milyon $) ile örme olmayanlar ve %2,7 (54,15 milyon $) ile örme veya tığ işi olarak büyük bir pay oluştururken, mobilya ve aydınlatma malzemeleri %2,6 (51,79 milyon $) ekledi ve farmasötik ürünler %2,3 (46,27 milyon $) ile ilk on arasında yer aldı.

Araçlar, yakıt, kozmetik, içecek ve hazır giyimi kapsayan kategori karışımı, büyük ölçüde sınır ötesi alışveriş ve turizm üzerine inşa edilmiş bir ekonomiyle tutarlı olarak, endüstriyel girdi satın alımından ziyade tüketiciye dönük perakende ve lojistik talebini yansıtıyor. Andorra'yı hedefleyen ihracatçılar için kozmetik ve içeceklerin sıralamada bu kadar yüksek yer alması, daha büyük araç ve yakıt segmentlerinin yanı sıra tüketici perakende kategorilerinde de anlamlı bir fırsata işaret ediyor; her ne kadar ilk üçü geçen kategorilerin hiçbiri ayrı ayrı toplam ithalat değerinin %9'unu oluşturmasa da. İki giyim kategorisinin birleşimi, mobilya ve ilaç sektörlerini geride bırakıyor; bu da giyim perakendeciliğinin ayrı ayrı sayıldığında bile bu iki kategoriyle kabaca benzer bir ağırlık taşıdığını gösteriyor. İş ortağı sıralamasında olduğu gibi, ilk üç kategori ile listenin geri kalanı arasındaki fark geniş, dördüncü sıradaki kategoriler ise birbirine yeterince yakın olduğundan, talepteki küçük bir değişiklik gelecekteki bir güncellemede birçoğunun yeniden sıralanmasına neden olabilir.

İthalatın Art arda Dördüncü Yılı Artıyor

Beş yıllık eğilim, ithalatın son iki yılda hızlanmadan önce nispeten sabit kaldığını gösteriyor. İthalat 2019'da 1,54 milyar dolardan 2020'de 1,49 milyar dolara çıktı, 2021'de toparlanarak 1,56 milyar dolara yükseldi, ardından 2022'de 1,86 milyar dolara ve 2023'te ise 1,99 milyar dolara yükseldi. Bu model, 2020'deki en düşük seviyeden bu yana art arda dört yıllık büyümeye işaret ediyor; 2022 ve 2023'teki artış hızı, 2020'deki artışı geride bırakıyor. 2021'de mütevazı kazanımlar görüldü ve 2023 toplamı, 2019 başlangıç noktasının yaklaşık %30 üzerinde kaldı.

Bu model, Dünya Bankası'nın Andorra için hazırladığı WITS ticaret özeti ile tutarlıdır; bu özet, 2023 için kaydedilen genel ithalat toplamının yanı sıra İspanya'nın ülkenin lider ithalat kaynağı olarak baskın rolünü doğrulamaktadır. Bireysel ortak ülkelerin veya ürün kategorilerinin yıldan yıla nasıl bir dağılım gösterdiğine daha yakından bakmak için, yukarıdaki veri panelleri bu rakamların ardındaki tüm ayrıntıları sağlamaktadır.

07Sıkça Sorulan Sorular

Andorra, 2022'deki 1,86 milyar dolardan %7,0 artışla 2023'te 1,99 milyar dolar değerinde mal ithal etti.

İspanya, ezici bir çoğunlukla Andorra'nın en büyük ithalat kaynağı olup, 2023'te 1,29 milyar dolar değerindeki toplam ithalatın %64,6'sını karşılamaktadır.

Araçlar ve ilgili parça ve aksesuarlar Andorra'nın en büyük ithalat kategorisi olup, 2023'te toplam ithalat değerinin %15,5'ini veya 309,67 milyon doları oluşturacaktır.

Andorra'nın ithalatı 2023'te %7,0 artarak 2022'deki 1,86 milyar dolardan 1,99 milyar dolara yükseldi ve art arda dördüncü kez büyüme kaydetti.