Kamerun bayrağı - Ticaret istatistikleri genel bakış
Afrika

Kamerun İhracat Ticaret Verileri: 2023'te %11,7 düşüşle 4,97 Milyar Dolar

Son Güncelleme: · İnceleyen Megan Sun · Son Yıl Toplamı (2023): $5,0Mlr. · Yıllık Değişim: -11,7% İthalat Verilerini Görüntüle

01Öne Çıkan Noktalar

  • Kamerun, 2022'deki 5,62 milyar dolardan %11,7 düşüşle 2023'te 4,97 milyar dolar değerinde mal ihraç etti.
  • Hollanda %23,2 (1,15 milyar dolar) ile ilk sırada yer aldı ve bu, bir sonraki en büyük alıcının satın aldığı değerin neredeyse iki katıydı.
  • Bunu %12,4 (615,01 milyon $) ile Fransa ve %9,6 (475,51 milyon $) ile Hindistan takip etti; ilk üç alıcı toplam ihracat değerinin %45,2'sini oluşturdu.
  • Mineral yakıtlar %54,1 (2,69 milyar dolar) ile ihracat kategorilerinin başında gelirken, kakao %17,4 (864,62 milyon dolar) ile uzak ama önemli bir ikinci sırada yer aldı.

025 Yıllık Trend

Kamerun ihracat trendi, 5 yıl Kamerun ihracat değerinin yıllara göre çizgi grafiği: 2019 $4,1Mlr., 2020 $3,2Mlr., 2021 $4,3Mlr., 2022 $5,6Mlr., 2023 $5,0Mlr. $4,1Mlr. 2019 $3,2Mlr. 2020 $4,3Mlr. 2021 $5,6Mlr. 2022 $5,0Mlr. 2023
Kamerun ihracat değeri (yıllara göre)
Yıl 20192020202120222023
Değer $4,1Mlr.$3,2Mlr.$4,3Mlr.$5,6Mlr.$5,0Mlr.

03En Büyük İhracat Pazarları (2023)

SıraOrtakDeğerPay
1 Hollanda $1,2Mlr. 23,2%
2 Fransa $615,0M 12,4%
3 Hindistan $475,5M 9,6%
4 Çin $385,4M 7,8%
5 Çad $247,9M 5,0%
6 İtalya $220,3M 4,4%
7 Bangladeş $211,3M 4,3%
8 Endonezya $193,7M 3,9%
9 İspanya $165,4M 3,3%
10 Belçika $164,9M 3,3%

04En Büyük İhracat Kategorileri (2023)

SıraKategoriDeğerPay
1 Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Bunların Distilasyonundan Elde Edilen Ürünler; Bitümlü Maddeler; Mineral Mumlar $2,7Mlr. 54,1%
2 Kakao ve Kakao Hazırlıkları $864,6M 17,4%
3 Ahşap ve Ahşap Eşyalar; Odun Kömürü $479,2M 9,6%
4 Pamuk $245,8M 4,9%
5 Alüminyum ve Alüminyumdan Eşyalar $102,7M 2,1%
6 Sabun, Organik Yüzey Aktif Maddeler, Yıkama Müstahzarları, Yağlama Müstahzarları, Yapay Mumlar, Müstahzar Mumlar, Parlatma veya Ovma Müstahzarları, Mumlar ve Benzeri Eşyalar, Modelleme Macunları, Diş Mumları ve Alçı Esaslı Dişçilik Müstahzarları $92,6M 1,9%
7 Çeşitli Yenilebilir Hazırlıklar $53,6M 1,1%
8 Yenilebilir Meyve ve Kuruyemişler; Narenciye veya Kavun Kabuğu $52,6M 1,1%
9 Kauçuk ve Kauçuktan Eşyalar $51,5M 1,0%
10 Kahve, Çay, Mate ve Baharatlar $33,6M 0,7%

