Flaga: Kamerun — przegląd statystyk handlowych
Afryka

Dane dotyczące handlu eksportowego Kamerunu: 4,97 mld dolarów w 2023 r., spadek o 11,7%

Ostatnia Aktualizacja: · Recenzja: Megan Sun · Suma za Ostatni Rok (2023): $5,0mld · Zmiana Rok do Roku: -11,7% Zobacz Dane Importowe

01Najważniejsze Informacje

  • W 2023 r. Kamerun wyeksportował towary o wartości 4,97 mld dolarów, co oznacza spadek o 11,7% w porównaniu z 5,62 mld dolarów w 2022 r.
  • Holandia była głównym kierunkiem z 23,2% (1,15 miliarda dolarów), co stanowi prawie dwukrotność wartości zakupionej przez kolejnego co do wielkości nabywcę.
  • Na drugim miejscu znalazła się Francja z 12,4% (615,01 mln USD), a Indie z 9,6% (475,51 mln USD); trzech największych odbiorców stanowiło 45,2% całkowitej wartości eksportu.
  • W kategoriach eksportu dominowały paliwa mineralne z udziałem 54,1% (2,69 miliarda dolarów), a kakao było na odległym, ale znaczącym drugim miejscu z udziałem 17,4% (864,62 miliona dolarów).

02Trend 5-letni

Trend eksport — Kamerun, 5 lat Wykres liniowy wartości eksport — Kamerun według roku: 2019 $4,1mld, 2020 $3,2mld, 2021 $4,3mld, 2022 $5,6mld, 2023 $5,0mld $4,1mld 2019 $3,2mld 2020 $4,3mld 2021 $5,6mld 2022 $5,0mld 2023
Wartość eksport — Kamerun według roku
Rok 20192020202120222023
Wartość $4,1mld$3,2mld$4,3mld$5,6mld$5,0mld

03Najważniejsze Rynki Eksportowe (2023)

PozycjaPartnerWartośćUdział
1 Holandia $1,2mld 23,2%
2 Francja $615,0mln 12,4%
3 Indie $475,5mln 9,6%
4 Chiny $385,4mln 7,8%
5 Czad $247,9mln 5,0%
6 Włochy $220,3mln 4,4%
7 Bangladesz $211,3mln 4,3%
8 Indonezja $193,7mln 3,9%
9 Hiszpania $165,4mln 3,3%
10 Belgia $164,9mln 3,3%

04Najważniejsze Kategorie Eksportowe (2023)

PozycjaKategoriaWartośćUdział
1 Paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji; Substancje bitumiczne; Woski mineralne $2,7mld 54,1%
2 Kakao i przetwory kakaowe $864,6mln 17,4%
3 Drewno i artykuły z drewna; Węgiel drzewny $479,2mln 9,6%
4 Bawełna $245,8mln 4,9%
5 Aluminium i artykuły z aluminium $102,7mln 2,1%
6 Mydło, organiczne środki powierzchniowo czynne, preparaty piorące, preparaty smarowe, woski sztuczne, woski gotowe, preparaty do polerowania lub szorowania, świece i podobne artykuły, pasty modelarskie, woski dentystyczne i preparaty dentystyczne na bazie gipsu $92,6mln 1,9%
7 Różne przetwory jadalne $53,6mln 1,1%
8 Jadalne owoce i orzechy; Skórka owoców cytrusowych lub melonów $52,6mln 1,1%
9 Guma i artykuły z gumy $51,5mln 1,0%
10 Kawa, herbata, mate i przyprawy $33,6mln 0,7%

05Mapa Partnerów Handlowych

Najwięksi partnerzy handlowi — Kamerun, eksport Diagram promienisty głównych partnerów handlowych — Kamerun według udziału w eksport: Holandia 23,2%, Francja 12,4%, Indie 9,6%, Chiny 7,8%, Czad 5,0%, Włochy 4,4%, Bangladesz 4,3%, Indonezja 3,9%, Hiszpania 3,3%, Belgia 3,3% Kamerun (Ten kraj) Holandia 23,2% Francja 12,4% Indie 9,6% Chiny 7,8% Czad 5,0% Włochy 4,4% Bangladesz 4,3% Indonezja 3,9% Hiszpania 3,3% Belgia 3,3%

06Analiza

Holandia liderem na liście nabywców kierujących się paliwami i kakao

W 2023 r. Kamerun wysłał za granicę towary o wartości 4,97 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 11,7% w porównaniu z 5,62 miliarda dolarów rok wcześniej. Holandia pochłonął 23,2% tej sumy o wartości 1,15 miliarda dolarów, czyli prawie dwukrotnie więcej niż wartość kupiona przez kolejną co do wielkości destynację. Ta pojedyncza relacja opiera się na dwóch odrębnych towarach, a nie na jednym. Port w Amsterdamie opisuje Amsterdam i sąsiadujący z nim Zaanstad jako razem tworzące największy klaster kakao na świecie, pozyskujący fasolę od plantatorów z Afryki Zachodniej i Środkowej, podczas gdy w Holandii znajduje się także Rotterdam, jeden z największych w Europie ośrodków importu i rafinacji ropy naftowej. W rezultacie obie największe kategorie eksportu Kamerunu – paliwo i kakao – przepływają w nieproporcjonalny sposób przez holenderskie porty, co ma mniej wspólnego z holenderskim popytem na którykolwiek z towarów, a bardziej z rolą Holandii jako europejskiego punktu wejścia, który następnie redystrybuuje towary do rafinerii i przetwórców w innych częściach kontynentu.