05Ticaret Ortağı Haritası

Kamerun başlıca ticaret ortakları, ihracat Kamerun'nin ihracat payına göre başlıca ticaret ortaklarının radyal diyagramı: Hollanda 23,2%, Fransa 12,4%, Hindistan 9,6%, Çin 7,8%, Çad 5,0%, İtalya 4,4%, Bangladeş 4,3%, Endonezya 3,9%, İspanya 3,3%, Belçika 3,3% Kamerun (Kendi Ülkesi) Hollanda 23,2% Fransa 12,4% Hindistan 9,6% Çin 7,8% Çad 5,0% İtalya 4,4% Bangladeş 4,3% Endonezya 3,9% İspanya 3,3% Belçika 3,3%

06Analiz

Hollanda Yakıt ve Kakao Odaklı Alıcı Listesinde Liderlik Yapıyor

Kamerun, 2023'te yurtdışına 4,97 milyar dolar değerinde mal sevk etti; bu, bir önceki yıla göre 5,62 milyar dolardan %11,7 düşüş gösterdi. Hollanda, 1,15 milyar dolar değerindeki bu toplamın %23,2'sini emdi; bu da bir sonraki en büyük destinasyonun satın aldığı değerin neredeyse iki katıydı. Bu tekil ilişki bir yerine iki ayrı metaya dayanıyor. Amsterdam Limanı, Amsterdam ve komşusu Zaanstad'ın birlikte dünyanın en büyük kakao kümesini oluşturduğunu, çekirdeklerini Batı ve Orta Afrikalı yetiştiricilerden aldığını, Hollanda'nın da Avrupa'nın en büyük ham petrol ithalatı ve rafine etme merkezlerinden biri olan Rotterdam'a ev sahipliği yaptığını belirtiyor. Sonuç olarak Kamerun'un en büyük iki ihracat kategorisi olan akaryakıt ve kakao, Hollanda limanlarından orantısız bir şekilde akıyor; bu durum Hollanda'nın her iki emtiaya olan talebiyle daha az, daha çok Hollanda'nın malları kıtanın başka yerlerindeki rafinerilere ve işleyicilere yeniden dağıtan bir Avrupa giriş noktası olma rolüyle ilgilidir.

Uzun süredir devam eden sömürge dönemi ticari bağlarının mirası olan Fransa %12,4 (615,01 milyon dolar) ile ikinci sırada yer alırken, onu %9,6 (475,51 milyon dolar) ile Hindistan ve %7,8 (385,44 milyon dolar) ile Çin takip etti. İlk üç alıcı olan Hollanda, Fransa ve Hindistan, toplam ihracat değerinin %45,2'sini oluşturuyor. Çad %5,0 (247,86 milyon $) ile beşinci sırada yer aldı; Kendine ait kıyı şeridi olmayan, denize kıyısı olmayan bir komşu olarak Çad, uluslararası ticaret yollarına erişim için büyük ölçüde Kamerun limanlarına ve boru hattı altyapısına bağımlıdır ve bu ilişki doğrudan bu ihracat rakamlarında da görülmektedir. İtalya %4,4 (220,28 milyon dolar), Bangladeş %4,3 (211,26 milyon dolar), Endonezya %3,9 (193,70 milyon dolar), İspanya %3,3 (165,36 milyon dolar) ve Belçika yine %3,3 (164,94 milyon dolar) ile ilk on arasında yer aldı.

Kamerun'un Sattığı Ürünlerde Mineral Yakıtlar ve Kakao Hakim Oluyor

Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ilgili damıtma ürünleri, Kamerun'un yurtdışına sattığı ürünlerin başında geliyor ve 2023'teki toplam ihracat değerinin %54,1'ini, yani 2,69 milyar dolar değerinde, diğer tüm kategorilerin toplamından daha fazla oluşturuyor. Kakao ve kakao preparatları %17,4 (864,62 milyon dolar) ile uzak ama önemli bir ikinci sırada yer aldı ve bu da Kamerun'un dünyanın önde gelen kakao yetiştiren ülkelerinden biri olduğunu yansıtıyor. Bunu yüzde 9,6 (479,19 milyon dolar) ile ahşap ve ahşap ürünleri takip ederken, pamuk da yüzde 4,9 (245,83 milyon dolar) ekledi; bu hammadde muhtemelen ülkenin pamuk yetiştiren kuzey bölgesine ve Güney ve Güneydoğu Asya'daki hazır giyim üreticilerine tedarik sağlayan daha geniş Batı ve Orta Afrika pamuk kuşağına bağlı. ithal ham pamuk.

Geriye kalan kategoriler kıyaslandığında çok daha küçüktür. Alüminyum ve alüminyum ürünleri %2,1 (102,73 milyon $), sabun ve ilgili organik yüzey aktif preparatlar %1,9 (92,62 milyon $) ve çeşitli yenilebilir preparatlar %1,1 (53,57 milyon $) ekledi. Meyve ve sert kabuklu yemişler %1,1 (52,64 milyon dolar), kauçuk ve kauçuk ürünleri %1,0 (51,53 milyon dolar) ve kahve, çay ve baharatlar %0,7 (33,61 milyon dolar) ile ilk onda yer aldı. Bu altı küçük kategori bir araya getirildiğinde, toplamın mütevazı bir dilimini oluşturuyor; bu da Kamerun'un ihracat kazançlarının geniş bir üretim tabanından ziyade yalnızca iki emtiaya (yakıt ve kakao) dayandığının altını çiziyor.

Petrol Fiyatlarına Bağlı Dalgalı Bir Beş Yıl

Kamerun'un ihracat toplamı son beş yılda keskin bir artış gösterdi. 2019'da 4,08 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti, ardından 2020'de 3,15 milyar dolara düştü; bu dönem, küresel petrol fiyatlarındaki çöküş ve pandemi sırasında nakliye kesintileriyle aynı zamana denk geldi; bu, yakıta bu kadar bağımlı bir ekonomiyi özellikle sert bir şekilde vuracak bir şok. İhracat, 2021'de toparlanarak 4,29 milyar dolara yükseldi ve küresel enerji fiyatlarının önceki normların oldukça üzerine çıktığı 2022'de beş yılın en yüksek seviyesi olan 5,62 milyar dolara yükseldi. 2023'te fiyatlar normalleşip savaş zamanı zirvesinden gerilerken %11,7 düşüşle 4,97 milyar dolara geriledi.

Kamerun'un ihracat değerinin yarıdan fazlasının küresel olarak fiyatlandırılan tek bir emtiaya dayandığı göz önüne alındığında, ülkenin genel ihracat toplamları dünya petrol fiyatlarını neredeyse kendi üretim hacimlerini takip ettiği kadar yakından takip ediyor. Kakao fiyatları ve petrol fiyatları genellikle birlikte hareket etmediğinden, kakao bu dalgalanmaya karşı bir miktar tampon görevi görüyor, ancak bu kategori hala yakıt ihracatının üçte birinden daha az bir boyuta sahip ve enerji piyasasındaki büyük bir hareketi tek başına tamamen dengeleyemiyor. Bireysel ortak ülkelerin veya ürün kategorilerinin yıldan yıla nasıl dağıldığına daha yakından bakmak için yukarıdaki veri panelleri bu rakamların ardındaki tüm ayrıntıları sunmaktadır.

07Sıkça Sorulan Sorular

Kamerun, 2022'deki 5,62 milyar dolardan %11,7 düşüşle 2023'te 4,97 milyar dolar değerinde mal ihraç etti.

Hollanda, Kamerun'un en büyük ihracat destinasyonu olup, 2023'te 1,15 milyar dolar değerindeki toplam ihracatın %23,2'sini satın alacaktır.

Mineral yakıtlar, Kamerun'un en büyük ihracat kategorisi olup, 2023'te toplam ihracat değerinin %54,1'ini veya 2,69 milyar doları oluşturacaktır.

Kamerun'un ihracatı, 2022'deki 5,62 milyar dolardan 2023'te %11,7 düşüşle 4,97 milyar dolara gerileyerek beş yılın en yüksek seviyesinden geriledi.