Francja zajął drugie miejsce z 12,4% (615,01 mln dolarów), co jest dziedzictwem długotrwałych powiązań handlowych z epoki kolonialnej, za nim plasują się Indie z 9,6% (475,51 mln dolarów) i Chiny z 7,8% (385,44 mln dolarów). Holandia, Francja i Indie, czyli trzej najwięksi odbiorcy, odpowiadają łącznie za 45,2% całkowitej wartości eksportu. Czad zajął piąte miejsce z wynikiem 5,0% (247,86 mln USD); jako sąsiad śródlądowy nieposiadający własnej linii brzegowej Czad jest w dużym stopniu zależny od portów Kamerunu i infrastruktury rurociągów w zakresie dostępu do międzynarodowych szlaków handlowych, a zależność tę widać bezpośrednio w danych liczbowych dotyczących eksportu. Włochy dodał 4,4% (220,28 mln USD), Bangladesz 4,3% (211,26 mln USD), Indonezja 3,9% (193,70 mln USD), Hiszpania 3,3% (165,36 mln USD), a Belgia zamknął pierwszą dziesiątkę, również z wynikiem 3,3% (164,94 mln USD).

Paliwa mineralne i kakao dominują w sprzedaży Kamerunu

Paliwa mineralne, oleje mineralne i powiązane produkty destylacji dominują w sprzedaży Kamerunu za granicę, co stanowi 54,1% całkowitej wartości eksportu w 2023 r. o wartości 2,69 miliarda dolarów, czyli więcej niż wszystkie inne kategorie razem wzięte. Kakao i przetwory kakaowe uplasowały się na odległym, ale znaczącym drugim miejscu z udziałem 17,4% (864,62 mln dolarów), co odzwierciedla pozycję Kamerunu jako jednego z wiodących krajów uprawiających kakao na świecie. Drewno i artykuły z drewna zajęły 9,6% (479,19 mln dolarów), a bawełna dodała 4,9% (245,83 mln dolarów), surowca prawdopodobnie powiązanego z uprawą bawełny na północy kraju oraz szerszym pasem bawełny w Afryce Zachodniej i Środkowej, zaopatrującym producentów odzieży w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, co doskonale pasuje do 4,3% udziału Bangladeszu wśród największych nabywców Kamerunu, ponieważ przemysł odzieżowy Bangladeszu jest jednym z największych na świecie konsumentów importowanej surowej bawełny.

Pozostałe kategorie są w porównaniu znacznie mniejsze. Aluminium i artykuły z aluminium dodały 2,1% (102,73 mln dolarów), mydło i pokrewne organiczne preparaty powierzchniowo czynne – 1,9% (92,62 mln dolarów), a różne preparaty jadalne – 1,1% (53,57 mln dolarów). Owoce i orzechy przyniosły kolejne 1,1% (52,64 mln dolarów), wyroby gumowe i gumowe 1,0% (51,53 mln dolarów), a kawa, herbata i przyprawy zamknęły pierwszą dziesiątkę z udziałem 0,7% (33,61 mln dolarów). Łącznie te sześć mniejszych kategorii stanowi skromną część całości, co podkreśla, w jakim stopniu przychody Kamerunu z eksportu zależą od zaledwie dwóch towarów, paliwa i kakao, a nie od szerokiej bazy produkcyjnej.

Niestabilne pięć lat powiązane z cenami ropy

Całkowita wielkość eksportu Kamerunu gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich pięciu lat. W 2019 r. wyniosła 4,08 mld dolarów, a następnie spadła do 3,15 mld dolarów w 2020 r. – okres, który zbiegł się ze spadkiem światowych cen ropy i zakłóceniami w żegludze podczas pandemii, co było szokiem, który szczególnie mocno uderzył w gospodarkę tak zależną od paliw. Następnie eksport wzrósł do 4,29 mld dolarów w 2021 r., a w 2022 r., w którym światowe ceny energii gwałtownie wzrosły do 4,29 mld dolarów, ponownie wzrósł do najwyższego od pięciu lat poziomu 5,62 mld dolarów, a w 2023 r. spadły o 11,7% do 4,97 mld dolarów, w miarę normalizacji cen i powrotu do najwyższego poziomu z czasów wojny.

Biorąc pod uwagę, że ponad połowa wartości eksportu Kamerunu opiera się na jednym towarze wycenionym na całym świecie, łączna suma eksportu tego kraju odzwierciedla światowe ceny ropy naftowej niemal tak samo dokładnie, jak wielkość jego własnej produkcji. Kakao zapewnia pewną ochronę przed tą wahaniami, ponieważ ceny kakao i ceny ropy zazwyczaj nie idą w parze, ale kategoria ta nadal stanowi mniej niż jedną trzecią wielkości eksportu paliw i nie jest w stanie sama w pełni zrównoważyć dużych ruchów na rynku energii. Aby lepiej przyjrzeć się rozkładowi poszczególnych krajów partnerskich lub kategorii produktów z roku na rok, powyższe panele danych zawierają szczegółowe informacje na temat tych liczb.

07Najczęściej Zadawane Pytania

W 2023 r. Kamerun wyeksportował towary o wartości 4,97 mld dolarów, co oznacza spadek o 11,7% w porównaniu z 5,62 mld dolarów w 2022 r.

Holandia jest głównym kierunkiem eksportu Kamerunu, na który w 2023 r. przypada 23,2% całkowitego eksportu o wartości 1,15 miliarda dolarów.

Paliwa mineralne to największa kategoria eksportowa Kamerunu, odpowiadająca za 54,1% całkowitej wartości eksportu, czyli 2,69 miliarda dolarów w 2023 roku.

Eksport Kamerunu spadł o 11,7% w 2023 r., z 5,62 mld dolarów w 2022 r. do 4,97 mld dolarów, co oznacza spadek z najwyższego poziomu od pięciu lat.